گزرشی از ابرکوه

دسته بندی: عکس, عکس منظره | نویسنده : admin | بدون نظر

  

برای دیدن ادامه عکسها و دانلود روی این عکس کلیک کنید

دیدنی های ابرکوه؛ دیار تاریخ و طبیعت و مهردشت زیبای خفته ابرکوه

   برکوه به لحاظ قدمت تاریخی و جاذبه های زیبای طبیعی که دارد، به دیار تاریخ و طبیعت شهره شده اما در این میان مهردشت، یکی از شهرهای این شهرستان کهن، همچون زیبای خفته در دل این شهر در سکوت و فراموشی است


ابرکوه؛ دیار تاریخ و طبیعت/ مهردشت زیبای خفته ابرکوه


ابرکوه به لحاظ قدمت تاریخی و جاذبه های زیبای طبیعی که دارد، به دیار تاریخ و طبیعت شهره شده اما در این میان مهردشت، یکی از شهرهای این شهرستان کهن، همچون زیبای خفته در دل این شهر در سکوت و فراموشی است.

 

 به گزارش خبرنگار مهر، شهر مهردشت در بخش بهمن شهرستان ابرکوه در فاصله حدود ۱۶۰کیلومتری مرکز استان یزد و ۱۲کیلومتری مرکز شهرستان ابرکوه واقع شده و مرکز بخش بهمن است.

از آنجا که این شهر برای اغلب مردم حتی در استان یزد،‌ ناشناخته است، در این گزارش با همراهی حمید رضا رستگار پناه، محقق محلی شهر مهردشت به معرفی این شهر می پردازیم که جاذبه های بسیاری برای دیدار مسافران نوروزی دارد.

با توجه به آخرین تقسیمات سیاسی، اداری استان یزد در سال ۱۳۷۸، شهر مهردشت از تجمیع سه روستای مهرآباد، نصرت آباد و اردی تشکیل شد که این نام، از قسمتهایی از نام آبادی های میان دشت (اردی) و مهرآباد گرفته شده است که خود متاثر از نام ماه‌های سال در زبان فارسی است.

 

fewhoe7j0yx4b4nva9wk.jpg

 برای رسیدن به شهر مهردشت اگر از سمت شیراز وارد ابرکوه شوید و به سمت مرکز استان ادامه سفر می دهید، در میدان انتهایی شهر و با دیدن بنای گنبد عالی که بر فراز کوهی خودنمایی می کند، می توانید در این مسیر ادامه طریق دهید و به مهردشت برسید.

بناهای تاریخی شهر مهردشت/ مسجد جامع قدیم مهرآباد

این مسجد دارای قدمت زیادی است به طوری که بقایای  سردرها و قوسهای آن مربوط به دوران ششم و هشتم است.

این بنای ارزشمند به علت واقع شدن در بیرون از منطقه مسکونی دچار فرسایش و تخریب شده است.

قدمت این بنا به دوره دوره سلجوقیان می رسد.

آرامگاه سردار

این بنا آرامگاه حاج علی اکبر خان مفخمی معروف به سردار است.

0a9f6zd4u84ad9mhggtu.jpg

 بنای آرامگاه دارای پلان مستطیل شکل و مساحتی ۲۵۰ متر مربعی و از جنس خشت و گل و در بعضی قسمت ها از آجر است و قدمت آن به عهد قاجاریه می رسد.

 قلعه حسن خان

این قلعه با حصار گلی و چهار برج در چهار گوشه جلوه ای خاص یافته است. در داخل این قلعه قسمتهای مسکونی وجود داشته که تخریب شده است.

در وسط این قلعه برجی وجود دارد که از چهار طبقه تشکیل می شود و  توسط پلکان به هم متصل می شوند.

در بالای این برج و در پشت بام آن چهار بادگیر وجود دارد که قسمتهای زیرین را خنک می کرده است.

امامزادگان سید احمد وسید محمود

بنای قدیمی این امامزاده مربوط به دوره صفویه بوده است. این بنا اکنون تخریب شده و به سبک جدید نوسازی شده و مورد توجه و احترام خاص اهالی منطقه است.

حسینیه قدیمی مهرآباد

این بنا مربوط به دوره قاجاریه است و در ایام عاشورای حسینی با سیاه پوش کردن نخل در این محل به عزاداری حسینی می پردازند.

w7anjey92zw6qpk9l0b.jpg

 این بنا بعد ار تخریب و به واسطه تاریخی بودن، مجددأ بازسازی شد.

در شهر مهردشت میراث های فرهنگی با ارزش دیگری از جمله آسیاب آبی اردی،خانه حاج میرزا اسدالله خان، عمارت و باغ اسماعیل خان، خانه اسماعیل خان، خانه مرحوم حیدری نیز وجود دارد.

مهردشت؛ شهری که کمتر دیده شد

شهر مهردشت از نقاطی است که کمتر به مردم دیگر نقاط کشور شناسانده شده است.

xnmy2q2iqkd4w2njas0.jpg

 این منطقه با وجود قابلیت هایی که دارد می تواند رغبت بسیاری در مردم کشور برای بازدید و سرمایه گذاری در این محل ایجاد کند.

در هر گوشه از خاک میهن اسلامی مناطقی جذاب برای ایرانگردی و جهانگردی وجود دارد که همگان و به ویژه رسانه ها باید برای شناساندن آن به دیگران تلاش کنند و خبرگزاری مهر در این راستا تلاش خود را به کار می گیرد.

……………………….
گزارش: رحیم میرعظیم
عکس: اکبرپورحاجی

برچسب ها :


ارسال نظر