ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 27 1234561121 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 15 از 401
 1. #1
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  Exclamation اخبار محیط زیست

  اخبر مربوط به محیط زیست کشور عزیزمان و جهان را در این تاپیک قرار دهید
  با تشکر
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 2. #2
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  ببرهای جدید به ایران می*آیند

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اجرای پروژه ببر سیبری برای احیای ببر مازندران گفت: برخلاف گفته بعضی* از افراد این پروژه شکست نخورده و همچنان به عنوان یک پروژه تحقیقاتی ادامه دار خواهد بود.


  محمدجواد محمدی*زاده در گفت*وگو با فارس درباره آخرین وضعیت ببر سیبری که از روسیه به ایران آورده شده است، اظهار داشت: از روز اول اعلام کردیم که این یک پروژه تحقیقاتی است و هدف آن احیای ببر مازندران است.وی گفت: این پروژه یک پروژه دنباله دار است و همچنان ادامه خواهد داشت.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: متأسفانه باغ وحش تهران در انجام وظیفه*اش برای نگهداری ببرها کم کاری کرده است. خوراک آلوده به ببرها داده و باعث بیماری آنها شد، که در نهایت یکی از ببرها متأسفانه از بین رفت.محمدی*زاده اظهار داشت: با توجه به تست*هایی که از تنها ببر باقی مانده گرفته شد، جواب یک تست آن مثبت و جواب تست دیگر آن منفی بود و البته انجام این تست*ها ادامه دارد.  معاون رئیس جمهوری گفت: زمانی که یک تست، بیماری مش*مشه را تایید کرد بر اساس توافقی که با روس*ها و یک دانشگاه داشتیم این گونه را کاملاً در شرایط ایزوله به عنوان یک پروژه مطالعاتی بسیار ارزشمند قرار داده*ایم.وی ادامه داد: بنابراین هیچ*گونه نگرانی نداریم که این بیماری سرایت کند و این گونه با توجه به بیماری که دارد یک مورد استثنائی برای مطالعه است.محمدی*زاده تصریح کرد: بنا داشتیم که این ببر را به محیط بیرون منتقل کنیم که از زمان مشاهده این بیماری از انجام این کار منصرف شدیم.  به گفته وی به دلیل اینکه هوا در تابستان گرم بود و هوای مبدأ از هوای کشور ما خنک*تر بود بنا به تشخیص طرف*های روسی با یک تأخیر ببرهای جدید وارد ایران می*شوند. بنابراین در حال حاضر جایشان آماده است و همه کارهای لازم در این زمینه انجام شده است.معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه این یک پروژه تحقیقاتی است و همچنان ادامه خواهد داشت افزود: اینکه بعضی*ها غیرمنصفانه می*گویند پروژه شکست خورده، صحیح نیست و این پروژه نه تنها شکست نخورده بلکه ادامه پیدا می*کند. یک پروژه تحقیقاتی ممکن است به نتیجه برسد و ممکن است هم به نتیجه نرسد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 3. #3
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  در اسلوالبارد نروژ چه اتفاقي مي*افتد

  در جزيره دور افتاده اسپيتس برگ كه 1300 كيلومتر از قطب شمال فاصله دارد، در 120 متري داخل زمين، محلي ساخته شده كه در آن از بذر گياهان محافظت مي*شود.


  به گزارش سرويس سياسي باشگاه خبرنگاران، كشور پادشاهي نروژ در پروژه*اي بلندپروازانه به نام "بانك بذر روز رستاخيز" سرمايه گذاري كرده است. در اين پروژه كه در آن كشورها و موسسات زيادي شركت دارند، بذر گياهان مختلف از سرتاسر دنيا جمع آوري شده و در محلي مخصوص در منطقه اسوالبارد Svalbard نگه*داري مي*شوند.

  ساختار كلي ساختمان بانك رستاخيز

  در جزيره دور افتاده اسپيتس برگ كه 1300 كيلومتر از قطب شمال فاصله دارد، در 120 متري داخل زمين، محلي ساخته شده كه در آن از بذر گياهان محافظت مي*شود. در اين سازه غار مانند، ديواره*هاي 4 جداره*اي تعبيه شده و بذر گياهان در دماي منفي 18 درجه سانتي گراد و در قفسه*هاي آهني فاقد رطوبت نگهداري مي*شوند. به علت عدم وجود اكسيژن در اين ساختمان، بذرها فعاليت متابوليكي داشته و خيلي دير از بين ميروند.  ماهيت اصلي پروژه بانك روز رستاخيز


  در اين طرح، دانشمندان متخصص در جزيره*اي دور افتاده در كشور نروژ به نام اسوالبار گرد هم آمدند تا مجموعه*اي از بذرهاي تمامي گياهان موجود در جهان را جمع*آوري نمايند. به گفته مديران اين پروژه، هدف اصلي از جمع آوري بذرها، حفظ تنوع گياهان در آينده است. اما سوالي كه مطرح مي*شود اين است كه در آينده چه اتفاق خاصي خواهد افتاد؟ آيا تحولي عجيب و ناشناخته در نژاد گياهان رخ خواهد داد؟  اصلاح ژنتيكي و نابودي گياهان

  در فرآيند اصلاح ژنتيكي، دانشمندان در ژنوتيپ و دي ان اي گياهان دستكاري كرده و آن را به دلخواه خود تغيير مي*دهند. در ساليان اخير اصلاح ژنتيكي براي مصارف شخصي به كار رفته و در جهت كسب منافع تغيير جهت داده است. اكثر موسسات بزرگ در دنيا، مثل راكفلر، به منظور كسب منافع مالي گسترده و به زير سلطه بردن كشورهاي فقير، از اصلاح ژنتيكي سواستفاده نموده و با استخدام دانشمندان متخصص در اين زمينه فرايند اصلاح DNA گياهان را به نفع خود تغيير مي*دهند. پروژه*هاي اصلاح ژنتيكي براي استعمار كشورهاي جهان سوم طراحي شده و با توجه به نفوذ گسترده در سراسر دنيا باعث به وجود آمدن وضعيتي بغرنج در آينده جهان مي*شوند.

  سرمايه*گزاران اصلي پروژه جزيره اسوالبارد
  نگاهي اجمالي به سرمايه گذاران اصلي اين پروژه نشان مي*دهد كه چه اهداف شومي در پس پرده اجراي آن قرار دارد: شركت مونسانتو كه باشگاه خبرنگاران پيش از اين گزارش مفصلي درباره آن منتشر كرد، دولت پادشاهي نروژ، موسسه راكفلر، موسسه سينگنتا، بنياد خيريه بيل و مليندا گيتس. اين سرمايه گذاران، نام "بانك بذر روز رستاخيز" را براي پروژه خود انتخاب كرده*اند.
  بررسي سابقه سرمايه گذاران بانك روز رستاخيز
  شركت مونسانتو كه بزرگ*ترين شركت غذايي در دنياست، با دستكاري*هاي ژنتيكي گسترده در مواد غذايي باعث شيوع بيماري*هاي خطرناك و كشنده*اي در بين مردم جهان شده و رسوايي*هاي گسترده*اي را نيز پشت سر گذاشته است. پادشاه نروژ كه از عناصر فرقه فراماسونري است، به منظور كمك به اين فرقه براي پيشبرد اهداف خود، كمك*هاي مالي فراواني را به پروژه نموده و حتي محل تاسيس بانك بذر را نيز به سرمايه گذاران هديه نموده است.

  موسسه راكفلر بنيان گذار پروژه CGIAR است، پروژه*اي كه از دهه 1930 به بعد به دنبال اصلاحات ژنتيكي فراوان در گياهان بوده و بدين طريق و با صرف هزينه*هاي فراوان و جذب موسساتي بزرگ در جهان چون بانك جهاني وFAO، توانسته قدرتي عظيم در خريدو فروش محصولات كشاورزي بدست آورد. اين موسسه در حال حاضر يكي از بزرگ*ترين كارتل*هاي غذايي در جهان است. بنياد خيريه بيل و مليندا گيتس، سرمايه*گذاري عظيمي در اين بانك انجام داده كه باعث تعجب بسياري از مردم جهان شده است. سرمايه گذاري موسساتي چون راكفلر و مونسانتو در اين پروژه توجيه*پذير است ولي چگونه مي*توان حضور يك بنياد خيريه را در اين پروژه توضيح داد.
  بنياد خيريه بيل و مليندا گيتس: گرگي در لباس ميش
  از اوايل دهه 1950 به بعد، طرحي توسط سردمداران و ابر قدرت*هاي جهان مطرح گرديد كه هدفش اصلاح ژنتيكي و كاهش جمعيت جهان بود. شركت*هاي يهودي و در راس آنها فرقه فراماسونري كه در لايه*هاي مختلف دولت*هاي قدرتمند جهان ريشه دوانيده*اند، اعلام كردند كه جمعيت جهان رو به انفجار بوده و بايد آن را كنترل كرد، بنابراين به يك پاك*سازي نژادي و در راس آن بقاي نژاد يهود روي آوردند. بيل گيتس پس از تشكيل بنياد خيريه*اش به صراحت اعلام كرد كه به اصلاح ژنتيكي اعتقاد داشته و جمعيت جهان بيش از حد ظرفيت كره زمين است.
  بنابراين در پروژه*هايي چون توليد واكسن*ها و مواد غذايي اصلاح شده سرمايه گذاري نمود. تحقيقات انجام گرفته بر روي اين پروژه*ها خبر از فجايعي عظيم در سطح جهان دادند. واكسن*هايي كه با عنوان داروهاي پيشگيري به افراد تزريق مي*شدند در واقع موادي عقيم كننده بودند كه به تدريج باعث نازا شدن افراد ميگرديدند. مواد غذايي اصلاح شده هم فاقد ارزش غذايي كافي بوده و تنها موجب وابستگي بيشتر كشورهاي فقير به ابر قدرت*ها مي شدند. بيل*گيتس با علم به اين موارد، در پروژه*اي چون بانك بذر روز رستاخيز سرمايه گذاري نمود، چون هدف اصلي اين پروژه هم چيزي جز به استعمار كشيدن مردم فقير جهان نخواهد بود.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 4. #4
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  وقتی دریاچه خشک شد

  شاید دیدن این صحنه*ها سخت باشد اما این بلایی است که خود انسان بر سر خود آورده است و سایر موجودات زنده نیز در کشیدن مصیبت آن سهیم هستند.

  به گزارش فرهنگ به نقل از فارس، دنیای صنعتی باعث استفاده بیش از حد از منابع زمین و تغییرات دفعی آب و هوایی شده است،* تغییراتی که خود انسان مسبب آن بوده و هر روز بیش از پیش دامن گیر او می*شود.

  در زیر تصویری از آن چه خشک سالی در یک دریاچه در جنوب شرقی چین ایجاد کرده است را می*بینید.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 5. #5
  تاریخ عضویت
  September 2010
  محل سکونت
  Dehkade del shekasteghan
  نوشته ها
  2,245
  1,461
  کوچولو رسمی

  کوچولوووووو فعال

  پیش فرض

  ونیز ایتالیا غرق شد
  دولت ایتالیا به*دلیل بارش باران در دو روز اخیر در شهر ونیز، وضعیت اضطراری اعلام کرد. بارش باران در مدت ۱۵ ساعت در این شهر باعث شد که آب جاری در کانال*ها و خیابان*ها تا حدود یک*ونیم متر افزایش یابد و مانع عبور شهروندان و تعداد زیادی از جهانگردان شود.
  No love

 6. #6
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  مواجه جهان با تغییرات خطرناک آب و هوایی در پایان قرن حاضر

  به واسطه ناتوانی دولت*ها در یافتن جایگزینی مناسب برای سوخت*های فسیلی، احتمالا جهان طی قرن حاضر با خطرناک*ترین شرایط تغییرات آب و هوایی مواجه خواهد شد.

  به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، نتایج مطالعه مرکز "پرایس واترهوس کوپرز" نشان داده است که در حال حاضر، تحقق هدف افزایش دمای 2 درجه سانتیگرادی جهان تا سال 2100 دیگر غیرممکن شده است. دانشمندان معتقدند با دستیابی به این هدف می توان از تغییرات آب و هوایی غیر قابل پیش بینی و خطرناک جلوگیری کرد.
  با این وجود، تجزیه و تحلیل آهنگ کاهش انتشار دی اکسید کربن حاصل از مصرف سوخت*های فسیلی در نظام*های اقتصادی بزرگ جهان نشان می دهد برای تحقق هدف 2 درجه سانتیگرادی افزایش دما که از سوی "پانل بین دولتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل" تعیین شده، دیگر زمانی باقی نمانده است.
  بنابر ارزیابی*های صورت گرفته، برای دستیابی به این هدف، نرخ سالانه کاهش کربن در اقتصاد جهانی طی 39 سال آینده، حداقل باید برابر با 5.1 درصد باشد. به گفته "لئو جانسون" از مشاوران پرایس واترهوس کوپرز در توسعه پایدار و تغییرات آب و هوایی، این مساله از زمان ثبت آمار در این زمینه که به پایان جنگ جهانی دوم باز می گردد، رخ نداده است.
  بر همین اساس، حتا دو برابر کردن کاهش کربن در اقتصاد جهانی همچنان به میزانی از انتشار گازهای گلخانه*ای منجر می شود که افزایش 6 درجه سانتیگرادی دما در پایان قرن حاضر را به همراه خواهد داشت. بررسی*های انجام شده نشان می دهند جهان نیازمند کاهش 6 برابری کربن برای برخورداری از شانس بیش از 50 درصدی تحقق هدف 2 درجه سانتیگرادی افزایش دما است.
  در نتیجه، جانسون معتقد است اکنون زمان برنامه ریزی برای جهانی گرمتر فرا رسیده و با عبور از آستانه بحرانی، امیدی چندانی به تحقق اهداف پیش بینی شده نیست. خشکسالی*های شدید و افزایش سطح آب دریاها از جمله موضوعاتی هستند که جهان را تهدید می کنند.

  زیست نیوز
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 7. #7
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  خشک شدن 75 تا 100 درصدی منابع آب خرم‎آباد

  مدیر آب و فاضلاب روستایی خرم‎آباد از خشک شدن 75 تا 100 درصدی آب‎های سطحی، چشمه‎‎ها و قنات‎ها در شهرستان خبر داد.

  زیست نیوز- علی دالوند افزود: خشکسالی در سال اخیر و سال گذشته تأثیر زیادی بر کمبود آب سفره‎های زیرزمینی گذاشته است. وی اظهار کرد: آبهای سطحی، چشمه‎ها و قنات‎ها بین 75 تا 100 درصد با خشکی مواجه شدند که همین امر باعث شد برای تأمین آب روستاییان 12 حلقه چاه‎ نیمه عمیق کف‎شکنی شود.

  به نقل از ایسنا، مدیر آبفار خرم‎آباد با بیان این*که روستاییان 700 میلیون تومان به اداره امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان بدهکارند، عنوان کرد: امیدوارم مردم هرچه زودتر بدهی خود را بپردازند تا کار خدمات‎رسانی به نحو احسن انجام شود چون این هزینه صرف کارکرد برق مصرفی و تعمیرات ‎می‎شود.
  وی افزود: 18 پروژه آبرسانی به 39 روستا انجام شده و حدود 2500 خانوار از نعمت آب شرب سالم بهره‎مند شده‎اند که اعتبار هزینه شده آن 25 میلیارد ریال است. دالوند با بیان اینکه 15 پروژه آبرسانی نیمه کاره مانده‎اند، اظهار کرد: هزینه این پروژه‎ها از اعتبارات سال 91 پیش بینی شده که با جذب اعتبار، این طرح*ها تکمیل خواهند شد.‎
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 8. #8
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  اب تهران آلوده نیست  معاون رئیس جمهور گفت: با توجه به استعلام*هایی که از وزارت بهداشت داشته*ایم، آبی که در شبکه آب رسانی تهران توزیع می*شود آلوده نیست و جای نگرانی وجود ندارد.
  زیست نیوز- محمدجوادمحمدی زاده اظهار داشت: مرجع رسمی برای اعلام سلامت آب در نظام جمهوری اسلامی ایران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. وی گفت: در حوزه آب چند دستگاه وظیفه تامین و توزیع آب را دارند که وزارت نیرو وظیفه توزیع و سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه حفاظت از منابع آبی در کشور را دارد.
  به نقل از فارس، معاون رئیس جمهور ادامه داد: وظیفه ما در سازمان محیط زیست این است که از آبی که در پشت سدها مانند سد لار و سد کرج و همچنین در چاه*ها وجود دارد مراقبت کنیم تا آلوده نشود. اینکه آیا این آب قابل شرب است یا نیست تکلیفی است که وزارت بهداشت به عهده دارد.
  در حالی که رئیس سازمان بازرسی کشور اعلام کرده بود که بخشی از آب تهران آلودگی دارد، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: سازمان* بازرسی اگر اظهار نظری می*کنند باید از مراجع مرتبط نظرخواهی کنند. محمدی*زاده ادامه داد: گزارش*هایی که ما داریم این است که ممکن است بعضی از آلایندگی*ها در یک مقاطعی به دلیل نفوذ نیترات به آب باشد که موجب آلایندگی منابع آبی شود. وی گفت: در یک مقطعی از بعضی مناطق تهران گزارش*هایی داشتیم که بعضی از چاه*ها آلایندگی داشته*اند.
  معاون رئیس جمهور ادامه داد: حفاظت از منابع آب چه در زیر زمین و چه در سطح زمین مانند رودخانه*ها و پشت سدها به عهده سازمان حفاظت محیط زیست است. بنابراین هر گزارشی که از آلایندگی به دست ما برسد به سرعت بررسی می*کنیم.
  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در بعضی از چاه*هایی که آلودگی داشته ما هشدار داده*ایم که توسط وزارت نیرو رفع آلودگی شده است و وارد فرآیند آب شرب نشده است. محمدی*زاده افزود: از وزارت بهداشت استعلام*هایی داشته*ایم و آبی که در شبکه آب رسانی تهران توزیع می*شود آلوده نیست و جای نگرانی ندارد
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 9. #9
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  طرح جامع کاهش آلودگی هوای مشهد در ابهام

  طرح جامع کاهش آلودگی هوا از سال 84 در مشهد آغاز شده اما فراز و نشیب ها و کمبود اعتبار سبب شده این طرح در مسیر اجرای خود به درستی حرکت نکند و همچنان با گذشت هفت سال در هاله ای از ابهام باقی بماند.

  زیست نیوز- این طرح که برای هشت کلان شهر کشور به تصویب رسیده هنوز در پایتخت معنوی راه به جایی نبرده است و اما و اگرها و کمبودهایی که در خصوص بودجه و ردیف اعتباری آن مطرح می شود به نوعی جواب صورت مسئله اجرایی نشدن طرح را بیان می کند.

  بی خبری دستگاه های مختلف نسبت به اعتبارات و محورهای مصوب در این زمینه و اظهارات متضاد شاید گوشه ای از دلایل اجرایی نشدن طرح جامع کاهش آلودگی هوا در مشهد باشد.
  به نقل از مهر، بسیاری از مسئولان محیط زیست استان نیز با اعلام این مطلب که از ردیف بودجه کلی طرح جامع کاهش آلودگی هوا به مشهد اطلاعی نداشته و آماری در دست ندارند، اظهارات متضادی را با آنچه در برنامه چهارم توسعه مبنی بر تدابیر لازم به منظور کاهش آلودگی هوا در کلان*شهرهای آلوده کشور از جمله مشهد اتخاذ شده بیان می کنند.
  عدم اجرای برنامه جامع آلودگی هوا در حالی اتفاق می افتد که با شروع فصل پاییز و زمستان مشهد به دلیل قرار گرفتن بین دو ارتفاع بینالود و هزارمسجد، شرایط خاصی را به لحاظ جوی پیدا کرده و از سویی کارگاه‎های مصرف کننده سوخت‎های فسیلی و روغن سیاه، گرمایش خانگی و آلاینده‎های متفرقه شامل برگ‎سوزی و زباله‎سوزی بر آلودگی بیش از بیش هوا تاثیرگذارند.
  برپایه این گزارش، برخی از کارشناسان محیط زیست نیز معتقدند، سه نیروگاه طوس، مشهد و شریعتی نیز در کنار دو جاده منتهی به شهر واقع شده‎، که این نیروگاه ها نیز تأثیر بسیاری بر افزایش غلظت آلاینده‎های مشهد دارند.

  بیماری های تنفسی

  با آغاز فصل سرما، آسمان مشهد به دلیل کاهش نزولات جوی سربی رنگ است و این امر در حالی است که طرح جامع کاهش آلودگی هوا هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد و بسیاری از مردم با ماسک هایی که بر صورت زده اند در خیابان ها تردد می کنند و سهم آنان از زیبایی های هزار رنگ فصل پائیز آلودگی و تنفس در هوای خاکستری است.
  آسمان مشهد از آغازین روزهای پاییز با لایه های خاکستری و سربی پوشیده شده بود و هر روز که می گذرد این وضعیت بحرانی تر و نگران کننده تر از پیش می شود و شاید بتوان سرفه های مداوم و رنگ های پریده شهروندان را گواهی بر تشدید آلودگی هوا در این کلان شهر دانست.
  پزشکان معتقدند، افزایش افزاد مبتلاء به بیماری های تنفسی، آسم و برونشیت و بیماری های قلبی دلیلی بر این مدعا است که تاکنون برای پایتخت معنوی که جزء هشت کلانشهر آلوده کشور است گامی برداشته نشده و هر روز بر میزان آلودگی ها افزوده می شود.

  طرح جامع آلودگی هوا اجرا نشد

  آلودگی هوای مشهد از یک سوء و اجرا نشدن طرح* جامع کاهش آلودگی هوا از سوی دیگر مردم این شهر را بیش از بیش نسبت به وضعیت آلاینده های موجود در هوا نگران کرده است. این طرح به دلیل کمبود بودجه از سوی متولیان و دست اندرکاران در پایتخت معنوی اجرایی نشده و این امر در حالی روی می دهد که مسئولان از ریه های بیمار و چهره های رنگ پریده شهروندان غافلند.
  یک کارشناسان مدیریت شهری می گوید: تا هنگامی که برنامه ریزی درستی برای اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا صورت نگیرد این طرح نمی تواند کارآیی لازم خود را برای مقابله با آلودگی ها داشته باشد.
  مهدی صدقی تصریح می کند: در صورتی که تمامی ساز و کارهای مناسب برای اجرای این برنامه توسط شهرداری به عنوان مهمترین دستگاه اجرایی آن در نظر گرفته شود و همراه با آن تمامی نهادهای ذیربط نیز برای اجرای بی کم و کاست آن هم پیمان شوند بی*شک در پایان سال 94 شاهد شهری با هوای سالم و فضای سبزی با استاندارهای جهانی خواهیم بود.

  تردد 800 هزار خودرو و کاهش نزولات جوی

  صدقی با اشاره به عوامل آلودگی هوا ادامه می دهد: بخشی از آلودگی هوا ناشی از کاهش نزولات جوی است اما بخش دیگری از آلاینده ها به تردد 800 هزار خوردو در این شهر باز می گردد.
  وی با بیان اینکه 70 درصد آلودگی هوا به وسایل نقلیه و حمل و نقل درون شهری باز می گردد، بیان می کند: یکی از مهمترین چالش های این شهر ضعف در توسعه حمل و نقل عمومی است که البته در حال حاضر با استفاده مردم از قطار شهری تا حدودی این مشکل مرتفع شده است.
  مدیرکل محیط زیست استان خراسان رضوی نیز معتقد است علت اصلی آلودگی هوای مشهد ناشی از تردد خودروهای شخصی، بروز پدیده وارونگی هوا و کاهش نزولات جوی است.

  مقابله با آلودگی هوا و اقدام تمامی دستگاه ها

  حمید جلالوندی در خصوص پدیده وارونگی هوا توضیح می دهد: وارونگی هوا یا وارونگی گرمایی به پدیده*ای گفته می*شود که در آن برخلاف حالت طبیعی با افزایش ارتفاع ، دما زیاد شده و در این شرایط درجه حرارت لایه ی پائین جو کمتر از طبقه فوقانی است.
  وی ادامه می دهد: بر طبق جریان همرفتی، لایه های پائین که دارای آلودگی بیشتری هستند به لایه های بالایی نفوذ نمی کنند و آلودگی ها در سطح زمین باقی می ماند، که این امر سبب می شود آلودگی ها در تماس با ما قرار بگیرند.
  این مسئول با تاکید بر اینکه میزان آلاینده های موجود در هوای مشهد نسبت به تهران و اصفهان بسیار کمتر است،عنوان می کند: کاهش آلودگی هوای کلان هشت شهر کشوردر برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی آورده شده اما این برنامه ها به عنوان یک نقشه راه مورد توجه مسئولان و متولیان امر قرار نمی گیرد. وی یادآور می شود: برای مقابله با آلودگی هوا تمامی دستگاه ها و بخش ها باید وارد کار شوند چرا که این امر به تنهایی و با جزیره ای عمل کردن یک دستگاه خاص محقق نمی شود.
  وی به طرح جامع آلودگی هوا نیز اشاره کرده و می افزاید: از سال 84 اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوای مشهد آغاز شده که طبق طرح اولیه باید طی 10 سال اجرایی شود.

  11 سازمان با 53 پروژه

  جلالوند می گوید: مطالعات طرح جامع آلودگی هوا از سال 81 تا 82 انجام و در سال 84 اجراء شد حدودا 11 سازمان با 53 پروژه عملا کار خود را شروع کرده اند.
  وی در بخش دیگری از سخنانش به آلودگی هوا در قصل سرما اشاره کرده و می گوید: با شروع فصل پاییز و زمستان مشهد به دلیل قرار گرفتن بین دو ارتفاع بینالود و هزارمسجد، شرایط خاصی را به لحاظ جوی پیدا می کند و از سویی کارگاه‎های مصرف کننده سوخت‎های فسیلی و روغن سیاه، گرمایش خانگی و آلاینده‎های متفرقه شامل برگ‎سوزی و زباله‎سوزی بر آلودگی بیش از بیش هوا تاثیرگذارند.
  وی تاکید می کند: سه نیروگاه طوس، مشهد و شریعتی در کنار دو جاده منتهی به شهر واقع شده‎اند که این نیروگاه ها تأثیر بسیاری بر افزایش غلظت آلاینده‎های شهر دارند.

  طرح جامع کاهش آلودگی هوا بودجه متمرکز ندارد

  وی ادامه می دهد: در سال گذشته این طرح به دلیل تغییر شرایط آلودگی هوا مجددا مورد بازنگری قرار گرفت و در حال حاضر با 9 محور کاری، مصوب و اجراء می شود.
  این مسئول با تاکید بر اینکه این طرح بودجه متمرکز ندارد، می افزاید: این طرح از بودجه ملی تغذیه می شود بنابراین ممکن است رقمی که تخصیص می یابد کافی نباشد و این امر سبب به موقعه یا به خوبی اجرا نشدن طرح می شود. وی با اشاره به دیگری مواردی که سبب به موقعه اجرا نشدن این طرح می شود، می گوید: یکی از مواردی که در بحث طرح جامع کاهش آلودگی هوا دیده شده تولید و توزیع سوخت یورو 4 است اما این سوخت هنوز تولید نشده است.

  سوخت یورو 4

  وی ادامه می دهد: تولید سوخت یورو 4 بخش کوچکی از برنامه هایی است که در این طرح دیده شده و این امر نیازمند زمان کافی برای تولید و توزیع است. وی معتقد است، با تولید و عرضه بنزین یورو 4 بخش زیادی از آلاینده*های سوخت خودروها در شهرها سیر نزولی پیدا می کند.
  معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه هر دستگاهی بودجه جداگانه ای را برای اجرای این طرح دریافت کرده، بیان می کند: دولت برنامه هایی را در این طرح مصوب کرده و هر دستگاه به صورت جداگانه بودجه ای را برای این منظور دریافت می کند.
  محمد حسین قادری عنوان می کند: اجرای این طرح زمان بر بوده و حداقل باید ده سال بگذرد تا اجرای این طرح را به شکل محسوس متوجه شویم. وی یادآور می شود: اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوا تنها بر دوش محیط زیست نیست و در این زمینه ادارات و دستگاه های مختلفی متولی هستند.
  وی به محورهای این طرح اشاره کرده و اظهار می دارد: خودروهای فرسوده، توزیع سوخت یورو 4، آلودگی هوا و آلودگی صوتی از جمله محورهای این طرح است. قادری در خصوص هوا سالم و ناسالم عنوان می کند: از 50 تا 100 پی آی سی هوا سالم، 100 تا 200 پی آی سی ناسالم و از 200 تا 300 پی آی سی هوا بسیار ناسالم است.
  معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه می دهد: پی آی سی بر اساس میانگین 24 ساعت گرفته می شود. وی سپس با ارائه راهکاری به منظور کاهش آلودگی هوا بیان می کند: استفاده کمتر از وسایل گرمایشی و رفتن به سمت و سوی آب گرم کن های خورشیدی و اصلاح و الگوی مصرف از جمله راه هایی است که می تواند به کاهش آلودگی هوا کمک کند.

  هوای خراسان رضوی به مرز هشدار نرسیده است

  قادری در زمینه روزهای سالم طی 6 ماه ابتدای سال جاری می گوید: طی 6 ماه ابتدای سال جاری 181 روز سالم و تنها 5 روز ناسالم گزارش شده است. معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه می دهد: در مدت مشابه سال گذشته نیز 158 روز سالم و 28 روز ناسالم بوده است. وی با تاکید بر اینکه هوای استان تاکنون به مرز هشدار نرسیده است، می افزاید: در ماه گذشته به دلیل کمبود بارندگی هوا ناسالم شده بود اما تاکنون هوای این شهر به مرز هشدار نرسیده است.
  افزایش روز افزون بیماری های ریوی، سرطان پوست و مهاجرت جانداران تنها بخشی از مشکلات آلودگی هوای مشهد است که در این راستا مسئولین باید جدایی از نگاه های سلیقه ای و حزبی با تسریع در روند اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا به دنبال اجرای طرح های زود بازده دیگری نیز به منظور مقابله با بحران آلودگی هوا در کلانشهر مشهد باشند
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 10. #10
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  افسردگی فصلی با پاییز می*آید

  دکتر عارفه مبشر اظهار کرد: افسردگی فصلی نوعی بیماری روانی است که در فصلی از سال که روزها کوتاه و شب*ها بلند می*شوند اتفاق می*افتد. وی با بیان این*که افسردگی فصلی معمولا در پاییز و زمستان بروز می*کند، افزود: این بیماری بیشتر در خانم*های جوان دیده می*شود و در زنان بالای 40 سال کمتر دیده می*شود. افسردگی فصلی در میان حدود 75 درصد خانم*ها شایع* است.به نقل از ایسنا، این روان*پزشک اظهار داشت: هورمون*های معروف به ملاتونین در شب*ها بیشتر ترشح می*شود و به دلیل این*که شب*ها در دو فصل پاییز و زمستان طولانی*تر هستند، *ترشح آنها افزایش می*یابد و موجب بروز علایم افسردگی می*شود.
  مبشر خاطرنشان کرد: علایم افسردگی شامل احساس کسالت و کرختی، خستگی، گاه پرخوابی و پرخوری است. گاه نیز این علایم به صورت عکس مانند کم*خوابی، کم*حوصلگی و کم*خوری بروز می*کند ولی بیشتر به صورت علایم اول دیده می*شود.
  وی گفت: برای درمان افرادی که دچار بیماری افسردگی فصلی هستند، توصیه می*شود در معرض نور قرار بگیرند و روزانه 20 دقیقه تا یک ساعت در زیر نور پیاده*روی داشته باشند و در صورتی که بیماری آن*ها شدت داشته باشد نیاز به درمان دارویی خوراکی، دارند

  زیست
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 11. #11
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  دریاچه ارومیه را خشک کنیم بهتر است!

  ر شرایطی که دریاچه ارومیه را کشته*ایم و چاره*ای برای دوباره زنده*کردن آن نداریم، لااقل می*توانیم از آسیب بیشتر به محیط زیست و زمین*های کشاورزی جلوگیری کنیم.


  خبرگزاری ایسنا: علی رغم آنکه بیشتر مسوولان و فعالان محیط زیست به فکر بازگرداندن آب به دریاچه ارومیه و دوباره زنده کردن آن هستند، پدر علم کویرشناسی ایران، خشک شدن این دریاچه را در شرایط فعلی به نفع مردم و محیط زیست منطقه می*داند و معتقد است: در شرایطی که دریاچه ارومیه را کشته*ایم و چاره*ای برای دوباره زنده*کردن آن نداریم، لااقل می*توانیم از آسیب بیشتر به محیط زیست و زمین*های کشاورزی جلوگیری کنیم
  .

  استاد پرویز کردوانی با بیان اینکه تمامی راه*های بازگرداندن آب به دریاچه ارومیه به دلیل پایین رفتن سطح آب زیرزمینی دشت*های اطراف دریاچه و شور شدن این آب*ها منتفی است، توضیح داد: مسوولان یا باید زنده کردن موقتی دریاچه را انتخاب کنند و یا هزاران هکتار زمین*های کشاورزی را که محل درآمد و معاش مردم منطقه است.


  وی با تأکید بر اینکه تمامی راه*های موجود برای بازگرداندن آب به دریاچه ارومیه موقتی است و به زندگی دوباره این دریاچه منجر نمی*شود، خاطر نشان کرد: دریاچه ارومیه هم*اکنون با ایجاد گرد و غبار از سطح و شور کردن آب*های زیرزمینی از عمق، به آلودگی محیط زیست می*افزاید. اگر قرار باشد این دریاچه را به صورت ظاهری و فقط برای مدت محدود زنده نگه داریم به کشاورزی و محیط زیست خیانت کرده*ایم.


  پدر علم کویرشناسی ایران با اشاره به این*که آغاز تخریب دریاچه ارومیه به دهه* 40 و حفر بیش از حد چاه*های عمیق و نیمه*عمیق باز می*گردد، گفت: زمانی در کشور به کشاورزی بیش از اندازه اهمیت داده می*شد و پس از انقلاب نیز کشاورزی جای خود را به صنعت داد که هر دوی اینها برای توسعه به آب احتیاج دارند. متاسفانه توسعه* چاه*ها، قنات*ها را خشک و آب*های زیرزمینی را شور کرد، چون مسوولان تصور می*کنند که توسعه در این دو حوزه برابر با افزایش سطح فعالیت است.

  کردوانی درباره تامین آب دریاچه ارومیه توضیح داد: این دریاچه در گذشته سه منبع تامین آب از بارندگی، رودها و آب*های زیرزمینی داشت، اما هم*اکنون برداشت زیاد از آب*های زیرزمینی باعث شده تا تعادل بین آب دریاچه و آب *های زیرزمینی به هم بخورد و آب از دریاچه به سمت چاه*ها تغییر جهت دهد. هم*چنین کاهش بارندگی نیز به کم*شدن آب دریاچه کمک کرده است.

  وی ادامه داد: پس از آنکه ساختن سد بر روی رودهای کشور مرسوم شد برای تامین آب و کنترل آن قانونی تصویب کردند براین اساس که اولویت اول شرب مردم، اولویت دوم صنعت و اولویت سوم کشاورزی باشد. متاسفانه در این تقسیم*بندی سهمی برای منابع طبیعی مانند تالاب*ها و باتلاق*ها در نظر گرفته نشد و پس از کم*شدن آب نیز این منابع طبیعی به کلی از چرخه* آبی حذف شده*اند.


  پدر علم کویر*شناسی ایران با اشاره به این*که دریاچه ارومیه از 14 سال قبل شروع به خشک*شدن کرده است، اظهار داشت: در تمام این سال*ها میلیارد*ها تومان برای جلوگیری از خشک*شدن دریاچه هزینه شده است. من 11 سال پیش مطرح کرده بودم که دریاچه دیگر راهی برای تامین آب مورد نیاز خود ندارد، اما به آن توجهی نشد.


  کردوانی درباره* طرح*های ارائه شده برای جلوگیری از خشک*شدن دریاچه ارومیه نیز گفت: عنوان شده است که می*توان از رود ارس برای دریاچه ارومیه آب گرفت اما این عملا امکان*پذیر نیست چرا که هم فاصله زیاد است و هم کشور*های دیگر حاضر نمی*شوند سهم بیشتری به ایران برای برداشت از رود ارس بدهند.


  وی درباره* طرح باروری ابر*ها نیز گفت: این طرح در مناطقی که زیر دو هزار و 500 میلی*متر بارندگی در سال دارند اقتصادی نیست، ضمن این*که تنها در سه ماه زمستان می*توان چنین طرحی را اجرا کرد. باروری ابرها تنها 10 درصد به میزان بارندگی می*افزاید که به دلیل کم*بودن بارندگی در جو بالای دریاچه، دردی را از کم*آبی منطقه دوا نمی*کند.


  به گفته* کردوانی، کشاورزان منطقه که قرار بود برای آبیاری زمین*های خود از آبیاری قطره*ای استفاده کنند به دلیل اقتصادی*نبودن آن، چنین طرحی را اجرا نکردند که حتی اجرایی*شدن آن در شرایط کنونی برای بازگرداندن آب به دریاچه مفید نخواهد بود.


  پدر علم کویر*شناسی ایران درباره گرفتن آب سد برای دریاچه گفت: چنین طرحی امکان*پذیر نیست، چرا که نمی*توان آب تبریز را قطع کرد و گرفتن آب از رود ارس برای این شهر نیز طول خواهد کشید، بنابراین عملا چنین طرحی پس از مرگ قطعی دریاچه عملی خواهد شد.
  از همان ابتدا باید جلوی حفر بی*رویه چاه*های عمیق و نیمه*عمیق کشاورزی گرفته می*شد تا اگر مشکلی برای تأمین آب از طریق بارندگی و رودها پیش آمد، با افزودن آب به دریاچه قابل حل باشد اما هم*اکنون پایین*رفتن سطح آب و شور*شدن آب*های زیرزمینی، امکان انتقال آب به این دریاچه از ما گرفته شده است.

  کردوانی توضیح داد: سازمان حفاظت محیط زیست درخواست کرده است که سه میلیارد مترمکعب از آب سد به دریاچه ارومیه ریخته شود، اما هم*اکنون این دریاچه به 10 برابر این مقدار آب نیاز دارد هرچند که وزارت نیرو توانایی اختصاص همین سه میلیارد مترمکعب آب را هم ندارد.


  وی با تاکید بر این*که وضعیت کنونی دریاچه ارومیه، حیات هشت دشت را در آذربایجان تهدید می*کند، خاطر نشان کرد: پیش از این، طرح انتقال آب از رود زاب کوچک به این دریاچه را مطرح کرده بودم، چرا که به دلیل گود* بودن این رود نمی*توان بر روی آن سد زد و آب از ایران بدون استفاده به سمت عراق می*رود، اما هم*اکنون این طرح نیز عملی نیست به دلیل این*که افزودن بر آب دریاچه به دلیل پایین*رفتن سطح آب زیرزمینی دشت*های اطراف بر شوری آب*های منطقه می*افزاید، بنابراین علاوه بر انتقال آب رود زاب کوچک انتقال آب از هر نقطه* دیگری به این دریاچه نیز به شوری آب*های زیرزمینی می*افزاید که این به نفع کشاورزی و محیط زیست نیست.


  پدر علم کویر*شناسی ایران افزود: از همان ابتدا باید جلوی حفر بی*رویه چاه*های عمیق و نیمه*عمیق کشاورزی گرفته می*شد تا اگر مشکلی برای تأمین آب از طریق بارندگی و رودها پیش آمد، با افزودن آب به دریاچه قابل حل باشد اما هم*اکنون پایین*رفتن سطح آب و شور*شدن آب*های زیرزمینی، امکان انتقال آب به این دریاچه از ما گرفته شده است.


  کردوانی با اشاره به این موضوع که در علم اکولوژی هر موجود زنده*ای روزی خواهد مرد، خاطر نشان کرد: ما دریاچه ارومیه را کشته*ایم و هم*اکنون نیز راهی برای دوباره زنده*کردن آن نداریم، اما می*توانیم از آسیب بیشتر محیط زیست و زمین*های کشاورزی جلوگیری کنیم.
  وی در این زمینه توضیح داد: باید نمک این دریاچه را هرچه زودتر برداشت کرد تا بیش از این به آب*های زیرزمینی ضرر نزند، ضمن این*که نمک این دریاچه با سایر نمک*ها متفاوت است و می*تواند در صنایع مختلف مانند تولید خمیر*دندان مورد استفاده قرار بگیرد.

  پدر علم کویر*شناسی ایران با اشاره به این*که وضعیت این دریاچه به اقتصاد ارومیه ضرر زده است، اما نباید اجازه داد که این ضرر به سایر مناطق نیز برسد، اظهار کرد: آذربایجان می*تواند از وضعیت فعلی استفاده کند به شرط این*که نمک*ها برداشت شود و سطح دریاچه با شن و ماسه پر شود تا سبز*شدن سطح آن از ایجاد گردوغبار و فرستادن باد گرم به شهرهای اطراف جلوگیری کند.


  ما دریاچه ارومیه را کشته*ایم و هم*اکنون نیز چاره*ای برای دوباره زنده*کردن آن نداریم، اما می*توانیم از آسیب بیشتر محیط زیست و زمین*های کشاورزی جلوگیری کنیم


  کردوانی افزود: ضمن این*که می*توان از این منطقه یک پارک توریستی بزرگ ساخت، می*توان از حاشیه* آن برای کشت پسته کمک گرفت چرا که هم*اکنون به دلیل شوری آب شهرستان*های تکاب، بناب و بسیاری از شهرها و روستاهای اطراف امکان کشاورزی را از دست داده*اند اما کشت پسته در این زمین*های شور امکان*پذیر است ضمن اینکه رهاورد مالی خوبی برای مردم خواهد داشت.


  وی در پایان صحبت*های خود تأکید کرد که نمی*توان به خاطر زنده نگه داشتن موقتی دریاچه ارومیه، کشاورزی و اقتصاد منطقه را نابود کرد چرا که جایگزین دیگری برای ساکنان این منطقه وجود ندارد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 12. #12
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  شمالی*ها منتظر باران باشند  محیط زیست - مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از بارش پراکنده باران طی امروز و فردا در مناطق شمالی کشور خبر داد.

  به گزارش خبرآنلاین؛ عبدالرضا امیدوار شهری با بیان این مطلب افزود: بنا به تحلیل آخرین داده های هواشناسی عصر امروز به سبب عبور موج ضعیفی از تراز میانی جو، بارشهای پراکنده درسواحل شرقی خزر و ارتفاعات شرقی البرز دور از انتظار نیست.به گفته وی، در سایر مناطق کشور جوی آرام خواهیم داشت که در شهرهای صنعتی با غبار صبحگاهی همراه خواهد بود.امیدوار شهری گفت: از بعدازظهر پنجشنبه به سبب جریانات شمالی از روز دریای خزر وزش باد همراه با مواج بودن دریا در نیمه غربی دریای خزر و افزایش ابر همراه با بارش خفیف باران در سواحل غربی پیش بینی می شود. به تدریج تا اواخر این روز در سواحل شرقی دریای خزر نیز بارش پراکنده رخ خواهد داد. از بعد از ظهر فردا و سپس در روز پنجشنبه خلیج فارس مواج، همراه با وزش باد پیش بینی می شود و در روز جمعه از شدت آن کاسته می شود.به گفته او از روز شنبه با نزدیک شدن سامانه بارش از سمت شمال غرب به تدریج افزایش ابر و بارش باران و برف در مناطق شمال غرب و غرب و سپس جنوب غرب آغاز خواهد شد و در روز یکشنبه بر شدت بارش در غرب کشورافزوده می شود.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 13. #13
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  اجرای عملیات ضربتی برای شناسایی مناطق غیرقانونی دفن زباله

  آژانس محیط* زیست انگلیس اعلام کرد: یک نیروی ضربت جدید با هدف شناسایی اماکن غیرقانونی دفن زباله در این کشور، فعالیت خود را آغاز کرده است.  به گزارش سرویس «محیط* زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نیروی ضربت در ظرف سه ماه اخیر، 400 محل جدید دفن زباله را شناسایی کرده و به این ترتیب تعداد کلی این اماکن آلوده* کننده محیط* زیست به 1195 منطقه در انگلیس و ویلز رسیده است.  به گزارش بی* بی سی، این آژانس دولتی تاکید کرد که این زباله*ها، سلامت مردم و محیط* زیست را به طور جدی به خطر انداخته و مقابله با عاملان این اقدام غیرقانونی در اولویت* برنامه*های آژانس محیط* زیست انگلیس است.  گزارشات حاکیست که این مکان*های غیرقانونی دفن زباله عمدتا در اطراف شهرها و همچنین در مسیر اتوبان*ها و آزادراه*های اصلی هستند.  دود حاصل از سوزاندن غیرقانونی این زباله*ها موجب آلودگی شدید هوای بسیاری از منازل و مدارس شده است.  به گفته مقامات آژانس محیط* زیست انگلیس، بیش از 3000 منطقه از این اماکن دفن زباله فقط 50 متر از مدارس، منازل مسکونی و مناطق حساس محیط* زیستی فاصله دارند و تهدید جدی برای سلامت این نواحی به شمار می*آیند

  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 14. #14
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  طرح ویژه کنترل جمعیت موش در دو محور ولیعصر(عج) و شریعتی با موفقیت به پایان رسید.

  به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهندس محمد هادی حیدرزاده، رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به پایان طرح ویژه کنترل جمعیت جانوران مضر شهری اظهار کرد: این طرح در دو محور از خیابانهای ولیعصر(عج) و شریعتی طی دو فاز روزانه و شبانه اجرا شد.

  وی در ادامه هدف از اجرای این طرح را ارائه خدمات به شهروندان تهرانی در راستای ایجاد محیطی پاکیزه و سالم دانست و گفت: طرح مذکور در دو محور فوق با استفاده از روش*های تلفیقی مبارزه شیمیایی و اتلاف با تفنگ بادی انجام شده است.
  حیدرزاده افزود: تقسیم*بندی محورهای ولیعصر(عج) و شریعتی به تفکیک هر منطقه جهت اجرای 4 مرحله مبارزه شیمیایی شامل شناسایی منافذ، طمعه*گذاری منافذ و بازبینی منافذ طمعه*گذاری شده و در صورت لزوم لانه کوبی و انسداد مقاوم و جمع*آوری لاشه صورت پذیرفته است.
  رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: در مجموع 15 شب اجرای طرح ویژه کنترل جمعیت جانوران مضر شهری از طریق اسلحه بادی 781 موش اتلاف شدند.
  وی اظهارامیدواری کرد که با آموزش و فرهنگسازی در زمینه کاهش تولید زباله و جلوگیری از آلوده کردن محیط توسط اصناف زباله ساز جمعیت جانوران مضر شهری کنترل شود که این موضوع با همکاری و همیاری شهروندان شهر تهران میسر خواهد شد.
  لازم به ذکر است این طرح به صورت ماهانه از سوی ستاد محیط زیست و توسعه پایدار در محورهای مختلف سطح شهر تهران اجرایی خواهد شد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 15. #15
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  طرح پیشنهادی ایجاد منطقه حفاظت شده در قطب جنوب بی*نتیجه ماند

  کشورهایی که وظیفه اداره و کنترل مقررات صیادی در آب*های قطب جنوب را بر عهده دارند، برای اجرای طرح پیشنهادی ایجاد یک منطقه حفاظت شده دریایی بزرگ در این ناحیه قطبی به توافق نرسیدند.


  به گزارش سرویس «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،* در نشستی که به تازگی در استرالیا برگزار شد، کشورهای امریکا و نیوزلند پس از ارائه یک طرح پیشنهادی مشترک برای حفاظت از «دریای راس» *با واکنش منفی و عدم موافقت سایر کشورهای حاضر در نشست مواجه شدند. دریای راس *یکی از بکرترین مناطق اقیانوسی در جهان به شمار می*آید.


  به گزارش شبکه ان بی سی، دانشمندان علوم زیست محیطی در این نشست متذکر شدند: ایجاد یک منطقه حافظت شده به وسعت آلاسکا در این منطقه اقیانوسی می*تواند محل مناسبی برای کنترل و ارزیابی تغییرات جوی دور از دسترس انسانها باشد. این در حالی است که فعالان محیط زیستی تاکید دارند که اجتماعات نجات یافته سیل*ها و پنگوئن*ها در این منطقه باید در همین محیط بکر به حال خود رها شوند چون هرگونه حضور و فعالیت انسان در این نواحی دریایی حتی با نیت ایجاد منطقه حفاظت شده می*تواند به این حیوانات آسیب برساند.


  به این ترتیب 24 کشور شرکت کننده و اتحادیه اروپا این نشست دو هفته*ای را بدون دستیابی به توافق بر سر این طرح پیشنهادی، به پایان رساندند.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
صفحه 1 از 27 1234561121 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 15 از 401

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •