ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 3 از 63 نخست 12345678132353 ... آخرین
نمایش نتایج: از 31 به 45 از 945
 1. #31
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  نرخ واقعي دلار چقدر است؛ 800 ، 2900 یا 2200 تومان؟  اقتصادایران آنلاین- فرهاد رمضان :
  نظام ارزي در اقتصاد ايران تا سال ۸۰، حداقل يك نظام ارزي دونرخي شامل يك نرخ ارز رسمي ثابت و يك نرخ ارز غير*رسمي (بازار آزاد) به صورت شناور مديريت شده بوده است، اما با اجراي سياست يكسان*سازي نرخ ارز، از سال۸۱، نظام ارزي ايران به نظام ارزي تك*نرخي شناور مديريت شده تغيير يافت.

  بايد توجه داشت مانند عموم متغيرهاي اقتصادي كه ميزان واقعي آنها از اهميت برخوردار است، در خصوص ارز نيز مساله اصلي نرخ واقعي ارز است. نرخ واقعي ارز از حاصل ضرب نرخ اسمي ارز و نسبت قيمت*هاي خارجي به داخلي به دست مي*آيد؛ بنابراين، افزايش قيمت*هاي داخلي به خارجي، به معناي كاهش نرخ واقعي ارز است. از آنجا كه در دوره پس از جنگ، نرخ تورم داخلي عموما بسيار بيشتر از نرخ تورم خارجي بوده، روند نرخ واقعي ارز، كاملا متفاوت از روند نرخ اسمي ارز بوده است.


  عوامل اصلي تغيير نرخ ارز

  جهت بررسي عوامل اصلي تغيير نرخ ارز در اقتصاد ايران، ابتدا بايد ساختار بازار ارز را مورد بررسي قرار دهيم. در بازار ارز ايران، دولت نقش مهمی بازي مي*كند. از يك طرف به واسطه درآمدهاي ارزي حاصل از صادرات نفت، دولت بزرگ*ترين عرضه*كننده ارز در بازار ارز است. از طرف ديگر دولت به عنوان يك واردكننده بزرگ، متقاضي عمده در بازار ارز نيز مي*باشد. با توجه به نقش عمده دولت در بازار ارز، درآمدهاي نفتي و سياست*هاي ارزي دولت به عنوان دو عامل بسيار مهم، روند تغييرات نرخ ارز را رقم مي*زند.


  البته بايد توجه داشت قدرت مانور سياست*هاي ارزي دولت، تا حد بالايي به وضعيت درآمدهاي نفتي وابسته است. در واقع زماني كه درآمدهاي نفتي در سطح بالايي قرار دارد و ذخاير ارزي انباشت شده دولت از نقش مسلط در بازار ارز برخوردار است و مي*تواند با تغيير عرضه ارز، نرخ ارز را كنترل نمايد؛ بنابراين در شرايط رونق بازار نفت، عموما نرخ واقعي ارز به دليل افزايش عرضه ارز از سوي دولت، كاهش مي*يابد، اما زماني كه درآمدهاي نفتي و به تبع آن ذخاير ارزي كاهش مي*يابد، قدرت مانور دولت براي عرضه ارز و كنترل نرخ ارز كاهش مي*يابد و در نتيجه نرخ واقعي ارز در چنين دوره*هايي افزايش خواهد يافت. به علاوه دولت مي*تواند با انباشت ذخاير ارزي در دوره رونق نفتي، تا حدي از كاهش عرضه ارز به بازار در دوره ركود نفتي جلوگيري نمايد.

  در مجموع، ميزان درآمدهاي نفتي و سياست*هاي دولت و بانك مركزي در مديريت ذخاير ارزي، نقش مسلط را در تعيين نرخ ارز در اقتصاد ايران ايفا مي*نمايد.

  برآورد نرخ واقعي دلار

  يكي از روش*هاي محاسبه نرخ ارز حقيقي، تعديل نرخ ارز اسمي بر اساس مابه*التفاوت تورم داخلي و خارجي است. در اين استدلال انتخاب سال مبنا از اهميت راهبردي برخوردار است. بهترين زمان براي تعيين سال مبنا، سالي است كه عرضه و تقاضاي ارز بدون دخالت دلارهاي نفتي تعيين شده باشد.

  بنابراين با انتخاب سال* ۱۳۴۰ و با فرض محاسبه مابه تفاوت تورم داخل ايران با آمريكا طي ۵۰ سال گذشته، نرخ حقيقي دلار در سال جاري حدود ۸۲۰ تومان برآورد مي*شود.

  همواره وضعيت نرخ حقيقي ارز از مسائل مناقشه بر انگيز طي ساليان اخير در بين برنامه ريزان و صاحب نظران اقتصادي بوده است. يكي از روش*هاي محاسبه نرخ ارز حقيقي، تعديل نرخ ارز اسمي بر اساس مابه التفاوت تورم داخلي و خارجي است. در اين استدلال انتخاب سال مبنا از اهميت راهبردي برخوردار است و انتخاب سال*هاي مبناي متفاوت نتايج بسيار متفاوتي را به دنبال دارد.


  به عنوان مثال سطح عمومي قيمت*ها در ايران از سال ۱۳۴۰ تا ابتداي سال ۱۳۹۰ در يك دوره ۵۰ ساله، ۷۸۰ برابر شده است و سطح قيمت*ها در كشور آمريكا با ارز خارجي دلار، ۷.۴۲ برابر شده است. بنابراين نسبت قيمتهاي آمريكا به ايران طي دوره مورد نظر ۱۰۵ برابر كاهش داشته است.


  چنانچه سال ۱۳۴۰ را كه در آن نرخ ارز اسمي معادل۷۶ ريال بوده، به عنوان سال مبنا انتخاب كنيم، يك محاسبه ساده نشان مي*دهد ميزان نرخ ارز اسمي در سال ۹۰ كه نرخ ارز حقيقي در اين سال را معادل سال مبنا قرار مي*دهد معادل ۸۱۹۰ ريال خواهد بود. به عبارت ديگر با لحاظ سال ۱۳۴۰ به عنوان سال مبنا، قيمت ۸۱۹۰ ريالي ارز در سال ۹۰، اثرات تورم در دو كشور را زدوه و نرخ ارز حقيقي را ثابت نگاه مي*دارد.


  حال اگر سال ۱۳۸۰، سال مبنا فرض شود، تا ابتداي سال ۱۳۹۰ سطح عمومي قيمت*ها در ايران ۳.۶۱ و در آمريكا تنها ۱.۲۴ برابر شده است. با توجه به اينكه نرخ دلار در سال ۱۳۸۰ برابر با ۷۹۲۵ ريال بوده است، نرخ دلار در سال ۱۳۹۰، معادل ۲۲۰۰۰ ريال تعيين مي*شود.


  همان گونه كه مشاهده مي*شود، محاسبه نرخ ارز حقيقي، به شدت وابسته به انتخاب سال مبنا در محاسبات است. شيب تغييرات طي دهه*هاي گذشته متفاوت بوده است . دليل اين امر به تغييرات شديد نرخ دلار در دوره*هاي مختلف باز مي*گردد. به طور مشخص در بين سالهاي ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۳، نرخ دلار بيش از ۸ برابر افزايش داشته و از ۷۱ ريال در سال ۱۳۵۶ به ۵۸۰ ريال در سال ۱۳۶۳ رسيده كه نشان از شيب تند تغييرات نرخ دلار طي اين سال*ها دارد.


  بنابراين در صورتي كه سال مبنا سال ۱۳۵۶ باشد، نرخ دلار در ابتداي سال گذشته، معادل ۵۰۰۰ ريال مي*شود. حال آنكه اگر سال ۱۳۶۳ سال مبنا قرار گيرد، نرخ دلار در ابتداي سال پیش ۲۶۲۰۰ ريال مي*شود.


  بهترين زمان براي تعيين سال مبنا، سالي است كه در آن درآمدهاي نفتي و سرريز شدن دلارهاي نفتي به اقتصاد وجود نداشته باشد و عرضه و تقاضاي ارز بدون دخالت دلارهاي نفتي تعيين شده باشد. همچنين هر قدر دوره محاسبه طولاني*تر باشد بهتر است زيرا تحولات بيشتري را در خود جاي مي*دهد. چنانچه سال ۱۳۴۰ را كه در آن نرخ ارز اسمي معادل۷۶ ريال بوده، به عنوان سال مبنا انتخاب كنيم، يك محاسبه ساده نشان مي*دهد ميزان نرخ ارز اسمي در سال ۹۰ كه نرخ ارز حقيقي در اين سال را معادل سال مبنا قرار مي*دهد، معادل ۸۱۹۰ ريال خواهد بود


  بنابراين سال ۱۳۴۰ كه اقتصاد كشور نفتي نبود براي انتخاب سال مبنا مناسب*تر است. با فرض محاسبه مابه تفاوت تورم داخل ايران با آمريكا طي ۵۰ سال گذشته نرخ حقيقي دلار در سال جاري حدود ۸۲۰ تومان برآورد مي*شود .


  پيامدهاي تغيير نرخ ارز براي عملكرد اقتصادي

  الف) اثر تغيير نرخ ارز بر تراز تجاري

  ب) اثر تغيير نرخ ارز بر توليد و اشتغال
  ج) اثر تغيير نرخ ارز بر تورم

  چارچوب مناسب سياست ارزي براي تعيين نرخ ارز

  در مديريت نرخ ارز، مجموعه مسائل مهمي بايد مدنظر قرار گيرد:

  الف) توجه همزمان به نرخ ارز اسمي و نرخ ارز واقعي
  نرخ ارز واقعي، نرخ ارز اسمي را با توجه به تغييرات سطح عمومي قيمت*هاي داخلي و خارجي تعديل مي*نمايد؛ بنابراين تاكيد بر نرخ ارز اسمي در شرايط تورمي كه قيمت*هاي داخلي با سرعت بيشتري نسبت به قيمت*هاي خارجي افزايش مي*يابد، مي*تواند موجب انحراف در مديريت نرخ ارز و ايجاد عدم*تعادل در بخش داخلي و خارجي اقتصاد گردد.

  ب) اهداف سياست*گذاران اقتصادي


  اهداف سياست ارزي بايد به نحوي تنظيم شود كه : اول : سياست ارزي را در سازگاري با ساير سياست*هاي اقتصاد كلان قرار دهد. دوم : سياست* ارزي به صورتي پايدار قابل*دوام باشد. سوم: سياست ارزي بايد با توجه به توانايي*هاي واقعي سياست ارزي اعمال شود. چهارم : سياست ارزي موجبات ايجاد عدم*تعادل در اقتصاد كلان در بخش داخلي و خارجي را فراهم نكند.


  ج) تعيين نرخ ارز متناسب با شرايط اقتصاد ايران


  ميزان درآمدهاي نفتي و سياست*هاي دولت و بانك مركزي در مديريت ذخاير ارزي، نقش مسلط را در تعيين نرخ ارز در اقتصاد ايران ايفا مي*كند. ميزان درآمدهاي نفتي به سياست*هاي داخلي بستگي ندارد، بلكه به تحولات بازار جهاني بازار نفت مربوط مي*شود؛ بنابراين تنها نحوه تخصيص درآمدهاي نفتي و مديريت ذخاير ارزي است كه نقش موثري در اعمال سياست ارزي ايفا مي*نمايد.


  در مورد اعمال سياست ارزي بايد توجه داشت كه سياست*هاي دولت بر سياست*هاي بانك مركزي مسلط است. اين سياست مالي دولت در زمينه ميزان هزينه درآمدهاي نفتي و مديريت منابع صندوق ذخيره ارزي است كه تعيين مي*نمايد چه ميزان ارز به اقتصاد كشور تزريق شود. در طول سياست مالي دولت، سياست ارزي بانك مركزي عمدتا تعيين مي*نمايد چه ميزان از ارزهايي كه به واسطه سياست مالي دولت به اقتصاد تزريق شده است، به بازار ارز تزريق شود و چه ميزان آن به ذخاير ارزي بانك مركزي اضافه شود.


  با توجه به حجم عظيم درآمدهاي نفتي كه از كانال سياست مالي دولت به چرخه اقتصاد وارد مي*شود، قدرت مانور بانك مركزي براي كنترل تزريق ارز به بازار ارز اندك است، چون افزايش ذخاير ارزي بانك مركزي به معناي افزايش پايه پولي و به تبع آن حجم پول است؛ بنابراين اعمال سياست ارزي نيازمند هماهنگي كامل دولت و بانك مركزي جهت مديريت ذخاير ارزي كشور است.


  سياست مناسب در اين راستا انباشت ذخاير ارزي (حساب ذخيره ارزي و ذخاير ارزي بانك مركزي) در دوره رونق نفتي و تزريق ذخاير ارزي در دوره ركود بازار نفت و كاهش درآمدهاي نفتي است. در شرايط فعلي اقتصاد كشور كه درآمدهاي نفتي در سطح مطلوبي قرار دارد، افزايش نرخ ارز نيازمند كاهش تزريق اين درآمدها به بازار ارز و انباشت آن در حساب ذخيره ارزي و ذخاير ارزي بانك مركزي از مسير سياست مالي دولت و سياست ارزي بانك مركزي است. در غير* اين صورت، تداوم تزريق حجم عظيم درآمدهاي نفتي به بازار ارز، از طريق كاهش نرخ واقعي ارز، توليد كشور را بيش از پيش تضعيف خواهد نمود، امري كه با توجه به وضعيت بازار كار ايران و نرخ بيكاري بالا، به وضوح غير*بهينه و پرهزينه است.


  راهکار ریشه ای مشکل بازار ارز

  ۱- انضباط مالی دولت یعنی عدم تاثیر پذیری هزینه های دولت از نوسانات ارز : برای این کار هم اقتصاددانان از سالها پیش پیشنهاد داده اند حساب یا صندوقی برای ذخیرۀ مازاد ارز در مواقع فراوانی و برداشت در مواقع ضیق تشکیل شود. به این ترتیب می توان اثر نوسانات ارز بر بودجه که منشأ بسیاری از عدم تعادلها است را تضعیف کرد. مشکلی که این راه حل اساسی دارد این است که تشکیل چنین حساب یا صندوقی در ساختار سیاسی ایران امری نیست که در کوتاه مدت بتوان به آن امید بست.


  ۲- استاتیک ندیدن مسئله نرخ ارز : وقتی برای سال های متمادی نرخ ارز پایین باشد بسیاری از کالاها، مستقل از مصرفی، واسطه ای یا سرمایه ای ، توجیهی برای تولید نخواهند داشت. در واقع ارز ارزان سبب شده این کالاها وارداتی باقی بمانند. سهم کالاهایی که کشور توانایی تولیدشان را نداشته باشد بسیار کمتر از آن چیزی است که اکنون در لیست کالاهای وارداتی دیده می شود.


  طی سال جاری اقتصاد کشور شاهد افزایش شدید قیمت* در دو بازار ارز و طلا و نیز هم*زمان به همراه کاهش شاخص بازار سرمایه بوده است. ارزش معاملاتی در بازار ارز و طلا در ایران تابع پارامترهای داخلی و خارجی بوده که ناشی از انتظارات آتی متقاضیان است .


  مهم*ترین عوامل شکل دهی انتظارات را می*توان در موارد زیر جستجو نمود:


  الف) عوامل درونی

  عدم استقلال بانک مرکزی: ضعف بانک مرکزی در ارایه سیاست*های پایدار در راستای کنترل منطقی انتظارات عمومی. قطعاً اعمال سیاست*های صحیح می*تواند انتظارات صحیح را شکل بدهد؛ اما ارایه اطلاعات نادرست و یا بیان سیاست*هایی که هیچ*گاه به وقوع نمی*پیوندد؛ بحران اعتماد به مسوولان را به وجود خواهدآورد که برگرداندن اعتماد عمومی و منطقی کردن انتظارات امری دشوار است. هم*چنین عدم اتخاذ سیاست*های پولی مناسب در راستای کنترل نقدینگی و تورم می*تواند سایر سیاست*ها را خنثی کند.

  مصاحبه و بیانیه مکرر مسئولان بانک مرکزی : مصاحبه پیاپی و مداوم مسئولان بانک مرکزی میتواند به نوسانات و التهاب بازار ارز و طلا دامن زده و شوک بازار را تشدید نماید.


  سیاست گذاری متنوع و متغیر بانک مرکزی درخصوص عرضه و قیمت گذاری نرخ در بازار ارز و متعاقب آن تاثیر پذیری بازار طلا : طی ۳ ماه گذشته در خصوص تنوع تصمیم گیری در سهمیه عرضه ارز به متقاضیان و نرخ های پایه و مکان عرضه و حراج به التهابات این بازار و شکل گیری انتظارات تورمی این بازار دامن زده که با افزایش انتظار قیمتی , بازار طلا نیز با افزایش انتظار قیمتی به همراه بوده در صورتی که قیمت طلا در بازار بین المللی با کاهش همراه بوده است.


  تضعیف بازار های مالی موازی بازار ارز و طلا : در گذشته نه چندان دور بازار مسکن و خودرو و موبایل در کنار بازار متشکل سرمایه اهرمهای کنترل فشار نقدینگی بر بازار ارز و طلا بودند و می توانستند سرمایه ها و پس اندازهای سرگردان و عاطل را جذب و از پدیده شکل گیری انتظارات انفجاری جلو گیری کنند.

  در حال حاضر به دلیل واقعی شدن قیمت موبایل بهترين زمان براي تعيين سال مبنا، سالي است كه در آن درآمدهاي نفتي و سرريز شدن دلارهاي نفتي به اقتصاد وجود نداشته باشد و عرضه و تقاضاي ارز بدون دخالت دلارهاي نفتي تعيين شده باشد

  این بازار تضعیف و شکل گیری بنگاههای واسپاری (لیزینگ) حقوقی بازار گسترده وخودرو را تضعیف نموده و بازار مسکن بنا به دلایل درونی و بیرونی خود و کنترل های اعتباری بانکی راکد شده و بازار سرمایه نیز به دلیل تغییرات متنوع تعرفه های بازرگانی و کنترل های دولتی قیمت و عوارضهای دولتی صادره تحمیلی و سیاست اجرا شده طرح تحول حاشیه سودآوری و حاشیه امنیت سرمایه گذاری ها را در این بازار شدیدا کاهش داده که در نهایت با کاهش شاخص بورس همراه بوده که تضعیف بازار های مالی ذکر شده تمایل سرمایه گذاران را به ورود به دیگر بازارها (تنها بازار موجود ارز و طلا) فراهم آورده است.


  کاهش نرخ سود سپرده*های بانکی

  کاهش نرخ سود سپرده*های بانکی و انتشار اوراق مشارکت با نرخ*های بسیار پایین*تر از نرخ تورم منجر به سرریز شدن منابع اوراق* مشارکت به بازار ارز و طلا میشود.


  حجم نقدینگی

  افزیش شدید حجم نقدینگی که خود عامل اصلی تورم می*باشد این حجم از حدود ۹۲ هزار میلیارد تومان در سال ۸۴ به حدود ۳۳۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری رسیده است (حدود ۲۵۹ درصد افزایش و یا متوسط سالانه ۴۳ درصد افزایش).


  کاهش ارزش پول ملی


  انتظار کاهش ارزش پول ملی به سبب تورم انتظاری آتی ناشی از اجرای طرح تحول و افزایش تورم ناشی از تضعیف ریال افراد برای حفظ ارزش دارایی خود به تبدیل ریال به ارز و طلا روی آورده اند.


  ب)عوامل بیرونی


  مسائل بین المللی

  مسائل بین المللی تقاضای تهیه نقدی ارز را بین بنگاه ها و افراد برای تامین انباشت ذخائر کالا و ارز به لحاظ انتظار از تشدید اوضاع افزایش داده است . لذا حجم تبدیل ریال به دلار در جریان افزایش است.

  راهکـارها

  • توجه به بازار سرمایه و تحریک بازار سهام به منظور ایجاد جاذبه برای سرمایه*گذاری

  • ایجاد رونق در بازارهای موازی به گونه*ایکه انگیزه سرمایه*گذاری در این بخش فراهم شود
  • اصلاح مکانیسم نرخ گذاری سود سپرده*ها و تسهیلات بانکی در راستای آزادسازی نرخ*های سود
  • اتخاذ سیاست*های روشن و پایدار در بازار ارز در بخش پولی اقتصاد و حفظ سیاست ارز تک نرخی مطابق قانون برنامه پنجم توسعه بصورت نظام شناور مدیریت شده
  • هماهنگی سیاست اجرایی و بیانیه*های مدیران مسوول در خصوص بازار پول، سرمایه، ارز و طلا
  • تدوین بازار سکه نقره برای حفظ و کنترل بازار طلا
  • مدون شدن معاملات در بازار سکه طلا به مثابه کالای بادوام

  متغیرهاي اصلي موثر در ارزش*گذاري نرخ ارز

  برابري قدرت خريد

  برابري قدرت خريد به عنوان يكي از عوامل مهم و تاثيرگذار در تعيين نرخ ارز به شمار مي*رود. اين مكانيسم در شرايطي به كارآيي قابل قبولي در تعيين نرخ ارز مي*رسد كه قيمت*هاي كالا در دو كشور واقعي بوده و فارغ از مشكلات واردات و صادرات، كيفيت محصولات نيز يكسان باشد.رابطه برابري قدرت خريد به تئوري تعيين نرخ ارز از طريق فرضيات رفتار واردكنندگان و صادركنندگان در پاسخ به تغييرات مربوط به هزينه سبدهاي بازار ملي تبديل شده است.

  در واقع زماني كه يك كالا در كشوري يك قيمت و در كشور ديگر بهاي ديگري دارد، انگيزه سوداگري، بازرگانان را به خريد اين كالا با قيمت كمتر و فروش آن با قيمت بالاتر وا مي*دارد. اين قانون تفاوت قيمت مي*تواند به برابري قدرت خريد منتج شود، ضمن اينكه معادله سبد كالاها در بازار كشورها را نيز تبيين مي*كند. در خصوص كالاهاي ويژه تك**نرخي در سطوح بين*المللي،* انتظار مي*رود آربيتراژ آنها بيش از آنكه بر سبد بازار كالا و خدمات تاثير بگذارد، بر نرخ ارز تاثير خواهد داشت.


  برابري قدرت خريد از يك قانون ويژه و در عين حال ساده منتج مي*شود. به طور مثال اگر يك موز در آمريكا يك دلار و در اسپانيا ۱۳۳ «پزوتا» (واحد پول سابق اسپانيا) معامله شود، نرخ برابري دلار آمريكا در مقابل اين ارز يك به ۱۳۳ است. اين قانون به قانون تك*نرخي كالا موسوم است كه از مقايسه نرخ خريد يك كالا در دو كشور مي*توان به برابري ارزهاي آنها پي برد. در اين ميان دلايلي وجود دارد كه هميشه برابري قدرت خريد كارآيي تمام و كاملي ندارد.از جمله اينكه قانون تك*نرخي كالا در كوتاه*مدت انجام*پذير نيست.


  قانون تك*نرخي نيازمند آربيتراژ كامل كالا است. اين بدين معني است كه اشخاص قادر باشند كه هر كالايي را وارد و صادر كنند. اين كالا بايد در عين يكسان بودن از لحاظ كيفي در كشورهاي مختلف، قيمت*هاي مختلفي داشته باشد.


  فرض اين شرايط در كوتاه*مدت دشوار است. از سويي بازار داخلي كشورها به دليل تعدد وجود خرده*فروش*ها و واسطه*هاي فروش، با تفاوت قيمت روبه*رو است. ديگر اينكه فرض بر اين است دولت*ها در تعرفه*هاي گمركي، سهميه*هاي تجاري، ماليات و شرايط محدودكننده*اي از اين دست دخالت نكنند.


  از سويي ديگر «برابري قدرت خريد» به دليل برخي كالاهاي مهم غيرقابل تجارت و تفاوت بهره*وري در بخش*هاي مختلف كشورها نمي*تواند در درازمدت به عنوان شاخص تعيين*كننده در برابري ارزها باشد. اين بدين معني است كه همواره در كشورها يك تفاوت دائمي در سطح قيمت*ها وجود دارد كه از طريق نرخ ارز نيز قابل جبران نيست. همان*طور كه سليقه*ها نيز دستخوش تغيير مي*شوند، نرخ ارز نيز تغيير مي*كند.


  از سويي ساختار بازارها نيز ممكن است تغيير كند و معادلات تعيين نرخ نيز به هم بريزد. در اين ميان موارد كمي وجود دارد كه شاخص PPP در كوتاه*مدت نيز قابل اعتنا است. در اين صورت اقتصاد با شرايط تورمي شديد دست به گريبان است و ارز داخلي (پول ملي) توانايي ارزش*گذاري قيمت*ها را ندارد و بنگاه*هاي اقتصادي ترجيح مي*دهند كه اقتصاد خود را دلاريزه كنند.


  تراز پرداخت*ها

  تراز پرداخت*ها جدولي است حاوي مبادلات بدهكار و بستانكار يك كشور، كشورهاي ديگر و سازمان*هاي بين*المللي كه به شكل مشابه با حساب درآمد و مخارج شركت*ها تنظيم مي*شود. اين مبادلات به دو گروه كلي تقسيم مي*شوند؛ حساب جاري و حساب سرمايه.حساب جاري نيز متشكل از دو بخش است: تجارت مرئي (يعني واردات و صادرات كالاها) و تجارت نامرئي (يعني درآمد و مخارج خدماتي مانند بانكداري، بيمه، جهانگردي، كشتيراني و نيز سود دريافتي از طرف*هاي خارجي و بهره*هاي پرداختي به آن*ها) تفاوت ميان درآمد ملي و مخارج ملي به صورت مانده حساب جاري منظور مي*شود.


  در اين ترازنامه جذب ارز به داخل كشور از محل صادرات كالا و خدمات به خارج يا ورود سرمايه به مصاحبه پیاپی و مداوم مسئولان بانک مرکزی می تواند به نوسانات و التهاب بازار ارز و طلا دامن زده و شوک بازار را تشدید کند


  داخل كشور با اقلام مثبت منظور مي*شود كه خود با افزايش نرخ برابري ارز رابطه مستقيم دارد. اعمال سياست*هايي همچون كنترل ارز و خريد و فروش آن نيز از جمله اقداماتي است كه از طريق تعديل سطح تقاضاي كل در اقتصاد داخلي براي خنثي كردن فشارهاي وارده بر موازنه پرداخت*ها به كار گرفته مي*شود.


  در واقع تعيين نرخ برابري ارز (به صورت كاهش ارزش پول) از جمله سياست*هاي متداولي است كه در كشورهايي كه نظام ارزي ثابت يا مديريت شده و حتي شناور مديريت شده دارند، براي جبران كسري تراز پرداخت*ها انجام مي*شود.تعيين نرخ ارز از طريق تراز پرداخت*ها بيشتر درخصوص اقتصادهاي وابسته موضوعيت پيدا مي*كند.


  با اين توضيح كه معادلات داخلي و خارجي در تعيين نرخ ارز نقش ويژه دارند.فرض معاملات داخلي اين است كه اشتغال به حد كافي وجود دارد و نرخ بيكاري در حد طبيعي خود است و به عبارت ديگر فشاري براي تغيير ميزان واقعي دستمزد وجود ندارد.اما معاملات و موازنه*هاي خارجي بيشتر به تراز پرداخت*ها توجه مي*كنند. اگرچه برخي حساب جاري را با تراز پرداخت*ها اشتباه مي*گيرند. در واقع اين تئوري عجيبي است كه مي*تواند انحراف از برابري قدرت خريد يا خود برابري قدرت خريد را در صورت لزوم توضيح دهد.در اين ميان، مشكل آنجا است كه نه مي*توان دقيقا نرخ طبيعي اشتغال را تعيين كرد و نه مي*توان به نرخ ارزي كه شامل موازنه حساب*هاي خارجي باشد، دست يافت.


  پول و دارايي*هاي ارزي

  افزايش ارزش دارايي*هاي ارزي خود موجب تقويت پول ملي مي*شود. بنگاه*هاي مالي و بانك*هاي مركزي با مديريت ذخاير ارزي خود مي*توانند ضمن آربيتراژ به تقويت برابري پول خود با ساير ارزها اقدام كنند. در يكي از معاملات اين بخش كه به برابري بهره پوشش يافته (CIRP) موسوم است، اگر كاهش قيمت قابل انتظار توسط تفاوت نرخ بهره جبران شود بنگاه*ها مي*توانند از آربيتراژ استفاده كنند.


  مداخلات دولت

  دولت*ها مكررا در بازار ارزهاي خارجي مداخله مي*كنند و با فروش بخشي از ارزهاي خارجي و ابزارهاي پولي داخلي به استرليزه كردن بازار و حتي با خريد سهام از بورس داخلي به برخي مداخلات در بازار دامن مي*زنند. استرليزه كردن در بانك*هاي مركزي همان تغيير در تركيب ذخاير ارزي است. بانك*هاي مركزي اصولا ذخاير ارزي را افزايش داده و اعتبارات داخلي را كاهش مي*دهند.


  برابري نرخ بهره

  سياست*گذاران پولي دريافته*اند سياست*هاي اتخاذ شده از سوي آنان بر برابري نرخ ارز تاثيرگذار است.افزايش نرخ سود در داخل

  كشور عموما موجب افزايش ارزش پول ملي مي*شود و پايين آمدن نرخ بهره به افت ارزش پول كشور منجر مي*شود. بدين ترتيب قيمت دارايي*ها نقش مهمي در نوسان نرخ ارز دارد.

  برابري نرخ بهره در ارتباط خود با نرخ ارز و نرخ تورم به دو شكل برابري نرخ بهره پوشش يافته (Covered interest rate parity) و برابري نرخ بهره پوشش نيافته (Uncovered interest rate parity) بيان مي*شود. برابري نرخ بهره پوشش يافته، رابطه قيمت آني بازار و نرخ ارز در بازار آتي با نرخ بهره اوراق قرضه در اقتصاد دو كشور را بيان مي*كند.


  برابري نرخ بهره پوشش نيافته، رابطه قيمت*هاي آني و نرخ ارز مورد انتظار با نرخ بهره اسمي اوراق قرضه كشور را بيان مي*كند.معادلات تعيين نرخ ارز به واسطه برابري نرخ بهره پوشش يافته به طور معمول بيان مي*كند كه نرخ بهره داخلي بايد بيشتر از نرخ بهره خارجي با مقدار برابر با نرخ تنزيل پول داخلي باشد. به طور مثال اگر نرخ برابري يوآن چين در مقابل دلار آمريكا ثابت باشد نرخ بهره در كشور نيز بايد يكسان باشد. انحراف از اين معادله به علت**هايي چون هزينه تراكنش*ها، ريسك*هاي سياسي، منابع ظرفيت*هاي مالياتي و مزيت*هاي نقدينگي نسبت داده شده است.


  در خصوص برابري نرخ بهره پوشش نيافته گفته مي*شود از آنجايي كه سرمايه*داران اصولا نسبت به رويدادهاي آتي بي*اعتماد هستند در چارچوب انتظارات عقلاني، اگر اطلاعات جديد بررسي شود نرخ بهره در آينده بايد قويا تحت تاثير انتظارات بازار باشد. در يك محيط غيرقابل اعتماد، وضعيت برابري يك نرخ بهره احاطه نشده ممكن است مورد توجه قرارگيرد.


  در واقع ممكن است كه ساير متغيرها تغييري نداشته باشند. اما تغيير نرخ بهره ممكن است بر حسب شرايط با نرخ بهره مورد انتظار جايگزين شود. برابري نرخ بهره در تعيين نرخ ارز در واقع به مفهوم برابري نرخ بازدهي دارايي در دو كشور است.


  اگر بازدهي دارايي*هاي مالي بر حسب پول داخلي اندازه*گيري شود، نرخ بازدهي دارايي*هاي مالي داخلي (در كوتاه مدت) برابر است با نرخ بهره داخلي كه مقدار اين نرخ برابر است با نرخ بهره دارايي*هاي خارجي به علاوه (منهاي) نرخ انتظاري افزايش (كاهش) ارزش پول خارجي. نوسان نرخ ارز حقيقي از نابرابري نرخ بهره دو كشور مورد مقايسه ناشي مي*شود كه نرخ ارز قابل انتظار نيز از اين حيث تغيير مي*كند.


  وجود ريسك نقش مهمي در اين راستا ايفا مي*كند. در صورتي كه عوامل كنترلي خاص در ميان نباشد برابري نرخ بهره عامل قدرتمندي در تعيين برابري ارزها است. در شرايطي كه در برابر ريسك نوسان نرخ ارز رفتاري خنثي وجود داشته باشد، (بدون پوشش نرخ بهره) تفاضل نرخ بهره داخلي و خارجي برابر است با تغيير انتظاري نرخ ارز.


  اگر نرخ انتظاري ارز از نرخ ارز فعلي بيشتر باشد انتظار داريم كاهش آتي ارزش پول داخلي با افزايش انتظاري ارزش پول خارجي برابر باشد و اگر نرخ انتظاري ارز از نرخ فعلي ارز كمتر باشد انتظار داريم كه افزايش آتي ارزش پول داخلي با كاهش انتظاري ارزش پول خارجي برابر باشد.


  در شرايط گريز از نوسان نرخ ارز سازوكار پوشش نرخ بهره به كار مي*آيد. با انجام دادوستد تامين در بازار سلف ارز افراد خود را از ريسك تغييرات نرخ ارز مصون مي*دارند. در اين صورت نرخ سلف ارز بايد جانشين نرخ انتظاري ارز در معامله برابري نرخ بهره شود. يعني اگر نرخ سلف ارز از نرخ ارز فعلي بيشتر باشد انتظار داريم كه كاهش آتي ارزش پول داخلي با افزايش انتظاري ارزش پول خارجي برابر باشد و اگر نرخ سلف ارز از نرخ فعلي ارز كمتر باشد انتظار داريم كه افزايش آتي ارزش پول داخلي با كاهش انتظاري ارزش پول خارجي برابر باشد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 2. #32
  zhoana
  مدير بخش عكس

   

  کادر مدیریتی
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  11,345
  7,969

  پیش فرض

  حذف دلار از روابط تجاری ایران و ترکیه  معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: ترکیه پول نفت و گاز وارداتی از ایران را با لیره پرداخت می*کند .

  به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی ترکیش ویکلی ظفر کاگلایان ضمن رد تلاشهای امریکا برای منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: گر چه آمریکا تلاش زیادی را برای قطع صادرات طلای ترکیه به ایران آغاز کرده است، ولی تحریمهای جدید آمریکا تاثیری بر همکاری*ها و مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور نخواهد داشت .وی افزود: ترکیه عضو اتحادیه اروپا نیست، تا بخواهد به قوانین اتحادیه اروپا پای*بند باشد .

  وی گفت: ترکیه تنها متعهد به اجرای پیمانها و تعهدات بین*المللی است . سنای آمریکا قصد دارد، طرح جدیدی را برای اعمال تحریمهای تجاری و اقتصادی بیشتر بر ضد ایران تصویب کند که بر اساس آن بانکهای خارجی ، بخش کشتیرانی ، بنادر و کشتی*سازی کشورهای طرف قرارداد با ایران با تحریم روبرو خواهند شد.یک مقام آگاه سنای امریکا نیز گفت: با تصویب این طرح ترکیه نیز دیگر قادر به صادرات طلا به ایران نخواهد بود .وزیر اقتصاد ترکیه ضمن رد این ادعاها گفت: قوانین و تحریمهای وضع شده از سوی آمریکا تنها برای این کشور قابلیت اجرا دارد .

  میزان صادرات مستقیم طلا از ترکیه به ایران امسال به شدت افزایش یافته است.ترکیه در ۹ ماه نخست امسال بیش از 6.4 میلیارد دلار طلا به ایران صادر کرده است علی باباچان معاون نخست وزیر ترکیه در پاسخ به سوال کمیته بودجه پارلمان این کشور رسما تاکید کرد، افزایش صادرات طلای ترکیه به ایران طی ماههای گذشته مربوط به پرداخت پول گاز وارداتی از جمهوری اسلامی بوده است . ایران بیش از 18 درصد گاز طبیعی و 51 درصد نفت مورد نیاز ترکیه را تامین می کند.از زمان اعمال تحریمهای آمریکا و اروپا بر ضد ایران ، ترکیه پول نفت و گاز وارداتی از ایران را با لیره پرداخت می*کند .

  گر چه لیره ترکیه ارز مناسبی برای خریداری کالاهای مختلف در بازارهای بین المللی نیست ولی بهترین گزینه برای ایران است، تا بتواند طلای مورد نیاز خود را از آنکارا خریداری کند .

  باباچان تصریح کرد، لیره پرداختی بابت گاز وارداتی از ایران در حسابی متعلق به ایران در ترکیه پس*انداز می*شود، البته من دقیقا نمی*دانم، این پول چگونه به ایران منتقل می*شود.  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 3. 1
 4. #33
  zhoana
  مدير بخش عكس

   

  کادر مدیریتی
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  11,345
  7,969

  پیش فرض

  دبیر انجمن فرآورده*های لبنی گفت: براساس اعلام وزارت صنعت افزایش قیمت 58 قلم کالای لبنی منتفی شد.
  رضا باکری در پاسخ به اینکه آیا مجوز افزایش قیمت 58 قلم کالای لبنی کم*مصرف اعلام شد، گفت: براساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار نیست، چنین ابلاغیه*ای انجام شود.

  دبیر انجمن فرآورده*های لبنی گفت: وزارت صنعت اعلام کرده است تا تاریخ 15 فروردین 92 هیچ*گونه افزایش قیمت در هیچ یک از محصولات لبنی اتفاق نمی*افتد.

  پیش از این مسئولان وزارت صنعت از افزایش 7 درصدی 58 قلم کالای لبنی کم*مصرف خبر داده بودند و براساس اعلام انجمن فرآورده*های لبنی قرار بود امروز ابلاغ شود.  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 5. 1
 6. #34
  zhoana
  مدير بخش عكس

   

  کادر مدیریتی
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  11,345
  7,969

  پیش فرض

  به دنبال افزایش تولیدات صنعتی چین؛
  پس از افزایش تولیدات صنعتی چین در ماه گذشته، شاخص سهام در بورس های آسیا برای هفتمین ماه متوالی همواره رو به رشد است.  به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران و به نقل از بلومبرگ، شاخص سهام شرکت فولادی متالرجیکال چین معادل 2.9 درصد در بورس هنگ کنگ افزایش یافته، شرکت هیوندا بزرگترین شرکت خودروسازی کره جنوبی 1.8 درصد افزایش داشت و یک شرکت ساختمانی در توکیو نیز با 5.2 درصد افزایش همراه بود. این افزایش همچنین برای سایر سهام های آسیایی نیز رخ داده است.

  کارشناسان معتقد هستند که افزایش تولیدات صنعتی چین و به دنبال آن بهبود اوضاع اقتصادی در منطقه آسیا باعث رشد شاخص سهام ها شده است.
  این در حالی است که بورس های اروپا و آمریکا در اوضاع خوبی به سر نمی برند.شاخص سهام بورس های آمریکا مانند شاخص سهام داو جونز، اس اند پی 500 و نزدک به ترتیب به 13025.60 ، 1416.18 ، 3010.24 واحد در بورس نیویورک رسیده اند و در ثبات هستند.
  همچنین شاخص سهام یورو استاک 50 ، اف تی اس ای 100 انگلیس و داکس آلمان در بورس های اروپا کاهش داشته و به ترتیب در بورس های لندن و فرانکفورت به 2575.25 ، 5866.82 و 7405.50 واحد رسیده است.  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 7. 1
 8. #35
  zhoana
  مدير بخش عكس

   

  کادر مدیریتی
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  11,345
  7,969

  پیش فرض

  بخشنامه*های یک شبه ، سد راه صادرات


  رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: در حالی که در دنیا رقابت صادراتی برای تسخیر بازارهای بین*المللی حاکم است،سیاست*های کشور مانعی برای صادرات و در جهت حمایت از واردات است.  به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس ، سید*رضا نورانی با انتقاد از سیاست*های ناپایدار صادراتی اظهار داشت: صادرات غیرنفتی مانند مویرگهایی است که شریان اقتصادی جامعه را تقویت می*کند و علاوه بر اشتغالزایی در ساختار تولید هم نقش اساسی دارد.

  رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: اما متاسفانه امروز به دلیل سیاستهای ناپایدار و بخشنامه*هایی که روزانه صادر می*شود صادرکنندگان از مسیر توسعه صادرات دور می*شوند.

  وی ادامه داد: صادرات غیرنفتی چین با مدیریت مناسب، دنیا را تسخیر کرده است اما در همین وضعیت که همه در رقابت صادراتی هستند در کشور ما روزانه بخشنامه صادر می*شود که جز سردرگمی برای صادرکنندگان نتیجه*ای به همراه ندارد.

  نورانی گفت: اگر تولید کنندگان و صادرکنندگان به این توان و اعتماد رسیدند که تحریمها را دور بزنند، برنامه*های مسئولان نیز باید در جهت افزایش توان مضاعف آنها باشد.

  نورانی گفت: مسئولان بجای اینکه تلاش کنند تا اقتصاد ما بدون اتکا به نفت پویا شود،هر روز شاهد سیاست های جدید هسیتم.

  نورانی گفت: در شرایطی که محصول فساد*پذیر در مرزها در حال صادرات است یک*شبه بخشنامه منع صادرات صادر می*کنند و در صورت ادامه چنین شرایطی صادرکننده وارد کننده خواهد شد.

  وی گفت: برنامه*ها در کشور طوری است که از صادرکنندگان حمایتی نمی*شود اما ارز تولید*کننده و حتی تسهیلات آن را بلافاصله تامین می*کنند.

  رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: آیا این همه اولویت*بندی برای واردات شده فکری به صادرات هم کرده*اند؟

  وی افزود: امروز تمام هم و غم کشور باید روی تولید و صادرات متمرکز شود اما اولویت*بندیها روی واردات و چگونگی تخصیص ارز مرجع به آنهاست.

  نورانی گفت: دولت باید به صادرکنندگان اعتماد بیشتری داشته باشد زیرا طی سال*های گذشته همواره تعامل بین صادرکنندگان و واردکندگان بود و ارز هم وارد کشور می*شد.

  رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تصریح کرد: ۷۵ میلیون جهت و فکر نو در کشور هست که اگر از آنها به درستی استفاده شود می*تواند وضعیت اقتصادی را متحول خواهد کرد.  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 9. #36
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  نرخ طلا ارز امروز91/9/15


  نرخ طلا فروش تغییر کمترین بیشترین
  اونس ۱,۷۰۳٫۲۰ (۰٫۰۱%) ۰٫۲۰ ۱,۶۹۵٫۸۰ ۱,۷۰۲٫۸۰
  بازار تهران ۵,۱۶۳,۰۰۰ (۰٫۰۰%) ۰ ۵,۱۶۳,۰۰۰ ۵,۱۶۳,۰۰۰
  گرم ۱۸ عیار ۱,۱۹۱,۸۸۳ (-۰٫۰۴%) -۴۶۲ ۱,۱۹۱,۸۸۳ ۱,۱۹۱,۸۸۳
  گرم ۲۴ عیار ۱,۵۸۹,۱۶۰ (-۰٫۰۴%) -۶۰۰ ۱,۵۸۹,۱۶۰ ۱,۵۸۹,۱۶۰


  نرخ سکه فروش تغییر کمترین بیشترین
  سکه طرح قدیم ۱۱,۶۷۰,۰۰۰ (-۰٫۰۹%) -۱۰,۰۰۰ ۱۱,۶۷۰,۰۰۰ ۱۱,۶۷۰,۰۰۰
  سکه طرح جدید ۱۱,۷۲۰,۰۰۰ (-۰٫۰۹%) -۱۰,۰۰۰ ۱۱,۷۲۰,۰۰۰ ۱۱,۷۲۰,۰۰۰
  نیم سکه ۵,۹۰۰,۰۰۰ (-۰٫۱۷%) -۱۰,۰۰۰ ۵,۹۰۰,۰۰۰ ۵,۹۰۰,۰۰۰
  ربع سکه ۳,۰۴۰,۰۰۰ (-۰٫۱۶%) -۵,۰۰۰ ۳,۰۴۰,۰۰۰ ۳,۰۴۰,۰۰۰
  سکه گرمی ۱,۸۳۰,۰۰۰ (-۰٫۵۵%) -۱۰,۰۰۰ ۱,۸۳۰,۰۰۰ ۱,۸۳۰,۰۰۰


  نرخ ارز فروش تغییر کمترین بیشترین
  دلار-بازارتهران ۰ (-Infinity%) -90 10 10
  یورو-بازارتهران ۰ (-Infinity%) -90 10 10
  پوند-بازارتهران ۰ (-Infinity%) -990 10 10
  درهم امارات ۰ (-Infinity%) -90 10 10


  نرخ برابری ارز فروش تغییر کمترین بیشترین
  یورو به پوند ۰٫۸۱۳۷ (-۱۲۲٫۹۰%) -۰۰۱ ۰٫۸۱۳۱ ۰٫۸۱۴۲
  ین به دلار ۰٫۰۱۲۲ (۸۱۹۶٫۷۲%) ۰۰۱ ۰٫۰۱۲۱ ۰٫۰۱۲۲
  یورو به دلار ۱٫۳۱۱۰ (۷۶٫۲۸%) ۰۰۱ ۱٫۳۰۹۲ ۱٫۳۱۱۵
  پوند به دلار ۱٫۶۱۱۳ (۱۲۴٫۱۲%) ۰۰۲ ۱٫۶۰۹۵ ۱٫۶۱۰۹


  نرخ فروش تغییر کمترین بیشترین
  پالادیوم ۶۷۸ (-۰٫۲۹%) -۲ ۶۷۵ ۶۸۱
  پلاتینیوم ۱,۵۹۳ (۰٫۰۰%) ۰ ۱,۵۸۷ ۱,۵۹۴
  نقره ۳۳٫۱۵ (-۰٫۰۳%) -۰٫۰۱ ۳۲٫۸۹ ۳۳٫۲۳
  نفت ۸۸٫۷۲ (-۰٫۰۱%) -۰٫۰۱ ۸۸٫۳۱ ۸۸٫۷۷
  نرخ ارز فروش تغییر دلار-بازارتهران ۰ (-Infinity%) -90 یورو-بازارتهران ۰ (-Infinity%) -90 پوند-بازارتهران ۰ (-Infinity%) -990 درهم امارات ۰ (-Infinity%) -90

  سکه آتی ماه قیمت تغییرات سکه تمام ۱۱,۷۲۰,۰۰۰ — آتی آبان

  آتی آذر - -
  - آتی دی - -
  -

  نرخ ارز غیر مرجع فروش تغییر دلار ۲۴,۵۷۰ (۰٫۰۰%) ۰ روپیه هند ۴۴۷ (۰٫۰۰%) ۰ درهم امارات ۶,۶۸۸ (۰٫۰۰%) ۰ صد ین ژاپن ۲۹,۹۰۰ (۰٫۰۰%) ۰ لیر ترکیه ۱۳,۷۵۰ (۰٫۰۰%) ۰ روبل روسیه ۷۹۶ (۰٫۰۰%) ۰ یوان چین ۳,۹۴۱ (۰٫۰۰%) ۰ یک هزار وون کره جنوبی ۲۳,۰۰۰ (۰٫۰۰%) ۰ یورو ۳۲,۰۸۷ (۰٫۰۰%) ۰

  نرخ ارز مرجع فروش تغییر دلار آمریکا ۱۱,۲۳۰ (۰٫۰۰%) ۰ یورو ۱۴,۲۸۴ (۰٫۰۰%) ۰ پوند انگلیس ۱۷,۳۲۹ (۰٫۰۰%) ۰ درهم امارات ۳,۰۵۸ (۰٫۰۰%) ۰ دلار کانادا ۱۰,۹۲۶ (۰٫۰۰%) ۰ یوان چین ۱,۷۸۰ (۰٫۰۰%) ۰ لیره ترکیه ۵,۹۷۸ (۰٫۰۰%) ۰ یکصد ین ژاپن ۱۴,۵۸۸ (۰٫۰۰%) ۰ دلار استرالیا ۱۱,۴۹۱ (۰٫۰۰%) ۰ کرون سوئد ۱,۶۱۸ (۰٫۰۰%) ۰ فرانک سویس ۱۱,۷۵۸ (۰٫۰۰%) ۰ کرون نروژ ۱,۸۵۹ (۰٫۰۰%) ۰ دلار هنگ کنگ ۱,۴۴۷ (۰٫۰۰%) ۰ رینگیت مالزی ۳,۵۶۸ (۰٫۰۰%) ۰ دینار کویت ۴۰,۲۶۰ (۰٫۰۰%) ۰ ریال سعودی ۲,۹۹۵ (۰٫۰۰%) ۰ کرون دانمارک ۱,۹۲۱ (۰٫۰۰%) ۰ تاریخ بروز رسانی قیمت ها :
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 10. #37
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  زمان واریز یارانه نقدی آذر ماه

  معاون امور یارانه*های مستقیم سازمان هدفمندی یارانه*ها گفت: یارانه نقدی مرحله ۲۲ به ازای هر نفر ۴۵۵ هزار ریال یکشنبه ۱۹ آذر قابل برداشت است.

  سید جلال*الدین عارفیان افزود: یارانه نقدی مرحله بیست و دوم روز شنبه 18 آذر ساعت 24 واریز و از صبح یکشنبه 19 آذر قابل برداشت است.


  معاون امور یارانه*های مستقیم سازمان هدفمندی یارانه*ها تاکید کرد: یارانه همانند قبل 455 هزار ریال به ازای هر نفر ماهانه است که از روز یکشنبه قابل برداشت است.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 11. #38
  zhoana
  مدير بخش عكس

   

  کادر مدیریتی
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  11,345
  7,969

  پیش فرض


  دلار ۱۵۰۰ تومانی بشرط مدیریت ارز

  نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه مدیریت اقتصادی کشور به موازنه مثبت معتقد است و اخلالگران را تنبیه نمی کند، افزود: عده ای گردن کلفت وام هایی با رقم های دو سه هزار میلیارد تومان گرفته اند اما آن را نمی پردازند. در دولت احمدی نژاد چاره اندیشی نشد و وام های دیگری هم به این افراد داده شد.

  وی با بیان اینکه در سه ماه اول سال جاری ۳۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم، تصریح کرد: در سه ماه دوم بهتر بود بر موضوع عبور از مراحل مشکل تر تمرکز می شد؛ البته انشااله کشور از این مرحله سخت اقتصادی هم عبور می کند.

  نادران در ادامه تصریح کرد: ارز از مدیریت دولت خارج شده اما باید
  ” وی با بیان اینکه در ابتدای دولت های احمدی نژاد میزان نقدینگی ۶۵ هزار میلیارد بود اما اکنون به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، اضافه کرد: نقدینگی از طریق مدیریت ارز، جمع آوری معوقات و بسامان کردن نظام اقتصادی قابل کنترل است. “

  به مدیریت دولت برگردد.

  به گفته این کارشناس اقتصادی “اگر بازار ارز مدیریت شود نرخ دلار به قیمت واقعی خود یعنی ۱۵۰۰ تومان بر می گردد.”

  نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه مدیریت اقتصادی کشور به موازنه مثبت معتقد است و اخلالگران را تنبیه نمی کند، افزود: عده ای گردن کلفت وام هایی با رقم های دو سه هزار میلیارد تومان گرفته اند اما آن را نمی پردازند. در دولت احمدی نژاد چاره اندیشی نشد و وام های دیگری هم به این افراد داده شد.

  نادران میزان معوقات بانکی را ۶۵ هزار میلیارد تومان اعلام و راه علاج نقدینگی را هم سامان دادن به این معوقات عنوان کرد.

  وی با بیان اینکه در ابتدای دولت های احمدی نژاد میزان نقدینگی ۶۵ هزار میلیارد بود اما اکنون به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، اضافه کرد: نقدینگی از طریق مدیریت ارز، جمع آوری معوقات و بسامان کردن نظام اقتصادی قابل کنترل است.

  نماینده مردم تهران با بیان اینکه هیچ بانک خصوصی و دولتی نیست که حسابش نزد بانک مرکزی قرمز نباشد، گفت: چرا بانک مرکزی تحت فشار بانک های تجاری رفته است؟  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 12. #39
  zhoana
  مدير بخش عكس

   

  کادر مدیریتی
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  11,345
  7,969

  پیش فرض

  قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت
  به نقل از آسوشیتد پرس ، قیمت هر بشکه نفت سبک آمریکا در بازار نیویورک امروز با 35 سنت افزایش به بیش از 88.85 دلار رسیده است .

  براساس این گزارش، قیمت نفت روز گذشته با 59 سنت کاهش به کمتر از 88.50 دلار رسیده بود . نمایندگان کنگره و دولت آمریکا کمتر از یک ماه فرصت دارند تا به بن بست مالی این کشور پایان دهند .


  این گزارش می افزاید، در صورتی که این بن بست حل و فصل نشود اقتصاد آمریکا بار دیگر با رکود رو به رو خواهد شد . روند پیشرفت این مذاکرات بسیار کند بوده است .
  به نقل از این پایگاه خبری، هنوز بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که دولت اوباما با کنگره آمریکا به توافق نهایی برای پایان دادن به بن بست مالی دست خواهند یافت .

  در بازار لندن نیز هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه ژانویه با 25 سنت افزایش به بیش از 110.09 دلار رسیده است .  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 13. #40
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  جدول 7 ماهه افزایش نرخ تورم

  افزایش 3 درصدی نرخ تورم در سال*جاری و تلاش مقامات کارگری برای بهبود وضعیت دستمزدها در سال آینده، احتمال ثبت یک رکورد جدید مزدی را تقویت کرده است.

  تعیین حداقل دستمزد سال آینده کارگران به عنوان مهم ترین و محوری ترین برنامه و موضوعی است که در ماه های باقیمانده از سال جاری، از سوی جامعه کارگری کشور پیگیری خواهد شد.

  بررسی وضعیت افزایش حداقل دستمزد در 7 سال اخیر و نگاهی به مصوبات شورای عالی کار در سنوات گذشته نشان می دهد که نه تنها هیچگاه افزایش حداقل مزد بر مبنای نرخ تورم واقعی تعیین نشده است، بلکه بر موضوع لزوم تامین معیشت خانوار کارگری هم توجه چندانی نشده است.

  شکاف بین درآمد و هزینه کارگران

  این مسئله باعث بروز شکاف بین درآمدها و هزینه های سالیانه کارگران شده است و ادامه یافتن این روال تا سال جاری باعث پایین ماندن قابل توجه حداقل دستمزد کارگران شد.

  اهمیت موضوع میزان حداقل دستمزد و نحوه تعیین آن در شورای عالی کار به این جهت است که به گفته مقامات کارگری کشور، درصد بسیار زیادی از نیروی کار از حداقل دستمزد برخوردار هستند و به عبارتی کل دریافتی درصدی از بازار کار در هر ماه، تنها مصوبه شورای عالی کار است.

  جامعه کارگری کشور و نمایندگان آنها با وجود تلاش های فراوانی که در سال های اخیر انجام داده اند، نتوانسته اند نتیجه بررسی ها و کارشناسی های خود درباره وضعیت معیشت کارگران را در مصوبه نهایی حداقل دستمزد تاثیر دهند تا جایی که برخی مقامات کارگری معتقدند موضوع معیشت اساسا در تعیین حداقل مزد سالیانه، بررسی نمی شود.

  تصویب حداقل دستمزد بدون توجه به معیشت


  به صورت کلی در 7 سال اخیر حداقل دستمزد سالیانه بین 9 درصد سال 90 تا 22 درصد سال 86 در نوسان بوده است، اما برای حداقل دستمزد سال آینده، اولیاء علی بیگی به مهر اعلام کرد که اینبار برای ترمیم وضعیت دستمزدی کارگران باید اتفاقات خوبی بیافتد.

  رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، وجود برخی مشکلات کارفرمایان در عدم پرداخت دستمزد مناسب به کارگران را ناشی از سیاست گذاری های دولت در این حوزه دانست و گفت: این مسئله به کارگران ارتباط چندانی ندارد و نمی توان به دلایل مختلف، مصوبه شورای عالی کار را در حداقل خود نگه داشت.


  جدول افزایش حداقل دستمزد در 7 سال گذشته


  سال حداقل دستمزد درصد افزایش نسبت به سال قبل 85 150000 18% 86 183000 22% 87 219600 17% 88 263520 17% 89 303000 13% 90 330300 9% 91 389700 18%

  با اینکه در اسفندماه سال 90 نرخ تورم به میزان 21.5 درصد بوده است، اما میزان افزایش حداقل دستمزد امسال کارگران به میزان 18درصد نسبت به 330300 تومان سال گذشته افزایش یافت و به 389700 تومان رسید.

  این موضوع در حالی وجود دارد که اساسا در سال گذشته هیچگونه توجهی به تامین معیشت کارگران به عنوان رکن دوم ماده 41 قانون کار، در زمان تعیین دستمزد صورت نگرفته است.

  نگاهی به روند افزایش نرخ تورم از فروردین تا مهرماه امسال که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، نشان می دهد که این نرخ از 21.8 درصد به 24.9 درصد در پایان مهرماه سال جاری افزایش یافته و گفته می شود این روند در ماه های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

  افزایش 3 درصدی نرخ تورم در 7 ماه

  با اینکه در سال جاری تنها 59 هزار و 400 تومان به حداقل دستمزد کارگران افزوده شده است، اما برآورد میزان افزایش حداقل دستمزد برای سال آینده طبق نرخ تورم و بدون توجه به موضوع معیشت که برآوردهای آن از سوی شورای عالی کار صورت می گیرد، بیشتر از افزایش سال جاری خواهد بود.

  اگر مقامات کارگری بتوانند در مذاکرات شورای عالی کار که نمایندگان دولت و کارفرمایان نیز حضور خواهند داشت تنها نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی را نیز مبنای افزایش حداقل دستمزد سال آینده قرار دهند، حداقل دستمزد 92 بیشتر از 84 هزارتومان رشد خواهد داشت.

  روند طی شده برای نرخ تورم و افزایش قیمت ها در ماه های گذشته نشان می دهد که افزایش حداقل دستمزد در سال آینده به نسبت همه سال های گذشته می تواند یک رکورد جدید باشد. با این حال کارگران می گویند نه تنها افزایش به میزان نرخ تورم برای حداقل مزد را یک حق می دانند، بلکه پیشنهادی نیز برای تامین معیشت و اجرای رکن دوم ماده 41 قانون کار خواهند داشت که تحقق این امر، به معنای افزایش حداقل دستمزد سال آینده کارگران؛ بیشتر از نرخ تورم و یک رکورد جدید خواهد بود.

  جدول نرخ تورم 7 ماهه و برآورد حداقل مزد در صورت اجرای ماده 41 قانون کار


  ماه نرخ*تورم(درصد) برآورد افزایش حداقل مزد92(تومان) فروردین 21.8 84954 اردیبهشت 22 85734 خرداد 22.4 87293 تیر 22.9 89241 مرداد 23.5 91579 شهریور 24 93528 مهر 24.9 97035
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 14. #41
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  70 هزار میلیارد تومان وام* بی بازگشت

  بر اساس برآوردهای رسمی از رقم مطالبات معوق بانک*ها، در مهر ماه امسال، این متغیر با رشدی معادل 19 درصد نسبت به اسفندماه سال گذشته به حدود 70 هزار میلیارد تومان رسیده است.

  بر اساس گزارشی که منتشر شده، آمار مطالبات معوق بانک*ها در حالی به 70 هزار میلیارد تومان رسیده که در پایان سال 86 این رقم 15 هزار میلیارد تومان بوده است. به عبارت دیگر، در مهر ماه امسال نسبت به اسفند ماه سال 86 مطالبات معوق بیش از 366 درصد رشد داشته است.

  مطالبات معوق چرا به وجود می*آید؟

  مطالبات معوق، آن دسته از تسهیلاتی است که از سوی فرد وام گیرنده بنا به دلایل مختلف باز پس داده نمی شود.

  نظرات کارشناسی بر این است که به دلیل ذات بلندمدت تصمیم*گیری برای سرمایه*گذاری، اگر سیاست*های کلان به گونه*ای باشد که در سودآوری سرمایه*گذاری شود و در نتیجه مشتری نتواند به تعهداتش به بانک عمل کند، این مساله به عاملی برای عدم پرداخت به موقع اقساط و تبدیل آنها به مطالبات معوق تبدیل می*شود.

  بزرگ*ترین زیان این فرآیند نیز متوجه بانک*ها است، زیرا وقتی بانک بخواهد وثیقه مشتری را نقد کند، باید متحمل هزینه مالی و زمانی شود، با این شرط که بتواند مبلغ اولیه تسهیلات را مجددا پس بگیرد.

  کارشناسان در تحلیل دلایل شکل گیری «مطالبات معوق بانکی» به دو بخش مستقل اشاره می*کنند: ابتدا بخش ارادی فرد وام*گیرنده و بخش دیگر تحت*تاثیر عوامل خارج از اختیار وام*گیرندگان که در مورد بخش دوم می*توان به شرایط کلان اقتصادی و مالی مثل تورم، نرخ ارز، نرخ سود و غیره اشاره کرد، اما روی هم رفته مطالبات معوق از جمله شاخص*های اثرگذار بر آسیب*پذیری بانک*ها محسوب می*شود.

  انواع مطالبات معوق

  بانک مرکزی برای اعلام و انتشار آمار مطالبات معوق از واژه «تسهیلات غیر جاری» استفاده می*کند که شامل «مطالبات سررسید گذشته، معوق و مشکوک الوصول» می*شود. «مطالبات سر رسيد گذشته»، مطالباتي است که از تاريخ سررسيد بدهي يا تاريخ قطعي بازپرداخت اقساط آن بيش از دو ماه گذشته و از شش ماه تجاوز نكرده است. دسته دوم از مطالبات غيرجاري، «مطالبات معوق» ناميده مي*شود. مطالبات معوق، مطالباتي است که بيش از شش ماه و کمتر از هجده ماه از تاريخ سررسيد يا تاريخ قطع بازپرداخت اقساط آن سپري شده است.

  در نهايت، «مطالبات مشکوک الوصول» هم به مطالباتي گفته مي*شود که «بيش از هجده ماه از تاريخ سررسيد يا از تاريخ قطع بازپرداخت اقساط آن سپري شده است.» تفاوت «مطالبات غيرجاري» با «مطالبات سوخت شده» در آن است که مطالبات سوخت شده، صرف نظر از تاريخ سررسيد، به دلايل غیر قابل ردی از قبيل فوت يا ورشکستگي بدهکار يا علل ديگر قابل وصول نبوده و با رعايت ضوابط مربوط، به عنوان مطالبات سوخت شده تلقي شده است.

  آمار مطالبات معوق

  بر اساس گزارش هفته نامه «تجارت فردا» از روند مطالبات معوق در 5 سال گذشته، گرچه سرعت رشد این مطالبات به نسبت دو سال اول 86 و 87 کندتر شده؛ اما روند افزایشی خود را حفظ کرده است.

  چنان که مطالبات معوق در سال 86 حدود 15 هزار میلیارد تومان بوده که یک سال بعد با رشد 55 درصدی به 23 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. در اسفندماه 88 گرچه به نسبت دو سال پیش، رشد کمتری از مطالبات معوق رخ داده اما همچنان روند این مطالبات صعودی بوده و به 30 هزار میلیارد تومان رسیده است. در اسفندماه 89 مطالبات معوق بانک*ها با نزدیک 40 درصد افزایش به 42 هزار میلیارد تومان رسیده است. سال 90 این روند رشد حفظ شده و رقم مطالبات معوق به نزدیک 60 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. آخرین آمار مربوط به رقم مطالبات معوق، متعلق به مهر ماه امسال است که با 19 درصد افزایش در 6 ماه اول امسال به 70 هزار میلیارد تومان رسیده است.

  این در حالی است که داده*های متعلق به آمارهای اقتصادی سال*های قبل گویای این است که حجم مطالبات معوق شبكه بانكي از آغاز تا شهريورماه 1384 حدود 5 هزار ميليارد تومان بوده اما پس از پنج سال، در شهريور امسال به 70 هزار ميليارد تومان افزايش يافته است. به عبارت دیگر، این رقم طي 7 سال، هزار و 300 درصد رشد كرده و 14 برابر شده است.

  شکل گیری 93 درصد مطالبات معوق در 7 سال اخیر آمار موجود نشان می*دهد که اگر مطالبات معوق حاصل 80 سال فعاليت نظام بانكي دانسته شود، از 70 هزار ميليارد تومان آن، حدود 5 هزار ميليارد تومان در طول 76 سال (از 1308 تا 1384) و 65 هزار ميليارد تومان آن در طول هفت سال (از 1384 تا 1391) ايجاد شده است. به بیان ديگر، 7 درصد کل مطالبات معوق در طول 76 سال فعالیت بانک*ها و مابقی آن، از شهريور 84 تا شهريور 91 شكل گرفته است.

  رکوردزنی نسبت مطالبات به تسهيلات

  مطابق آمارهای ارائه شده، نسبت مطالبات معوق به تسهيلات كه يكي از شاخص*هاي مهم در اين زمينه و نشان*دهنده سهم مطالبات معوق از کل تسهیلات است در مهر ماه سال جاری به بالاترین سطح خود در 7 سال اخیر رسیده است.

  آمارها نشان می*دهد نسبت مطالبات معوق به تسهيلات از 11 درصد در اسفند 1386، به 15 درصد در اسفند 1387 و 23 درصد در شهريور 1388 رسيد كه بعد از آن، به 17 درصد در اسفند 1388 و 16 درصد در شهريور 1389 كاهش يافت. این نسبت در پایان سال 1389، در حدود 13 درصد و در پایان سال 1390، تقریبا 17 درصد شده بود. آمارهای جدید میزان این نسبت در نیمه* سال جاری را در حدود 18 درصد اعلام کرده است.

  ترکیب پرونده*های بدهکاران بانکی

  همچنین گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس که اخیرا منتشر شده، نشان می*دهد که تعداد كل پرونده*هاي مربوط به مطالبات معوق، 7 ميليون و 262 هزار و 408 پرونده بوده است كه حدود 5/99 درصد آن، يعني 7 ميليون و 223 هزار و 308 پرونده، متعلق به مبالغ كمتر از 10 میلیارد تومان بوده است. از مجموع معوقات بانكي، تعداد 7 ميليون نفر، بدهي*شان حدود 5/1 ميليون تومان است. در گروه مطالبات کلان نیز، 9 پرونده وجود دارد كه با يك هزار و 500 ميليارد تومان بدهي به سيستم بانكي مواجه هستند و از میان آنها، تنها معوقات دو پرونده وصول شده است.

  راهکار کاهش مطالبات معوق

  کارشناسان در بیان راهکارهای کاهش مطالبات معوق بانک*ها، بر ثبات در سیاست*گذاری پولی و مالی تاکید می*کنند. به اعتقاد آنها، تغییر شاخص*های پولی، بیشترین تاثیر را در افزایش مطالبات معوق سیستم بانکی دارد. به عبارت دیگر، عوامل پولی سهم قابل ملاحظه*ای در ایجاد بحران مالی دارند. کارشناسان معتقدند: دخالت مستقیم دولت یا بانک مرکزی در وضعیت کلان اقتصادی، مانند تغییر در نرخ بهره، میزان نقدینگی (به دلیل کسری بودجه) و تورم باعث افزایش مطالبات معوق بانک*ها می*شود.

  به گفته آنها پرهیز از اقتصاد دستوری در کاهش نرخ بهره، استقلال بانک مرکزی برای کنترل بیشتر بر نقدینگی و کاهش تورم باعث بهبود وضعیت مطالبات معوق خواهد شد. همچنین با کنترل شوک*های وارده بر بخش حقیقی اقتصاد (واردات، نرخ ارز و غیره) و در نظر گرفتن سیاست*های اقتصادی مناسب، می*توان حاشیه امن مطمئنی را برای بنگاه*های اقتصادی به وجود آورد تا تحت*تاثیر تصمیم*گیری*هایی مانند افزایش واردات، به ورشکستگی کشیده نشوند.


  در سطح خرد نیز کارشناسان به بانک*ها پیشنهاد می*کنند تا در ارزیابی پروژه*ها، با ملاحظه روند متغیرهای کلان، به گونه*ای تسهیلات دهند که اصل و سود تسهیلات قابل بازگشت باشد.


  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 15. #42
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  هر روز تعطیلی، 800 میلیارد تومان خسارت

  رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت که هر روز تعطیلی پنج کلان*شهر به کشور 800 میلیارد تومان خسارت در پی دارد.

  محمدرضا تابش در اخطاری مستند به اصل 50 قانون اساسی اظهار کرد: طبق قانون، حفاظت از محیط زیست وظیفه عمومی تلقی شده و فعالیت*هایی که با آلودگی محیط زیست همراه باشد ممنوع است؛ ما این اصل بسیار مترقی را در قانون اساسی داریم پس چرا بعد از گذشت34 سال از پیروزی انقلاب با این وضع مخاطره*آمیز در عرصه محیط زیست مواجه*ایم.


  وی افزود: در حال حاضر پنج کلان*شهر کشور که یک چهارم جمعیت کل کشور را تشکیل می*دهند، تعطیل شده*اند در حالی که براساس تولید ناخالص داخلی ضرر و زیان هر روز تعطیلی برای این کلان*شهر 800 میلیارد تومان است که از این میزان 600 میلیارد تومان آن نصیب تهران می*شود.

  نماینده مردم اردکان در مجلس یادآور شد: همچنین با توجه به اینکه تعطیلی پیش*بینی نشده بوده مردم سردرگم هستند و برنامه*های دانش*آموزان ودانشجویان نیز مختل شده که این اثرات زیانباری را در پی خواهد داشت.

  این نماینده اصلاح*طلب مجلس اضافه کرد: اگر دولت برنامه جامعه آلودگی هوا را از سال 84 تعطیل نمی*کرد وزارت نفت و خودروسازها استانداردها را رعایت می*کردند و صنایع آلوده و کارخانجات دولتی که آلاینده هستند تعطیل می*شدند با این وضعیت مواجه نبودیم.

  رییس فراکسیون محیط زیست مجلس در پایان خواستار توجه بیشتر دولت و نظارت بیشتر مجلس برای جلوگیری از آلودگی هوا شد.

  محمدرضا باهنر که اداره جلسه را برعهده داشت گفت که این موارد باید از طریق کمیسیون*های اصل 90 و کشاورزی فرآیند قانونی خود را طی کند و یا طبق ماده 206 آیین*نامه نمایندگان از کمیسیون مربوطه بخواهند این موضوع را بررسی کند.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 16. #43
  zhoana
  مدير بخش عكس

   

  کادر مدیریتی
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  11,345
  7,969

  پیش فرض

  افزایش چراغ خاموش قیمت بلیت قطار
  همزمان با آغاز پیش فروش بلیت قطار، قیمت بلیت شرکت های خصوصی از روز جاری در سیستم فروش افزایش یافته است.  به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، شرکت راه آهن جمهوری اسلامی در نوروز امسال، با افزایش قیمت بلیت قطارها بطور متوسط در هر مسیر ۲۲۰۰ تومان موافقت کرد که این افزایش قیمت به دلیل درخواست هایی بود که شرکت ها به دنبال بالا رفتن هزینه ها داشتند.

  پس از آن شرکت راه آهن افزایش قیمت بیشتری را به شرکت ها ابلاغ نکرد اما امروز و همزمان با آغاز پیش فروش بلیت قطار برای تاریخ های۲۱ آذرماه تا ۲۴ دی ماه، قیمت قطار شرکت های خصوصی با افزایش قیمت همراه بود.

  براین اساس قیمت بلیت قطار نور الرضا در مسیر تهران - مشهد از ۴۳۵۰۰ تومان به ۵۱ هزار تومان رسید. این درحالی است که خبری مبنی بر افزایش قیمت تاکنون از سوی شرکت راه آهن اعلام نشده است.  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 17. #44
  zhoana
  مدير بخش عكس

   

  کادر مدیریتی
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  11,345
  7,969

  پیش فرض

  قیمت سکه کاهش یافت !  همزمان با کاهش قیمت طلا و سکه در بازار غیر رسمی کشور، قیمت قراردادهای آتی سکه در بورس کالای ایران نیز کاهش حدودا 20 هزارتومانی داشت.  به گزارش فرهنگ نیوز به نقل ازایسنا، روز گذشته _ شنبه_ تالار مجازی بورس کالا که هفته گذشته صعودی شده بود در اولین روز هفته شاهد افت قیمت ها شد به گونه*ای که سکه تحویل آذرماه از یک میلیون و 236 هزارتومان در روز پنج*شنبه، به یک میلیون و 216 هزارتومان افت کرد.

  همچنین در این روز سکه تحویل دی ماه با میانگین یک میلیون و 275 هزارتومان و سکه تحویل بهمن*ماه نیز به یک میلیون و 333 هزارتومان مورد معامله قرار گرفت.

  این درحالی است که ارزش جهانی اونس طلا به حدود 1705 دلار کاهش یافته است و روز گذشته با کاهش قیمت دلار در داخل کشور، قیمت سکه و طلا نیز نزولی ش  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 18. #45
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض  نرخ تورم آبان به 26.1 درصد رسید
  نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان ماه 1391 نسبت به دوازده ماه منتهی به مهرماه 1390 معادل 26.1 درصد اعلام شد.
  به گزارش ایسنا بانک مرکزی درحالی تورم آبان را معادل 26.1 درصد اعلام کرد که خلاصه نتایج به دست*آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران بر*اساس سال پایه 100=1383 در مهرماه 1391 نشان می*دهد که این شاخص در مهرماه 1391 به عدد 364.8 رسید.
  بر این اساس نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به مهرماه 1391 نسبت به دوازده ماه منتهی به مهرماه 1390 معادل 24.9 درصد اعلام شده بود.
  این در حالی است که بر اساس اعلام اداره آمار بانک *مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در شهریور به عدد 348.8 رسیده بود و نرخ تورم هم معادل 24 درصد محاسبه شده بود.
  بر اساس آمارهای منتشره از سوی بانک مرکزی نرخ تورم طی هفت ماهه سال جاری 2.7 درصد رشد داشته است.
  به گزارش ایسنا از سوی بانک مرکزی نرخ تورم در فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد ،شهریورماه و مهر ماه امسال نیز به ترتیب معادل 21.8 - 22.2 - 22.4 - 22.9 - 23.5 - 24 و 24.9 درصد اعلام شده بود./ایسنا
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
صفحه 3 از 63 نخست 12345678132353 ... آخرین
نمایش نتایج: از 31 به 45 از 945

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •