پیام مهم سایت کوچولو

با سلام و خوش آمدگويي...

لطفا بعد از عضويت رايگان ، قوانين و آموزش فعاليت در كوچولو را مطالعه كنيد.

 

همچنین آپلودسنتر کوچولو با سرعت بالا با حجم نامحدود در حال راه اندازی می باشد:

upload.kocholo.org

آرایش کردن موجب تشدید آکنه می‌شود؟

دسته بندی: گوناگون | نویسنده : FARNAZ |

  

آکنه یا جوش غرور جوانی، از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی انسان به شمار می‌رود که علل متعددی در پیدایش و درمان آن مطرح شده است. این بیماری در بیشتر جوانان در سنین بلوغ پدید می‌آید و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. متاسفانه در بسیاری از موارد، به‌جای درمان طبی جوش‌ها، فرد اقدام به پوشاندن آن‌ها به‌وسیله مواد آرایشی مثل پودرها و کرم‌پودرها می‌کند، درحالی‌که یک متخصص پوست و مو معتقد است با توجه به میزان چربی بالای موجود در این ترکیبات این مواد، خود این مواد آرایشی می‌توانند باعث تشدید یا ایجاد آکنه‌های جدیدی در بیمار شوند.
دکتر فریده دهقانی، متخصص پوست و مو در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامانه» دراین‌باره اظهار داشت: «علاوه بر آکنه معمول که در سنین بلوغ دیده می‌شود، عوامل دیگری نیز در بروز ضایعاتی مانند آکنه، در ناحیه صورت دخیل هستند که یکی از آن‌ها، آکنه‌های آرایشی‌اند. برخی از ترکیبات موجود در کرم‌های آرایشی ضایعات پوستی شبیه جوش‌های سرسفید و سرسیاه (کومدون) ایجاد می‌کنند.»
وی در ادامه گفت:‌ » حتی گاهی جوش‌های برجسته چرکی و مقاوم به درمان به دنبال استفاده از وسایل آرایشی به وجود می‌آید.»
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اینکه بعضی از افراد مبتلا به آکنه تصور می‌کنند که شستشوی زیاد صورت با صابون به بهبود جوش‌های صورت کمک می‌کند، افزود: «وجود مواد قلیایی در صابون‌ها و شستشوی مکرر در طول روز می‌تواند باعث بدتر شدن وضعیت فرد شود. توصیه می‌شود شستشوی صورت با صابون‌های مناسب پوست‌های چرب البته به دفعات کم در طول روز صورت بگیرد.»
دهقانی با تأکید بر اینکه در زمان اوج جوش‌های صورت باید از مواد آرایشی کمتر استفاده شود، افزود: ‌«استفاده از کرم‌های ضدآفتاب و مرطوب‌کننده فاقد چربی و مخصوص پوست‌های چرب و آکنه‌ای بسیار کمک‌کننده است و در صورت تمایل به استفاده از کرم‌های آرایشی توصیه می‌شود، کرم پودرهای فاقد چربی که در داروخانه‌ها موجود است، تهیه شود.»

برچسب ها :


ارسال نظر