پیام مهم سایت کوچولو

با سلام و خوش آمدگويي...

لطفا بعد از عضويت رايگان ، قوانين و آموزش فعاليت در كوچولو را مطالعه كنيد.

 

همچنین آپلودسنتر کوچولو با سرعت بالا با حجم نامحدود در حال راه اندازی می باشد:

upload.kocholo.org

۱۲ میراث جهانی ایران

دسته بندی: عکس خبری | نویسنده : admin | یک نظر

  

برای دیدن ادامه عکسها و دانلود روی این عکس کلیک کنید

توضیح و عکس های ۱۲ آثار میراث تاریخی و فرهنگی ایران زمین

از ۹۱۱ میراث جهانی، سهم ایران ۱۲ مورد است. اغلب آثار ثبت شده ایرانی ارزش تاریخی و فرهنگی دارند و اغلب کلید مهمی در هنر معماری محسوب می شوند.

از ۹۱۱ میراث جهانی، سهم ایران ۱۲ مورد است. اغلب آثار ثبت شده ایرانی ارزش تاریخی و فرهنگی دارند و اغلب کلید مهمی در هنر معماری محسوب می*شوند. بیشترین میراث جهانی ایران در استان فارس قرار گرفته*اند.

تخت جمشید،* فارس
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۱۹۷۹/ ۱۳۵۸٫ داریوش اول در سال ۵۱۸ قبل از میلاد مسیح تخت جمشید را بنا گذاشت. تخت جمشید یا پرسپولیس، پایتخت هخامنشیان بود. اهمیت و کیفیت آنچه از تخت جمشید به جا مانده،* این اثر را در لیست میراث جهانی قرار داده است.

بم و فضای فرهنگی آن،* کرمان
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۲۰۰۴/ ۱۳۸۵ (در لیست میراث جهانی در خطر قرار گرفته است). بم در محیطی بیابانی قرار گرفته است و در اصل به زمان هخامنشیان (قرن*های ۴ تا ۶ قبل از میلاد مسیح) برمی*گردد. دوران طلایی آن بین قرن*های ۷ و ۱۱ میلادی بود که در مسیر راه*های مهم قرار داشت و به تولید پوشاک ابریشم و کتان مشهور بود.

پاسارگاد،* فارس
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۲۰۰۴/ ۱۳۸۳٫ پاسارگاد اولین پایتخت دودمانی هخامنشیان بود که در قرن ۶ قبل از میلاد توسط کوروش کبیر در پارس، سرزمین پارسیان بنا نهاده شد. کاخ*ها، باغ*ها و آرامگاه کوروش،* نشان از تمدن استثنایی پارس*ها و هنر و معماری هخامنشیان دارند.

گنبد سلطانیه،* زنجان
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۲۰۰۵/ ۱۳۸۴٫ مقبره اولجایتو در شهر سلطانیه در فاصله سال*های ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ ساخته شده است. سلطانیه پایتخت سلسله ایلخانیان بود که توسط مغول*ها پایه*گذاری شد. این اثر از کلیدهای مهم رشد معماری اسلامی به حساب می آید.

بیستون، کرمانشاه
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۲۰۰۶/ ۱۳۸۵٫ از آثار مهم بیستون،* نقش برجسته داریوش بزرگ است که یک کمان را به نشانه حاکمیت در دست دارد و شورشیان را به بند کشیده است. زیر نقش برجسته، در ۱۲۰۰ خط، داستان این واقعه و نیز اسامی شورشیان و حامیان شرح داده شده است.

مجموعه آثار رهبانی ارامنه در ایران،* شمال غرب ایران
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۲۰۰۸/ ۱۳۸۷٫ این مجموعه، سه کلیسای مسیحی ارامنه به نام*های سنت تادئوس،* سنت استپانوس و زور زور را شامل می*شود. این سه کلیسا که قدیمی*ترین آن*ها (سنت تادئوس یا قره کلیسا) به قرن ۷ برمی*گردد،* کلیدهای معماری ارمنی و یادبود تزیینات سنتی آن*ها هستند.

سازه*های آبی شوشتر، خوزستان
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۲۰۰۹/ ۱۳۸۸٫ سازه*های آبی یا سیستم*های هیدرولیکی باستانی شوشتر به دوران داریوش بزرگ در قرن ۵ قبل از میلاد برمی*گردد و از آن به عنوان بزرگ*ترین مجموعه صنعتی قبل از انقلاب صنعتی یاد می*شود: مجموعه*ای از کانال*های آبی و آسیاب*ها برای استفاده از آب.

بقعه و خانگاه شیخ صفی*الدین،* اردبیل
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۲۰۱۰/ ۱۳۸۹٫ ساخت بقعه و خانقاه شیخ صفی*الدین بین اوایل قرن ۱۶ و اواخر قرن ۱۸ بوده است و بر اساس سنت صوفیان و اشکال سنتی معماری ایرانی ساخته شده است. ویژگی آن، *استفاده بهینه و حداکثری از فضای ممکن برای فعالیت*های گوناگون است.

مجموعه بازار تاریخی تبریز، آذربایجان شرقی
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۲۰۱۰/ ۱۳۸۹٫ بازار تاریخی تبریز یکی از اماکن مهم خرید و فروش روی جاده ابریشم و در نتیجه مرکز مهم تبادل فرهنگی محسوب می*شده است. بازار تبریز ترکیبی از سازه*های خشتی، بازارهای سرپوشیده و فضاهای بسته برای فعالیت*های گوناگون است.

میدان نقش*جهان،* اصفهان
سال ثبت به عنوان میراث جهانی:* ۱۹۷۹/ ۱۳۵۸٫ این میدان توسط شاه عباس صفوی در قرن ۱۷ میلادی ساخته شده است و روی تمامی ضلع*های خود، ساختمان*های تاریخی را جای داده است:* مسجد شیخ لطف*الهخ، مسجد شاه (که امروزه مسجد امام نامیده می*شود)، بازار قیصریه و کاخ عالی*قاپو*

چغازنبیل، خوزستان
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۱۹۷۹/ ۱۳۵۸٫ خرابه*های شهر مقدس پادشاهی ایلام که با سه دیواربزرگ هم*مرکز احاطه شده، در چغازنبیل در نزدیکی شوش، خوزستان کشف شدند. هزاران آجر استفاده نشده در اطراف،* نشان می*دهد ساخت این شهر که ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح آغاز شده، نیمه*تمام مانده است.

تخت سلیمان،* آذربایجان غربی
سال ثبت به عنوان میراث جهانی: ۲۰۰۳/ ۱۳۸۲٫ تخت سلیمان در دره*ای در منطقه کوه*های آتشفشانی شمال غرب ایران بنا شده است و شامل آتشکده زرتشتیان (که در قرن ۱۳ میلادی بازسازی شده) و معبدی از دوره ساسانیان که به آناهیتا معروف است،* می*شود.

برچسب ها :


ارسال نظر