سایت کوچولوفود افتتاح شد

با سلام و درود بر همراهان کوچولو...

با تلاش و همراهی یک کادر مجرب و با تجربه در زمینه فینگرفود ، سایت جدیدی به نام کوچولوفود طراحی و ایجاد کردیم.

سایت کوچولوفود ، فروشگاه فروش آنلاین نیازهای دورهمی نظیر فینگر فود ، دسر ، سالاد ، مزه و ... می باشد.

کوچولوفود دارای نماد اعتماد از وزارت صنعت معدن و تجارت است و زیر نظر مستقیم کوچولو فعالیت میکنم و انشالله بهترین در نوع خود خواهد شد

حتما از این سایت زیبا و مفید دیدن و خرید کنید:

www.KocholoFooD.com

...

از کوچولو ، کوچولوفود به دنیا آمد...

اخبار داغ فناوری و دانش

دسته بندی: اخبار علمي | نویسنده : admin |

  

برای دیدن ادامه عکسها و دانلود روی این عکس کلیک کنید

منتخبی از خبرهای داغ و روز دانش و فناوری کشور

 تولید حسگری برای تست تنفس افراد مشکوک به مصرف الکل
 رتبه ایران در زمینه آمادگی الکترونیکی میان کشورهای دنیا و منطقه
حضور ایران در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی
برترینهای مسابقه بازی سازی خلیج فارس امروز معرفی می‌شوند

تولید حسگری برای تست تنفس افراد مشکوک به مصرف الکل

 

k1ma2m0579repd3ibzxa.jpg


پژوهشگران دانشگاه محقق اردبیلی با استفاده از روشی ساده حسگر گاز اتانول تولید کردند که علاوه بر آشکارسازی گاز اتانول از آن می توان برای تست تنفس افراد مشکوک به مصرف الکل استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فناوری قالب‌زنی مولکولی یک روش تهیه مواد هوشمند است که قابلیت ‌شناسایی و جذب گزینشی مولکول یا یون‌های مورد نظر در ‏محیط‌های مایع یا حتی گازی را دارد‎.‎‏ این مواد رقبای مصنوعی و سنتزی برای سیستم‌های مشابه مانند آنتی بادی‎-‎آنتی ژن، ‏آنزیم‌ها و یا پذیرنده‌های حسی و یا غیر حسی در موجودات زنده هستند‎.‎‏

ویژگی مهم این مواد این است که دارای پایداری شیمیایی، دمایی و ‏مکانیکی بسیار بالاتری نسبت به رقبای بیولوژیک خود هستند‎.‎‏ همچنین این پذیرنده‌های مصنوعی را می‌توان برای طیف بسیار وسیع و ‏دلخواهی از مولکول‌های شیمیایی به عنوان حسگر تهیه کرد‎.‎‏

این مواد ‏کاربردهای بسیار متنوعی در زمینه‌های مختلف چون جدا سازی، کاتالیز واکنش‌های شیمیایی، دارو رسانی و حسگر‌های شیمیایی و بیوشیمیایی ‏پیدا کرده است‎ از این رو تهیه پلیمر‌های قالب دار شده در ابعاد نانو متری ضمن آنکه نقایص پلیمر‌های قالب دار شده توده‌ای و درشت را مرتفع می‌سازد ‏موجب بهبود کارایی این مواد در جذب گزینشی مولکول‌های مورد نظر می‌شود و ظرفیت جذبی آنها را افزایش می‌دهد‎.‎

در این راستا محققان دانشگاه محقق اردبیلی پروژه ای را با هدف تولید حسگرهای گازی اجرایی کردند.

برای این منظور پس از سنتز نانو ذرات پلیمری، با استفاده از میکروسکوپ الکترونی متوسط اندازه ‏نانو ذرات در حد ۲۵ نانومتر تخمین زده شد. حسگر گازی مذکور از نوع مقاومت شیمیایی بوده و مبتنی بر نانوکامپوزیت حاصل از آمیختن ‏نانو ذرات پلیمری قالب دار شده با اتانول، نانو لوله‌های کربنی و پلی‎-‎‏ متیل متا اکریلات بوده است.

نانوذرات پلیمری قالب دار شده برای جذب گزینشی ‏مولکول‌های اتانول طراحی شده‌اند و بنابراین وقتی در معرض بخارات اتانول قرار می‌گیرند آنها را جذب کرده و در نتیجه متورم می‌شوند‎.‎‏

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که به‌دلیل استفاده از فناوری قالب زنی مولکولی برای تهیه عنصر تشخیص دهنده این حسگر، گزینش ‏پذیری بسیار بالایی برای حسگر مذکور به‌دست آمد به طوری که بین دو مولکول اتانول و متانول تفاوت قابل ملاحظه‌ای در پاسخ حسگر ‏مشاهده شد‎.

این طرح می‌تواند پاسخگوی نیازهای مرتبط با اندازه‌گیری و آشکار سازی دقیق و در محل برای اهداف مختلف از جمله در تست کردن ‏تنفس افراد مشکوک به مصرف مشروبات الکلی و آشکار سازی شروع فرایند تخمیر باشد.

این محققان امیدوارند با توسعه هر چه بیشتر در زمینه ‏این حسگر بتوانند از آن برای طیف وسیعی از ترکیبات مهم، حسگر‌های دقیق، حساس و بسیار ارزان تهیه کنند که بتواند هم در فاز ‏گازی و هم در فاز مایع ترکیبات مورد نظر چون آشکار‌سازی گازهای جنگی، مواد ‏منفجره، آلوده کننده‌های زیست‌محیطی و مواد غذایی، یون‌های فلزات سنگین و حتی نشانگر‌های بیولوژیک استفاده کنند.

 

 

رتبه ایران در زمینه آمادگی الکترونیکی میان کشورهای دنیا و منطقه

 

b4m5tz7g3ixq0hj0qs9.jpg


معاون وزیر صنعت معدن و تجارت از رتبه ۸ ایران در میان کشورهای منطقه در زمینه آمادگی الکترونیکی خبر داد و گفت: تدوین شاخص های توسعه تجارت و اقتصاد الکترونیکی در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد صادق مفتح امروز یکشنبه در نشست خبری، جاری شدن تجارت و اقتصاد الکترونیکی در کشور را از وظایف سنگینی عنوان کرد که بر دوش وزارت صنعت معدن و تجارت گذاشته شده و اظهار داشت: کاهش هزینه مبادلات، توانمندسازی بنگاههای تجاری و افزایش زمینه اشتغال در کشور از جمله موضوعاتی است که اهمیت مقوله تجارت و اقتصاد الکترونیکی را مضاعف کرده است.

وی از برگزاری هفتمین همایش ملی، اولین همایش بین المللی و دومین نمایشگاه تخصصی تجارت و اقتصاد الکترونیکی در روزهای ۲۹ تا ۳۱ اردیبهشت ماه خبر داد و ادامه داد: مسیر برگزاری همایش های ملی تجارت و اقتصاد الکترونیکی از فرهنگسازی، تجزیه و تحلیل زیرساختها و بررسی موانع دولت الکترونیکی حکایت دارد و در هفتمین همایش ملی، تدوین شاخص های توسعه تجارت و اقتصاد الکترونیک در دستور کار قرار گرفته که با مدیریت کارگروه فاوای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بتوانیم میزان توسعه انجام شده در کشور را براساس مقولات کمی و کیفی مورد سنجش قرار دهیم.

مفتح با اشاره به نیازمندی به تجارب کشورهای دیگر در مقوله بررسی شاخص های توسعه تجارت و اقتصاد الکترونیکی در پاسخ به مهر گفت: گزارش نهادهای بین المللی از رتبه قابل قبول ایران در زمینه تجارت و اقتصاد الکترونیکی حکایت دارد به نحوی که در منطقه غرب آسیا، ایران دارای رتبه مناسبی است اما این وضعیت متناسب با ظرفیتهای موجود نیست و باید با گزارش دهی منظم از این مقوله، رتبه ایران را بهبود بخشیم.

وی ادامه داد: در بحث توسعه تجارت و اقتصاد الکترونیکی با شاخص های مختلفی همچون میزان آمادگی الکترونیکی مواجه هستیم که از این حیث ایران در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۱ و در میان کشورهای منطقه رتبه ۸ را به خود اختصاص داده است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در امور فناوری اطلاعات بزرگترین نگرانی فعلی تجارت الکترونیک را اقتصاد دولتی که در ۵۰ سال اخیر بر کشور حاکم بوده است عنوان و خاطرنشان کرد: اگرچه تجارت الکترونیک با محوریت دولت، سریعتر به انجام می رسد اما باید با انتقال وظایف از بخش دولتی به بخش خصوصی، زمینه تحقق تجارت الکترونیک را در لایه بخش خصوصی فراهم کنیم.

وی با اشاره به کاربردها و نوآوریهای هفتمین همایش ملی توسعه و اقتصاد الکترونیکی از برگزاری نشست توسعه بیمه الکترونیکی، سلامت الکترونیکی، گردشگری الکترونیکی و بیمه الکترونیکی در حین برپایی این همایش ملی خبر داد و گفت: پایلوت پروژه کارت شهروندی توسط انجمن علمی تجارت الکترونیک ایران و با همکاری کارگروه فاوا در این همایش کلید می خورد و پروژه های خزانه دارای الکترونیکی و خرده فروشی الکترونیکی نیز در این ایام آغاز به کار خواهد کرد.

 

 


توسط پژوهشگران کشور


دستگاه تولید نانو ذرات ساخته شد

 

k1ma2m0579repd3ibzxa.jpg


پژوهشگران کشور دستگاهی را برای تولید نانو ذرات عرضه کردند که قادر است نانو ذرات را در اندازه‌های کنترل شده تولید کند.

عیسی قزل لو- از محققان این پروژه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه این دستگاه با عنوان دستگاه آسیاب کاری عرضه شده است، افزود: در این دستگاه نانو ذرات به روش از بالا به پایین تولید می‌شوند.

وی روش از بالا به پایین را روشی دانست که در آن پودر مورد نظر در دستگاه آسیاب کاری به اندازه‌های مورد نظر خرد می‌شود.

قزل لو با اشاره به نحوه عملکرد این دستگاه خاطر نشان کرد: در این دستگاه پودر مورد نظر از داخل محفظه‌ای به درون دستگاه ریخته می‌شود و با چرخش محفظه از طریق ساچمه و گلوله‌هایی که در داخل دستگاه آسیاب کاری است به پودر ضربه می‌زند و با ادامه این حالت سایز ذرات پودر در اندازه‌های نانو خرد می‌شود.

وی به بیان مزایای این آسیاب پرداخت و در این باره اظهار داشت: دستگاه تولید شده دارای ۳ موتور است ضمن آنکه دارای یک دیسک گردان است و به وسیله آن می‌توانیم نسبت چرخش دیسک را کاملا کنترل و نانوذرات یکنواختی را تولید کنیم.

این محقق با تاکبد بر ابنکه این دستگاه برای تولید نانو ذرات در اندازه‌های کنترل شده به کار می رود، یادآور شد: از این دستگاه بیشتر در محیط‌های آزمایشگاه استفاده می‌شود.

 

 

حضور ایران در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی

 

evk4xpka866taua32b.jpg


وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف سیاستهای حوزه بین الملل خود همچون صحنه گردانی بین المللی در عرصه ارتباطات، در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی(WSIS) در ژنو سوئیس حضور خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارائه گزارشی، دستاوردهای سالیانه کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی تشریح خواهد کرد.

در این دوره از اجلاس که با حضور مقامات عالی رتبه کشورهای مختلف جهان برگزار می شود، آخرین دستاوردهای کشورمان در حوزه دسترسی به اطلاعات گسترش ICT روستایی و زیرساخت های ارتباطی مطرح خواهد شد؛ همچنین تشریح تلاش های صورت گرفته برای ارتقاء جایگاه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در تولید ناخالص داخلی (GDP) از دیگر برنامه های هیات ایرانی در این اجلاس است.

در همین حال بررسی جایگاه ICT در کشور و سبد خانوار ایرانی و مضرات احتمالی این فناوری برای کودکان نیز مطرح می شود و پیشنهادهایی از سوی هیات ایرانی در این زمینه ارائه خواهد شد.

به گزارش مهر، اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی یکی از مهمترین اجلاس های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب می شود که با هدف ساماندهی دسترسی همگانی به شبکه های اطلاعاتی و ایجاد قوانین پایه ای برای یکپارچه سازی اهداف جامعه اطلاعاتی و تکمیل پروتکل های بین المللی تشکیل و برگزار می شود.

 

 

برترینهای مسابقه بازی سازی خلیج فارس امروز معرفی می‌شوند

 

7l4w7veq0lafrfk6zgk7.jpg


برگزیدگان مسابقه بازی سازی خلیج فارس امروز دوشنبه توسط بنیاد ملی بازی های رایانه ای معرفی می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم پایانی مسابقه بازی رایانه ای خلیج فارس با حضور مسئولان بنیاد ملی بازی های رایانه ای و اعضای ۱۳ تیم بازی ساز و ۱۳ برنامه نویس برگزار می شود.

در این دوره از مسابقات به تیم های برگزیده با اهدای جوایز در بخش مسابقه بازی سازی تیم اول مبلغ بیست میلیون ریال، تیم دوم مبلغ پانزده میلیون ریال، تیم سوم مبلغ ده میلیون ریال و بخش مسابقه بازی نامه نویسی، نفر اول مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال، نفر دوم مبلغ پنج میلیون ریال و نفر سوم دو میلیون و پانصد هزار ریال تعلق می گیرد.

مرکز رشد بازی سازی با همکاری انستیتو ملی بازی سازی به مناسبت دهم اردیبهشت ماه، روز ملی خلیج فارس، مسابقه چهار روزه بازی سازی و مسابقه بازی نامه نویسی را برگزار کرد.

در بخش بازی سازی ۱۳ تیم بازی‌ساز برای چهار روز در قالب بخش های ارائه ایده ها، ارائه نسخه آزمایشی بازی، اصلاح طرح بازی، ارائه نسخه اولیه بازی و ارائه نسخه نهایی به رقابت پرداختند و در بخش بازی نامه‌نویسی نیز آثار ۱۳نفر از شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت.

 

 


برای تولید دارو و واکسن


اولین مرکز مراقبت‌های ویژه حیوانی در دانشگاه تهران افتتاح شد

 

gfkm51unos8opwws5i1t.jpg


با حضور معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری اولین بخش ICU حیوانی و اتاق تمیز بخش جراحی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، بخش اتاق تمیز (Clean Room)، بخش جراحی و بخش ICU حیوانی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با حضور دکتر نسرین سلطانخواه و محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای انقلاب فرهنگی افتتاح رسمی شد.

با بهره برداری از این مجموعه، بخش مراقبت‌های ویژه حیوانات برای انجام مطالعات کاربردی و تجربی در حوزه بیولوژی انسان و حیوان چون تولید دارو، اعمال جراحی پیوندی از حیوان به انسان و تولید واکسن برای محققان این حوزه فراهم شد.

 

 


معاون وزیر بهداشت خبر داد:


طراحی و ساخت تیوب سی تی اسکن/ آغاز تحقیقات در زمینه استنت‌های قلبی

 

tifqtbmgdmz9irid7j58.jpg


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه ساخت تجهیزات پزشکی، گفت: در زمینه‌های تیوب‌های رادیولوژی، دستگاه شتاب دهنده خطی و تجهیزات مربوط به تروما و شکستگی‌ها موفقیت‌هایی حاصل شده است ولی در زمینه تولید دستگاه MRI پیشرفتی نداشتیم.

دکتر مصطفی قانعی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه دانش فنی تجهیزات پزشکی در بیرون از وزارت بهداشت در حال انجام، افزود: در این راستا وزارت بهداشت تلاش کرد تا توجه فناوران کشور در خارج از وزارت بهداشت را در امر طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی جلب کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اولویت ساخت تجهیزات پزشکی را میزان ارزبری آنها ذکر کرد و اظهار داشت: آن دسته از تجهیزات پزشکی که نیاز کشور و دارای ارز بری بالایی است در دستور ساخت قرار دارد که از آن جمله می‌توان به تیوب‌های رادیولوژی اشاره کرد.

وی با اشاره به تلاش محققان کشور در این زمینه، ادامه داد: خوشبختانه فاز تولید اولیه تیوب‌های رادیولوژی نتیجه بخش بوده است و امیدواریم نمونه‌های اولیه آن تا چند ماه آینده ارائه و پس از اخذ تاییدیه‌ها وارد فاز صنعتی شود.

تیوب سی تی اسکن

قانعی طراحی و ساخت تیوب سی تی اسکن را از دیگر پروژه‌های محققان کشور در حوزه تجهیزات پزشکی نام برد و یادآور شد: مطالعات برای طراحی و ساخت تیوب‌های سی تی اسکن شروع شده است.

وی با تاکید بر اینکه این نوع تیوب‌ها از فناوری‌های پیشرفته‌ای برخوردار است، خاطر نشان کرد: از این رو به ثمر رسیدن این پروژه زمان بر است.

موفقیت در بهره برداری از شتاب دهنده خطی

قانعی با اشاره به تولید دستگاه شتاب دهنده خطی در کشور، اضافه کرد: این فناوری که یکی از شاخه‌های دانش اتمی است و در درمان بیماران سرطانی که غده‌های آنها نیازمند رادیوترافی است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای واردات دستگاه شتاب دهنده خطی، تاکید کرد: این مساله موجب شد تا به سمت خودکفایی در تولید دستگاه شتاب دهنده حرکت کنیم.

آغاز تحقیقات در زمینه استنت‌های قلبی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، به آخرین وضعیت پروژه تولید استنت‌های قلبی اشاره کرد و گفت: ۲ شرکت دانش بنیان مطالعات و تحقیقات در زمینه استنت‌های قلبی (لوله‌ای که در داخل رگ‌ها نصب می شود تا خون بیشتری بتواند از شریان‌ها عبور کند) شروع کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تاکنون این مطالعات به نتیجه نرسیده است، اظهار داشت: در عین حال مطالعات در این زمینه ادامه دارد.

کاتترها و لوازم پزشکی برای شکستگی‌ها

قانعی "کاتترها" را از دیگر زمینه‌های تحقیقاتی این معاونت ذکر کرد و یادآور شد: در این زمینه هنوز کار جدی صورت نگرفته است علی رغم آنکه کار پیچیده‌ای نیست.

وی از تولید تجهیزات مربوط به تروما و شکستگی‌ها در داخل کشور خبر داد و ادامه داد: این نوع تجهیزات برای صدمات و شکستگی‌های ناشی از تصادفات مورد استفاده قرار می‌گیرد و تاکنون به میزان قابل توجهی نیازهای کشور تامین شده است.

پروژه سیکلترون

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه پروژه سیکلترون هم جزء طرح‌های کلان ملی و هم جزء پروژه‌های کلان شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) است، در این باره توضیح داد: در این پروژه قرار است دانش فنی تولید دستگاه سیکلترون کوچک را کسب کنیم.

وی با اشاره به کاربردهای این دستگاه خاطرنشان کرد: یکی از دستگاه‌هایی که برای تولید رادیو داروها مورد نیاز است، دستگاه سیکلترون است ولی نه در مقیاس راکتور تحقیقاتی امیرآباد بلکه در اندازه‌های کوچکتر تا بتوان با استفاده از آن رادیوداروها را تولید و توزیع کنیم.

قانعی با تاکید بر اینکه عمر رادیو داروها کوتاه است، اضافه کرد: مطالعات در این زمینه آغاز شده است و به نظر می‌رسد که طی ۳ سال آینده بتوانیم این دستگاه را در کشور تولید کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کار مطالعات اولیه آن از سوی محققان کشور آغاز شده است، افزود: این دستگاه از فناوری بسیار بالایی برخوردار است و بهره برداری از این دستگاه باید به گونه‌ای باشد که کارایی لازم را داشته و خطری در پی نداشته باشد.

قانعی با اشاره به اعمال تحریم‌ها علیه کشور، یادآور شد: به دلیل اینکه کشور شدیدا تحریم است باید کلیه قطعات این دستگاه در داخل کشور تولید شود از این رو تولید این دستگاه زمان بر است.

عدم موفقیت در تولید دستگاه MRI

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به تلاش‌های کشور در زمینه تولید دستگاه MRI گفت: در این زمینه موفق نبودیم و نتوانستیم عرضه این دستگاه را عرضه کنیم.

میزان برطرف شدن نیازهای کشور

قانعی با بیان اینکه ۷ هزار قلم تجهیزات پزشکی داریم، ادامه داد: از این رو با اجرای این تعداد پروژه در حد ۱۰ تا ۲۰ قلم تجهیزات مشکل کشور حل نمی‌شود.

 

برچسب ها :


ارسال نظر