سایت کوچولوفود افتتاح شد

با سلام و درود بر همراهان کوچولو...

با تلاش و همراهی یک کادر مجرب و با تجربه در زمینه فینگرفود ، سایت جدیدی به نام کوچولوفود طراحی و ایجاد کردیم.

سایت کوچولوفود ، فروشگاه فروش آنلاین نیازهای دورهمی نظیر فینگر فود ، دسر ، سالاد ، مزه و ... می باشد.

کوچولوفود دارای نماد اعتماد از وزارت صنعت معدن و تجارت است و زیر نظر مستقیم کوچولو فعالیت میکنم و انشالله بهترین در نوع خود خواهد شد

حتما از این سایت زیبا و مفید دیدن و خرید کنید:

www.KocholoFooD.com

...

از کوچولو ، کوچولوفود به دنیا آمد...

مجله تصویری شب یلدا

دسته بندی: مطالب زیبا | نویسنده : admin |

  

برای دیدن ادامه عکسها و دانلود روی این عکس کلیک کنید

مطلبی کامل و جامع ویژه شب یلدا کوچولوها

آداب و رسوم ، تاریخچه ، عکس ها و اس ام اس های ویژه شب یلدا

بلندترین شب سال چگونه صبح می‌ شود؟!

شب میوه‌های رنگارنگ

اصلاً چه کسی می‌گوید این شب هر سال که میگذرد کمرنگ‌ تر می‌شود؟ هیچ هم این‌طور نیست . یک نگاهی به خیابان‌ها بیندازید و بعد به پیشواز بروید که از یکی دو روز دیگر اس‌ام‌اس‌هایی دریافت خواهید کرد که حاوی تبریک و آرزو و شعر و جملات نغز و قصار در توصیف این شب خواهد بود . شب یلدا ، بلندترین شب سال چند روز دیگر از راه می‌رسد . شب چله که حالا دیگر بهش می‌گوییم شب یلدا یکی از قدیمی‌ترین جشن‌هایمان است . از همین حالا برق و چشمک هندوانه‌ها و آجیل‌ها و انارها شروع شده است . حیف که دیگر مثل قدیمها کرسی‌ای نیست که دور آن بنشینیم و به ساعت نگاه کنیم و تعجب کنیم که چقدر دیر می‌گذرد . اما می‌توانیم دوباره خانه پدربزرگ و مادربزرگ یا یکی از بزرگ‌ ترهای فامیل جمع شویم و همه با هم باشیم و گل بگوییم و گل بشنویم و بلندترین شب سال را که بهانه‌ای است برای جمع شدن دور هم پاس بداریم . می‌دانید که شب یلدا فقط چندثانیه بلندتر از شب‌های قبل است . جوجه را آخر پاییز می‌شمارند . شب یلدا وقت شمردن جوجه‌های یک سال گذشته هم هست .

شب یلدا از زمان باستان در ایران جشن بزرگی بوده است . ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید ، روزها بلندتر می‌شوند و تابش نور ایزدی بیشتر خواهد شد ، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌دانستند و آن را جشن می‌گرفتند . ایرانی‌های دوران باستان ، یلدا را شب تولد ایزد مهر «میترا» ‌‌می‌دانستند و در این شب دور آتش جمع می‌شدند و سفره گسترده پهن می‌کردند که البته سفره‌های یلدای آنها طبیعی است که با سفره‌ای که ما پهن می ‌کنیم متفاوت و بیشتر نمادین بود تا خوشمزه! به خودمان نگاه نکنید که وقتی آجیل و هندوانه و شام مفصل شب یلدا را خوردیم دیگر این شب برایمان تمام شده و سریع به رختخواب می‌رویم . قدیمها این طوری نبود . باید تا دمیدن اولین پرتوهای خورشید بیدار می‌ماندی و تولد خورشید را تماشا می‌کردی . برخی در مهرابه‌ها (نیایشگاه‌های پیروان آیین مهر) به نیایش مشغول می‌شدند تا پیروزی مهر و شکست اهریمن را از خداوند بخواهند و در شب ، دعایی به نام «نی ید» می‌خواندند که در حقیقت شکرگزاری نعمت کرده باشند . روز بعد از شب یلدا یعنی اول دی را خورروز (روز خورشید) و دیگان می‌خواندند و استراحت می‌کردند و تعطیل عمومی بود .

رسم یلدا در شهرهای مختلف

در شهرهای شمالی و آذربایجان رسم بر این است که در این شب سفره کوچکی در سینی تزیین می‌کنند و به خانه تازه‌عروس یا نامزد خانواده می‌فرستند . مردم آذربایجان در سینی خود هندوانه‌ها را تزیین می‌کنند و شال‌های قرمزی اطرافش می‌گذارند . درحالی که مردم شمال یک ماهی بزرگ تزیین می‌کنند و به خانه عروس می‌برند .
سفره مردم شیراز مثل سفره نوروز رنگین و پر از خوراکی‌های جورواجور است . در سفره مرکبات و هندوانه برای سردمزاج‌ ها و خرما و رنگینک را برای گرم ‌مزاج‌ها می‌گذارند . حافظ‌ خوانی جزو جدانشدنی مراسم این شب برای شیرازی‌هاست . البته خواندن حافظ در این شب نه ‌تنها در شیراز مرسوم است ، بلکه رسم کلی چله‌ نشینان شده‌است .

همدانی‌ها در شب یلدا فالی می‌گیرند که اسمش فال سوزن است . همه دور تا دور اتاقی می ‌نشینند و مسن ‌ترین زن جمع به طور پیاپی شعر می‌خواند . دختربچه‌ای پس از اتمام هر شعر روی یک پارچه نبریده و آب ندیده سوزن می‌ زند و مهمان‌ها بنا به ترتیبی که نشسته‌اند شعرها را فال خود می‌دانند . خوردنی‌ها در همدان تنقلاتی است که مناسب با آب و هوای آن منطقه ‌است و سر سفره یلدا می‌گذارند . در تویسرکان و ملایر، گردو و کشمش و مِویز نیز خورده می‌شود که از معمول‌ترین خوراکی‌های موجود در این استان‌هاست .

در شهرهای مختلف خراسان خواندن شاهنامه فردوسی مرسوم است . یکی از آیین‌های ویژه یلدا در استان خراسان جنوبی برپایی مراسم کف زدن است . در این مراسم خاص ، ریشه گیاهی به نام چوبک را که در این دیار به بیخ مشهور است ، در آب می‌خیسانند و پس از چند بار جوشاندن ، در ظرف بزرگ سفالی به اسم تغار می‌ریزند . مردها و جوان‌های فامیل با دسته‌ای از چوب‌های نازک درخت انار به نام دسته گز مایع را آنقدر هم می‌زنند تا به شکل کف درآید و این کار باید در محیط سرد صورت گیرد تا مایع کف کند . کف آماده شده با مخلوط شیره شکر آماده خوردن می‌شود و بعد از تزیین با مغز گردو و پسته آماده است برای بهره‌ برداری! این وسط گروهی از جوان‌ها قبل از شیرین کردن کف‌ها با پرتاب آن به سوی همدیگر و مالیدن کف به سر و صورت یکدیگر شادی و نشاط را به جمع مهمانان اضافه می‌کنند و همه را از خوردن این خوراک لذیذ محروم!

در اردبیل رسم است مردم ، چله بزرگ را قسم می‌دهند که زیاد سخت نگیرد و در شب یلدا معمولاً گندم برشته (قورقا) و هندوانه و سبزه و مغز گردو و نخودچی و کشمش می‌خورند .

در شهرهای مختلف گیلان هندوانه را حتماً فراهم می ‌کنند و معتقدند که هر کس در شب چله هندوانه بخورد در تابستان احساس تشنگی نمی ‌کند و در زمستان سرما را حس نخواهد کرد . «آوکونوس» یکی دیگر از خوردنی‌هایی است که در این منطقه در شب یلدا رواج دارد و به روش خاصی تهیه می‌شود . در فصل پاییز ، ازگیل خام را در خمره می‌ریزند ، خمره را پُر از آب می‌کنند و کمی نمک هم به آن می‌افزایند و در خمره را می‌بندند و در گوشه‌ای خارج از هوای گرم اتاق می‌گذارند . ازگیل سفت و خام ، بعد از مدتی پخته و آبدار و خوشمزه می‌شود . آوکونوس در اغلب خانه‌های گیلانی‌ها تا بهار آینده پیدا می‌ شود و هر وقت کسی هوس کند ازگیل تر و تازه و پخته و رسیده و خوشمزه را از خمره بیرون می‌آورند و آن را با گلپر و نمک می‌خورند .

مردم کرمان تا سحر به انتظار می‌نشینند تا از قارون افسانه‌ای استقبال کنند . قارون در لباس هیزم‌ شکن برای خانواده‌های فقیر تکه‌های چوب می‌آورد . چوب‌ها بعد به طلا تبدیل می‌شوند و برای آن خانواده ، ثروت و برکت به همراه خواهند آورد .

باور اصفهانی‌های قدیم این بوده که زمستان به دو بخش چله و چله‌ کوچیکه تقسیم می‌شد که موعد چله از اول دیماه تا ۱۰ بهمن بود اما چله کوچیکه از دهم بهمن آغاز می‌شد و تا سی بهمن ادامه داشت . البته آیین برگزاری شب چله در اصفهان به دو نام ‌چله زری (ماده) و عمو چله (نر) تقسیم می‌شود زیرا از گذشته تاکنون همه موجودات و اشیاء را بر اساس جنس مذکر و مونث تقسیم می‌کردند . اصفهانی‌ها دوشب را به عنوان شب چله برپا می‌کردند و آیین‌های مخصوص به این شب را به جا می‌آوردند . آیین شب چله در شهر اصفهان خانوادگی برگزار می‌شده است و خانواده‌های اصفهانی با پهن کردن سفره‌ای با عنوان سفره شب چله ، این شب را گرامی می‌داشتند .

در استان کرمانشاه شب یلدا جایگاه ویژه‌ای دارد . مردم کرمانشاه براساس آیینی کهن در این شب بیدار می‌مانند تا با شعر خواندن ، قصه گفتن ، فال حافظ گرفتن و آجیل خوردن با مادر جهان در زادن خورشید همراهی و همدردی کنند . میوه‌هایی نیز در این شب خورده می‌شود که به گونه‌ای نمادی از خورشید است مانند : هندوانه سرخ ، انار سرخ ، سیب سرخ یا لیموی زرد . قصه‌هایی از عشق جاودانه شیرین و فرهاد ، رستم و سهراب ، حکایت حسین کرد شبستری و خواندن اشعار زیبا و دلنشین شامی کرمانشاهی در گذشته نقل مجالس شب یلدا در کرمانشاه بود . آن روزها افراد فامیل بنا بر رسمی دیرینه به خانه بزرگ ‌ترین فرد فامیل که معمولاً پدربزرگ و مادربزرگ بودند می‌رفتند و با تکاندن برفهای زمستان از لباس هایشان در گرمای آرامش بخش کرسی فرو می ‌رفتند . افراد فامیل بر سر یک سفره باهم شام می‌خوردند و بر روی سفره مخصوص این شب خوردنی‌های متنوعی چیده می‌شد .

خوراکی‌های شب چله

اجداد ما سر سفره‌هایشان در شب یلدا میوه‌هایی چون : هندوانه ، خربزه ، انار ، سیب ، خرمالو و به می ‌گذاشتند و بیشتر این میوه‌ها را نمادی از خورشید می‌دانستند . هندوانه که قاچهای مدور می‌خورد مثل خورشید ، یادآور گرمای تابستان و فرونشاندن عطش است .

مردم تالش به جز خوردن هندوانه در شب یلدا ، با پوست آن فال هم می ‌گیرند . برای این کار پوست هندوانه‌های شب یلدا را برش می‌دهند ، آن را چهار قسمت کرده ، چهار تکه را به دست گرفته و نیت می‌ کنند . بعد از این‌که نیت کردند پوست هندوانه را از جلو به پشت سر می‌اندازند . طبق رسم تالشی‌ها ، اگر دو قطعه سبز و دو قطعه سفید بیفتد ، خوب است . یک قطعه سبز و سه قطعه سفید ، باطل است و هر چهار قطعه سبز یعنی این ‌که کسی که نیت کرده خیلی خوش شانس است .

انار یکی دیگر از میوه‌های یلداست که نماد تناسل نسل و زایش است . آن را دانه کنید و در ظرف سفالی رنگی بریزید . می‌توانید انار را با گلپر بخورید . گلپر علاوه بر خاصیت‌هایی که دارد اگر با انار همراه شود از سرماخوردگی پیشگیری می‌کند .

در شب یلدا و براساس رسوم و باورهای قدیمی ، مردم با خوردن میوه‌های تابستانی با آنها خداحافظی می ‌کنند تا سال بعد و با خوردن آجیل و تنقلات به استقبال زمستان می‌روند و شب چله را جشن می‌گیرند . پس می‌خوریم تا با سرما ، ناباروری ، پژمردگی و مرگ مبارزه کرده باشیم و می‌خوریم تا یادمان به فصل گرما ، روشنایی ، باروری ، سبزی و زندگی باشد!

آجیل شب چله قدیمها شامل دانه‌هایی چون : گندم و نخود برشته ، تخم هندوانه و کدو ، بادام ، پسته ، فندق ، کشمش ، انجیر و توت خشک بود و حالا با انواع برگ‌ های خشک شده مثل برگه هلو و آلو همراه است و در آن از تخم هندوانه و گندم خبری نیست . اما برعکس شب عید که پلو و ماهی غذای مخصوص آن است ، شب یلدا غذای مخصوصی ندارد .

هر یک از خوردنی‌های شب چله علاوه بر اینکه نماد چیزی هستند ، خاصیت‌ درمانی و طبیعی دارند . جعفر شهری در کتاب «طهران قدیم» در رابطه با خواص مواد غذایی که در این شب خورده می‌شود ، نوشته است : «مردم معتقد بودند با خوردنی‌های سفره شب یلدا ، مثل خوراکی‌های پای سفره هفت‌ سین طبیعت گرم خود را می ‌توانند سرد کنند و طبیعت سرد خود را گرم کنند . به این صورت که اگر از گرمی مزاج رنج می ‌برند ، هندوانه و انار و اگر از سردی ناراحت می‌شوند ، توت و کشمش و خرما و مثل آن بخورند» در واقع این میوه‌ها و خوراکی‌ها هر یک بار معنایی نمادین با خود دارد . یکی از رسم‌های شب یلدا ، فال حافظ گرفتن است . غزلیات حافظ ؛ یار جدانشدنی سفره‌های یلداست .

یلدا از کجا آمد

شب یلدا در نیمکره شمالی زمین ، همزمان است با انقلاب زمستانی و به همین دلیل از آن شب به بعد طول روز بیشتر و طول شب کوتاه ‌تر می‌شود . «یلدا» اسم دخترانه است و اسم بعضی از شما که دارید اینجا را می‌خوانید اما در اصل برگرفته از زبان سریانی است و معنایش هم یعنی تولد . جشن میلاد مسیح که در ۲۵ دسامبر است ، در اصل جشن ظهور میترا بوده که مسیحیان در قرن چهارم میلادی آن را روز تولد مسیح قرار دادند . یلدا اول زمستان و شب آخر پاییز است که درازترین شب سال است .
یلدا را می‌شود جشن و گردهمایی خانوادگی هم دانست . در شب یلدا خویشاوندان نزدیک در خانه بزرگ خانواده گرد می‌آیند . در سرمای اول زمستان ، دور کرسی نشستن و تا نیمه ‌شب میوه و آجیل و غذا خوردن و به فال حافظ دل سپردن از ویژگیهای شب یلداست .

یلدا از کجا آمد؟ اجداد ما ۷ هزار سال پیش به تقویم خورشیدی دست پیدا کردند و فکر نکنید به همین آسانی بود ، کلی طول کشید بفهمند اولین شب زمستان بلندترین شب سال است . همین نیاکان حرکت خورشید را در برجهای آسمان اندازه ‌گیری کردند و برای هر برجی نامی گذاشتند . آنها گاه‌شماری را بر اساس چهل روز ، چهل روز تقسیم کردند . در فرهنگ ایرانیان و نیاکان ما عدد چهل مانند عدد شش و دوازده قداست دارد . کلمه‌های «چله نشستن» ، «چل ‌چلی» و در طبرستان واژه‌های «پیراچله ،‌ گرماچله» اهمیت این عدد را در فرهنگ ایرانی نشان می ‌دهد . باستانی‌ها ماه را به چهل روز تقسیم کردند و ۹ ماه داشتند . اما بعد از مدتی این روزها به سی‌ روز تغییر پیدا کرد و ماه سی ‌روزه شد .

یلدا از نظر معنی معادل با کلمه نوئل از ریشه ناتالیس رومی به معنی

تولد است و نوئل از ریشه یلدا است. واژه “یلدا” سریانی (از لهجه

های متداول زبان “آرامی” است) و به معنی ولادت است. زبان

“آرامی” یکی از زبان های رایج در منطقه خاورمیانه و زبان اصلی

نگارش کتب عهد جدید مسیحیان بوده است. (برخی بر این عقیده اند

که این واژه در زمان ساسانیان که خطوط الفبا از راست به چپ

نوشته می شده، وارد زبان پارسی شده است). ولادت خورشید (مهر

و میترا) و رومیان آن را (ناتالیس انویکتوس) یعنی روز (تولد مهر

شکست ناپذیر) می نامیدند.

آیین شب یلدا یا شب چله با خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و

شیرینی و میوه های گوناگون همراه است که همه جنبه نمادین دارند

و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.  اگر رسم ها

و آیین های دیگر یلدا را میراثی از فرهنگ چند هزار ساله بدانیم ولی

فال حافظ گرفتن در شب یلدا در سده های اخیر به رسم های این

سنت افزوده شده است. شاهنامه خوانی و قصه گویی پدربزرگ و

مادربزرگ دور کرسی برای کوچکترها نیز از آیین های یلدا است که

خاطرات شیرینی برای بزرگسالی آنها فراهم می آورد و بطور کلی

خوردن خوراکی ها و مراسم دیگر در این شب بهانه ای برای بیدار

ماندن در این شب طولانی است.

02 شب یلــدا هم در راه است ...+عکس +شعر+تاریخچه

یلــدا

ستایم ازته ِ دل نور ِمهر یکتارا

 

که روشناییِ ِاو پُرنموده دنیارا

رسید اوّل دی آن زمان میلادش !!

 

که بعد آن بفزاییده روشنی هارا

به پاس زایش خورشید ومهر عالمتاب

 

نشسته ایم به تکریم، جشن یلدارا

قدوم کودک فرخنده پی مبارک باد

 

که نیکی اثرش پر نموده دنیارا

ببوده عمر همین کودک ازحساب برون

 

ولیک، هفت هزاراست “عمر”یلدارا

که قبل زادن زرتشت بوده این آیین

 

درون کشور و دیگر گرفت دنیارا

به کیش مهر بُدی شُهره ودگرنامش

 

الاهه بود زخورشید ونام میترا را

سرم زفخر نگنجد درون کاشانه

 

برون شدست وبپیموده تا ثریّا را

که مردم وطن ما درآن زمان کُهَن

 

ربوده گوی زمیدان علم ِ دنیارا

چنانکه شهره شدی در علوم کیهانی

 

هنوز در عجب اند جمله این معمّارا

چه شد که منبع تقویم را نمود به “هُور”؟

 

بجای ماه وچه فکر گران بُِد آنهارا !!!

چگونه درک نمودی ؟ بُده درازترین

 

شبی که شهره نمودست نام یلدارا ؟

نخفتی آنشب وبیدار تا سحر ماندی

 

که تا بچشم ببینند آن اهورا را

زمیوه ها وزآجیل ِ گونه گون خوردی

 

پیاله ها زدی آن باده ِ مهناّ را

شبی دراز نشستی همه به شادی وشور

 

که تا به چشم ببینند مهر یکتارا

وگویدت که مِهین باد عمر شادی تو

 

وشادی وخوشی ات پرکنند فردارا

ببوده فخر من اینک که (مهرآیین)ام

 

بدارم از همه مردم این تمنّا را

که مهر پیشه نمایند و برهمین آیین

 

نشاط و مهر ببخشند، جمله دلهارا

گزیده ای از اشعار استاد بابک مهرآیین

شب یلـــــدا و اولین روز زمستون پیشاپیش گرامی

باد

53 شب یلــدا هم در راه است ...+عکس +شعر+تاریخچه

03 شب یلــدا هم در راه است ...+عکس +شعر+تاریخچه


 

 

علت عدم انطباق تاریخ کنونی کریسمی (۲۵ دسامبر) و یلدا (۲۱ دسامبر)

گاهشماری در اروپا از صدها سال پیش از میلاد متداول بود ولی تقویم دقیقی وجود نداشت. در سال ۴۶ قبل از میلاد که به آخرین سال اغتشاش تقویمی مشهور است (Last year of confusion) به دستور جولیوس سزار، منجم اسکندریه ای به نام Sosigenes تقویمی بر اساس گاهشماری شمسی مصری ها تهیه کرد .

بر مبنای این تقویم که در آن سال ۳۶۵ روز و شش ساعت فرض می شد ، ۲۵ مارس روز اول بهار به حساب می آمد . به این ترتیب هنگام اعلام برابری مذاهب و آغاز برگزاری جشن کریسمس اول زمستان با روز ۲۵ دسامبر مطابق بود . و طبیعتاً جشن کریسمس و یلدا نیز در شب ۲۵ دسامبر برگزار شد .

در اولین کنفرانس جهانی مسیحیت که به توصیه ی کنستانتین در سال ۳۲۵ در Nicaea نزدیک قسطنطنیه برپا گردید با این عنوان که به علت دقیق نبودن چهار تاخیر در تقویم به وجود آمده است آن را تغییر دادند و ۲۱ مارس را اول بهار اعلام کردند. در نتیجه اول زمستان با روز ۲۱ دسامبر منطبق شد ولی ضرورتی نبود که تغییری در تاریخ کریسمس داده شود و احتمالاً ترجیح داده می شد که کاملاً خاطره ی شب یلدا از اذهان زدوده شود . امروزه در کمتر منبعی به ریشه و تاریخ واقعی روز کریسمس اشاره می شود .

تغییر و تصحیح تقویم بار دیگر در قرن شانزدهم انجام گرفت . در سال ۱۵۸۲ به دستور پاپ گرگوری سیزدهم روز بعد از چهارم اکتبر، روز ۱۵ اکتبر اعلام شد . پس از گذشتن متجاوز از چهار قرن این فرمان و دستورات دیگر از جمله قرار دادن اول ژانویه به عنوان اولین روز سال به صورت کلی مورد قبول مردم واقع شده است ولی هنوز هم قسمت هایی از کلیسای ارتدکس این تقویم و پیشنهادهای کنفرانس (نیسه آ) را قبول ندارند و تاریخ های مذهبی را بر مبنای تقویم (جولین) حساب می کنند .

در ایران پس از گذشت چند هزار سال هنوز هم شب یلدا به عنوان یک سنت و آیین قدیمی و بدون توجه به سابقه ی اصلی آن جشن گرفته می شود .

سابقه ی تاریخی یلدا و کریسمس

میتراییسم یا مهرپرستی یکی از آیین های مذهبی ایران قدیم بود و مهمترین جشن آن (یلدا) تولد مهر در اولین شب زمستان (درازترین شب سال) برگزار می شد . با برقراری آیین زرتشت گرچه در متون مذهبی از مهر به عنوان یکی از ایزدان (فرشتگان) یاد می شد ولی میتراییسم اهمیت خود را در ایران به عنوان یک مذهب مستقل از دست داد . بعدها طرفدارانش دوباره آن را در منطقه فریفته ی آسیای صغیر احیاء کردند .

متعاقب جهانگشایی های امپراطوری رم در سده ی اول قبل از میلاد این آیین توسط اسیران جنگی به رم رفت و به تدریج در آنجا ریشه دوانید و در سده ی نخستین بعد از میلاد گسترش یافت و علاوه بر برخی از امپراطوران ، طرفداران زیادی بین تجار و لشکریان پیدا کرد به طوری که در آغاز سده ی چهارم بیش از ۳۰۰ معبد میترایی «مهرابه» در ایتالیا وجود داشت و قاطبه ی مردم شب یلدا را جشن می گرفتند . در ضمن ، این آیین توسط لژیونرهای رومی به مناطق تحت نفوذ امپراطوری از جمله آلمان، اتریش و انگلستان انتقال یافت و مهرابه های متعددی در آن کشورها ساخته شد . بقایای یک مهرابه در سال ۱۹۵۴ هنگام بازسازی در زیر Walbrook House لندن کشف و پس از مدتی در کنار خیابان Queen Victoria Street بازسازی شد .

امپراطور کنستانتین اول – که به نام پدر کلیسا مشهور است و سالها بعد پایتخت روم شرقی را بنا کرد و به نام خود قسطنطنیه نامید – در سال ۳۱۲ ایتالیا و رم را تسخیر و به خاطر علاقه اش به دین مسیح در سال ۳۱۳ فرمانی را در میلان برای آزادی و برابری مذاهب صادر کرد. سپس برای جلوگیری از نفوذ و شیوع آیین میترا و برپایی جشن یلدا در امپراطوری رم دستو ر داد که چون مسیحیان نیز حضرت عیسی را مظهر نور می دانند یلدا را به عنوان روز تولد مسیح جشن بگیرند . این موضوع را مسیحیان متعصب نپذیرفتند زیرا آنها برپایی جشن تولد و به خصوص یلدا را جزء آیین کافران و مشرکان Pagans می دانستند . از پیروان این گروه هنوز هم طرفداران بخشی از کلیسای ارتدکس و از جمله ارامنه کریسمس روز ۲۵ دسامبر را جشن نمی گیرند . در ضمن روز مذهبی هفته از روز شنبه Sabbath که یادآور آیین یهود بود به روز یکشنبه Sunday (مهرشید – روز مهر) تغییر داده شد و به این ترتیب آخرین رشته ای را هم که بین دو مذهب مسیح و موسی وجود داشت از بین بردند .

مدتی بعد که جشن کریسمس به اندازه ی کافی جا افتاد ، مسیحیت در امپراطوری رم به عنوان مذهب رسمی اعلام گردید . در سال ۳۳۱ تمام اموال معابد میترایی را به نفع کلیسا مصادره کردند . حتی الامکان به جای معابد میترایی کلیسا ساخته شد و در جایی که مهرابه ها زیرزمین بودند کلیسا بر بالای آن ها بنا شد . مهمترین نمونه ی این ابنیه کلیسای San Clemente رم است که هنوز هم دایر و در زیر آن بقایای مهرابه و کلیسای اولیه ای هم که روی آن ساخته شده بود قابل بازدید می باشد .

در سال ۳۹۰ تمام مذاهب غیر از مسیحیت ممنوع شدند و عملاً به مسیحیان افراطی اختیار داده شد که بقیه ی مهرابه ها را خراب کرده پیروان میترا را قتل عام کنند . این کار میترایی زدایی چنان با شدت و دقت انجام گرفت که اکنون به عنوان نمونه ظاهراً حتی یک کتاب از مراسم و آیینهای این مذهب قدیمی باقی نمانده است .
 
http://www.kocholo.org/img/images/5rzj4omr7jzsy5thonvv.jpg
 
http://www.kocholo.org/img/images/ly3gy75hcbktuqeatpgu.jpg
 
http://www.kocholo.org/img/images/3oir6dpvbgmkq9ogapnk.jpg
 
http://www.kocholo.org/img/images/vti3oqc6i2f1tu7k3sl.jpg
 
http://www.kocholo.org/img/images/j82ij1q2fjk64vk8ild.jpg
 
http://www.kocholo.org/img/images/wqelfdfm18chisw3oljn.jpg
 
در اینجا هم تزیینات هندونه شب یلدا را تقدیم کوچولوهای عزیز میکنیم:
 
http://www.kocholo.org/img/images/95grmasro0prkot06ie3.jpg
 
http://www.kocholo.org/img/images/sy3pl29zooznfmv03cv.jpg
 
http://www.kocholo.org/img/images/uxmtvomqu0nvrrk5iogk.jpg
 
http://www.kocholo.org/img/images/jh0hq897g3j3n40mylg8.jpg
 
http://www.kocholo.org/img/images/aunv0d5mxczlw4635oj.jpg
 
http://www.kocholo.org/img/images/0j75o4nakgxutsq7y8k.jpg
 
 
حالا جدیدترین اس ام های شب یلدا ۹۱

بدو که روز کوتاهه / پائیز آخر راهه

هندونه رو آوردی؟ / جوجه هاتو شمردی ؟

زمستون میشه فردا / مبارک باشه یلدا !

.

.

.

همه لحظه های پایانی پاییزت ، پر از خش خش آرزوهای قشنگ ..

یلدا مبارک

.

.

.

در آغاز زمستان هرگز زمستانی مباد ، بهار آرزوهایت

یلدا مبارک . . .

.

.

.

شده یلدا مقارن با محرم

نمی دانم بخندم یا بگریم

مبارک، تسلیت عید و عزاتان

پس از شادی بخور یک ذره هم غم!

.

.

.

آری امشب شب یلدا است

شب فال

شب عشق

شب هندوانه

وشب آزادی وشب رهایی

چیزی به یادم نمی آید

جز اینکه

امشب شب تنهایی من است

یلدایت مبارک

.

.

.

من بلندای شب یلدا را / تا خود صبح شکیبا بودم

شب شوریده ی بی فردا را / با خیال تو به فردا کردم

چه شبی بود !؟ / عجب زجری بود !؟

غم آن شب که شب یلدا بود

.

.

.

شب یلدای من آغاز شد

نه سرخی انار نه لبخند پسته نه شیرینی هندوانه

بی تو یلدا زجر آور ترین شب دنیاست

بی من یلدایت مبارک

.

.

.

سهم من از شب یلدا شاید

قصه ای از غصه و انار سرخی که پر از دلتنگی ست

غم هایم بلند همانند شب یلداست

.

.

.

شب یلداست

دلم در خواب پروانه شدن بود

ولی افسوس

دلم در اوج رفتن روبه شمعی سوخت و من نالان

کنار سفره ای از عشق خالی

شبی مایوس و سرگردان دارم امشب

.

.

.

شب یلدا شد و رفتی و از غم خوانده ام

از این هجرت به آن شب گیسوان افشانده ام

گذشت اما هزاران شب از آن هجران و من

اسیر آن شب یلدای جانسوز مانده ام

.

.

 

امشب را به نور قرنها قدمت جاری نگه داریم

شب یلدا ، این شب زایش مهر و میترا ، شب زایش نور و روشنائی

بر تو ایرانی مبارک

.

.

.

باور به نور و روشنایی است ، که شام تیره ،از دل شب یلدا

جشن مهر و روشنایی به ما هدیه میدهد

یلدایتان مبارک

.

.

.

شب یلدا شد و میلاد خوش ایزد مهر

زایش نور از این ظلمت تاریک سپهر

شب یلدا شد و بر سفره دل باده عشق.

.رخ معشوقه و مدهوشی دلداه عشق

شب یلدایتان پرستاره و پرخاطره باد

.

.

 

هر چه از روشنی و سرخی داریم برداریم کنار هم بنشیینیم

و بگذاریم که دوستی ها سدی باشند در برابر تاریکی ها

یلدایتان رویایی…روزهایتان پر فروغ،شبهایتان ستاره باران!

.

.

.

شب ولادت میترا ،الهه ی مهر بر آن شویم همانند پیشینیان

اهریمن وجودمان را مغلوب ساخته تا روشنایی مهر و محبت در دلمان جوانه زند و بذر عشق و

دوستی طولانی ترین شب سال را منور کند

یلدا مبارک

.

.

 

یلداست بگذاریم هر چه تاریکی هست هرچه سرما و خستگی هست

تا سحر از وجودمان رخت بربندد امشب بیداری را پاس داریم

تا فردایی روشن راهی دراز باقیست شب یلدا مبارک!

.

.

.

شب یلدا همیشه جاودانی است / زمستان را بهارزندگانی است

شب یلدا شب فر و کیان است / نشان ازسنت ایرانیان است

یلدا مبارک

.

.

.

یلدا، دختر سیاه موی بلند بالا، یادگار نام وطن

میوه پائیز ایران و عروس زمستان، در راه است

او را بر سفره مهر بنشانیم و با نسل فردا پیوندش دهیم

ایرانی بودن را فراموش نکنیم. یلدا مبارکباد

.

.

 

شب یلد ا و وصف بی مثالش / خداوندا مخواه ،هرگز زوالش

شب یلدا فراتر از همه شب / نبینم هیچ کس افتاده در تب

شب یلدا زحزن و غم مبراست

شب یلدا مبارک

————————————-                                               ——————————————-                      —————————————-
 
م حالا کمی با دوستانمان با اس ام اس شوخی کنیم
 

fu2336 اس ام اس سرکاری شب یلدا 91

اس ام اس سرکاری شب یلدا ۹۱

با سلام اگر در صحت و سلامت  به سر میرید لطفا به این شماره پیامک خالی بفرستید
.
.
.
.طرح سر شماری جوجه آخر پاییز
•.•.•.•.•.•.•.• اس ام اس سرکاری شب یلدا •.•.•.•.•.•.•.•
روی شما  مثل هندونه ، خنده هاتون مثل قاچ هندونه ، روزگارتون مثل پوست هندونه ، جیبتونم پر تخم هندونه
یلداتون مبارک
•.•.•.•.•.•.•.• اس ام اس سرکاری شب یلدا •.•.•.•.•.•.•.•
شب یلدا عزیز هندوونه
اگر چه ترش و لیزه هندوونه
بهایش را چو پرسیدم ز یارو
بگفتا هیس جیزه هندوونه
•.•.•.•.•.•.•.• اس ام اس سرکاری شب یلدا •.•.•.•.•.•.•.•
شب یلدا کنار یار بودی
به او دلبسته و بیمار بودی
شپش هایش گرفتی از سر شب
تو ِ نادان مگر بیکار بودی؟
•.•.•.•.•.•.•.• اس ام اس سرکاری شب یلد ا•.•.•.•.•.•.•.•
شما را گر شب یلدا بلنده
مرا لیست طلبکارا بلنده
ولی هندونه ام در شام یلدا
سفیدیّش بود چون شیر گاوا
انارم ترش و گردوهام پوچه
وچشمان زنم افسوس لوچه
بود آجیل تلخ و سیب ها کال
وقطعاً می شود وارونه ام فال
•.•.•.•.•.•.•.• اس ام اس سرکاری شب یلدا •.•.•.•.•.•.•.•
میان دوستـــان افتاده ای تک / رخت هندونه ،زلفت عین پشمک!
برایت می زنم اینک پیامک / شب یلدای تو ای گــــــل! مبارک!
•.•.•.•.•.•.•.• اس ام اس سرکاری شب یلدا •.•.•.•.•.•.•.•
بیا ای دل کمی وارونه گردیم
برای هم بیا دیوونه گردیم
شب یلدا شده نزدیک ای دوست
برای هم بیا هندونه گردیم
شب یلدا مبارک
•.•.•.•.•.•.•.• اس ام اس سرکاری شب یلد ا•.•.•.•.•.•.•.•
تو خوشگلترین، خوشتیپ ترین و با کلاس ترین آدم روی زمین هستی
اینم هندونه شب یلدات! بذار تو یخچال تا خنک بشه!
•.•.•.•.•.•.•.• اس ام اس سرکاری شب یلدا •.•.•.•.•.•.•.•
من دارم جمعه می رم، فکر نکنم دیگه همدیگر رو ببینیم… منو فراموش نکن و به خاطر تمام بدی هام منو ببخش…
از طرف پاییز – یلدا مبارک
•.•.•.•.•.•.•.• اس ام اس سرکاری شب یلدا •.•.•.•.•.•.•.•
قیمت پماد سوختگی شب یلدا(چله)خیلی خیلی بالا میره.
اگه نگرفتی زود تر بخرش شاید هندوانه ای که گرفتی سفید در بیاد هااا
اون وقت لازمت میشه!!!
•.•.•.•.•.•.•.• اس ام اس سرکاری شب یلدا •.•.•.•.•.•.•.•
چند ساعت بیشتر به آخر پاییز نمونده، جوجه هاتو شمردی؟

برچسب ها :


ارسال نظر