ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 2 از 25 نخست 12345671222 ... آخرین
نمایش نتایج: از 16 به 30 از 375

موضوع: اخبار مذهبی

 1. #16
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  نظر آیت*الله مکارم در خصوص دوستى با نامحرم و اختلاط در مجالس خانوادگی

  بخشی از پاسخ های حضرت آیت الله مکارم شیرازی را پیرامون سوالاتی چون دوستى با نامحرم و اختلاط در مجالس خانوادگى منتشر شده است:

  دوستى با نامحرم

  سؤال: متأسّفانه روابط بین پسر و دختر در جامعه ما بسیار بد جا افتاده، و پدر و مادرها از آن به عنوان یک کار زشت یاد مى کنند. من به عنوان یک پسر جوان موارد زیادى از این روابط را دیده ام.

  اگر پسر و دختر در روابط خود، حدود را رعایت کنند، و بدون اطّلاع پدر و مادرشان رابطه اى برقرار نمایند، و بین خود دوستى پایدارى را برنامه ریزى کرده باشند، که به احتمال قریب به یقین به ازدواج آنها منتهى شود، آیا شرعاً مشکلى دارد؟


  پاسخ: تجربه هاى مکرّر در مکرّر نشان داده رابطه هاى دختران و پسران دام هاى شیطان است، و منجر به خلاف شرع مى شود. بنابراین تنها در صورتى که قصد ازدواج داشته باشند، آن هم به مقدارى که براى شناخت یکدیگر لازم است، مى توانند تماس بگیرند.

  * لطفاً به سؤالات زیر پاسخ فرمایید:

  الف) آیا ارتباط نوشتارى و نامه نگارى دختر و پسر بالغ نامحرم از طریق کامپیوتر و شبکه اینترنت جایز است؟

  ب) پس از آشنایى طرفین از طریق فوق، آیا ملاقات عمومى تعدادى دختر و پسر بالغ و نامحرم، در مکان عمومى جایز است؟

  ج) آیا مصاحبه و نگاه به چشم ها و صورت همدیگر جایز است؟

  د) اگر موارد بالا جایز باشد، در چه مرحله اى اجازه پدر براى ادامه ارتباط دختر یا پسر بالغ و نامحرم، حضورى یا نوشتارى، واجب است؟

  پاسخ: با توجّه به این که این گونه ارتباطها غالباً منشأ مفاسدى مى شود، جایز نیست.

  سؤال: مکالمه تلفنى پسر و دختر و مراوده طرفین جهت دوستى چه حکمى دارد؟

  پاسخ: جایز نیست.

  * اختلاط در مجالس خانوادگى

  سؤال: مقدار و نوع پوشش زن در میهمانى هاى خانوادگى چه میزان است؟

  پاسخ: زن باید در مقابل نامحرم بدن خود را جز صورت و دست ها تا مچ بپوشاند; و تفاوتى میان میهمانى خانوادگى و غیر آن نیست.

  سؤال: آیا عرف در نوع پوشش زنان در میهمانى هاى خانوادگى مؤثر است؟

  پاسخ: اگر منظور این است که تمام بدن به غیر از گردى صورت و دست ها تا مچ پوشیده باشد تفاوت عرفها تاثیرى ندارد، و در مقابل نامحرم در مجالس خانوادگى یا غیر آن باید پوشش اسلامى رعایت شود.

  سؤال: بوسیدن سر و دست زنان و مردان سالخورده فامیل که نامحرم هستند به جهت احترام چه حکمى دارد؟

  پاسخ: اشکال دارد.

  سؤال: شوخى و صحبت با اقوام نامحرم در مجالس چه حکمى دارد؟

  پاسخ: صحبت هاى عادى مانعى ندارد ولى شوخى اشکال دارد.

  سؤال: در برخى مناطق اقوام نامحرم نزدیک را جزء محارم مى دانند و حجاب را در مقابل آنها رعایت نکرده و گاه با آنها دست مى دهند و امثال آن، حکم این امور چیست؟

  پاسخ: باید تمام این امور که خلاف شرع است ترک شود و آنان را با زبان خوب امر به معروف و نهى از منکر نمود.

  سؤال: نشستن افراد نامحرم فامیل بر سر یک سفره چه حکمى دارد؟

  پاسخ: در صورتى که جهات شرعى را رعایت کنند مانعى ندارد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 2. #17
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  اندیشه مهدویت در اسلام -و به ویژه روایت شیعی آن- به دلایل گوناگونی مورد توجه و بررسی بسیاری اندیشمندان غربی[1] قرار گرفته است. فارغ از هدف این متفکران از بررسی و اظهار نظر در این موضوع، مباحث مطرح شده از سوی
  این افراد حاوی نکات خاص و برجسته ای است که قابل تامل و دقت است چرا که نوع نگاه غرب و اندیشمندان آن را به مفاهیم اسلامی و شیعی نمایان می*سازد.
  یکی از مباحثی که در این باره در ذیل مقالات متعدد نویسندگان غربی نمود دارد، نقش قیام امام حسین ع و حادثه کربلا در شکل*گیری و هدف دهی به اندیشه مهدویت نزد شیعه است. اکثر این پژوهشگران به ارتباط حرکت امام حسین ع بر علیه ظلم حاکمان و در نتیجه نقش شهادت او و یاران و همراهانش در پایه گذاری اولیه مفهوم مهدویت در سیر تکاملی اندیشه شیعی مورد اذعان قرار داده اند و حتی انتقام گیری مهدی ع از خون شهید کربلا را از جمله اهداف مهم قیام ایشان دانسته*اند. از آنجا که دقت در نوشته های این اندیشمندان هم ما را در دریافت نوع نگاه ایشان به این دو مفهوم بنیادین راهنمایی می کند و هم می تواند به نوعی ما را از اشکالات خود در طرح این مباحث آگاه کند، این نوشتار تنظیم شده است. به این منظور ارتباط این دو مفهوم در نگاه چند اندیشمند و نویسنده غربی که عمدتا این مطالب را در همایشها و مجلات معتبر مطرح نموده*اند، مورد بررسی قرار می گیرد.
  1) مهدویت و تاثیر آن بر بیداری اسلامی
  جفری هالورسون و استیون کرمن در مقاله ای با نام "ایران و مصر: یک روایت از دو داستان"[2] به بررسی تفاوتهای انقلاب مصر و ایران می پردازند و در خلال این بررسی به پیش زمینه های اعتقادی مردم این دو کشور اشاره می نمایند. این دو محقق دو اندیشه "مهدویت" و "کربلا" را به عنوان دو برگ برنده اندیشه شیعی و باعث موفقیت انقلاب ایران معرفی می کنند. ایشان در تبیین نقش اندیشه اول می نویسند:
  روحیه انقلابی شیعه برپایه اندیشه بنیادین مهدویت شکل گرفته است و این دیدگاه است که انتظار طولانی مدت و بازگشت نهایی دوازدهمین امام شیعه برای شکل دادن عصر جدید را تبیین می کند. شیعه به خلاف اهل سنت، حکومت دیگران را نامشروع می داند و تنها به حسب ضرورت حکومت فقیهان آشنا به احکام الهی را می پذیرد. اگرچه اندیشه مهدویت در دیدگاه اهل سنت هم وجود دارد ولی اهمیتی کمتر و اختلافات اساسی با دیدگاه شیعه دارد.
  کربلا و قیام امام حسین ع دومین موردی است که مورد توجه این دو نویسنده قرار گرفته است. ایشان با ذکر دیدگاه شیعه در مورد قیام و شهادت امام حسین ع و تاثیر شگرف آن بر نپذیرفتن حکومت ظالمان می نویسند:
  این حادثه موجب ایجاد اندیشه بنیادین در شیعه گردید که مرگ بهتر از زندگی تحت حکومت ستمگران و قدرتهای کافر است.... این اندیشه در طول تاریخ همراه با شیعه بوده و چنین عاملی باعث شده که حکومت ایران کشورهایی مانند اسرائیل و امریکا و حتی برخی کشورهای همسایه خود را در نقش یزید دانسته و با آنها مقابله نماید. در طرف مقابل جامعه سنی، حادثه عاشورا را تنها حادثه ای تراژدیک و سوزآور که در آن نوه پیامبر اسلام کشته شده می بینند و نه حادثه ای تاثیرگذار در عرصه سیاست.
  در آخر این دو محقق نتیجه می گیرند که ماهیت انقلاب مصر با انقلاب شیعی ایران با وجود برخی شباهتها، تفاوتهای بنیادین دارند و نباید از آنها غافل ماند.
  2) بنیان اندیشه قیام حسینی و مهدوی در سیاست مذهبی شیعه
  نویسنده دیگری با نام یهزکل لانداو در مقاله ای با نام "مهدویت در شیعه و مسیحاگرایی در یهودیت، ترکیب سیاست و دیانت"[3] که در سمینار هارتفورد ارائه داده است، به نقش تفکر عاشورا و شهادت امام حسین ع در ارائه و تکمیل دیدگاه مهدویت نزد شیعه اشاره می کند. بخشی از کلام او که متضمن این کارکرد است، در زیر بیان می شود:
  آخرین پیامبر-محمد- و امامان پس از او، آمدن مهدی و صبر و انتظار در جامعه را در روایات گوشزد کردند. بدون شک در نظر ما، هم امامان و هم پیروان آنها انتظار آینده ای پیروز برای امامی را می کشیدند که در حرکتی که حسین در آن شکست خورده بود، موفق می شود و قدرت را برای خود و جامعه اش بدست می آورد. انتظارات چنینی می توانست بسیار خطرناک باشد و در نتیجه امامان باید این امید را بدون برافروختن تعصب در پیروان خود و ایجاد انقلابهای مسلحانه زنده نگه می*داشتند. از این رو مکتب فکری ماورائی و کلامی مهدی در طول زمان شکل گرفت. تولد، غیبت و بازگشت او فراتر از دانش هر انسان معرفی شد و حتی برای پیروان امامان، اندیشیدن در این امور حرام و غیر مشروع بود و نه تنها نام او مخفی بود، بلکه برای اشاره به وی از القابی مانند القائم، حجت آل محمد، صاحب الزمان و البته مهدی استفاده می شد.
  شیعه معتقد است مهدی می آید تا ماموریت حسین –شهید بزرگ کربلا- را تکمیل کند و بر اساس این اعتقاد رایج، او در یکی از روزهای عاشورا –دهمین روز از محرم (اولین ماه در سال قمری)- که مصادف با کشته شدن حسین بن علی است، ظهور می*کند. او در مکه –مقدس ترین شهر اسلامی- پدیدار می شود ولی حکومت خود را در کوفه –جایی که علی کشته و دفن شده و در نزدیکی کربلا و حرم حسین است- بنا می گذارد.
  این نویسنده به عقیده شیعه در مورد رجعت امام حسین ع در آخر الزمان نیز اشاراتی می کند و می نویسد: دیانت شیعی نمی تواند آخرالزمانی بدون پیامبر، علی و دو فرزندش -حسن و حسین- بپذیرد و براین اساس بازگشت و رجعت حسین برای انتقام خون خود از همان آغاز وعده داده شده است. در نتیجه مهدی و حسین دو نماد و الگوی همگام با یکدیگر، در نمایش پایانی جهان در منابع شیعی معرفی شده اند که در بسیاری از آنها پیامبران و فرشتگان دیگر نیز همراه مهدی هستند. "[او] اولا برای انتقامجویی و ثانیا با نقشی مسیحاگونه از جانب پروردگار می آید تا عدل وانصاف را در زمین برقرار سازد."[4]... [بنابراین] نزد شیعه ابعاد عبادی و سیاسی مهدویت به صورت جدایی ناپذیری درهم آمیخته است. تمامی عالم وجود، با حسین در مرکز آن به عنوان مفهوم مقدس "عبد فداشده" با نمادگرایی فراتاریخی که درد و رنج اجتماعی را به پیروزی رهایی بخش تبدیل ساخته است.
  وی در ادامه به نقش این تفکرات و باورها در انقلاب اسلامی ایران و نیز شکل گیری حزب الله لبنان می پردازد که در جای خود قابل تامل و دقت است.[5]
  3) اندیشه مهدویت و نقش آن در قدرت گرفتن ملل شیعی
  در مقاله دیگری[6] که دکتر تیموتی فورنیش در ژانویه 2011 برای موسسه اینگما[7] -به هدف بررسی اهداف ایران از هسته ای شدن و نقش اعتقاد به مهدویت در این زمینه- تهیه کرده است، به طور تفصیلی به بحث مهدویت و نگاه دو طایفه شیعه و اهل سنت به آن پرداخته است. جالب آن است که در این مقاله بسیاری اطلاعات دقیق علمی در موضوع مهدویت – مانند احادیث خاص پیامبر در مورد مهدی ع، نظر ابن خلدون در این باب، علائم ظهور مانند دجال و سفیانی و...- بیان گردیده که توجه پژوهشگران غرب را به این مقوله نشان می دهد.
  نویسنده در بخشی از این مقاله به دیدگاه شیعه در مورد امامت و نیز حادثه غم انگیز کربلا و نقش آن در شکل گیری تفکر شیعی می*پردازد و جالب آن است که اعتقاد شیعیان به وجود امام دوازدهم و فرزند برای امام حسن عسکری ع را از ابداعات ابوسهل نوبختی و برای حفظ جامعه شیعی می شمارد. پس از آن وی به نقش این باور و اعتقاد به غیبت و ظهور او در جامعه شیعی و نیز قیامهای برخاسته از این اعتقاد اشاره می کند و اعتقاد به مهدویت را به عنوان قدرت و عنصر سیاسی و مذهبی بسیار مهمی در طول تاریخ می*داند. نکته بسیار قابل توجه در کلام این نویسنده آن است که قیامهای برخاسته از این تفکر در اهل سنت را بسیار بیشتر از جامعه شیعی می داند که دو دلیل بر این مساله می شمارد: اول آنکه اهل سنت فاقد ساختار "مرجعیت" -آنگونه که در شیعه دوازده امامی است- می باشد که این ساختار شیوه بیان و استنباط احکام را در دو مذهب متفاوت کرده است و دوم آنکه شیعه فرد خاصی با ويژگیهای مشخص را به عنوان مهدی می شناسد حال آنکه جامعه سنی چنین نیست و هرکس ممکن است خود را مهدی و دارای وظیفه الهی برای نجات بشر بشمارد. (چنانکه این اعتقاد در مورد افرادی مانند اسامه بن لادن وجود داشته است)
  در ادامه نویسنده به نقش این اندیشه بر جامعه شیعی ایران در دست یابی به قدرت هسته ای می پردازد که به دلیل عدم ارتباط با موضوع این نوشتار، از ذکر آن خودداری می شود.[8]
  4) بازگشت مهدویت سیاسی
  در مقاله دیگری با عنوان "بازگشت مهدی گرایی سیاسی"[9] جین پیری فیلیو -محقق فرانسوی- به نقش اساسی اعتقاد به مهدی ع در فرقه*ها و حرکتهای مختلف شیعه می پردازد. در بخشی از مقاله، نویسنده به بررسی دیدگاه شیخ مفید به عنوان یکی از بزرگترین عالمان شیعه در رابطه با مهدویت می پردازد. او می نویسد:
  شیخ دقیقا زمان انتهای غیبت را نمی دانست ولی به روایاتی که اشاره به ظهور مهدی در یکی از روزهای عاشورای سال قمری داشتند اعتماد داشت. باید توجه داشت که امام حسین فرزند علی در سال 680 در دهمین روز محرم به شهادت رسیده بود که در این روز جوامع شیعی به سوگواری می پردازند.
  نویسنده این مقاله در ادامه به انقلاب اسلامی ایران هم اشاراتی می نماید و نقش امام خمینی در ارائه نظریه ولایت فقیه به عنوان نظریه ای برای الگو سازی برای حکومت با پشتوانه اندیشه مهدویت را گوشزد می کند.[10]
  5) مسیحاگرایی و نقش آن در انقلابهای شیعی
  آخرین مقاله که در اینجا مورد بررسی قرار می گیرد، مقاله ای با نام "مسیحا گرایی در هلال شیعی"[11] است که توسط دیوید کوک در آوریل 2011 در مجله موسسه آمریکایی هادسون که عمدتا به تحقیقات در مورد اسلام و کشورهای اسلامی می پردازد[12]، نوشته شده است. در این مقاله نویسنده به نقش اندیشه مسیحاگرایی در انقلابهای کشورهای اسلامی و به ویژه کشورهایی که شیعیان در آنها حضور موثر دارند، می پردازد. در قسمتی از این مقاله آمده است:
  در میان همه رخدادهای دهه هفتاد میلادی، انقلاب اسلامی در ایران به عنوان مهمترین نمایش مسیحاگرایی معاصر قابل دقت است... اعتقاد رایج چنین است که انقلاب ایران به خودی خود رویدادی آخرالزمانی بوده است که در سال 1400 هجری صورت گرفته است و خمینی به طرز ماهرانه ای از احساسات منتظرانه مردم برای بسیج علیه شاه استفاده برده است. به عنوان مثال او انقلاب را به عنوان نمادی از مبارزه علیه نیروهای شیطانی یزید (شاه) توسط نیروهای الهی حسین (انقلابیون ایران) شکل داد. در نتیجه او در ذهن بسیاری از مردم نبرد کربلا را در آخرالزمان با استعاره ای مسیحایی به نمایش گذاشت. اگرچه خمینی مراقب بود هیچگاه خود را به صراحت به عنوان امام دوازدهم معرفی نکند، ولی مدعی عناوینی افتخارآمیز مانند "امام خمینی" برای خود بود که هم عنوان امام دوازدهم را تداعی می کرد و هم پیروان وی از نمادها و ادبیات مسیحایی و مقدس برای شخصیت رهبر انقلابی خود استفاده می کردند.
  وی در ادامه به الهام گیری حزب الله لبنان از اندیشه حسینی و مهدوی نیز می پردازد و چنین می نویسد:
  در حالی که حزب الله معمولا از معانی استعاره ای که در روایات شیعه آمده، استفاده می کرد -به عنوان مثال حسین شهید اغلب توسط حزب الله به عنوان مدل انقلابی برای شبیه سازی حرکت خود مورد استفاده قرار می گرفت- نظریه پردازان این جنبش ابتدا تاکید کمتری بر الهام گیری از باور به مهدی داشتند تا آنکه برخی کتابهای چاپ شده در بیروت و نیز جنگ حزب الله با اسرائیل باعث ورود این ادبیات آخرالزمانی به اندیشه های این جنبش شد.
  نتیجه گیری
  اگرچه بسیاری گفته های این نویسندگان سهوا -به دلیل عدم آشنایی کامل با اندیشه های شیعی- و یا عمدا-به علت دید منفی آنها به شیعیان و انقلاب اسلامی- خلاف واقع و موذیانه است، ولی تاکید غالب این نویسندگان و اندیشمندان بر نقش مهم این دو تفکر –یکی قیام حسینی و دیگری انقلاب مهدوی- بر حرکتها و باورهای جامعه شیعی نشان از تاثیر غیر قابل انکار این عناصر نزد شیعه دارد. در نتیجه شیعه باید مراقب باشد این تفکرات را به نحو صحیح نگه داشته و بارور سازد و از سوی دیگر مراقب انحرافات و رخنه هایی که توسط دوستان نادان و دشمنان دانا در این عناصر بنیادین ممکن است به وجود بیاید، باشد.

  --------------------------------------------------------------------------------

  [1] - منظور از غرب صرف کشورهای اروپایی و آمریکایی نیست بلکه هرکسی را که آبشخور اندیشه او مفاهیم و بنیانهای فکری غرب هست، می توان اندیشمند غربی دانست.
  [2] - Jeffry R. Halverson & Steven R. Corman, "Egypt and Iran, A tale of two narratives", (February 21,2011) , Egypt and Iran: A Tale of Two Narratives | CSC Center for Strategic Communication
  [3] - Yehezkel Landau , "Shi’ite Mahdism and Jewish Messianism: The Ambivalent Mingling of Piety and Politics", Hartford Seminary
  [4] - برخی عبارات داخل گیومه که در مقاله آمده از منبع زیر برداشته شده است:
  Mahmoud Ayoub, "Redemptive Suffering in Islam: A Study of the Devotional Aspects of ‘Ashura in Twelver Shi’ism", The Hague: Mouton Publishers, 1978, p. 227.
  [5] - Shi’ite Mahdism and Jewish Messianism: The Ambivalent Mingling of Piety and Politics
  [6] - Dr. Timothy R. Furnish, "A Western View on Iran’s WMD Goal: Nuclearizing the Eschaton, or Pre-Stocking the Mahdi’s Arsenal?", INEGMA Special Report No. 12, January 2011
  [7] - INEGMA = Institude for Near East & Golf Military Analysis
  [8] - مقاله فوق از آدرس زیر قابل بارگزاری است:
  http://www.inegma.com/reports/Specia...eport%2012.pdf

  [9] - Jean-Pierre Filiu, "The Return of Political Mahdism", (May 2011), Hudson Institute magazine
  [10] - این مقاله در آدرس زیر قابل دستیابی است:
  The Return of Political Mahdism

  [11] - David Cook, "Messianism in the Shiite Crescent", April 08, 2011, Messianism in the Shiite Crescent
  [12] - برای آشنایی بیشتر با اهداف این موسسه می توانید به آدرس اینترنتی زیر مراجعه کنید:
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 3. #18
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض


  نحوه اقامه عزاي حسيني در اروپا و آمريكا
  در انگلستان حسینیه ای به نام امام حسین(ع) زیر نظر یکی از سادات احداث شده است که در آن عزاداران ایرانی، عربی و انگلیسی به عزاداری می پردازند.  همه ساله همزمان با عاشورای حسینی مسلمانان نقاط مختلف جهان همراه با دیگر عاشقان اهل بیت(ع) در قالب دسته های سینه زنی مشغول سوگواری می شوند.


  1ـ بالکان


  پیروان فرقه رفاعیه، از مشهورترین طوایف اهل عرفان، در بالکان که در شهرهای پریزرن و اوراخوواتس در ایالت کوزوو، تمرکز بیشتری دارند، همه ساله از آغاز تا دهم محرم با نصب پارچه های سیاه رنگ در تکیه های ویژه خود، مراسم عزاداری برپا می کنند و در طول محرم علاوه بر امساک از غذا خوردن، شب ها بعد از اقامه نماز جماعت تا پاسی از شب رفته به نوحه خوانی و ماتم سرایی و بیان حوادث کربلا می پردازند. در روز عاشورا، سوگواران طبق آدابی ویژه، اطعام می شوند.

  اقامه عزاداری در دهه اول محرم بین افراد این فرقه به مراسم ماتم مشهور است بر پیروان آن واجب می باشد علت تأکید بر نوحه خوانی و اهمیت خاص بر برپایی چنین مراسمی اگرچه ارادت به خاندان عترت است اما جهتی دیگر هم دارد و آن این است که مؤسس این فرقه که از حکما و علمای قرن دوازدهم هجری می باشد یعنی سید احمد رفاعی بر اساس شجره نامه ای نسب به امام حسین(ع) می برد، افراد این فرقه در سال 1281 هـ.ق به کوزوو آمده اند.
  آلبانی تبارها یکی از اقوام شبه جزیره بالکان هستند که عمدتاً در آلبانی و کوزوو زندگی می کنند با فرا رسیدن ماه محرم انبوهی از شیعیان آلبانیایی با برگزاری مراسم سوگواری سالار شهیدان به سوگ می نشینند. آبادی نسالسه با سکنه ای در حدود دوهزار نفر در شش کیلومتری شهر بویانواتس واقع در جنوب شرقی کوزوو قرار دارد، اهالی این منطقه که شیعه جعفری هستند مراسم عاشورا را به طور چشمگیری برگزار می کنند و برای این منظور در تنها تکیه این روستا گرد می آیند این تکیه قدمتی دویست ساله دارد و هفت متر مربع مساحت آن است و مردم از اطراف و اکناف برای دعا و ادای نذورات بدین مکان می آیند. روز عاشورا مردم طبق رسوم گذشته به همراه شیخ آیت شعبان، که روحانی فاضل، خوش اخلاق و با نفوذ است و به اهل بیت ارادت دارد، و کهن سال ترین زن محل به زبارت قبور مدفونین در تکیه مزبور می روند زیرا در آنجا تعدادی از عرفای مورد احترام و دارای منزلت معنوی دفن هستند، آنان برای این در گذشتگان دعا می خوانند و در کنار هر کدام از قبور شمعی روشن می کنند.
  شیعیان در دهه نخست محرم جهت حفظ حرمت روز عاشورا از خوردن غذاهای خوشمزه و لذیذ و شیرینی خودداری می کنند و در تکیه بدون تکلّف کنار هم می نشینند و به سخنان شیخ شعبان در فضیلت عاشورا و وقایع محرم گوش می دهند. سپس طبق سنت اسلامی برای صرف شام به گرد میزهای غذا می نشینند و به کمک یکی از اهالی دستهای خود را کنار میز شسته و دعاهای قبل از غذا توسط چند نفر خوانده می شود.
  آنگاه از طرف بزرگترها سه بار با آب و نمک افطار می کنند و شب هنگام با حلوا و فولیا(شام) پذیرایی به عمل می آید. در ادامه آشی به نام عاشوره که از پختن گندم و شیر بدست می آید در بین شرکت کنندگان توزیع می گردد. بعد از آن به اجرای اعمال و مراسم عاشورا می پردازند بدین ترتیب که همه شامل جوان و پیر و کوچک و بزرگ به طور منظم گرد هم می آیند و اذکاری را زیر لب زمزمه می کنند. در بخشی هایی از برنامه افرادی در ضمن کوبیدن طبل اشعاری حاوی اوضاع عاشورای سال 61 هجری را می خوانند که در بین اشعار فریاد یا حسین سر می دهند این مراسم تا حوالی اذان صبح ادامه دارد و با خواندن دعای توسل به چهارده معصوم(ع) مراسم خاتمه می یابد. شایان ذکر است که هدایت این مجالس و مرثیه خوانی های آن را جوانان تحصیل کرده و اشخاص دانشگاهی بر عهده دارند و با بانوان به سهم خود در تهیه و تدارک این سنت های عاشورایی شریکند.
  برفراز کوه تومور در شرق آلبانی مرقدی وجود دارد که اهالی اعتقاد دارند منسوب به حضرت علی(ع) و در بین مسلمانان این سامان از حرمت کم نظیری برخوردار است و همه ساله مردم در ایام عاشورا بر کنار این مکان مذهبی مراسمی را اجرا می کنند، مردم آلبانی در طول دهه محرم به عنوان همدردی با لب تشنگان کربلا، آب نمی نوشند، زینت آلات را از خود دور کرده و برای ذکر مصائب شهدای کربلا رهسپار تکایا می شوند و در این مسیر فریاد وا اماما! وا اماما سر می دهند. در این ده روز نه تنها به دلاوری های شهیدان کربلا توجه دارند بلکه حوادث و فداکاری های پیامبران و امامان را مطرح می کنند و هر شب به ذکر مناقب یک نفر از معصومین یا شهیدان اختصاص یافته است شب اول مناقب پیامبران بزرگی چون آدم، نوح، ابراهیم، یوسف، مسیح و موسی، شب دوم سجایا و مصایب رسول اکرم(ص) شب سوم مناقب و درد و رنج های حضرت علی(ع) و چگونگی شهادت آن حضرت در راه عدالت، شب چهارم سیره امام حسن مجتبی(ع) و چگونگی شهادت مظلومانه آن امام، شب پنجم بررسی تاریخ زندگانی امام حسین(ع)، شب ششم هجرت امام حسین(ع) از مدینه به حجاز و سپس کربلا، شب هفتم مناقب و ذکر خصال سفیر امام حسین(ع) در کوفه یعنی مسلم بن عقیل، شب هشتم حرکت امام حسین به جانب کوفه، شب نهم رسیدن نامه مسلم به امام حسین(ع) وشب دهم که مختص وقایع روز عاشوراست. هر شب با پایان یافتن مراسم حلوای عاشورا که سالانه آماده می شود تهیه و در تکایا به عزاداران داده می شود. پس از پایان مراسم که با دعاها و اذکار و همراه حزن و اندوه خاتمه می یابد شرکت کنندگان به خوردن حلوای عاشورا می پردازند یکی از مشهورترین شاعران آلبانیایی که مصائب اهل بیت و خصوص عاشورا را سروده است نعیم فراشری نام دارد، سرودهای حماسی وی درباره کربلا در سال 1898 میلادی چاپ شد که حاوی ده هزار بیت شعر است. نعیم در این اشعار نوعی پیوند بین سرزمین خود و کربلا برقرار می کند و از مردمان این کشور می خواهد از حماسه کربلا برای دفاع از عقیده اسلامی و حفظ استقلال سرزمین الهام گیرند و شرافت و عزت خود را از این راه بدست آورند. واقعه کربلا بر ادبیات آلبانی تأثیر بسیار عمیقی گذاشته و تنی چند از شاعران برجسته این دیار ذوق شعری خویش را در خدمت ادبیات حماسی کربلا و در رثای امام حسین(ع) به کار گرفته اند.
  کشور مقدونیه که در بالکان واقع است شهر مذهبی جالبی به نام «تترود» دارد که در آن مظاهر دینی بسیار غلبه دارد، تکایا و مساجد این شهر و نیز وجود محلاتی برای برگزاری مجالس سوگواری عاشورا از نفوذ فرهنگ تشیع در این سامان حکایت دارد.
  2ـ دیگر مناطق اروپا

  دکتر غلامعلی افروز نقل می کند: در سفری که به همراه دوستان به یکی از کشورهای اروپایی داشتم، روز یکشنبه به کلیسایی که در آن حوالی بود، رفتم. وقتی مراسم دعا و موعظه به پایان رسید. کشیش جوانی شروع به خواندن مطالبی شبیه روضه های شیعیان کرد و حاضران هم مشغول سینه زدن شدند من از این رفتار شگفت زده شدم، زیرا رسم مذکور جزء مراسم شیعیان است. بعد از خاتمه عزاداری نزد آن کشیش رفتم و از چگونگی پیدایش این سوگواری پرسیدم، گفت: مدت ها بود که احساس می نمودم مراسم کلیسا تکراری و بی روح گردیده است به همین دلیل به دنبال راهی برای ایجاد جذابیت در برنامه های کلیسا بودم تا این که به ایران رفتم و دو سال در تهران در روز عاشورا مراسم عزاداری عاشورا را از نزدیک دیدم در لبنان و سوریه هم شبیه آن را مشاهده کردم و از آنها برای حضرت عیسی(ع) الگوگیری نمودم. چند کلیسای دیگر نیز این روش را از ما تقلید کردند و جالب است بدانید که حضور جوانان در کلیساهایی که از این نوع عزاداری تأثیر پذیرفته اند، چندین برابر شده است و نیز فساد در آن مناطق به گونه چشم گیری کاهش یافته است.

  این برنامه، نگارنده را به یاد نکته ای دیگر انداخت که لازم است بدان اشاره کنم: یکی از آیات نقل کرده است یکی از تجار آفریقا به نام محمد شریف دیوجی که مرد دانشوری است، برنامه اش این می باشد که هر ساله دهه عاشورا را به طور رایگان برای مراسم عزاداری به یکی از نواحی آفریقا می رود. او برایم نقل کرد. در برخی نقاط که می رفتم چون واعظ نداشتند، آمادگی خود را برای خطابه اعلام نمودم، اهل یکی از آبادی ها از این بابت خوشحال شد، امّا وقت نماز که رسید هرچه گوش دادم، صدای اذان را نشنیدم، بعد در خانه ای که سیاهپوش شده و از جمعیت زیادی برای عزاداری موج می زد وارد شدم و به یکی از افراد مجلس گفتم چرا در محل شما صدای اذان شنیده نمی شود، جواب داد: ما با آن آشنایی نداریم، گفتم مگر شما مسلمان نمی باشید، جواب داد: اسلام دیگر چه مذهبی است، با شگفتی پرسیدم: پس چه آیینی دارید، گفت: بودایی هستیم. گفتم: پس چرا برای امام حسین(ع) عزاداری می کنید، پاسخ داد: در این شیوه ما از گذشتگان پیروی می کنیم، آنها با وجود آنکه بودایی مذهب بودند برای این شهید عزاداری می کردند. بالای منبر رفتم و گفتم ای مردم، چگونه است که حسین بن علی(ع) به سرزمین شما آمده است اما جدّ، پدر و دینش به محل شما نیامده است، بیایید آن حضرت را واسطه قرار دهیم تا دین او هم بیاید. از آن روز مشغول بیان احکام اسلام شدم و مبانی آن را معرفی کردم، هنوز دهه محرم تمام نشده بود که همه اهل آن آبادی اعّم از کوچک و بزرگ مسلمان و شیعه شدند.
  بنابراین عاشورا و عزاداری نه تنها در بین شیعیان، بلکه در میان افراد دیگر رواج دارد.مسلمانان شیعه آلمان که در فرانکفورت، مونیخ، آخن، هانوی و هامبورگ اقامت دارند، در خصوص اجرای مراسم سوگواری اهتمام می ورزند و اغلب سینه زنی انجام می شود، در زیر زمین مرکز اسلامی هامبورگ (این مرکز توسط آیة اللّه بروجردی بنا شده است) هر ساله در دهه محرم مسلمانان پاکستانی با شمایل و شبیه سازی عزاداری می کنند که غالباً سنتی است.
  دکتر حجت اللّه ایّوبی می گوید در سال 1372 هـ.ش که برای تحصیل به فرانسه رفته بودم، تصمیم گرفتم در ایام عاشورا، عازم شهر لیون شوم، در آنجا با یکی از دوستان که دانشجوی دکترای فلسفه بود، ملاقات کردم، او دلیل سوگ و ماتم را پرسید و من از مصائب کربلا برایش سخن گفتم، دانشجوی فرانسوی گفت: با وجود این که اعتقادی به این مسایل ندارم مایلم این قبیل مراسم را از نزدیک مشاهده کنم و درباره آن ها قضاوتی داشته باشم. از فرصت پیش آمده بهره گرفتم و نشانی مسجد ژیور را به او دادم با این شرط که بعد از شرکت در مراسم، احساس خودش را برایم از طریق پست الکترونیک بازگو کند.
  فردای آن روز با دوستم برای شرکت در مجالس عاشورای حسینی به مسجد ژیور رفتیم و در آنجا جوانی فرانسوی، به زبان فرانسه مقتلی سوزناک خواند و صدای ناله و حزن حاضران مسجد را معطر ساخت پس از پایان روضه خوانی، مراسم سینه زنی آغاز گردید. جوانان فرانسوی با حرارتی زایدالوصف با هم دم می گرفتند بر سینه می زدند. بعد از خاتمه مراسم به سنت آتین آمدیم، فردای آن روز، ناخودآگاه به یاد ماجرای لیون افتادم، به سراغ رایانه رفتم و پیام دانشجوی فرانسوی را مشاهده کردم، او به قول خود عمل کرده و احساسات خود را به زیبایی خاص بیان کرده بود: دوست گرامی، به مسجد آمدم، چون سنگریزه ای در شن زاری بی کران برای اولین بار در عمرم در سوگ کشته ای گریستم امّا کشته ای که با وجود بیش از هزار سال هنوز زنده است. در شجاعت و مظلومیت او گریستم و وی را تحسین کردم، دیشب را با حالی توأم با شور و هیجان خوابیدم من این ویژگی را مدیون تو هستم.
  در انگلستان حسینیه ای به نام امام حسین(ع) زیر نظر یکی از سادات احداث شده است که در آن عزاداران ایرانی، عربی و انگلیسی به عزاداری می پردازند. همه ساله هم زمان با عاشورای حسینی مسلمانان مقیم انگلیس همراه با دیگر عاشقان اهل بیت(ع) در قالب دسته های سینه زنی مشغول سوگواری می شوند. در شهر لندن مرکز حکومت این کشور اروپایی عاشقان سالار شهیدان در قالب دسته ای بزرگ مسافت سه کیلومتری میدان ماربل آرچ واقع در شمال شرق هاید پارک تا محل مجمع اسلامی جهانی لندن را طی مسیر می کنند. حضور چشمگیر جوانان مسلمان در حالی که مشکی پوش و اشکبار به یاد مظلومیت اسوه ایثار بر سر و سینه می زدند در این مراسم برجسته و قابل توجه می باشد. عزاداران حسینی در ادامه این مراسم با تجمع در مرکز اسلامی انگلیس و مجمع جهانی اسلامی و دیگر اماکن مذهبی ویژه مسلمانان در لندن آیین های سوگواری عصر عاشورا را برپا می کنند مراسم شام غریبان نیز با جلوه ای جالب برگزار می شود.

  در هلند مسلمانان بزرگترین اقلیت مذهبی هستند، آنان برنامه های ویژه اعتقادی خود را به زبان های عربی، ترکی، کردی، اردو،فارسی و انگلیسی در مساجد برگزار می کنند، برخی از این اماکن، ساختمان هایی است که از شهرداری اجاره شده است. گاهی نیز مسلمان ها برخی از کلیساها را برای این مراسم اجاره می نمایند چنانچه یک طلبه عراقی در حوالی آمستردام کلیسایی را برای دهه محرم اجاره و مراسم روضه خوانی و سینه زنی را آنجا برپا کرده بود. مجلس ذکر مصائب اهل بیت و روضه خوانی چنان گسترده است که در فرودگاه فرانکفورت آلمان یک تاجر بحرینی برای دوست عرب خود روضه می خواند و دو نفری عزاداری و گریه می کردند. کردهای ایران، عراق و ترکیه که غالباً اهل سنت هستند جلسات عزاداری مفصل و گاه با شرکت بیش از هزار نفر شرکت کننده برای سید الشهداء منعقد می نمایند و در منازل خود جلسات روضه خوانی دارند.
  شیعیان مقیم دانمارک که غالباً از مهاجران ایران، عراق، لبنان، پاکستان و افغانستان هستند در حسینیه های خود مراسم سوگواری های محرم را برگزار می نمایند، این مراکز عبارتند از: دارالحسین که توسط شهید حکیم اداره می گردید و در سال 1990م توسط وی با کمک عراقی های مقیم کپنهاک بنیان نهاده شد. مؤسسه دارالحسین که توسط عدّه ای از شیعیان عراقی تأسیس شده است و امکانات جالبی داشته و کلاسهایی برای علاقه مندان برگزار می کند، حسینیه ایرانیان که در آن برنامه های دعای کمیل، سینه زنی و نوحه خوانی انجام می گردد، تعداد حاضران در روز تاسوعا و عاشورا در این مکان بیش از ظرفیت مرکز است امّا وجود چنان مکانی با وجود کمی ظرفیت برای ایرانیان مقیم دانمارک امیدوار کننده است. حسینیه شهید صدر که از طرف عراقی های طرفدار حزب الدعوة اداره می شود، دست اندرکاران آن غالباً تحصیل کرده اند.
  مرکز فرهنگی لبنانی ها که برنامه های جالب مذهبی و اجرای مراسم به مناسبت های دینی دارند، حسینیه مرکز جعفری که پاکستانی های مقیم دانمارک در آن عزاداری می کنند، حسینیه مصلی الایمان که توسط شیخ ابوحسام و عدّه ای از عراقی ها بنیان نهاده شد، حسینیه افاغنه که به افغانی ها اختصاص دارد.
  در دیگر کشورهای اروپایی نیز مراسم عاشورای حسینی با حضور شیعیان و مسلمانان مقیم این سرزمین ها و نیز مسلمین محلی، صورت می گیرد.
  3ـ قاره آمریکا


  مهاجرین عرب، ایرانی، پاکستانی، هندی و آفریقایی که مسلمان و شیعه هستند در مناطق گوناگون این قارّه به برپایی مراسم عاشورا اهتمام می ورزند و یکی از نمونه های جالب عزاداری در منطقه کارائیب است یادآور می شود از سال 1845 تا 1917 م عدّه زیادی از شیعیان هندی به عنوان کارگر روز مزد به این منطقه انتقال یافتند و عزاداری های محرم را رواج دارند که «هوسه» نامیده شد و به نشانه اتحاد میان کارگران مهاجر و نماد نوعی سرکشی علیه حکومت مستعمراتی تبدیل گردید. در تاریخ 30 اکتبر 1884 م عدّه ای از شرکت کنندگان در سوگواری هدف گلوله پلیس که تحت حمایت جوخه سربازان انگلیسی بود قرار گرفتند که عدّه ای کشته و گروههای بسیاری زخمی شدند.


  مراسم هوسه در کارائیب خصوص در کشور ترینیداد تحت تأثیر بعضی از مراسم آفریقایی قرار گرفته و هوسه نیز به نوبه خود در یکی از مراسم مهم محلی این جزیره تأثیر گذاشته است، دو مرکز اصلی مراسم محرم ترینیداد یکی شهر سن جیمز در شمال و دیگری در منطقه سدروس در جنوب غربی جزیره قرار دارد در شمال از هر چهار گروه برگزار کننده مراسم محرم سه گروهشان خانوادگی هستند ولی در جنوب این ارتباط کمتر بوده و بستگی های اجتماعی جای آن را می گیرد. در سن جیمز علاوه بر ساخته و گرداندن تجه(تعزیه) دو «ماه» بزرگ می سازند و آنها را حمل می کنند که نمایندگان امام حسن(ع) و امام حسین(ع) هستند.
  هوسه مدلی از گنبد و بارگاه حسین بن علی(ع) است که به آن تجه هم می گویند، همراه با آن، پرچم هایی حمل می کنند و بر طبل هایی به نام های تاسا و باس می نوازند، غذایی مخصوص نیز تدارک می بینند.
  سازندگان تجه از خوردن گوشت و غذای سرخ شده پرهیز می کنند و در موقع کارکردن در امام باره کفش ها را در می آورند. در سدروس مراسم با روز پرچم آغاز می شود که مصادف با هفتم محرم است. هر گروه عزادار چوک مخصوص خود را دارد، چوک فضای مربع شکلی است که در طول دوره سه روزه مراسم محل مقدسی به شمار می آید.
  این چوک در نزدیکی کارگاهی است که در آن تجه ساخته می شود. در روز پرچم شخصی که به نام «مجاور» خوانده می شود برای خواندن دعا به محل اجرای مراسم می آید، این ادعیه معمولاً آیاتی از قرآن است و با سوره فاتحه آغاز می گردد، بعد از مراسم دعا، در اطراف چوک پرچم های سرخ به یاد امام حسین(ع) و پرچم های سبز به نشانه امام حسن، قرار می دهند، بعد از آن، دسته راه می افتد.

  طبل ها به صدا در می آیند و برچم ها که اکثراً توسط زنان حمل می گردد از چوک حرکت داده می شود، در طول شب پنج نفر با سینی های مخصوص از محل اجرای مراسم خارج شده و به سمت مکانی به عنوان نماد کربلا می روند، مشتی خاک از آنجا بر می دارند و در پارچه سفیدی پیچیده و دورش نوار باریکی می بندند تا شبیه دو جنازه کوچک شود که مطابق سنت مسلمانان برای دفن حاضر شده است.
  این دو بسته را روی سینی می گذارند و بر روی آن عطر می پاشند و دعاهایی در همین حال می خوانند، مرثیه گویی هم رواج دارد، در آخر شب محتوای سینی ها را در گودال وسط چوک می گذارند، روز هشتم محرم مراسم تجه کوچک انجام می شود تجه کوچک را روی سر مردی می گذارند و در حالی که یک نفر با فانوس از جلو حرکت می کند و عدّه ای طبل می نوازند تجه را هفت بار در جهت خلاف عقربه های ساعت دور چوک می گردانند، دختران جوان و زنان در حالی که پرچم های زیادی دارند به تجه می پیوندند، نیمه های شب عدّه ای مخفیانه این تجه ها را به داخل آب می برند شب تاسوعا مردم برای حرکت دادن تجه بزرگ خود را مهیا می کنند.

  بعد از ظهر عاشورا یک دیوار متحرک کارگاه(امام باره) برداشته می شود و پایه و بخش اصلی تجه به داخل حیاط برده می شود و در آنجا تاجگذاری انجام می شود. سپس تجه را روی چرخ می گذارند تا بتوان آن را در دسته حرکت داد، سرانجام تجه را به چوک می برند و آنجا دعا می خوانند و داخل آن را عطر می پاشند. در این موقع شیرینی هایی به نام حلوا و میلدا پخش می کنند. تمام کسانی که در ساختن تجه همکاری داشته اند برای صرف غذا دعوت می شوند. حدود ساعت نه شب دوباره تجه را

  حرکت می دهند که تعداد شرکت کنندگان در این مراسم بسیار زیاد و هیجان انگیز است. اواخر شب یا بامداد روز بعد(عاشورا) مجاور، تربت داخل تجه ها را بر می دارد و محتویات آنها را در نمادی که برای کربلا ساخته اند دفن می کنند. سرانجام هنگام غروب آفتاب تجه را روی شانه های خویش به دریا می برند و آنجا رها می سازند و لحظات غم انگیز و سوگ و ماتم آغاز می شود.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 4. #19
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  عاشورا در آلمان تعطیل رسمی شد

  در پی توافق شهرداری هامبورگ آلمان و «انجمن ترکی اسلامی هامبورگ»، «فدراسیون مراکز فرهنگی اسلامی»، و «شورای جوامع اسلامی» این شهر عاشورا به همراه اعیاد قربان و فطر در این شهر تعطیل رسمی شد.


  به گزارش پارس به نقل از فارس «زکریا آلتوگ» رئیس انجمن ترکی اسلامی هامبورگ، اعلام کرد: مقامات شهر هامبورگ آلمان با تعطیلی روزهای عید فطر، عید قربان و روز عاشورا در این شهر موافقت کردند.


  وی روز امضای این توافقنامه را روزی تاریخی برای هامبورگ و همچنین کشور آلمان توصیف کرد و افزود: این توافقنامه توسط «انجمن ترکی اسلامی هامبورگ»، «فدراسیون مراکز فرهنگی اسلامی»، و «شورای جوامع اسلامی» این شهر به امضا رسید، که طی آن مقامات شهر تعطیلات قربان، فطر و روز عاشورا را به عنوان تعطیلات رسمی مسلمانان به رسمیت شناختند.


  آلتوگ ادامه داد: در شهر هامبورگ 150 هزار مسلمان و در سراسر کشور آلمان حدود 4 میلیون مسلمان زندگی می کنند که این جمعیت برابر با 5 درصد کل جمعیت 82 میلیونی آلمان است. این کشور بعد از فرانسه، از نظر تعداد مسلمانان، جایگاه دوم را در بین دیگر کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است.


  «اولاف شولز» شهردار هامبورگ نیز امضای این توافقنامه* را یک نقطه عطف دانست و گفت: با امضای این توافقنامه* ما بنیان اجتماعی شهر خود را تقویت می*کنیم زیرا همگی هامبورگی هستیم.


  وی اظهار امیدواری کرد که این توافقنامه با اکثریت آرا به تصویب برسد چراکه این توافقنامه* به منظور تأیید نهایی، باید توسط پارلمان مدنی شهر هامبورگ که حزب شولز در آن اکثریت را در اختیار دارد، تصویب شود هرچند نماینده*های دموکرات مسیحی و سبزها در پارلمان نیز از این توافقنامه* استقبال کرده*اند.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 5. #20
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  حرمت شکنی ایرانسل درمحرم.....  آهنگ های پیشواز در محرم هم فعال است
  حرمت شکنی ایرانسل در ایام عزای حسینی
  براستی با توجه به اینکه 51 درصد از سهام ایرانسل در اختیار بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و شرکت صنایع الکترونیک ایران قرار دارد، چنین توهین بزرگی به مقدسات ملت مسلمان ایران به چه پشتوانه فکری انجام می شود؟
  به نقل ازصراط:
  چند سالی است که بحث خصوصی سازی در کشور ما بعنوان یکی از مسائل اصلی در عرصه اقتصاد مطرح است و در این راستا فعال شدن اپراتورهای تلفن همراه خصوصی ! یکی از اولین گامها در بحث خصوصی سازی بود.
  در ششم آذر ماه ۱۳۸۵، مجوز اپراتوری دوم تلفن همراه توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور و وزارت ارتباطات و فن*آوری اطلاعات، به شرکت ایرانسل اعطا شد
  در خصوص صاحبان این شرکت بزرگ اقتصادی می توان گفت: اپراتور تلفن همراه ایرانسل حاصل سرمایه*گذاری مشترک گروه ام*تی*ان آفریقای جنوبی به میزان 49 درصد و شرکت گسترش الکترونیک ایران با 51میزان درصد سهام است.
  طی چند سالی که از حضور ایرانسل در فضای ارتباطات کشورمان می گذرد ، فعالیتهای این اپراتور روز به روز در حال گسترش است و با ایده پردازهای خلاقانه هر روز بر میزان درآمدهای بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشورمان افزوده می شود.
  ایرانسل برای افزایش هر چه بیشتر مشترکینش و به تبع رشد درآمدهایش ، از راهکارهایی مثل ارائه سیم کارت های اعتباری و دائمی و همچنین فعالسازی طرح هایی چون: وایمکس ایرانسل ، جشنواره های فصلی ، طرح های تعرفه رنگی ، شارژ شگفت انگیز ، تخفیف گروهی و طرح های پیامکی بهره برده است.
  یکی دیگر از ابزارهای درآمدزای شرکت ایرانسل، فعالسازی طرح آهنگ های پیشواز بود که با دریافت مبلغی از مشترکین و ارسال کد آهنگ مورد نظر از طرف مشترک، آهنگ مورد نظر او فعال شده و در زمان تماس آوای مورد نظر پخش می شود.
  از این رو تنوع آهنگ های پیشواز روز به روز بیشتر می شد و ایرانسل برای توسعه درآمدهایش آهنگ های گوناگونی را با صدای افراد معلوم الحال ، در اختیار مشترکینش می گذاشت.
  تا اینکه چندی پیش با شروع ایام عزای سید و سالار شهیدان انتظار می رفت شرکت ایرانسل سیاست جدیدی را در قبال ارائه خدمات آهنگ پیشواز اعمال کند.
  اما با کمال تاسف با گذشت پنج روز از ماه محرم ، نه تنها آهنگ های پیشواز مسئله دار از شبکه مشترکان ایرانسل حذف نشده ، بلکه باز هم امکان ثبت نام آهنگ های جدید برای این ایام فراهم است.
  براستی با توجه به اینکه 51 درصد از سهام ایرانسل در اختیار بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و شرکت صنایع الکترونیک ایران قرار دارد، چنین توهین بزرگی به مقدسات ملت مسلمان ایران به چه پشتوانه فکری انجام می شود؟
  آیا چشم بستن بر روی درآمدهای این طرح تا این مقدار دشوار است ، که حتی حرمت ایام محرم هم زیر پا گذاشته شود؟
  جهت اطلاع مسئولان ایرانسل باید گفت: بی حرمتی عده ای از فتنه گران در عاشورای سال 88 جرقه ای برای خلق حماسه 9 دی بود ، فلذا انتظار می رفت همه کسانی که غافلانه یا خدای نکرده عامدانه نسبت به حادثه عاشورا کم توجهی دارند ، با بخاطر سپردن واکنش تند مردم به این موضوع ، دقت بیشتری را در رفتارشان به خرج دهند.

  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 6. #21
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض


  گفتگو با «رسول نجفیان» که خواننده یکی از بهترین آلبوم*های عاشورایی یعنی «ذوالجناح می*آید، بی*سوار...» است:
  ارشاد باید فکری برای ابتذال در مداحی امروزی کند

  موسیقی ما - بهمن بابازاده:
  رسول نجفیان را بیشتر از اینکه با حرفه اصلی*اش، یعنی بازیگری و کارگردانی بشناسیم، با ترانه معروف او، یعنی «عجب رسمیه...» به یاد می*آوریم و اینکه با این یک اثر تا چه حد در بین مردم، طرفدار پیدا کرد و توانست نظر مثبت مخاطبان را به خود جلب کند. در روزهایی که بازار موسیقی کشور به خاطر ایام سوگواری تعطیلی مطلقی را پشت سر می*گذاشت، سراغش رفتیم و درباره یکی از بهترین آلبوم*های عاشورایی که او خواننده*اش است گپ و گفتی را با او ترتیب بدهیم: * «ذوالجناح می*آید، بی*سوار...».  • اتفاق ویژه*ای به نام «عجب رسمیه...»


  لطف الهی با من بود که در خانواده*ای علاقمند به هنر بزرگ شدم. افراد مسن*تر خانواده همیشه در جمع، اشعار بزرگان را می*خواندند. مادر بزرگ من سواد نداشت ولی همه آثار شاهنامه و مولانا را از بر بود. با وجود شرایط مالی نه چندان خوب در کلاسهای استاد مهرتاش حاضر می*شدم و ردیف*های آوازی را می*آموختم. همه این تجربیات باعث شد که من پیشینه خوبی از موسیقی و اشعار بزرگان داشته باشم.


  روز ی رسید که بالاخره آن اتفاق که منتظراش بودم، افتاد. در شبکه پنج پخش یک سری برنامه*های زنده شروع شده بود که البته اعتراف می*کنم که خیلی سخت بود و بسیاری از مجریان برای حضور در این برنامه*ها، استرس بدی داشتند. حتی مهمانان هم برای حضور در این برنامه چندان راغب نبودند. در یکی از همین برنامه*ها بود که متاسفانه مه*مان ما نیامدند و مدیر شبکه هم نگران بود و می*گفت حالا که مه*مان نیست می*خواهی چطور برنامه را پر کنی؟ من ولی انرژی خوبی داشتم و گفتم یک سری نوا*ها و آواهای قدیمی دارم که می*توانم آن*ها را اجرا کنم. مطمئن هستم که مورد توجه قرار می*گیرد. با چند مخاطب برنامه هم که مستقیم روی خط ما می*آیند صحبت می*کنیم و برنامه بالاخره پر می*شود. از آنجایی که خداوند باید بخواهد تا یک اتفاقی بیفتد، من «رسم زمونه» را اولین بار در آن برنامه بود که خواندم. یعنی اگر مه*مان من در آن روز می*آمد شاید اصلا همه این اتفاقات هرگز برای من نمی*افتادند. من خواندم و اصلا هم انتظار نداشتیم که مورد توجه قرار بگیرد. آن روز گذشت و فردای آن برنامه با من تماس گرفتند و با یک لحن ترسناکی گفتند که تو در آن برنامه چه کار کرده*ای مگر؟! من برق از چشمانم پرید و ترسیدم. گفتم نکند که حرف نامربوط یا صحبتی کرده باشم که صلاح نبوده. ولی پرس و جو که کردم متوجه شدم مردم به تلفن*های سازمان هجوم آورده*اند و کلی درخواست برای پخش این برنامه شده است. در** همان روز*ها هم عزیزی از دنیا رفت که بهانه*ای شد تا این کار دوباره به مناسبت مرگ ایشان پخش شود و خلاصه این داستان همه گیر شدن آن ترانه با صدای من بود. بعد*ها برادران «معظمی» سراغم آمدند و به لطف هنر آقای حمید رضا صدری آلبوم «بی*بی*جان» با صدای من منتشر شد.
  • ذوالجناح می*آید، بی*سوار...


  من به فراخور شغلم که بازیگری و کارگردانی ست، سفر زیاد می*روم. مثلا دو ماه تمام به خاطر یک پروژه مجبور بودیم در یک روستای دور افتاده باشیم. مثلا یک هفته کار بود و دو سه روزی مرخصی. همه در آن روزهای مرخصی برمی گشتند تهران ولی من در** همان روستا می*ماندم. بچه*ها می*پرسیدند تو چرا می*مانی اینجا و من به آن*ها می*گفتم که می*روم دنبال گنج. من در بین آدمهای این روستا دنبال نوحه خوان و شاهنامه خوان می*گشتم و آن*ها را پیدا می*کردم. کار*هایشان را می*شنیدم و جمع آوری می*کردم. در عرض حدود بیست سال یک مجموعه غنی از شاهنامه خوانی*ها، لالایی*ها، مثنوی خوانی*ها و نوحه نواهای عاشورایی جمع کردم. حالا اینکه چرا اول از همه سراغ نوحه*های عاشورایی رفتم و آن*ها را زود*تر جمع و جور کردم و منتشرشان کردم، دلیل دارد. این حس را داشتم که نواهای عاشورایی عرف در جامعه، روز به روز بیشتر به سمت ابتذال کشیده می*شوند. طرف از یک ترانه لس آنجلسی خوش*اش می*آید و ملودی*اش را با یک سری از شعرهای عاشورایی ادغام می*کند و در هیئت*ها می*خواند و مردم هم به محض اینکه آنرا می*شنوند، به جای اینکه منقلب بشوند، غش غش می*خندند که این** همان آهنگ فلانی است*ها. در حالی که ما نوحه*هایی بسیار با ارزش داریم که قطعا ارزش و اعتبار فرهنگیشان خیلی بیشتر و بالا*تر است.


  همین باعث شد که زود*تر نوحه*ها و نوا*ها را با همکاری و همیاری بسیار خالصانه جناب مهدی مظاهری، دوست و شاعر و سرمایه گذار این آلبوم در قالب آلبوم «ذوالجناح می*آید بی*سوار...» روانه بازار کنیم.
  • تداوم انتشار آلبوم*های مناسبتی در طول سال


  یک مورد هست که بر همه چیز ضرورت دارد و ما آنرا گم می*کنیم. پدیده پست مدرنیسم هم در این کشور به غلط آمد و جا افتاد و این رویه و این ذهنیت به وجود آمد که هر چیزی و هر بی*نظمی و آشفتگی*ای را می*شود به آن نسبت داد. «ضرورت» تا نباشد هیچ چیزی وجود نخواهد داشت. اگر شما تشنه نباشید هیچوقت اقدام نمی*کنید برای حرکت و برطرف کردن تشنگیتان. این ضرورت در مورد مناسبت*ها هم به خوبی صدق می*کند. مناسبت*ها یا کاذب*اند یا صادق. اگر مناسبت*ها کاذب باشند در یک برهه خاص، مثل یک جرقه به وجود می*آید و خیلی زود می*رود پی کارش. ولی وقتی ما در مورد یک ضرورت صادق صحبت می*کنیم دیگر در مورد یک چیز یک بار مصرف حرف نمی*زنیم. یکی از این ضرورت*های صادق، ایام محرم است. ضرورتی که با جان و دل برای هر کس که عاشقانه به طرفش می*رود. بدون کوچک*ترین نفع و سود مالی. مثل آن روستایی که وقتی آن نوحه را برای من می*خواند، هرگز به این فکر نمی*کرد که آیا چک*اش حاضر شده یا نه. چشم*هایش را می*بست و به عشق ابا عبدالله می*خواند.
  • ترکیب ساز بندی و استفاده از موسیقی نواحی


  در نوحه و نواهای ما تکنیک*های عجیب و تاثیر گذاری وجود دارد. در تمام مواقع جنگ، ریتم تند می*شود. شما تمام آن شور و هیجان نبرد را حس می*کنید. ولی زمانی که کشتار می*شود و ذوالجناح بی*سوار می*آید، ریتم، ریتم سوگ و فاجعه می*گیرد و آرام می*شود. یعنی حس و حال آدم*ها با همین موسیقی بالا و پائین می*رود. من این تکنیک*ها را از همین جزئیات گرفتم. از کارهایی که از تمام نقاطی که رفتم شنیده بودم، تاثیر پذیری داشتم. سعی کردم از همه ساز*ها استفاده کنم ولی تکیه اصلی*ام روی سازهای مذهبی مثل سنج و طبل و این قبیل ساز*ها بود.
  • حضور ستاره*های پاپ در آلبوم*های مناسبتی


  به نظر من حتما حضور این ستاره*ها در کارهای مناسبتی می*تواند به کشیده شدن مردم به سمت گوش دادن به این قبیل کار*ها کمک کند. به شرطی که آن ستاره*ها، ستاره*های کاذب نباشند. اما به نظرم این قبیل به قول شما ستاره*ها، در کارهای مناسبتی زیاد موفق نبوده*اند. کار باید خیلی قوی*تر از این باشد تا سلیقه مردم در آن نادیده گرفته نشود. به صرف ستاره پاپ بودن، بعضی*ها حق ندارند دست به هر کاری بزنند.
  • آلبوم هشت و سلام آقا


  کارهایی که در مورد بزرگان دینی ما ساخته و خوانده شده را اصلا در حد و اندازه*های آن*ها نمی*بینم. بسیار نادر بوده*اند. درد ما این است که یک سری نوحه*ها و نواهایی هستند که از درصد مقبولیت بالایی در جامعه برخوردارند و الان باید دغدغه ما حفظ و نگهداری از آن*ها و ممانعت از فراموش کردنشان باشد. این کارهایی که شما نام بردید، به نظرم سازنده*های آن*ها یک نوحه یا نوایی را از پدر بزرگ*هایشان شنیده*اند و با امروزی کردن آن، سعی دارند در این ژانر هم خودی نشان بدهند. در حالی که اگر** همان کارهای قدیمی را بدون دست کاری اجرا می*کردند، بیشتر و بهتر می*توانستند مورد توجه قرار بگیرند. به نظرم این کار*ها هرگز در خور این بزرگان نبوده است.
  • ابتذال در مداحی


  ما حدود ده مداح بزگوار داریم که کاملا قابل احترام*اند و سینه به سینه این میراث را حفظ کرده*اند. آن*ها همیشه آن اصالت را حفظ کرده*اند و این خیلی مهم است. نباید آن*ها را با بقیه، و کارهای در اصطلاح به روز، یکی کرد.


  در دوران نوجوانی من، یک سری مداح پر سن و سال بودند که واقعا کار*هایشان بی*نظیر و فوق العاده بود. اما در حال حاضر بعضی جوان*ها که نه هیچ اطلاعی از تاریخ دارند و نه هیچ اطلاعی از عاشورا و موسیقی و شعر دارند، می*آیند و برای یک چنین کارهای مقدسی ترانه می*سازند. این تفکر را دارند که برای عاشورا کار ساختن هم مثل ترانه ساختن برای جوانان و موسیقی پاپ است که همه با آن به هوا بپرند و خوش بگذرانند. ارشاد باید فکری برای ابتذال در مداحی امروزی کند.  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 7. #22
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  حرفهای تکان دهنده «حاج غلام کویتی*پور» ، مداح معروف روزهای جنگ  مداح اهل بيت جايگاهش خيلي بالاست. مداحي سير و سلوكي دارد

  بهمن بابازاده:
  کویتی پور پایه گذار یک اتفاق عجیب در دنیای موسیقی بود. اتفاقی که باعث شد تا خیلی از مداح های دیگر که تا به آن موقع دل و جرات نزدیک شدن به موسیقی را نداشته اند، کمی راحت تر وارد این فضا شوند. اما خود وی چندان از این اتفاق راضی نبود؛ نه به خاطر اینکه از مداحی وارد فضای پر التهاب موسیقی شده است، بلکه به خاطر دلخوری هایی که از انتشار آلبوم های اولش یعنی «غریبانه 1و2» دارد. اما بالاخره بعد از 5سال تصمیم گرفت تا تمام این دلخوری ها را کنار بگذارد و آلبوم جدیدش را که همان حال و هوای موسیقی مذهبی را دارد وارد بازار کند. او این آلبوم را محرم دو سال پیش در بازار موسیقی منتشر کرد و مورد توجه هم قرار گرفت. حالا نزدیک شدن به روز عاشورا بهانه ای شد باز هم سراغ این مداح قدیمی برویم.  • چند سالي هست كه كسي خبر از شما ندارد. دليل اين سال*هاي سكوت چه چيزي مي*تواند باشد؟


  جاي تاسف بود كه آلبوم*هاي «غريبانه يك و دو» به بازار آمدند و چون آن اتفاقات تلخ و ناگوار رخ داد و با ترفندهاي مختلف با آبروي من بازي شد، ديگر حس خوبي نداشتم و وقتي هم كه دل*ات شكسته باشد، ديگر نمي*تواني كاري را كه دوستش داري، انجام بدهي. آقايان بدون اجازه من آلبوم را وارد بازار كردند. به ارشاد هم كه شكايت كردم به دوستان گفتم كه من نه مي*خواهم شركت*شان را پلمپ كنيد و نه مي*خواهم تهيه*كننده را بازداشت و محاكمه كنيد. فقط جلوي انتشار و پخش آلبوم را بگيريد. چون قداست نواهايي كه براي شهدا خوانده شده، رعايت نشد و احساس مي*كنم كه به آنها اهانت شده است.  • پنج سال سكوت شما با آلبوم «خاموش» شكسته شد. با چه حسي كار را شروع کردید؟


  در تمام اين سال*ها وقتي كسي خبري از ما مي*گرفت، مي*گفتيم: «هر چي عشق داشتم را از من گرفتند». متاسفانه در دنياي هنر ما مافيا حرف اول را مي*زند و ديگر نه سليقه*اي مانده و نه كسي دل مي*سوزاند. با اين سكوت مي*خواستم به نوعي از همه فاصله بگيرم و حداقل پيش وجدان خودم راحت باشم كه به كسي باج نداده*ام و آخر سر هم وقتي اجاره خانه*ام شش ماه، شش ماه عقب مي*افتاد، از اين دنيا بدم مي*آمد. اينها همه درد است. اين دردها را به نوعي در آن آلبوم فرياد زده*ام و به نوعي تمام احساس*ام را در آن گنجانده*ام. آلبوم «خاموش» را در اصل اولين كار موسيقيايي خود مي*دانم. با اينكه قرار بود يكي دو تا از كارها حال و هواي باورهاي ديني- مداحي را داشته باشد، ولي رفته*رفته به سمت اين وادي بيشتر گرائيده شديم و به آن پرداختيم. هر چند معتقدم كه موسيقي و كلا هنر نبايد صرفا به باورهاي اعتقادي يك جامعه خلاصه شود. دنياي هنر فضاي بي*نهايت و گسترده*اي دارد كه بايد همسو با آن جلو رفت. چارلي*چاپلين مي*آيد ولي باز هم بالاتر از چاپلين خواهند آمد. تكنولوژي پيشرفت مي*كند. انسان*هاي خارق*العاده هم خواهند آمد. ما هم تمام سعي*مان اين بود كه در اين آلبوم كمي به*روزتر و جديدتر كار كنيم.  • اما اين ماجرا كمي در مورد شما فرق مي*كند. همه شما را به عنوان يك مداح اهل بيت مي*شناختند ولي آلبوم «خاموش» در فضايي نزديك به پاپ ارائه شده.


  در جواب سوال*تان بايد بگويم كه ما ادعايي نداريم و براي «به*به» و «چه*چه» شنيدن، نيامده*ايم. «خاموش» به نوعي انعكاس جفاهاي اين سال*هاي سكوت من است ولي با حرفتان چندان هم موافق نيستم. اصلا اين*گونه فكر نكنيد كه من هيچ شناخت و تجربه*اي در مورد موسيقي نداشته و ندارم. من موسيقي روز جهان را دنبال مي*كنم و علاقه*مند هستم. «پينك فلويد»، «ديپ پارپل» و «اوسوبيسا» را واقعا دوست دارم و پيگير كارهايشان هستم. اگر من مثلا شكلك*هاي «جيم*كري» را درمي*آوردم، حرف شما درست بود. من واقعا نبايد و نمي*توانم يك چنين كارهايي را انجام بدهم و در تخصص من نيست. از لحاظ رواني ديوانه مي*شوم و واقعا اين*كاره نيستم. ولي در موسيقي شناخت كوچكي در مورد نت و ملودي داشته*ام و دارم.  • به نظرتان نگاه ها در مورد موسیقی در بین مسئولان چگونه است؟


  به نظرم نگاه*ها منفي نيست، ولی كمي معرفت*ها كم شده است. در ارتباط*ها ديگر هيچ چيز رعايت نمي*شود و به طرز عجيبي ديدگاه*ها و ارزش*ها فرق كرده. اگر مثلا من در مورد كسي كه واقعا لياقت*اش را هم دارد، تعريف و تمجيد كنم، به چند روز نمي*رسد كه حرف و حديث*ها شروع مي*شوند كه مثلا چه خبر بوده كه فلاني از فلاني تعريف كرده. روزگار خوبي را سپري نمي*كنيم.  • همين بي*معرفتي*ها باعث شده تاكيد كنيد كه از لحاظ «مداح» براي شما استفاده نشود؟


  بله من بارها خواهش کرده ام که از لفظ مداح برای من استفاده نشود. ما در حد حماسه*سرا هم نيستيم، چه برسد به مداح. مداح اهل بيت جايگاهش خيلي بالاست. مداحي سير و سلوكي دارد. متاسفانه در جامعه ما هر كس ميكروفن را مي*بيند، مي*گويد بلندگو را بده به من. ماجراي اصطلاح مداح*هاي اين دوره زمانه هم تقريبا همين*گونه است. با نسبت دادن اين واژه به يك*سري افراد نالايق، آبروي يك عده مداح مخلص را نبريم. من فقط دو نفر از دوستان را مي*شناسم كه واقعا واژه «مداح» تنها برازنده آنهاست. البته ناگفته نماند آنها جزء معروف*هاي اين وادي نيستند و شايد هم دوست نداشته باشند كه من اسمشان را بياورم ولي هم صداي داوودي دارند و هم اخلاقيتي دارند كه من در زندگي*ام خيلي زياد از آنها درس گرفته*ام.  • اين يك شكسته*نفسي اغراق*آميز نيست كه مي*گوييد لفظ مداح را براي شما استفاده نكنيم؛ درحالي*كه اين واژه در مورد كساني استفاده و رايج شده كه به قول شما بسياري از اصول فردي و اجتماعي و ديني را هم رعايت نمي*كنند؟


  اينكه حرف الان من نيست. من سه دهه است كه اين را مي*گويم. هر سال محرم در هر محله*اي هر كس ته صدايي داشته باشد، فقط در همان دهه ميكروفون را به دست مي*گيرد و حتي شده يك «ياحسين» مي*گويد. ولي ديگر در طول سال به دنبال مداحي در جلسات مختلف و معتبر نيست. اما اگر دور و بري*ها همين دوستان را «مداح» خطاب كنند، توقعات طرف بالا مي*رود و او خودش را صاحب سبك فرض مي*كند و اين كار را خراب مي*كند.  • به نظرتان سلیقه ای رفتار کردن بعضی از مداح های جوان و تازه وارد باعث آسیب دیدن نام مداح و اعتقادات دینی نمی شود؟


  مشكل از خود ماست. بارها گفته*ام. همين بلاهايي هم كه سرمان مي*آيد هم مشكل از خود ماست. همين دهان كجي*ها به نام سيدالشهدا هم كه شد، مشكل از خود ماست. آن*قدر اهميت نداديم كه اوضاع تا اين حد بيخ پيدا كرد. وقتي با ضدزنگ در ورودي بهشت زهرا خيلي بدخط و زننده نوشته*اند: «مداح و اكو موجود مي*باشد!» به نظر شما يك چنين مشكلاتي به وجود نمي*آيد؟ تاريخ و دين كه جاي خود دارند. خيلي چيزهاي ديگر هم صدمه مي*بينند. پس به آن جوان هم بايد حق داد كه وقتي مي*بيند اوضاع تا اين حد باري به هر جهت است، از هر روشي براي مطرح كردن نام خودش استفاده كند.  • هم*نسلي*هاي من خاطرات فراواني از «ممد نبودي» شما دارند و اين قطعه يكي از ماندگارترين كارهايي است كه اهالي خرمشهر به آن عشق مي*ورزند. هنوز هم همان حس و عشق را نسبت به اين شهر داريد؟


  چرا كه نه. قرآن به ما ياد مي*دهد كه قلبت براي همه مردم و هم*نوعان*ات بتپد. خرمشهر هم يك قطعه از جهان است که من در آن زندگی می کنم. اما اين حق خرمشهر نيست. ول*مانده... بايد زودتر و زيباتر از اينها ساخته شود. براي بازسازي خرمشهر خيلي*ها آمدند و رفتند ولي اتفاق خاصي نيفتاد. اين هميشه اذيتم مي*كند كه عروس جنوب، هنوز هم آثار آن روزهاي جنگ را در پيكره شهرش مي*بيند.  • شهيد باكري آدم*هاي جنگ را پس از پايان جنگ به سه دسته تقسيم كردند. شما خودتان را در كدام يك از اين دسته*ها مي*بينيد؟


  ای كاش امروز شهيد باكري بود و مي*ديد كه چطور آدم*ها بعد از جنگ، نه به سه دسته، كه به هفتاد و دو ملت تقسيم شده*اند. من نه گوشه*نشين هستم و نه طلبكار اين دولت و نه طلبكار اين ملت. ولي خيلي زياد بدهكار خودم هستم.  • از چه لحاظ خودتان را بدهكار خود مي*دانيد؟ وظايف اجتماعي يا ديگر چيزها؟


  اين نگاه من است اگر بحث آن سه دسته را از من مي*پرسيد. ما هفتاد و دو ملت شده*ايم و از داخل خودمان را نابود مي*كنيم. خودمان و ارزش*هايمان را. اين را مسؤولان فرهنگي بيشتر بايد توجه كنند. به اسم غيرت ديني داريم به همه چيز ضربه مي*زنيم. بارها گفته*ام كه آقاجان، من مي*دانم كه شما غيرت ديني داريد ولي كاري نكنيد كه دين ضربه بخورد. كاري نكنيد كه ارزش شهدا كه به خاطر من و شما رفتند، بي*ارزش شود. اينكه من جزء كدام دسته از آدم*هاي بعد از جنگ هستم زياد مهم نيست. به چيزهايي فكر كنيم كه شهدا به خاطر آنها رفتند. ما براي نگه داشتن آنها بايد فكري بكنيم. فلاني نماز يوميه*اش را نمي*خواند و جوانان و نوجوانان ما براي حضور در مجلس مداحي*اش سر و دست مي*شكانند. اين چه الگويي مي*تواند براي جوانان اين جامعه باشد كه فرزندان همين شهداي جنگ هستند؟  • صحبتي اگر مانده به عنوان حرف آخر، مي*شنويم؟


  اگر درددلي بود، همه از عشقي*ست كه خداوند به ما عطا كرده است. اميدوارم كه به ارزش*هاي همديگر احترام بگذاريم و از يكديگر كينه به دل نگيريم. اگر از تيپ و كلام يك نفر خوشمان نمي*آيد، نياييم و در رسانه*ها هنرش را لگدمال كنيم و نقاط مثبتش را هم ناديده بگيريم. فرهنگ*هاي من در*آوردي زيادي در همه عرصه*هاي جامعه اعم از هنر و ورزش وارد شده كه بايد مواظب باشيم. تمام اين ضعف*ها در جامعه ناشي از كمبود فرهنگ مطالعه در جامعه است. اگر خوني ريخته شده براي تمام اين ارزش*هاست. هر وقت جلوي دكه*هاي روزنامه*فروشي*ها براي خريد مجله و روزنامه صف كشيدند، مي*توان گفت كه مردم ما اهل مطالعه شده*اند و جامعه روزهاي خوبي را در پيش دارد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 8. #23
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  نگاهی به آیین سنتی علم بندان

  ز روز چهارم محرم تا پايان مراسم عزاداري در عصر عاشورا علم گردان ها علم ها را مي چرخانند و براي صحت و سلامتي اهالي دعا و براي شادي روح درگذشتگان آن ها فاتحه مي خوانند.
  مجله شبانه باشگاه خبرنگاران:

  محرم در منطقه «درخش» استان خراسان جنوبی با آيين خاصي همراه است و با شروع اين ماه حال و هواي مردم منطقه عاشورايي مي شود.يکي از مراسم، علم بندان است که در روز چهارم محرم با حضور اين مردم انجام مي شود.

  علم بندها در مسجد جامع گرد هم مي آيند تا مراسم عزاداري برگزار شود. در مراسم علم بندان درخش هر کدام از علم ها به نام يکي از ائمه اطهار(ع) نامگذاري و برپا مي شود. 12 علم به نام 12 امام و 2 علم به نام حضرت فاطمه زهرا(س) و قمر بني هاشم، طي مراسمي خاص با پارچه هايي به رنگ هاي مختلف و زيبا پوشانده مي شود.

  از روز چهارم محرم تا پايان مراسم عزاداري در عصر عاشورا علم گردان ها علم ها را در درخش مي چرخانند و براي صحت و سلامتي اهالي دعا و براي شادي روح درگذشتگان آن ها فاتحه مي خوانند.


  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 9. #24
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  برگزاری مراسم تاسوعای حسینی در ژاپن

  برگزاری مراسم تاسوعای حسینی در ژاپن  خبرگزاری فارس: همزمان با شب تاسوعای حسینی، شیعیان مقیم ژاپن در نقاط مختلف این کشور با حضور در تکایا و حسینیه*ها، در سوگ حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش اشک ماتم ریختند.

  به گزارش
  خبرگزاری فارس، همزمان با شب تاسوعای حسینی، شیعیان مقیم ژاپن در نقاط مختلف این کشور با حضور در تکایا و حسینیه*ها، در سوگ حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و ابوالفضل العباس (ع) و یاران با وفایش اشک ماتم ریختند.


  در مراسمی که بدین منظور در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد، حجت *الاسلام و المسلمین «امرالله گیوی نهاوندی» از روحانیون اعزامی به فضائل اخلاقی و کرامت*های انسانی و شخصیت امام حسین (ع) اشاره کرد.


  در این مراسم 2 تن از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نوحه سرایی کردند و عزاداران حسینی به یاد سید و سالار شهیدان و یاران با وفای آن حضرت اشک ماتم ریختند.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 10. #25
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  عزاداری محرم در بوستون آمریکا+تصاویر
  شیعیان «بوستون» از شهرهای آمریکا هم*پای دیگر عزاداران حسینی در سوگ و مصیبت اباعبدالله الحسین(ع) اشک ماتم ریختند.  به گزارش صراط، همزمان با فرارسیدن ایام شهادت پیشوای سوم شیعیان، حضرت ابا عبدالله الحسین علیه*السلام، مسلمانان سراسر جهان به برپایی مجالس عزاداری و سینه*زنی می*پردازند.
  یکی از این مجالس به عزاداری شیعیان در مؤسسه امام صادق(ع) شهر بوستون، پایتخت ایالت ماساچوست آمریکا اختصاص دارد.
  در این مراسم که با استقبال پرشور عاشقان و ارادتمندان امام حسین(ع) همراه است، شیخ محمد دبوق به سخنرانی درباره اهداف قیام حضرت سیدالشهداء می*پردازد و علی الشخص، از مداحان عرب زبان در سوگ ابا عبدالله الحسین(ع) نوحه*خوانی می*کند.

  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 11. #26
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  عاشورا به ايران نرويد!
  در حالي که تعدادي از علماي الازهر براي سفر به ايران براي آشنايي با مراسم عاشورا آماده مي*شدند، احمدالطيب، شيخ الازهر در دستوري از سفر آنها به ايران در ايام عاشورا ممانعت به عمل آورد.  به گزارش صراط، پس از آنکه در سال گذشته تعدادي از علما و انديشمندان مصري از دانشگاه*هاي اين کشور بويژه الازهر با سفر به ايران در ايام تاسوعا و عاشورا با چگونگي برگزاري اين مراسم آشنا شدند، امسال، احمدالطيب، شيخ الازهر سفر علماي الازهر را به ايران ممنوع کرد.

  بنابر اين گزارش، اين دستور شيخ الازهر پس از آن اعلام شد که دفتر حفظ منافع ايران اقدامات لازم از جمله تهيه بليت و ويزا براي اين تعداد از علماي الازهر را انجام داده بود اما آنها پس از دستور شيخ الازهر از دفتر حفظ منافع ايران عذرخواهي کردند. دکتر فريد حماده معاون رئيس دانشگاه الازهر، دکتر علوى امين استاد دانشگاه الازهر و محمود شعيب دبيرکل دانشگاه الازهر از جمله افرادي بودند که پس از دستور مستقيم احمدالطيب به دکتر اسامه العبد، رئيس دانشگاه الازهر از سفر به تهران انصراف دادند.

  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 12. #27
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  آئین شام غریبان امام حسین(ع) در سیرجان

  خبرگزاری مهر : آئین شام غریبان امام حسین(ع) با حضور گسترده عاشقان اهل بیت (ع) در سیرجان برگزار شد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 13. #28
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  دریافت 1میلیاردی استاد فرشچیان برای طراحی ضریح امام حسین شایعه است؟  آیا دریافت یک میلیاردی استاد فرشچیان برای طراحی ضریح امام حسین(ع) شایعه است؟

  تجسمی - مهر نوشت:

  مدیر پروژه ساخت ضریح مطهر امام حسین(ع)، مباحث مطرح شده در فضای مجازی در خصوص درخواست مالی استاد فرشچیان در قبال طراحی ضریح مطهر را تکذیب و آن را خلاف واقع عنوان کرد و گفت: این مطالب کذب موجب ناراحتی شدید استاد فرشچیان شده است.

  "چهار سال پیش نامه*ای از سوی محمود پارچه باف به دستم رسید که در آن نامه از من برای طراحی ضریح مطهر جدید امام حسین(ع) دعوت شده بود".
  این گفته*های استاد فرشچیان از نحوه ورودش به طراحی ساخت ضریح جدید امام حسین(ع) است که استاد بعد از آنکه این دعوتنامه بدستش می*رسد، 6 طرح متفاوت را قلم می*زند که در نهایت یکی از آنها به تأیید نهایی رسیده و کار چهار ساله استاد محمود فرشچیان برای اجرایی کردن طرح ضریح جدید سیدالشهدا(ع) آغاز می*شود.
  استاد فرشچیان نگارگر نام آشنا، چیره دست و پرآوازه ایرانی که همه او را با تابلوی عصر عاشورایش می*شناسند در سال 1308 شمسی در اصفهان متولد شد.
  طراحی ضریح امام رضا(ع)، تابلوی پنجمین روز آفرینش، ضامن آهو و اثر ستایش، غدیر و کوثر تنها تعدادی از آثار ماندگار این هنرمند صاحب سبک نقاشی و مینیاتور ایران و جهان است که امروز با طراحی ضریح جدید امام حسین(ع) بار دیگر نام خود را در تاریخ هنر اسلامی و شیعی به ثبت رسانده است.


  فرشچیان؛ ضریح جدید امام حسین(ع) از آثار کم نظیر هنری است

  استاد فرشچیان معتقد بود ضریح سیدالشهدا(ع) باید شایسته این نام بزرگ باشد و او طراحی ضریح را با خط سیری هدفمند و به شکلی بدیع که مشابه آن در دیگر ضرایح مطهر ائمه معصومین(ع) تا به حال دیده نشده، پیاده کرد که به اقرار کارشناسان فن، یکی از آثار کم نظیر هنری محسوب می*شود.
  استاد فرشچیان در خصوص ویژگی*های ضریح مطهر امام حسین(ع) عنوان می*کند که ویژگی ضریح جدید در آن است که وقتی بیننده در مقابل آن می*ایستد، توجه و توسل او به پروردگار و ائمه اطهار(ع) جلب می*شود و هنگامی که اسامی خدا و آیات قرآن مجید را می*بیند با تمام خلوص دلش به خداوند نزدیک می*شود.
  استاد فرشچیان طرح ضریح جدید امام حسین(ع) را بی بدلیل توصیف می*کند و می*گوید، این طراحی یک اثر منحصر به فرد است و هیچ گونه شباهتی با کارهایی که تا کنون ساخته شده ندارد و در این طرح، همه نوع هنر اصیل ایرانی ترکیب شده و جای جای ضریح مملو از آیات قرآن و اسامی خداوند و ائمه(ع) است و شش گوشه ضریح شبیه 6 گلدان بزرگ است و روی آن آیه «الله نور السماوات والارض» نوشته شده که به طور مشبک بوده و در آن نور ساطع می*شود.
  وی با بیان اینکه تمام عناصر و طرح*های به کار رفته در این ضریح، با هم پیچیده و در حرکت مدونی هستند که گاه میدان جنگ و نبرد جبهه حق و حقیقت با جبهه کفر و ظلم را تداعی می*کند افزود: ضریح مطهر امام حسین(ع) امتیازات خاصی دارد که به هیچ عنوان مشابه ضریح*های ساخته شده نیست و برای خود در ابعاد مختلف شخصیت والایی دارد و ما توانسته*ایم با نوآوری*های جدید که برگرفته از هنر اصیل است ضریح مطهر را طراحی کنیم.
  اما از مدت*ها قبل خبری که در واقع شایعه*ای بیش نبود، در رسانه*های مجازی و حتی به صورت پیامک بین مردم رد و بدل شد که در آن آمده بود، " استاد فرشچیان برای طراحی ضریح امام حسین(ع) مبلغ یک میلیارد تومان از هیئت امنای ساخت ضریح در خواست کرده که هیئت امنا نیز با اکراه و اجبار پذیرفته است، اما استاد فرشچیان بعد از اتمام ساخت ضریح چک یک میلیارد تومانی را در داخل ضریح انداخته است".


  تکذیب شایعه درخواست دستمزد استاد فرشچیان در قبال طراحی ضریح

  مدیر پروژه ساخت ضریح مطهر امام حسین(ع) در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص انتشار این شایعه از مدت*ها قبل در فضای مجازی اظهار داشت: باید دید اینگونه شایعات از کجا سر چشمه می*گیرد و هدف انتشار دهندگان آن چیست؟ بنده به عنوان کسی که در این پروژه، مسئولیت مستقیم داشته و با استاد فرشچیان نیز چند سالی در این پروژه همکاری داشته*ام به صراحت اعلام می*کنم که این مطالب خلاف واقع و کذب محض است.
  محمود پارچه باف عنوان کرد: هدف انتشار دهندگان این شایعه که به نوعی خیال بافی است و در حقیقت برای زیر سئوال بردن هنر گرانسنگ و بی نظیر استاد فرشچیان بوده و هم اینکه می*خواستند تلاش*های خالصانه و شبانه روزی اعضای هیئت امنای ساخت ضریح مطهر را که در طی این سالها برای به سرانجام رساندن این پروژه تاریخی تلاش*های فراوانی کردند، کم ارزش جلوه دهند و زیر سئوال ببرند.


  فرشچیان انسانی ولایی و عاشق امام رضا(ع) و امام حسین(ع) است

  پارچه باف در خصوص ویژگی*های شخصیتی استاد فرشچیان ابراز داشت: آنچه بنده در طی 4 یا 5 سال همکاری در ساخت ضریح ایشان را شناختم، استاد انسانی وارسته، متدین، ولایی، عاشق امام رضا(ع) و امام حسین(ع) است.
  مدیر پروژه ساخت ضریح مطهر امام حسین(ع) افزود: وقتی که این شایعه به گوش استاد فرشچیان رسید، با بنده تماس گرفتند و از انتشار این مطالب کذب ابراز ناراحتی کردند و می*گفتند بنده نیازی به این پول*ها ندارم، من تابلوهایی در آمریکا دارم که به مبالغ بسیار زیادی آن را می*خرند اما من نیازی به فروش آن ندارم.


  استاد فرشچیان: مسایل دنیوی و مادی هیچوقت برای من مطرح نبوده است

  وی با بیان اینکه استاد فرشچیان بارها به این نکته تاکید کردند که همواره در زندگی آنچه که آموخته*ام را بدون کوچکترین توقع مالی به شاگردانم تعلیم داده*ام و مسایل دنیوی و مادی هیچوقت برای من مطرح نبوده است، افزود: استاد فرشچیان از ابتدایی که مشغول کار طراحی ضریح مطهر شدند تاکنون به هیچ عنوان حرفی در خصوص دستمزد و حق الزحمه، حتی به مزاح و شوخی هم به میان نیاوردند و ریالی از هیئت امناء درخواست نکردند.


  هزینه ایاب ذهاب و اقامت در هتل را خود استاد فرشچیان پرداخت می*کردند

  مدیر پروژه ساخت ضریح مطهر امام حسین(ع) افزود: استاد، روزهایی که برای کار به کارگاه ساخت ضریح مطهر امام حسین(ع) می*آمدند، از هزینه*های ایاب ذهاب گرفته و تا هزینه اقامت در هتل را خودشان تقبل می*کردند، در صورتی که این وظیفه هیئت امنا بود، اما هر چه در این زمینه اصرار می*شد ایشان مخالفت می*کردند.
  وی گفت: بارها و بارها مشاهده کردیم که استاد فرشچیان مبالغی را برای ساخت ضریح مطهر امام حسین(ع) هدیه کردند که این امر نشان دهنده اخلاص و ارادت این هنرمند متعهد به آستان مقدس سیدالشهدا(ع) است.
  وی بیان کرد: در اوایل کار که استاد در منزل یکی از اعضای هیئت امنای ساخت ضریح مطهر اقامت داشتند به رغم خستگی کار روزانه در کارگاه، اما دیده می*شد ایشان شب*ها به تهجد و نماز شب مشغول بودند.


  استاد فرشچیان بزرگوارانه در خواست برخی تغییرات در طراحی ضریح را می*پذیرفت

  پارچه باف در خصوص خلوص و بزرگواری استاد فرشچیان در روند ساخت ضریح مطهر امام حسین(ع) تصریح کرد: در طرح اولیه*ای که استاد فرشچیان ارائه دادند با درخواست عتبه حسینی تغییراتی در آن ایجاد شد که به عنوان نمونه می*توان به این مورد اشاره کرد که آنها می*خواستند اشعاری که در این ضریح استفاده می*شود از اشعار سید رضی باشد و یا اینکه ابعاد ضریح جدید باید دقیقاَ همانند ابعاد ضریح فعلی باشد که استاد فرشچیان بزرگوارانه این تغییرات را لحاظ کردند.


  استاد فرشچیان، با یک تماس خود را از آمریکا به قم می*رساندند

  وی با بیان اینکه هرگاه در روند اجرای طرح ضریح مطهر، دچار مشکل می*شدیم استاد فرشچیان با یک تماس تلفنی در اولین فرصت از آمریکا خودشان را به قم می*رساندند، افزود: استاد فرشچیان گاهی اوقات روزانه 14 ساعت بر روی طرح ضریح کار می*کردند که وقتی کار ضریح به اتمام رسید ایشان از فرط خوشحالی سجده کردند و خدا را شکر گفتند.
  استاد فرشچیان بعد از مراسم رونمایی از ضریح مطهر امام حسین (ع) که در روز پنج شنبه ششم مهرماه سال جاری و در آستانه میلاد با سعادت امام رضا(ع) انجام شد، گفت: در شرایط کنونی نمی*توانم احساس شعف خود را در شرایطی که شاهد هستم ضریح مطهر امام حسین(ع) رونمایی شده است بیان کنم.
  وی ابراز داشت: خداوند را شاکرم که به من این لیاقت و افتخار را داد که بتوانم این ضریح مطهر را طراحی کنم و امیدوارم این کار از ما پذیرفته شود.
  این روزها که شاهد حرکت کاروان ضریح مطهر امام حسین(ع) به سمت کربلای معلی هستیم، وقتی چشم هر بیننده*ای به این ضریح خیره می*شود، بر همه هنرمندان و استادکاران چیره دستی که در ساخت آن هنرنمایی کردند، در رأس آنها به استاد فرشچیان آفرین می*گویند، همانگونه که آیت الله جوادی آملی که بار اول ضریح مطهر را زیارت کرد و سه بار به استاد فرشچیان آفرین گفت.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 14. #29
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  ماجرای پیامکی که روز عاشورا منتشر شد !

  تابناک: ظاهر پیامک بسیار حکیمانه است. اما بسیار آرام و حساب شده با کلمات بازی شده است. اوایل پیروزی انقلاب بعضی روزنامه ها چنین تشکیک هایی را ایجاد نمودند که امام فرمودند عزاداریها باید به همان صورت انجام شود و هرچه داریم از محرم و صفراست.

  به گزارش فرهنگ نیوز در طول تاریخ، دشمنان اسلام دریافته اند یکی از کلیدی ترین عوامل حیات اسلام خون شهدای کربلا و نهضت حضرت سید الشهداست. اما آنچه حائز اهمیت است شناخت سلاح های دشمن و نحوه ایجاد تشکیک آنهاست.


  یکی از این ابزارها، ایجاد تشکیک در اهداف عاشورایی و ارزش های آن با زبان به ظاهر دوستانه است. به عنوان مثال پیامکی در اوج روزهای عزاداری اهل بیت (ع) به صورت انبوه منتشر گردید که یکی از مصادیق این موضوع می باشد. در این پیامک عنوان شده است:


  "محرم و صفر زمان بالیدن است نه فقط نالیدن، بساطش آموزه است نه موزه، تمرین خوب نگریستن است نه خوب گریستن، نماد شعور مذهب است نه فقط شور مذهب. منتظران مهدی (عج) به هوش باشند که حسین(ع) را منتظرانش کشتند."


  استاد رجبی دوانی در برنامه ای تلویزیونی در این باره گفت: ظاهر پیامک بسیار حکیمانه است. اما بسیار آرام و حساب شده با کلمات بازی شده است. اوایل پیروزی انقلاب بعضی روزنامه ها چنین تشکیک هایی را ایجاد نمودند که امام فرمودند عزاداریها باید به همان صورت انجام شود و هرچه داریم از محرم و صفراست.


  حضرت را منتظرانش به شهادت نرساندند. منتظران حضرت در کوفه نماندند و از آنجا گریختند. تعدادی دیگر نیز چون حجاج ابن مسروق، نافع ابن هلال و ... در بین راه خود را به امام رساندند.


  آنها از منتظران بودند. لذا نباید تصور کرد که این پیامک ها از واقعیتی سخن می گویند."


  حجت الاسلام قرائتی نیز در برنامه سمت خدای روز گذشته با عنوان کردن این موضوع که مراجع ما بیش از همه گریه می کردند و بیش از همه هم فکر می کردند در پاسخ به تشکیک دیگری که وهابیت درباره زیارت و طواف حرم امام حسین علیه السلام می نمایند گفت:


  در حج یک کعبه داریم که حاجیان دورش می گردند. در کنار آن حجر اسماعیل است که حاجیان نباید از داخل آن طواف کنند. یعنی در حین طواف به خانه ی خدا باید دور حجر اسماعیل هم بگردند.اینجا قبر اسماعیل است. اسماعیل چه کرده که همه باید دور او بگردند. اسماعیل به پدرش گفت: آنچه خدا امر کرده است انجام بده (إفعل ما تؤمر) چون این پسر ۱۳ ساله تسلیم خدا بود همه باید دور قبرش بگردند. حال ببینیم امام حسین علیه السلام چه کرد. اسماعیل یک نفر بود. حضرت ابا عبدالله (ع)، خودش و خاندانش را فدای اسلام کرد. حال نباید دور ضریحش بگردیم؟
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 15. #30
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,821

  پیش فرض

  سط مرکز قرآن و عترت سازمان بسیج دانشجویی تولید شد

  «دست شیطان» مستندی درباره علل توهین دشمنان به قرآن و پیامبر(ص)


  رئیس مرکز قرآن و عترت سازمان بسیج دانشجویی از تولید مستندی با عنوان «دست شیطان» در راستای تبیین و توجیه علل هتک حرمت دشمنان اسلام به قرآن*کریم و پیامبر اسلام(ص) خبر داد.  «رحیم قربانی» رئیس مرکز قرآن و عترت سازمان بسیج دانشجویی از تولید مستند تحلیلی، توجیهی با عنوان «دست شیطان» توسط این مرکز خبرداد و گفت: این مستند 18 دقیقه*ای به کارگردانی «مجید آشتیانی» و تهیه*کنندگی مرکز قرآن و عترت سازمان بسیج دانشجویی تولید شده است.
  رئیس مرکز قرآن و عترت سازمان بسیج دانشجویی با اشاره به اهداف تولید این مستند اظهار داشت: این مستند در راستای تبیین و توجیه علل هتک حرمت دشمنان اسلام به قرآن*کریم و پیامبر عظیم*الشان اسلام(ص) با استناد به وقایع تاریخی تهیه شده است و در حال هماهنگی توزیع این مستند در تمام دانشگاه*های سراسر کشور و پخش این مستند از طریق رسانه ملی هستیم. تقدیر از دست*اندرکاران بیست و هفتمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور قربانی همچنین به برگزاری مراسم تقدیر وتشکرازدست*اندرکاران بیست*و هفتمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور که در تاریخ 12 آذر*ماه 1391 در مجتمع 13 آبان برگزار شد اشاره کرد و گفت: در این مراسم به بیش از 55 نفر از همکاران مرکز قرآن و عترت سازمان بسیج دانشجویی و دست*اندرکاران این جشنواره ملی تقدیر و به رسم یادبود هدایایی به این عزیزان تقدیم شد.
  وی با اشاره به سخنرانی «حسین قدیانی» رئیس بسیج دانشجویی در این مراسم گفت: وی در رابطه با جایگاه قرآن و عترت در دانشگاه*ها و ضرورت توجه به قرآن و مفاهیم قرآنی و شناخت سیره اهل*بیت(ع) در محیط دانشگاه*ها و تاثیرات این مسائل در رشد علمی و معنوی مراکز آموزش عالی مطالبی را بیان کرد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
صفحه 2 از 25 نخست 12345671222 ... آخرین
نمایش نتایج: از 16 به 30 از 375

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •