ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 63 123456112151 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 15 از 945
 1. #1
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  7,970
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض اخبار اقتصادی

  دوستای عزیز می تونید اخبار اقتصادی ایران و جهان رو
  توی این تاپیک قرار بدید
  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 2. #2
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  سقوط آزاد در بازار جهانی الکترونیک

  بازار جهانی الکترونیک بر اساس آمار منتشر شده توسط SIA (انجمن صنعت نیمه هادی)، دچار رکود در تمامی پنج قاره جهان گردیده است. طبق این آمار، بیشترین میزان رکود به قاره اروپا تعلق دارد که نسبت به سال گذشته، به میزان 11.1 درصد، فروش کمتری را شامل می شود. با توجه به تولید بخش اعظمی از نیمه هادی ها و محصولات مرتبط با آن در قاره آسیا، کمترین رکود نیز به همین قاره تعلق دارد و نسبت به یکسال گذشته، کاهش فروش به میزان 2.4 درصد را تجربه کرده است. البته این اعداد و ارقام در مقایسه با یک ماه گذشته، رشدی میلیمتری را نشان می دهد که می تواند نزدیک شدن به سال جدید میلادی را از دلال جنب و جوش بیشتر کاربران در بازار دانست. نکته جالب توجه دیگر، ایجاد شغل مستقیم برای 250 هزار نفر در صنعت نیمه هادی تنها در قاره امریکا است که این میزان نشان دهنده بهبود وضعیت شغلی به میزان سه برابر سریعتر از سایر نقاط جهان است. در سه ماه آوریل/می/ژوئن در سراسر جهان، حجم فروش صنعت نیمه هادی به مرز 24.34 میلیارد دلار رسیده که این میزان در سه ماهه بعدی به 24.79 میلیارد دلار افزایش یافته است. با این وجود میزان فروش نیمه هادی ها در مقایسه با سال 2011، کاهش یافته و نمی توان انتظار جبران درصد های ناچیز را در مدتی کوتاه داشت. ممکن است سال 2013، شاهد افزایش رشد فروش میلیمتری محصولات الکترونیکی باشیم، اما جبران حتی 2 درصد در بازار الکترونیک، کاری بس دشوار خواهد بود.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 3. #3
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  درآمد عمومي چيست؟ درآمد شركت كدام است؟ در ترمينولوژي حاكم بر حقوق مالي و محاسباتي، هر يك از مفاهيم مطروحه در عنوان اين مقال معناي قانوني خاص خود را داشته و بر اساس اثر وضعي تعاريف قانوني هر كدام حسابدهي مي*شود، فلذا دولت و مجلس در تدوين لوايح بودجه وتصويب آن در پيش*بيني درآمدها بايدهم معناي قانوني درآمد وهم اثر وضعي حسابدهي و حسابگري آن را در تقويم عناوين و ارقام بودجه لحاظ نمايند. بدين معنا كه: 1- درآمد عمومي، درآمدي است كه در قانون بودجه تحت عنوان درآمد عمومي منظور مي*شود.(1) و درآمد اختصاصي نيز همچنين. (2) 2- درآمد شركت*هاي دولتي عبارت است از درآمدهايي كه در قبال ارائه خدمت يا فروش كالا و ساير فعاليت*هاي شركت عايد شركت مي*شود. (3)

  در ترمينولوژي حاكم بر حقوق مالي و محاسباتي، هر يك از مفاهيم مطروحه در عنوان اين مقال معناي قانوني خاص خود را داشته و
  بر اساس اثر وضعي تعاريف قانوني هر كدام حسابدهي مي*شود، فلذا دولت و مجلس در تدوين لوايح بودجه وتصويب آن در پيش*بيني درآمدها بايدهم معناي قانوني درآمد وهم اثر وضعي حسابدهي و حسابگري آن را در تقويم عناوين و ارقام بودجه لحاظ نمايند. بدين معنا كه:
  1- درآمد عمومي، درآمدي است كه در قانون بودجه تحت عنوان درآمد عمومي منظور مي*شود.(1) و درآمد اختصاصي نيز همچنين. (2)
  2- درآمد شركت*هاي دولتي عبارت است از درآمدهايي كه در قبال ارائه خدمت يا فروش كالا و ساير فعاليت*هاي شركت عايد شركت مي*شود. (3)
  بنابر تعاريف قانوني فوق، درآمد عمومي و درآمد اختصاصي دريافتي دولت است و تعلق به دولت دارد و محل تمركز و تجميع وجوه دولتي خزانه داري كل است كه به مثابه جيب يا كيف پول دولت محسوب مي*شودو فرق آن با درآمد شركت در اين است كه درآمد شركت عايدي شركت و متعلق به شركت است و وجوه شركت*هاي دولتي بايد در بانك دولتي (با مجوز معاونت هزينه و خزانه*داري كل كشور) مفتوح شود و همين مجوز جواز استفاده شركت دولتي از وجوه درآمدي خود است.(4)
  لذا دريافتي دولت حسابي است كه يك طرف آن درآمد عمومي و يا درآمد اختصاصي است و طرف ديگر آن خزانه*داري كل و عايدي شركت حسابي است كه يك طرف آن درآمد حاصل از فروش كالا يا خدمت و طرف ديگر آن بانك تمركز وجوه درآمدي شركت.
  تفاوت ديگر اين دو مقوله آنكه حساب خزانه*داري كل داراي دسته چك نيست تا دستگاه*ها ازآن برداشت كنند بلكه حساب خزانه*داري كل كه طرف ديگرش درآمد عمومي يا درآمد اختصاصي است با درخواست وجه صاحب اعتبار از خزانه*دار كل كشور و پاسخ خزانه* به ذيحساب دستگاه گردش مي*يابد اما درآمد شركت دولتي متمركز در حساب شركت با دو امضاء در يك دسته چك قابل دريافت و پرداخت است. با اين مقدمه مي*روم سراغ بند 12 ماده واحده لايحه بودجه سال 90؛
  بر اساس مفاد جزء الف بند 12 مذكور نصاب 5/14 درصد از ارزش نفت خام به عنوان مصارف سرمايه*اي و هزينه*اي به شركت*هاي تابعه وزارت نفت اختصاص يافته است. دراين مورد مراتب زير قابل تامل مي*باشد.
  1- با اجراي قانون هدفمند كردن يارانه*ها مقوله*اي به نام ارزش نفت خام، محلي از اعراب ندارد. بدين دليل كه از 470/1 ميليون بشكه نفت خام توليدي كشور بخشي صادر (حدودا 800 ميليون بشكه) و بخشي در كشور مصرف و به پالايشگاه*ها براي توليد فرآورده فروخته مي*شود (حدود 600 ميليون بشكه) آن مقدار كه صادر مي*شود، به بهاي روز بهايش از مشتريان وصول مي*گردد كه قيمت آن بر مبناي بهاي روز نقد مي*شود و آن قسمت كه در داخل مصرف مي*شود قيمت آن بر مبناي نصاب درصد مقرر در قانون هدفمند كردن يارانه*ها بر مبناي 95 درصد قيمت صادراتي اعمال حساب مي*گردد. فلذا با واقعي شدن قيمت*ها ديگر مقوله*اي به نام ارزش نفت خام كه مورد وصول و ايصال قرار نمي*گيرد محلي از اعراب ندارد.
  2- تقويم ريالي نصاب 5/14 درصدي بر مبناي نرخ مرجع ارز 10500 ريال در لايحه و سقف حداقلي بشكه*اي 5/81 دلار به ميزان حداقل
  182 هزار ميليارد خواهد شد.
  000/500/112/403/182= 5/14% × 10500×5/81 × 000/000/470/1
  سخن اينجاست كه اين وجه حداقل 18 هزار 200 ميليارد تومان درآمد عمومي است، يا درآمد اختصاصي يا درآمد شركت؟ كدام يك؟
  اگر طبق تعريف قانون محاسبات عمومي درآمد عمومي است - كه هست- چرا به جاي تمركز و تجميع در خزانه*داري كل بايد به عنوان سهم - يا بخوانيد درآمد شركت - تلقي شود و به جاي واريز به خزانه به خزينه شركت نفت واريز شود؟
  آيا مجلس با تداوم اين گونه تقسيم و تسهيم نصاب درصدي نفت كه از زمان آخرين سال حاكميت دولت و مجلس اصلاحات آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد، تعريف جديدي را از درآمد عمومي خلاف آنچه كه در قانون محاسبات عمومي آمده ارائه مي*دهد؟ به چه دليل و با كدام منطق محاسباتي؟
  3- جزء الف بند 12 لايحه بودجه با تقاطي تعاريف قانوني درآمد عمومي و درآمد شركت و ناخنك 5/14 درصدي از درآمد 100 درصدي درآمد حاصل از فروش و صدور نفت خام نه تنها بر شفافيت عملكرد مالي در يك شركت نيفزوده بلكه بر ابهام چگونگي تقويم درآمد عمومي از عايدي كه انفال ناميده مي*شود افزوده است و اين روال از سال 84 تاكنون ادامه داشته و گويا قرار نيست به اين روال خاتمه داده شود.
  4- در تداوم اين ناخنك 5/14 درصدي كه با 3/7 درصد در سال 84 شروع شده و اكنون به اين نصاب رسيده و در سايه غفلت از اين مهم كه نفت طبق تعريف قانوني مصوب سال 66 و طبق تعريف قانون اخيرالتصويب فقط نفت خام نيست بلكه همه هيدروكربورها به جز زغال سنگ را هم شامل مي*شود، از 100 درصد چگونگي منابع تامين اعتبار و سهم درآمد عمومي از عوايد حاصل از فروش و صدور گاز و ميعانات گازي غفلت گرديده است.
  5- تداوم اين غفلت را مي*توان به وضوح در تبصره دو جزء ث بند 12 به وضوح مشاهده كرد آنجايي كه مقرر مي*دارد سود خالص وزارت نفت از طريق شركت*هاي دولتي پس از كسر كليه پرداخت*هاي انجام شده در اين قانون به منظور تامين منابع لازم براي انجام هزينه*هاي سرمايه*اي و هزينه*اي شركت*هاي تابعه به وزارت نفت داده شود و اين چيزي نيست جز تكرار آنچه كه در سال قبل بود با اين تفاوت كه در تبصره جزء هـ بند چهار قانون بودجه سال 89 عنوان هزينه*ها در كنار هزينه*هاي سرمايه*اي نبود ولي در لايحه بودجه 90 هست.
  6- هويت حقوقي سود شركت*هاي دولتي درآمد عمومي است. سود ارزش افزوده سرمايه است 5/14 درصد درآمد را كه از كيسه درآمدعمومي به جيب شركت واريز كرديم. كل ارزش افزوده را نيز كه به صورت سرمايه درگردش در تصرف شركت قرار داديم، اين رويكرد با كدام منطق محاسباتي و اقتصادي در عظيم*ترين بنگاه اقتصادي كشور جا افتاده است؟اصلا تقويم ريالي و ارزي حكم تبصره دو جزء ث بند 12 لايحه بودجه چقدر است كه اين گونه سخاوتمندانه درآمد عمومي را محروم و درآمد شركت را شارژ مي*كند.
  7- در صورت*هاي مالي سال 89 شركت تا پايان خرداد 90 فرصت قانوني تنظيم دارد و نگارنده در صدد حدس سود شركت در سال 89 نيستم اما مستند به صورت*هاي مالي سنوات قبل سود عملياتي شركت به شرح زير بوده كه از وراي آن مي*توان به سود ابرازي (سود ويژه) شركت را نه بر اساس حدس و گمان بلكه به روايت صورت*هاي مالي رصد كرد.
  ارقام به ميليارد ريال

  با مقايسه ارقام جدول فوق با همين عنوان در سال 83 (سال حاكميت تبصره 38 قانون بودجه سال 58) كه بحث نصاب درصد سهم دولت و سهم شركت نبود متوجه مي*شويم كه سود عملياتي شركت در سال 83 مبلغ 187/28 ميليارد ريال بوده كه يكي از دلايل افزايش حدودا شش برابري سود عملياتي شركت در سال 84 نسبت به سال قبل همين اعمال حساب 3/7 درصد سهم شركت بوده است كه هر چند به عنوان رشد سود در يك شركت امري ممدوح به شمار مي*آيد اما آن روي ديگر سكه را كه موجب غبطه ومحروميت خزانه (بخوانيد درآمد عمومي كشور) گرديده است را هم بايد ديده و تمامي سود بنگاه را هم بر آن افزود آن گاه به قضاوت نشست و ديد كه آيا سهم يك كشور از نصاب درصد عوايد نفت با سهم يك شركت از همين منبع تناسب دارد يا نه؟!

  پي*نوشتها:
  1- ماده 100 قانون محاسبات عمومي مصوب 66
  2- ماده 14 قانون محاسبات عمومي مصوب 66
  3- ماده 15 قانون محاسبات عمومي مصوب 66
  4- ماده 39 قانون محاسبات عمومي
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 4. #4
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  منتظر قاچاق لپ تاپ و موبایل باشید

  امروز دولت در اقدامی جدید، دست به ممنوعیت ثبت سفارش کالاهای اولویت ۹و۱۰ زد که اصلی*ترین تقاضا در این گروه را کالاهایی همچون موبایل و رایانه وهمچنین لوازم خانگی تشکیل می*دهد. هرچند هنوز دلیل مشخصی برای این کارنیست، ولی باید منتظر بود تا به زودی حجم قاچاق این *گونه اقلام به کشوربالا رود.  به گزارش سافت*گذر به نقل از سیتنا؛ امروز معاون مدیر کلدفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت از توقف ثبت سفارش کالاهایگروه ۹ و ۱۰ خبر داد. وی در این باره گفت: قرار است درباره ممنوعیت وارداتاین کالا*ها تصمیم*گیری شود، ولی پیش از نهایی شدن آن، ثبت سفارش متوقفشده است.

  معنای سخنان ساسان خدایی این است که دولت می*خواهد به زودی واردات اقلامکالایی این دو گروه را به کل متوقف کند؛ اما نتیجه این امر چیست؟

  هرچند کلا دولت کالاهای لوکس و غیر ضروری را در فهرست اولویت*های 9 و 10جای داده است، می*توان به روشنی گفت که برخی اقلام عمده این دو گروه،کالاهایی است که متقاضی بسیاری در کشور دارد؛ موبایل، رایانه و لپ تاپ وهمچنین لوازم خانگی بخشی از این کالاهاست.


  بنا بر این گزارش، در نتیجه حجم تقاضایی که در این موارد در کشور وجوددارد، این مطلب را به ذهن می*رساند که از این پس و با ممنوعیت واردات اینکالاها، بهای آن*ها در بازار به شدت افزایش خواهد یافت و از سویی، سیلقاچاق آن* به کشور شدت خواهد گرفت.


  توضیح آنکه معمولاً قاچاق در مواردی شدت می*گیرد که کالای مورد نظر موضوعممنوعیت واردات به کشور است، ولی متقاضی آن در درون هست. در نتیجه، تقاضاییکه تا کنون درباره گروه*های کالایی 9 و 10 رسما پاسخ داده می*شد، روانهبازارهای موازی و غیر رسمی یا به عبارتی قاچاق خواهد شد.


  اما در این میان هنوز مشخص نشده که هدف دولت از این کار چه بوده است؟ درحالی* که هیچ گونه ارزی، اعم از مرجع و مبادله*ای به این دو گروه تعلقنمی*گرفت، توقف ثبت سفارش برای واردات آنها چه دلیلی می*تواند داشته باشد؟


  این در حالی است که تعلق نگرفتن ارز مرجع و مبادله*ای در ماه*های گذشتهبه این کالاها، خود منجر به افزایش چندین برابری بهای این کالاها و همچنین،نوسانات نرخ ارز منجر به تغییر بهای روزانه این اقلام شده بود که به ویژهاین مورد درباره لوازم الکترونیکی همچون موبایل و رایانه دیده می*شد.


  اما اشتباهی که دولت در حذف ارز مسافرتی و دانشجویی مرتکب و منجر به هجوممتقاضیان به بازار ارز موازی و افزایش نرخ بازار آزاد شد، اکنون گویا برایاین گروه کالایی نیز تکرار می*شود؛ افزون بر این موضوع، اکنون می*توان بهخوبی رشد قاچاق محصولات این گروه به کشور را پیش*بینی کرد؛ این به آنمعنااست که دولت به هیچ وجه به پیامدهای رفتارها و تصمیم*گیری*های خود دراین زمینه توجه ندارد؛ البته به تازگی کم شاهد این*گونه کارهای یکباره ازسوی دولت نبوده*ایم؛ بنابراین، برای دریافتن دلیل این امر، کافی است به اینموضوع توجه کنیم که شمس*الدین حسینی، وزیر اقتصاد دیشب اعلام کرد:


  برای راه*اندازی مرکز مبادلات ارزی، در یک روز تعطیل به منزل رئیس*جمهوررفتیم. در آنجا کار را ارائه دادیم و سپس رئیس*جمهور گفت که آن را بخشنامهمی*کند و سرانجام مرکز مبادلات ارزی با بخشنامه رئیس جمهور شکل گرفت.


  گویا همه تصمیمات این* گونه دولت در منازل و مجالس میهمانی گرفته می*شودکه نمونه بارز آن از زبان وزیر اقتصاد، مرکز مبادلات ارزی است که شایدبتوان گفت، ام*الفساد وضعیت ارزی کنونی است. در نتیجه، تعجبی ندارد که دولتبه یکباره اقدام به ممنوعیت واردات حجم انبوهی از کالاهایی کند که متقاضیبسیاری در کشور دارد، بدون آنکه به پیامدهای رفتار خود توجهی کند.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 5. #5
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  7,970
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  بازار تخم مرغ هم دچار نوسان شد

  طي چند روز گذشته قيمت تخم مرغ در بازار با ممنوعيت صادرات، كاهش يافت اما بعد از آزادسازي صادرات آن با عوارض 40درصدي، تخم مرغ در فروشگاه هاي شهر دچار نوسان قيمتي شد.

  به گزارش پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: تصميمات ناگهاني در مورد صادرات تخم مرغ ، بازار فروش را دچار نوسان كرد.

  طي روزهاي اخير نرخنامه مصوب تخم مرغ ثابت بوده است اما قيمت اين كالا در در فروشگاه هاي سطح شهر نوسانات چشمگيري داشته است ، به طوري كه در مناطق مختلف شهر تخم مرغ با قيمت هاي گوناگون به فروش مي رسد .


  گزارش هاي ميداني خبرنگار ما حاكي از آن است كه هرشانه تخم مرغ در مركز تهران به نرخ 9200 تا 9500و هر بسته 20 عددي به نرخ 6200 و بسته 9تايي آن به نرخ3300 به فروش مي رسد درحالي كه قيمت هرشانه تخم مرغ در هفته گذشته در اين منطقه 7500 ثابت بود.

  براساس اين مشاهدات ، قيمت هر شانه تخم مرغ در غرب تهران توسط فروشندگان 8800 تومان عنوان مي شود و قيمت هر دانه آن 300 تومان است.

  همچنين در شرق تهران قيمت هر شانه تخم مرغ در فروشگاه 9000تومان و هر شانه تخم مرغ ماركدار 12000 تومان به فروش مي رسد و قيمت هر كيلو از اين محصول 4300 تومان است.

  براساس اين گزارش قيمت هر شانه تخم مرغ در فروشگاههاي مناطق جنوبي تهران 8500 تومان و هر دانه آن به نرخ 300 تومان به فروش مي رسد.

  نرخنامه مصوب تخم مرغ از تاریخ 17/07/1391 تا اطلاع ثانوی
  ردیف
  تخم مرغ بسته بندی
  نرخ مصوب شانه های خمیری شرینگ شده (ریال)
  نرخ مصوب شانه های خمیری - کارتنی و مقوای درب دار (ریال)
  1
  بسته 6 عددی
  19500
  20000
  2
  بسته 9 عددی
  27500
  28000
  3
  بسته 12 عددی
  32500
  33000
  4
  بسته 15 عددی
  36500
  37000

  همانطور كه جدول فوق نشان مي دهد؛ نرخنامه مصوب تخم مرغ در ميادين ميوه و تره بار از چهارشنبه گذشته ثابت است و از قيمت هاي سطح شهر كمتر است.  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 6. #6
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  قیمت طلا
  موسسه ال بی ام همچنین افزود: قیمت جهانی هر اونس نقره نیز تا سپتامبر سال آینده به بیش از 38.40 دلار افزایش خواهد یافت.


  بر اساس این گزارش این موسسه در گزارش قبلی خود پیش بینی کرده بود قیمت جهانی طلا تا سپتامبر آینده به بیش از 1914 دلار خواهد رسید. بر این اساس ادامه اجرای سیاستهای انبساطی پولی در کشورهای غربی و رشد تقاضا در بازار چین تاثیر زیادی بر روند صعودی قیمت طلا در سال 2013 خواهد داشت.

  قیمت هر اونس طلا در سپتامبر 2011 میلادی به بیش از 1920 دلار رسید و از ابتدای امسال نیز بیش از 10 درصد رشد داشته است . این برای دوازدهمین سال متوالی است که قیمت طلا با افزایش روبرو شده است . این گزارش افزود: قیمت هر اونس پلاتین نیز تا سپتامبر سال آینده به بیش از 1794 دلار خواهد رسید.


  بیش از 50 درصد شرکت کنندگان در نظر سنجی این موسسه انگلیسی نیز پیش بینی کردند فدرال رزرو آمریکا برنامه های جدید انبساطی پولی را اجرا خواهد کرد و 56 درصد نیز اعلام کردند رشد اقتصادی چین سال آینده به بیش از 7 تا 8 درصد خواهد رسید. به نظر می رسد چین امسال با پیشی گرفتن بر هند به بزرگترین بازار طلای جهان تبدیل شود .

  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 7. #7
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  تصمیمات جدید دولت برای ارز
  روزهای اولی که اتاقی به نام مرکز مبادلات ارزی شکل گرفته بود، روزهای پرتنش بازار ارز بود. قیمت دلار و سایر ارزهای رایج در کشور روز به روز و حتی ساعت به ساعت تغییر می*کرد و همین تغییرات همه را نگران کرده بود. از مسئولان بانک مرکزی گرفته تا وزرای اقتصادی و اعضای کابینه که زیرمجموعه*هایشان در مواجهه با طوفان قیمتی ارز، در معرض آسیب قرار گرفته بودند.


  آن روزها و در بحبوحه نوسانات شدید نرخ ارز اعلام شد که قرار است مرکزی تشکیل شود که رهبری بازار ارز را به عهده گیرد؛ موضوعی که کمتر کسی آن را باور می*کرد و بر اثرگذاری آن ایمان داشت؛ اما امروز بازار ارز، نوسانات قیمتی را کمتر تجربه می*کند و به نوعی هر روز چشم بازار به نرخ*های اعلامی بانک مرکزی در اتاق مبادلات ارزی است تا روز خود را بسته به آن، آغاز کند.
  صمد کریمی سخنگوی مرکز مبادلات ارزی از حال و هوای آن روزهای این مرکز و راهبردهای آینده می*گوید. گفتگوی مهر با سخنگوی مرکز مبادلات ارزی را در پی می*خوانید:
  * خبرنگار مهر: بهتر است از روزهای شکل*گیری مرکز مبادلات ارزی بگویید. بالاخره فعالان اقتصادی باید عملکرد شما را به بوته نقد و بررسی بگذارند.
  - سخنگوی مرکز مبادلات ارزی: 53 روز از فعالیت مرکز می*گذرد و امروز که 23 آبان است، چهل و دو روز از فعالیت مرکز مبادلات ارزی می*‎گذرد. آمارها نشان می*دهد که در این مدت زمان، تعداد ثبت سفارش*های پذیرفته شده از مرز 7100 فقره عبور کرده است. متوسط نرخ دلار در مرکز 2500 تومان است که ضریب تغییرات آن، 2.7 درصد است. البته مرکز مبادلات ارزی ابتدا کار خود را با گروههای 3 تا 5 اولویت*بندی*های کالایی آغاز کرد و بعد از آن به تدریج اولویت*های 6 و 7 را نیز اضافه کرده و تحت پوشش خود قرار داد.
  * اولویت 8 هنوز در دستور کار پرداخت ارز مبادله*ای قرار نگرفته است؟
  - خیر. گروه 8 کالایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال غربالگری است و پس از اعلام فهرست نهایی و پس از تائید مقامات بانک مرکزی، نسبت به تامین ارز آن در اتاق مبادلات ارزی اقدام خواهد شد.
  علاوه بر تامین نیاز ارزی خانواده تولید که در اولویت 3 تا 7 قرار گرفته*اند نیز انجام شده است، بانک مرکزی اقدامات به ارایه خدماتی به دانشجویان، بیماران و مسافران داشته است؛ به نحوی که با توجه به مشکلاتی که بر سر راه دانشجویان غیر بورسیه(مقطع فوق لیسانس و بالاتر) برای تامین ارز قرار گرفته بود، روز گذشته توافقات جدیدی با مسئولان بانک تجارت و بانک مرکزی انجام شده است که بر اساس آن، مدت زمان دریافت ارز دانشجویان غیربورسیه، کارشناسی ارشد و مقاطع تحصیلی بالاتر از آن، به کمتر از 15 روز تقلیل یابد.
  * حداکثر ارز اختصاصی به دانشجویان هم اکنون چقدر است؟
  - حداکثر ارز اختصاصی به دانشجویان بورسیه با نرخ مرجع و دانشجویان غیربورسیه با نرخ اتاق مبادله*ای، 27 هزار دلار در سال است که 12 هزار دلار آن برای هزینه اقامت و 15 هزار دلار آن برای شهریه سالانه آنها در نظر گرفته شده است.
  با توجه به توافقات انجام شده، بانک تجارت نسبت به اخذ معادل ریالی از دانشجویان غیربورسیه و بورسیه اقدام کرده و پس از ارسال آمار تجمعی و همچنین تودیع مبالغ ریالی بانک مرکزی، نسبت به تامین اسکناس (ارز) به دانشجویان در اسرع وقت اقدام کند.


  همچنین مقرر شده است که بانک تجارت شعب بیشتری را جهت ارایه خدمات به دانشجویان اختصاص دهد. بدیهی است اگر مشکلاتی در فرآیند تخصیص ارز به دانشجویان غیربورسیه و بورسیه وجود داشته باشد، افراد می*توانند موضوع را به روابط عمومی بانک مرکزی به شماره تلفن گویای 29954855 و یا مرکز مبادلات ارزی کشور انعکاس دهند.
  * در خصوص تعهدات قبلی تصمیمات جدیدی گویا در بانک مرکزی ابلاغ شده است؛ جزئیات این تصمیمات به چه نحوی است؟
  - در خصوص تعهدات قبلی که تمام یا بخشی از آن به بانک کارگزار خارجی یا فروشنده خارجی توسط بانکهای گشایش کننده، پرداخت نشده و یا با مشتری تسویه حساب انجام نپذیرفته است و همچنین کالا ترخیص نشده است، تصمیم*گیری لازم از سوی بانک مرکزی انجام شده؛ به طوری که در آینده*ای نزدیک و یا طی روزهای آینده، در خصوص گروههای کالایی 1 تا 7، بخشنامه مربوطه به بانکهای عامل ابلاغ و اطلاع رسانی لازم در این زمینه انجام خواهد شد.
  * به اعتقاد شما مرکز هم اکنون به هدف کنترل بر نوسانات شدید نرخ ارز رسیده است؟
  - همانطور که *می*دانید مرکز مبادلات ارزی کشور با هدف حمایت از بخش تولید و تامین نیازهای ارزی وارداتی گروههای 3 تا 7 و همچنین برخی از کالاهای مربوط به گروه 2 شامل تجهیزات پزشکی راه*اندازی شده است. هدف دیگر مرکز نیز، مدیریت و کنترل بازار با کنترل نوسانات شدید نرخ ارز است که مرکز به این هدف نایل شده است.
  همچنین همگرایی بین نرخ بازار غیررسمی با نرخ مبادله*این نیز تحقق یافته است. از سوی دیگر، با توجه به حضور بانکهای عامل در مرکز و جلسات برگزار شده با آنها، مشتریان 14 بانک موفق به حمل کالا به سمت کشور از کشورهای خارجی شده اند و به عبارت دیگر، برخی از کالاهایی که از طریق مرکز، تامین ارز شده*اند، در مرحله حمل و یا در مبادی ورودی گمرکات قرار دارند، برخی دیگر نیز ترخیص شده*اند.
  این روند حکایت از این دارد که وجوه ارزی توسط بانک گشایش کننده که همان بانک ایرانی است، به بانک کارگزار خارجی و فروشنده خارجی است، پرداخت شده است.
  * آینده کاری مرکز مبادلات ارزی چگونه رقم خواهد خورد؟
  - بدیهی است در آینده با تقویت بردار عرضه در مرکز مبادلات ارزی کشور از یک سو و مدیریت تقاضای ارز از سوی دیگر، شاهد ثبات بیشتر در بازار ارز کشور و همچنین سایر بازارها شامل بازار کالا و خدمات، بازار پول و سرمایه و بازار طلا و کار خواهیم بود.
  * بالاخره پتروشیمی*ها ارز حاصل از صادرات خود را در مرکز مبادلات ارزی ارایه کردند؟
  - صادرکنندگان گروه پتروشیمی منتظر تصمیمات نهایی دولت و کمیته های مربوطه در خصوص مکانیزم نرخ ارز و نرخ مربوطه در مرکز مبادلات ارزی هستند. اما نکته حائز اهمیت این است که بانک مرکزی متولی امور پولی و ارزی کشور و نرخ ارز است و به جز کالاهای اساسی و دارو، برای سایر کالاها شامل گروههای 3 تا 7 و بخش خدمات شامل خدمات مسافری، ارز دانشجویی و بیماران که به نرخ مبادله*ای است، تصمیم گیری می کند. به عبارت دیگر، نرخ مبادله*ای در آینده نه چندان دور مبنای قیمت گذاری کالاها و خدمات و صورت*های مالی و دارایی ها در کشور خواهد بود.
  * برخی از صادرکنندگان اعلام کرده*اند که ارز حاصل از صادراتشان باید به نرخ 3 هزار تومان در اتاق مبادلات ارزی توسط دولت خریداری شود؛ آیا بانک مرکزی این نرخ را قبول دارد؟
  - نرخ ارز براساس روند متغیرهای کلان اقتصادی و همچنین متغیرهای غیراقتصادی و تحولات ارزی در بازارهای جهانی، نرخ ارز از سوی بانک مرکزی از طریق مرکز مبادلات ارزی کشور راهبری می*شود. بر این اساس، هدف سیاستگذار پولی و ارزی کشور، یکسان سازی نرخ ارز است و از این رو، نرخ*های دیگر مورد تائید بانک مرکزی نیست.


  * هم اکنون فرمول تعیین نرخ روزانه ارز در اتاق مبادلات ارزی چگونه است؛ آیا نسبت به روزهای ابتدایی راه*اندازی تغییراتی داشته است؟
  - در پاسخ می*توان گفت که با توجه به اینکه عمده تامین مالی تجارت و پروژه*های کشور از طریق بازار بین بانکی و یا مرکز مبادلات ارزی کشور تامین می*شود و سهم بازار غیررسمی در تامین نیازهای ارزی کشور رقم بالایی نیست، بنابراین قیمتگ*ذاری نرخ ارز از سوی بانک مرکزی در راستای ایجاد تراز تجاری، رشد اقتصادی، حفظ اشتغال و همچنین ارزش پول ملی صورت می*گیرد. به عبارت دیگر، با فرض حفظ شرایط موجود، ما در آینده شاهد نوسانات شدید نرخ در بازار ارز کشور نخواهیم بود؛ چراکه بانک مرکزی درصدد آن است که براساس تصمیمات جدید ارزی خود و براساس اطلاعات ذی قیمتی که در نرخ ارز وجود دارد، الگوی سرمایه گذاری، مصرف، واردات، صادرات و پس انداز جدیدی را در اقتصاد ایران مدیریت کند تا بر اساس آن، کشور به سمت رشدهای بالای اقتصادی و اقتصاد بدون نفت حرکت کند.
  * تصور می*کنید چه زمانی رهبری بازار ارز را به دست گیرید؟
  بعد از اینکه مرحله تثبیت در بازار ارز به صورت کامل رخ داد و همچنین سیستم بانکی با همکاری شبکه صرافان مجاز، موفق به پوشش عمده تقاضای ارز در کشور شد، یکسان سازی نرخ ارز به راحتی رخ خواهد داد و آنگاه رهبری بازار ارز در دستان مرکز مبادلات ارزی قرار خواهد گرفت. و آنگاه راهبری بازار ارز به طور کامل در دستان مرکز مبادلات ارزی کشور قرار می گیرد.
  * بانک مرکزی بخشنامه*ای داشته است که بر مبنای آن، دریافت کنندگان تسهیلات از حساب ذخیره ارزی آن را به نرخ اتاق مبادله*ای بازپرداخت کنند. این بخشنامه چه هدفی را دنبال می*کند؟
  - بر اساس تصمیمات کمیته ویژه وزرا، بازپرداخت تسهیلات اعطایی از محل تسهیلات حساب ارزی به ارز است؛ ثانیا با توجه به اینکه عمده تسهیلات گیرندگان عمدتا در بخش تولید فعالیت می**کنند، به منظور حمایت از تولید، یکی از محل*های تامین نیازهای ارزی تولیدکنندگان را بانکهای عامل تعیین کرده است که با نرخ مبادله*ای ارز را برای بازپرداخت تسهیلات در اختیار آنها قرار می‎دهند. در این خصوص، اطلاعات تکمیلی ارایه خواهد شد. اما کافی است که دریافت کنندگان تسهیلات به بانکهای عامل مراجعه کنند.
  * آیا این بخشنامه قانونی است؟
  - بر اساس ضوابط و شرایط ، بازپرداخت تسهیلات اعطایی از محل حساب ذخیره ارزی باید به ارز باشد؛ ضمن اینکه معمولا بر اساس بررسی صورتهای مالی شرکتهای دریافت کننده تسهیلات ارزی، سهم هزینه، اصل و سود تسهیلات دریافتی در کل هزینه های بانک ناچیز است و معمولا فروش این شرکتها به قیمتهای روز بوده و قیمت دارایی*ها و ثروت آنها نیز براساس قیمت*های جاری محاسبه می*شود.
  * آینده بازار ارز را چطور ارزیابی می*کنید؟
  مسائل اقتصادی، بانکی و مالی بسیار پیچیده هستند و به دلیل اینکه شرایط بیرونی و محیطی مرتبا و به صورت پویا در حال تغییر است، از این رو ما به عنوان بانک مرکزی در صدد آن هستیم تا با توجه به روند متغیرهای کلان اقتصاد کشور و همچنین روند نرخ ارز در بازارهای جهانی، به فرض خنثی بودن شوک*های خارجی، نرخ ارز را در دامنه محدودی کنترل کنیم و با حمایت از بخش تولید و صادرات، به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت کنیم؛ چراکه اعتقاد داریم حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت سبب تقلیل معنادار آثار شوک*های خارجی بر اقتصاد کشور شده و اقتصاد ایران را از آسیب های جدی مصون می دارد.
  * آیا اتاق مبادلات ارزی، قیمت ارز در بودجه 92 را تعیین می*کند؟
  - بدیهی است با توجه به تعمیق بازار ارز از طریق مرکز مبادلات ارزی و مبنا قرار گرفتن نرخ مبادله*ای برای قیمت*گذاری و تسویه در کشور، طبیعی است قانونگذار در تنظیم بودجه سنواتی می تواند به عنوان یک راهکار اساسی نرخ مبادله*ای را مبنای بودجه ریزی خود قرار دهد.

  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 8. #8
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  افزایش قیمت نفت
  به گزارش مهر، سیدشمس الدین حسینی در حاشیه اجلاس وزرای کشورهای عضو گروه اسکاپ در تهران در خصوص تحریم*های کشورهای غربی بر علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: تحریم یک عارضه ای است که هم اکنون بر اقتصاد ایران عارض شده و ما در حال مداوای آن هستیم، البته استقبال و مشارکت در این اجلاس حکایت از این دارد که ایران آنقدر کشوری بزرگ و جذاب است که کشورهای مستقل را برای همکاری به سمت خود می کشاند.
  وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: کشور ما اقتصاد بزرگی با شاخصه های بزرگ دارد و از اقتصادهای برجسته دنیا محسوب می شود. به لحاظ قدرت خرید و توان مالی ایران اقتصاد هفدهم دنیا و در رتبه علمی نیز کشور اول منطقه محسوب می شود و دارای یک تاریخ قابل اعتماد و فرهنگ درخشان است و این موضوعات نقش ایران را در سطح بین المللی و در حوزه کشورهای اسکاپ برجسته می کند.
  حسینی ادامه داد: استقبال و تعداد وزرای حاضر و به ویژه معاون سازمان ملل متحد در این اجلاس حکایت از این دارد که کشورها بیشتر به جذابیت*های اقتصادی ایران فکر می کنند و تحریمها برای آنها نیز دردساز شده است.
  وی در خصوص راهکارهای ایران برای حل موضوع تحریم برخی کشورهای غربی گفت: جهان امروز به مرحله ای رسیده که در حوزه و منطقه نیازمند همکاری های بین المللی است و تحریمها هزینه اقتصاد جهانی را افزایش داده است.
  حسینی به بی ثباتی در بازار نفت و شرایط دشواری که برای مردم کشورهای مختلف به ویژه کشورهای صنعتی و تحریم کننده ایجاد شده است، اشاره کرد و افزود: با این حال، برخی از کشورها کاهش خرید نفت از ایران را دنبال می کنند.
  حسینی از بررسی یک طرح در دستور کار مجلس برای کاهش میزان فروش نفت خبر داد و افزود: این موضوع باعث بی ثباتی در بازار نفت و در پی آن، افزایش قیمت و همچنین افزایش سطح قیمت غذا را در دنیا در پی دارد و این موضوع باعث می شود رفاه مردم دنیا کاهش یابد و البته این اجلاس نقطه مقابل گرایش کشورهای تحریم کننده خواهد بود.
  وزیر اقتصاد مشارکت بخش خصوصی در پروژه های زیرساختی را باعث ایجاد اثربخشی چندوجهی دانست و افزود: کشورها باید بر اجرای پروژه های مشترک با یکدیگر همکاری کنند و جهان امروز به هم افزایی نیاز دارد و از تحریم و فشار رنج می برد.
  به گزارش مهر، متن کامل طرح کاهش فروش نفت ایران در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:
  "مقدمه :
  نفت همواره به عنوان منبع انرژی استراتژیک در جهان دارای اهمیت ویژه ای است و کشورهای برخوردار همواره از آن به عنوان فرصتی کم نظیر در جهت پیشرفت و توسعه و حتی افزایش تاثیر گذاری دیپلماتیک استفاده می کنند. درسال های اخیر و با گسترش اقدامات خصمانه آمریکا وغرب علیه ملت ایران و گسترش دامنه تحریم ها به صنعت نفت کشور، نیاز به اقدامی بخردانه و عاجل جهت حفظ موازنه قدرت وجلوگیری از قرار گرفتن در موضع انفعال بسیار ضروری و مهم می نماید. از دیگر سو با توجه به رهنمودها و منویات مقام عظمای ولایت مبنی بر تبدیل تحریم ها از تهدید به فرصت، پیشنهاد کاهش صادرات نفت به دلایل زیر ارائه می گردد.
  1- از آنجا که باید از نفت همواره به عنوان فرصتی برای پیشرفت و توسعه در کشور استفاده گردد و هم اکنون تحریم ها مشکلاتی را در این مسیر ایجاد نموده است ضروری است سیاستها در این زمینه در جهت تبدیل تهدید به فرصت تغییر نماید.
  2- به پشتوانه مواد قانونی 117 و 234 برنامه پنجساله پنجم توسعه که از اول سال 1390 تا کنون اجرا شده (با گذشت 35% از زمان تعریف شده در آن برنامه ) و لزوم کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی که در این موارد قانونی تصریح شده، می بایست در این خصوص اقدامی عملی صورت پذیرد که این طرح گام مناسبی در جهت محقق شدن آن است.
  3- با توجه به افزایش ارز(حدود سه برابر) و درنتیجه افزایش عواید دولت از صادرات نفت به همین میزان ، مقدار صادرات نفت می بایست در شرایط خاص موجود، در رابطه ای معکوس با افزایش قیمت ارز، کاهش یابد. لازم به ذکر است با توجه به اینکه قیمت ارز افزایش داشته و درنتیجه درآمد دولت از صادرات نفت با میزان کمتر از صادرات نیز محقق می شود، کاهش صادرات به میزان پیشنهاد شده خللی در درآمدهای پیش بینی شده در قانون بوجه از نفت برای دولت به وجود نخواهد آمد.
  4- نظر به اینکه کشورهای اروپایی در فصل گرم سال اقدام به تعمیرات و بازرسی پالایشگاه های خود می کنند و با شروع فصل سرما مجددا فعالیتشان به حداکثر می رسد- که پالایشگاه های ساخته شده با (api) مطابق با نفت ایران از این جمله اند- تصویب این طرح می تواند پاسخی مناسب و متقابل به اقدامات مذبوحانه آنان باشد.
  5- با عنایت به اینکه ذخایر نفت کشور بر مبنای استخراج کنونی تا حدود 150 سال آینده است، و لزوم نگاه داشت این ثروت ملی برای نسل های آینده، که مسئله تامین انرژی، اصلی و مهم در سرنوشت آنان است، کاهش صادرات و حفظ این ثروت ارزشمند ضروری است.
  ماده واحده طرح دو فوریتی الزام دولت به کاهش یک سوم صادرات نفت به شرح زیر است:
  ماده واحده- دولت موظف است صادرات نفت را به صورت ذیل کاهش دهد.
  الف- دولت موظف است در راستای اهداف برنامه پنجم توسعه و اهداف کلی نظام در جهت استقلال ملی و طبق ضرورت زمان حاضر صادرات نفت را به میزان یک سوم، نسبت به سال گذشته(1390) کاهش دهد.
  ب- به دولت اجازه داده می شود پس از اجرای بند الف این ماده در طی اجرای قانون برنامه پنجم توسعه بنابه ضرورت الباقی صادرات نفت را نیز متناسب با قیمت ارز کاهش دهد."
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 9. #9
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  تغییر نرخ برابری ارز
  به گزارش خبرنگار مهر، بانک مرکزی قیمت انواع ارز در روز چهارشنبه در مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد که براساس آن، قیمت دلار آمریکا، درهم امارات، ین ژاپن و وون جمهوری کره در این مرکز نسبت به روز گذشته ثابت باقی مانده اما قیمت یورو، یوآن و روپیه هند افزایش و قیمت لیرترکیه و روبل روسیه کاهش یافته است .
  برهمین اساس، قیمت دلار مبادلاتی امروز چهارشنبه 2492 تومان ، یورو 3171 تومان، درهم 679 تومان و لیر ترکیه 1380 تومان نرخ*گذاری شده است. قیمت انواع ارز در مرکز مبادلات ارزی در روز چهارشنبه به شرح جدول ذیل است:
  جدول قیمت انواع ارز در مرکز مبادلات ارزی
  نوع ارز
  قیمت امروز(ریال)
  قیمت دیروز(ریال)
  دلار
  24925
  24950
  یورو
  31706
  31725
  درهم امارات
  6786
  6786
  لیرترکیه
  13802
  13931
  یوآن چین
  4004
  4001
  روپیه هند
  454
  453
  روبل روسیه
  785
  789
  یکصد ین ژاپن
  31400
  31400
  یکهزار وون کره جنوبی
  23000
  23000

  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 10. #10
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  برداشته شدن ممنوعیت واردات رایانه و موبایل به ایران

  حدود یک هفته پس از آنکه اعلام ممنوعیت واردات ۷۷ قلم کالا ازجمله خودرو، لوازم خانگی، کامپیوتر و موبایل به ایران، باعث اختلال عرضه در بازار این کالاها شد، سازمان توسعه تجارت از برداشته شدن ممنوعیت واردات رایانه و موبایل خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، ساسان خدایی، معاون مدیر کل دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت، روز سه*شنبه ۲۳ آبان از بازنگری در فهرست کالاهای ممنوعه وارداتی خبر داد و اظهار داشت که فهرست نهایی روز شنبه اعلام می*شود.


  ​​

  وی در مورد واردات رایانه و موبایل گفت که: «هم*اکنون برخی قطعات رایانه در داخل کشور تولید می*شود که از جمله آنها موس و کی*برد است، بنابراین ثبت سفارش این کالاها ممنوع است اما درباره بقیه کالاها محدودیتی وجود ندارد.»

  خبرگزاری مهر نیز روز سه*شنبه نوشت که «آنطور که از گفته*های مسئولان دولتی پیدا است، ممکن است ممنوعیت واردات خودرو نیز برداشته شود.»


  حمید صافدل، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، در گفت*وگو با مهر در مورد بازنگری فهرست کالاهای ممنوعه وارداتی گفت: «این بازنگری بسته به شرایط تولید داخلی آن کالاها و میزان وابستگی کشور به آنها و نیز مصرفی*بودن یا نبودن این کالاها صورت می*گیرد.»


  وزارت صنعت، معدن و تجارت با تصویب هیئت دولت، روز چهارشنبه، ۱۷ آبان ماه ثبت سفارش ۷۷ قلم کالا با عنوان «کالاهای لوکس و غیرضرور» که در ردیف ۹ و ۱۰ اولویت واردات بودند را متوقف کرد.


  دو روز پس از آن پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، با اظهار اینکه «در حال حاضر کالاهایی نظیر موبایل و نوت*بوک به عنوان کالای ضروری برای مردم به شمار می*روند، نه کالاهای لوکس»، هشدار داد که توقف واردات «کالاهای لوکس» منجر به قاچاق آنها خواهد شد.


  دولت انتظار دارد که با غیرقانونی کردن واردات انواع کالاها، مانع خروج ارز از کشور شود، اما گزارش*ها حاکی است که سالانه ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار کالا نیز بصورت قاچاق به ایران وارد می*شود و به ثبت گمرک نمی*رسد که ممنوعیتی برای واردات آن اعمال شود.


  پس از اعلام هفته گذشته تصمیم دولت مبنی بر ممنوعیت واردات ۷۷ قلم کالا، ازجمله پوشاک، خبرگزاری مهر در یک «گزارش میدانی» در این مورد نوشت که «در حالی پوشاک نیز جزو کالاهای ممنوعه وارداتی قرار گرفته*است که بسیاری از تولیدات داخلی تنها با نصب یک مارک ساده به نمونه*ای خارجی تبدیل می*شدند.»


  این خبرگزاری از قول بازاریان افزود که با این تصمیمات دولت «بیم این هم وجود دارد که برخی تولیدات داخلی بی*کیفیت نیز روانه بازار شود و اعتماد مشتریان به کالاهای داخلی را کاهش دهد.»


  اقتصاد ایران به خاطر تحریم*های فزاینده غرب دچار مشکلات وخیم ارزی شده*است و دولت ایران اعلام کرده که می*کوشد با مصوبات مختلف در حوزه ارز صرفه*جویی کرده و تأثیر این تحریم*ها را مهار کند.


  رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به مدیریت این حوزه توسط دولت انتقاد کرده و گفت که در حال حاضر اعتبارات بخش سلامت و دارو، خرج واردات لوازم آرایشی و دیگر کالاهای لوکس شده*است؛ وی افزود که «ذخایر دارویی ایران تا دو ماه دیگر به اتمام می*رسد.»


  «کالاهای لوکس» و «غیرضروری» که ممنوع شدند


  ۱. لوازم خانگی

  ۲. پوشاک
  ۳. لوازم بهداشتی (صابون،شامپو، خميردندان، نخ دندان، شوينده دندان و ..)
  ۴. کليه اقلام کشاورزی
  ۵. خودرو
  ۷. لوستر
  ۹. مبلمان
  ۱۰. انواع وسايل آشپزخانه
  ۱۱. ظروف آشپزخانه
  ۱۲.لامپ کم مصرف
  ۱۳. کولر آبی
  ۱۴. نواع ماهی به غير از تن
  ۱۵. انواع گل
  ۱۶. انواع آبميوه و نوشابه
  ۱۷. ادويه بسته بندی شده
  ۱۸. کاکائو، قهوه،پودر کاکائو، شکلات، شيرينی
  ۱۹. مربا، ژله و مارمالات
  ۲۰. برخی از گازهای نفتی
  ۲۱. لوازم آرايشی صورت و مو
  ۲۲. واکس
  ۲۳. انواع شمع و کبريت
  ۲۴. حشره کش*های خانگی
  ۲۵. وان
  ۲۶. دستشويی
  ۲۷. ظرفشويی
  ۲۸. مصنوعات پلاستيکی
  ۲۹. لوازم لباس
  ۳۰، چرم و پوست دباغی شده
  ۳۱. چمدان
  ۳۲. مصنوعات نجاری و چوبی
  ۳۳. صنايع دستی
  ۳۴. مصنوعات سبدبافی
  ۳۵. پتو و زيرانداز
  ۳۶. نواع کاغذديواری و کاغذ توالت
  ۳۷. انواع لوازم التحرير
  ۳۸. فرش و کفپوش*ها از مواد نفتی
  ۳۹. پالتو و نيم پالتو
  ۴۰. کفش
  ۴۱. چتر
  ۴۲. انواع سنگ*های تراش خورده
  ۴۳. برخی از مصالح ساختمانی (آجر، سفال، کاشی، موزاييک)
  ۴۴. انواع مجسمه*ها
  ۴۵. جواهر*آلات و زيورآلات
  ۴۶. نجاری
  ۴۷. اجاق گاز و فر
  ۴۸. رادياتور
  ۴۹. ابزارهای دستی (انبردست، دم باريک،آچار)
  ۵۰. مصنوعات از مس
  ۵۱. قفسه بايگانی
  ۵۲. تلفن ثابت
  ۵۳. موتورسيکلت
  ۵۴. دوچرخه
  ۵۵. قايق*های تفريحی
  ۵۶. ساعت مچی
  ۵۷. لوازم موسيقی
  ۵۸. چراغ و وسايل روشنايی
  ۵۹. اسباب بازی
  ۶۰. فندک و پيپ
  ۶۱. تابلوی نقاشی
  ۶۲. انواع سس*ها
  ۶۳. لوله و شيلنگ
  ۶۴. لوازم پليمری
  ۶۵. محافظ بهداشتی
  ۶۶. پروفيل روکش شده
  ۶۷. تخته فيبری کار شده
  ۶۸. آخال پنبه
  ۶۹. مصنوعات آلومينيوم
  ۷۰. ماشين حساب
  ۷۱. باتری و قوه*ها
  ۷۲. پلاتين ساخته شده
  ۷۳. باتری ماشين
  ۷۴. ميکروفن و بلندگو
  ۷۵. ديسک و سی دی
  ۷۶. موبايل
  ۷۷.رايانه و اجرای آن

  منبع همشهری آنلاین: فهرست 77 کالای "ممنوعه" وارداتی لوکس و غیرضرور
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 11. #11
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  7,970
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  اولتیماتوم جدید ارزی به واردکنندگان


  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه هیچ واردکننده کالاهای اساسی که از ارز مرجع برای واردات کالا استفاده کرده است، حق توزیع آن در بازار را بدون هماهنگی با وزارت صنعت ندارد، گفت: کالاهای اساسی برای نذورات مردم و هیئت*های مذهبی در ماه محرم تامین شده است.
  به گزارش افکارنیوز، حسن رادمرد در گفتگو با مهر با اشاره به تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در ماه محرم و صفر گفت: دولت تمهیدات لازم را در این زمینه اتخاذ کرده و با انجمن*های تولیدی نیز به تفاهماتی رسیده است که بر این اساس، کالاهای پرمصرف مردم در این ایام با قیمت مناسب تامین شود.

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه هم اکنون بخشی از این کالاها در بازار توزیع شده است، افزود: بر اساس برنامه*ریزی*های صورت گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ۵۰ هزار تن شکر به قیمت هر کیلوگرم ۱۴۰۰ تومان هم اکنون در ح ال توزیع است، ضمن اینکه هر کیلوگرم گوشت منجمد به قیمت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم برنج خارجی به قیمت ۲۸۰۰ تومان در حال توزیع است.

  وی تصریح کرد: در این راستا همچنین روغن نباتی نیز با نرخ تمام*شده در اختیار مردم قرار می*گیرد که امیدواریم مجموعه این اقدامات بتواند نیاز مردم در این ایام را برای نذورات تامین کند.

  رادمرد در خصوص در نظر گرفتن سهمیه برای هیئت*های مذهبی خاطرنشان کرد: سهمیه همچون سال*های گذشته به این هیئت*ها تخصیص نیافته است؛ اما تلاش شده تا در مجموع به میزانی که مورد نیازشان است، کالا تامین شده و با قیمت مناسب و تمام شده در اختیار آنها قرار گیرد.

  وی اظهار داشت: هم اکنون ذخایر کالاهای اساسی بسیار مناسب است و واردات نیز به میزان کافی صورت گرفته و کالاها در حال ورود به کشور است، این در شرایطی است که واردکنندگان کالاهای اساسی به هیچ عنوان حق توزیع این کالاها به صورت مستقل را ندارند و حتما باید با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت این کالاها توزیع شود.

  رادمرد در توضیح این مطلب افزود: به دلیل اینکه کالاهای اساسی برای واردات، از ارز مرجع استفاده می*کنند، به طور قطع بر اساس مصوبه دولت، قیمتگذاری آنها نیز با خود دولت است و بخشنامه*ای نیز به منظور قیمتگذاری کالاهای وارداتی با نرخ ارز مرجع صادر شده است که سازمان حمایت بر اساس آن عمل می*کند.

  وی اظهار داشت: آن دسته از واردکنندگانی که خارج از شبکه، توزیع کالا داشته باشند، متخلف شناخته شده و باید علاوه بر اینکه مابه التفاوت نرخ تعیین شده و نرخی که خود کالا را فروخته*اند را بپردازند، جریمه*های سنگینی را نیز خواهند پرداخت.  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 12. #12
  تاریخ عضویت
  January 2011
  نوشته ها
  23,600
  7,970
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه کالاهای هدف قاچاق معمولا کم حجم و دارای ارزش بالا و مصرفی هستند، گفت: نوسانات رو به بالای قیمت ارز باعث کاهش قاچاق کالا شده است.
  عباس معمار نژاد در ارتباط با تاثیرات احتمالی نوسانات نرخ ارز بر قاچاق کالا و اقتصاد پنهان در کشور گفت: در هر حال هر چقدر نرخ ارز افزایش پیدا کند قیمت کالاهای مصرفی که معمولا از مسیرهای قاچاق وارد کشور می شود، افزایش می یابد.

  معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار داشت: همچنین دراین شرایط تقاضا در داخل برای کالاهای قاچاق مصرفی کاهش می یابد و هرچقدر نرخ ارز افزایش یابد این تقاضا کمتر خواهد شد.

  وی ادامه داد: با این حال شما هیچ وقت مواد اولیه و کالاهای واسطه ای یا ماشین آلات صنعتی را به صورت قاچاق نمی بینید و این نوع کالاها هدف قاچاق قرار نمی گیرند.

  وی درباره ویژگی های یک کالای قاچاق تاکید کرد: معمولا کالایی قاچاق می شود که دارای حجم کم، ارزش بالا و مصرفی باشند که می توان به قاچاق سیگار، موبایل، پارچه و از این نوع کالاها یاد کرد.

  رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: وقتی نرخ ارز افزایش پیدامی کند قیمت تمام شده این کالاها در داخل افزایش می یابد و معنای آن این است که کاملا تقاضای برای این کالا در داخل کاهش می یابد و به نظر من قاچاق این نوع کالاها هم در داخل کاهش می یابد.  نسل ما اینگونه بود
  نسل ما نسلی بود که هرگز گرمای وجود رفیق رو کنار خود احساس نکرد

  نسلی که یواشکی بوسید یواشکی نوشید

  یواشکی خندید یواشکی حرف زد

  یواشکی فکر کرد یواشکی اعتراض کرد

  یواشکی گریه کرد یواشکی آرزو کرد

  یواشکی دعا کرد یواشکی درد و دل کرد

  یواشکی انتخاب کرد یواشکی عاشق شد

  و یواشکی.........

  شکست خورد


  +++++

  ★ قوانین جدید بخش عکس و آموزش ★

 13. #13
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  قیمت روز ارز , سکه و طلا ۲۷/آبان/۱۳۹۱

  نرخ طلا و سکه مقدار تغییر کمترین بیشترین
  انس در بازار جهانی(دلار) ۱,۷۲۶ (%-۰.۱۲) -۲ ۱,۷۲۶ ۱,۷۲۸
  مثقال طلا در بازار تهران ۵,۱۹۵,۰۰۰ (%۰) ۰ ۵,۱۹۵,۰۰۰ ۵,۱۹۵,۰۰۰
  مثقال طلا بر اساس دلار آزاد ۵,۹۳۷,۵۰۰ (%۰) ۰ ۰ ۰
  گرم طلای ۱۸ در بازار تهران ۱,۱۹۸,۱۱۶ (%۰) ۰ ۱,۱۹۸,۱۱۶ ۱,۱۹۸,۱۱۶
  طرح قدیم ۱۱,۷۰۰,۰۰۰ (%۰) ۰ ۱۱,۷۰۰,۰۰۰ ۱۱,۷۰۰,۰۰۰
  طرح جدید ۱۱,۷۲۰,۰۰۰ (%۰) ۰ ۱۱,۷۲۰,۰۰۰ ۱۱,۷۲۰,۰۰۰
  نیم سکه ۵,۸۵۰,۰۰۰ (%۰) ۰ ۵,۸۵۰,۰۰۰ ۵,۸۵۰,۰۰۰
  ربع سکه ۲,۹۵۰,۰۰۰ (%۰) ۰ ۲,۹۵۰,۰۰۰ ۲,۹۵۰,۰۰۰
  سکه گرمی ۱,۷۰۰,۰۰۰ (%۰) ۰ ۱,۷۰۰,۰۰۰ ۱,۷۰۰,۰۰۰

  نرخ ارز مقدار تغییر کمترین بیشترین
  دلار بانکی ۱۲,۲۶۰ (%۰) ۰ ۱۲,۲۶۰ ۱۲,۲۶۰
  نرخ دلار غیرمرجع ۲۴,۸۸۵ (%-۰.۱۶) -۴۰ ۲۴,۸۸۵ ۲۴,۸۸۵
  نرخ یورو غیرمرجع ۳۱,۷۲۶ (%۰.۰۶) +۲۰ ۳۱,۷۲۶ ۳۱,۷۲۶
  دلار آزاد ۲۹,۸۰۰ (%۰) ۰ ۲۹,۸۰۰ ۲۹,۸۰۰
  یورو ۳۸,۵۰۰ (%۰) ۰ ۳۸,۵۰۰ ۳۸,۵۰۰
  پوند ۴۷,۵۰۰ (%۰) ۰ ۴۷,۵۰۰ ۴۷,۵۰۰
  دلار کانادا ۳۱,۰۰۰ (%۰) ۰ ۳۱,۰۰۰ ۳۱,۰۰۰
  یکصد ین ژاپن ۳۹,۶۵۰ (%۰) ۰ ۳۹,۶۵۰ ۳۹,۶۵۰
  لیره ترکیه ۱۷,۸۰۰ (%۰) ۰ ۱۷,۸۰۰ ۱۷,۸۰۰
  یوان چین ۵,۰۰۰ (%۰) ۰ ۵,۰۰۰ ۵,۰۰۰
  درهم امارات ۸,۴۰۰ (%۰) ۰ ۸,۴۰۰ ۸,۴۰۰
  روپیه هند ۷۰۱ (%۰) ۰ ۷۰۱ ۷۰۱
  دلاراسترالیا ۳۲,۰۰۰ (%۰) ۰ ۳۲,۰۰۰ ۳۲,۰۰۰
  کرون سوئد ۵,۰۰۰ (%۰) ۰ ۵,۰۰۰ ۵,۰۰۰
  فرانک سوئیس ۳۲,۰۰۰ (%۰) ۰ ۳۲,۰۰۰ ۳۲,۰۰۰
  دلارهنگ کنگ ۳,۵۴۰ (%۰) ۰ ۳,۵۴۰ ۳,۵۴۰
  دینارکویت ۱۰۱,۵۸۰ (%۰) ۰ ۱۰۱,۵۸۰ ۱۰۱,۵۸۰
  رینگیت مالزی ۱۰,۷۰۰ (%۰) ۰ ۱۰,۷۰۰ ۱۰,۷۰۰
  دینارعراق ۲۵,۵۰۰ (%۰) ۰ ۲۵,۵۰۰ ۲۵,۵۰۰
  ریال عربستان ۸,۰۰۰ (%۰) ۰ ۸,۰۰۰ ۸,۰۰۰
  روبل روسیه ۱۱,۴۰۰ (%۰) ۰ ۱۱,۴۰۰ ۱۱,۴۰۰
  دلارسنگاپور ۲۶,۷۹۰ (%۰) ۰ ۲۶,۷۹۰ ۲۶,۷۹۰
  کرون دانمارک ۵,۰۰۰ (%۰) ۰ ۵,۰۰۰ ۵,۰۰۰
  افغانی ۴۷۰ (%۰) ۰ ۴۷۰ ۴۷
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 14. #14
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  افزایش چشمگیر شرکت های ایرانی در ترکیه

  یک روزنامه ترکیه*ای از افزایش تعداد شرکت*های ثبت* شده با سرمایه ایرانی*ها در این کشور برای دهمین ماه متوالی در ماه اکتبر خبر داد.  به گزارش قدس انلاین به نقل از فارس و به نقل از روزنامه ترکیه*ای تودیز زمان، اتحادیه اتاق*های بازرگانی و صنعتی و مبادلات کالاهای اساسی ترکیه در گزارشی اعلام کرد: تعداد ثبت شرکت*هایی با سرمایه*گذاری ایرانی*ها در ترکیه در ماه اکتبر برای دهمین ماه متوالی افزایش یافته است.
  بر اساس این گزارش، از 252 شرکت خارجی ثبت شده در ترکیه در ماه اکتبر، 37مورد با سرمایه*گذاری ایرانی*ها ثبت شده است؛ همچنین این گزارش نشان می*دهد که 688 شرکت ایرانی در 10 ماه نخست سال جاری در این کشور تاسیس شده است.
  آلمان و روسیه به ترتیب با 271 و 135 شرکت در سال 2012، در مکان*های دوم و سوم این فهرست قرار دارند.
  در ادامه این گزارش آمده است، مجموع تعداد شرکت*های ایرانی در ترکیه تا پایان سال 2011 برابر با 2 هزار و 140 شرکت بوده است که 40 درصد رشد را نسبت به سال 2010 نشان می*دهد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 15. #15
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  رئيس کميسيون عمران گفت: بازار مسکن در حال حاضر به خاطر نوسانات ارزي در رکود به سر مي برد.
  علي اکبر آقائي در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران، با بيان اينکه در حال حاضر بازار مسکن در رکود کامل به سر مي برد گفت: کاهش ارزش پول ملي کشور موجب سردرگمي دارايي مردم کشور شده است.

  رئيس کميسيون عمران مجلس در ادامه تصريح کرد: سرگرداني نقدينگي مردم رکود را براي بازار مسکن ايجاد کرده است.

  آقائي با اشاره به اينکه تقويت زيرساخت هاي اقتصادي کشور در رونق بازار مسکن تاثير دارد افزود: افزايش قيمت مصالح ساختماني قيمت تمام شده ساخت مسکن را بالا برده و اين بخش را با مشکل مواجه کرده است.

  وي در ادامه افزود: کاهش قيمت تمام شده مسکن در بازگشت رونق به اين بازار موثر است.

  وي در ادامه توضيح داد: افزايش توان خريد مردم براي مسکن و کاهش قيمت آن از اقدامات اوليه مسئولان بايد باشد.

  آقائي در ادامه خاطرنشان کرد: افزايش عرضه مسکن و به تعادل رسيدن بازار عرضه و تقاضا در خارج شدن بازار مسکن از رکود موثر است./عب
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
صفحه 1 از 63 123456112151 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 15 از 945

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •