ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض احساساتی هستید یا منطقی؟

در تست زیر تعیین کنید در همین لحظه چه احساسی دارید؟!

الف)1 امتیاز ب) 2 امتیاز ج) 3 امتیاز د) 4 امتیاز ه) 5 امتیاز

سوال:
    1) به خود مطمئن هستم؟

الف) بسیار زیادب) زیادج) تا حد متوسطد) کمیه) هرگز

2) می توانم بر افکار خود تمرکز کنم؟
    الف) بسیار زیادب) زیادج) تا حد متوسطد) کمیه) هرگز

3) آرام هستم؟
    الف) بسیار آرامب) تا حدود زیادی آرامج) تا حد متوسطد) کمی آرامه) هرگز

4) عصبی هستم
    الف) هرگزب) بسیار کمج) تا حد متوسطد) خیلیه) همیشه

5) ناراحت هستم

6) بدنم همواره مرطوب است

7) نفسم منظم است

8) احساس تنش در معده دارم

امتیاز بین 32 تا 50 :
    شما به اضطراب شدید مبتلا هستید, به طور حتم باید به روان شناس مراجعه کنید.
    امتیاز بین 24 تا 32:

اضطراب شما کمی بیش از حد طبیعی است که با توجه به شدت کم اختلال, می توانید با
    استفاده از کتابهای اضطراب آن را هم برطرف کنید.

امتیاز کمتر از 24
    :
    افراد طبیعی را می رساند که اختلال اضطرابی و مشکل عمده ای ندارند

منبع:TAKKHAL
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض احساساتی هستید یا منطقی؟

احساساتی هستید یا منطقی؟
    تا حالا متوجه این موضوع شدید ؟ شاید فکر شما با اون چیزی که هستید متفاوت باشه
    برای فهمیدنش فقط کافیه چند لحظه وقت بذارید
    یک تست کوتاه اما جالب:
    برای انجام این تست چند لحظه به کف دستتان نگاه کنید.
    اکنون به ناخن های دستتان نگاه کنید.
    .
    .
    .
    اگر برای دیدن ناخن هایتان دستتان را برگرداندید و ناخن ها را نگاه کردید گفته می شود که انسانی بیشتر منطقی هستید ولی اگر برای دیدن ناخن هایتان در همان حال که کف دستتان مقابل شما است انگشتانتان را خم کردید و به ناخن هایتان نگاه کردید، بیشتر بر احساساتتان تکیه دارید.

منبع
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض آیا خشن هستید؟

آيا تابه حال در موقعيتي قرار گرفتهايد كه حس كنيد داريد از عصبانيت منفجر ميشويد؟ آيا تا به حال به دليل عصبانيت و خشم دست به كارهايي زدهاید كه بعدا از انجام آنها پشيمان شدهايد؟

آيا تا بهحال اين حس به شما دست داده كه همسر يا نامزدتان بيش از حد سر مسائل پيش پاافتاده عصباني شود؟ با انجام این تست میفهمید خودتان یا اطرافیانتان شخصیت و عادات پرخاشگرانه دارند یا نه.

وقتي خشن ميشويد
    پرخاشگري يك هيجان و احساس منفي سركوبشده است كه فرد در موقعيتهايي كه فرصت دست ميدهد آن را به فرد خاص يا شيء خاص يا حتي نامشخصی بروز ميدهد. اين احساسات و هيجانات سركوبشده به صورت رفتاري يا كلامي بروز داده ميشود و اغلب فرد قادر به كنترل آن نيست و ممكن است پس از ارتكاب عمل از عملكرد خود پشيمان شود. به اعتقاد برخي روانشناسان، پرخاشگري شكل ديگري از افسردگي است. به عبارتي، پرخاشگري خشم عليه محيط بيرون است و افسردگي غالبا خشم عليه خود است. افراد پرخاشگر دربيشتر مواقع داراي تحمل پاييني هستند و نميتوانند آنچه را كه بر وفق مرادشان نيست قبول كنند؛ درنتيجه عصباني شده و رفتار پرخاشگرانه از خود بروز ميدهند. علل پرخاشگري ميتواند شخصيتي، خانوادگي، آموزشي، اجتماعي باشد.

راههايی براي آرامش
    تكنيكهايي كه ميتوان براي كنترل پرخاشگري و عصبانیت شدید از آنها استفاده كرد شامل:

1-صميميت با ديگران
    2-تامل و سكوت
    3-تخليه يعني بهطور مستقيم جواب خشونت را ندادن (تحقيقات جديد نشان ميدهد كه پرخاشگري كلامي و حتي فيزيكي متقابل علاوه بر اينكه خشم را كاهش نميدهد، بلكه باعث افزايش آن نيز ميشود.)
    4- صحبت كردن در مورد مشكل: بهترين روش براي كاهش پرخاشگري، صحبت كردن در مورد آن است كه به 2 روش گفتوگو با خود در مورد نحوه مقابله و مواجهه با مشكل و گفتوگو با فردي كه از دست او عصباني شدهايم، است.
    5- گذشت كردن
    6- انتخابهاي سالم براي پيشگيري از خشم (به منظور اداره و كنترل خشم به خواب منظم، غذاي خوب، لذت از اوقات فراغت با ورزش، موسيقي آرام، قدم زدن در پارك، عبادت و معنويت و... نياز داريم.)
    7- بپذيريد كه زندگي هميشه منصفانه نيست؛ تا وقتي كه نپذيريم زندگي هيچ انساني بيعيب و نقص نيست، شايد به همهكس و همهچيز خشمگين شويم.

اين تست به شما كمك ميكند تا به ميزان پرخاشگري خود يا همسرتان پي ببريد و همچنين به اينكه بيشتر از چه نوع پرخاشگرياي در طول روز استفاده ميكنيد.

به اين 34 سؤال براساس كليد جواب دهيد
    1- دوستانم معتقدند من زياد بحث ميكنم.
    2- معتقدم همه مردم هميشه از قانونشكني استفاده ميكنند.
    3- من زود از كوره در ميروم اما زود هم آرام ميشوم.
    4- اغلب با ديگران مخالفت ميكنم.
    5- بسياري از مواقع، احساس ميكنم كه در زندگي با من ناجوانمردانه و ناعادلانه برخورد شده.
    6- زماني كه افراد با من مخالفت ميكنند نميتوانم با آنها وارد بحث شوم.
    7- بسياري از مواقع، بيدليل عصباني ميشوم.
    8- ممكن است كسي كه مرا عصباني كرده، مورد ضرب و شتم قرار دهم.
    9- گاهي فكر ميكنم كه چرا درمورد بعضي مسائل اينقدر حس بد و تلخ دارم.
    10- ميدانم كه گاهي افراد ديگر را تهديد ميكنم.
    11- كسي كه به من حمله كند با او بهشدت برخورد ميكنم و حتما او را ميزنم.
    12- مشكل كنترل كردن خلق خود را دارم.
    13- اگر به قدر كافي عصباني باشم، ممكن است كار ديگري را نيز خراب كنم.
    14- وقتي كه عصباني باشم در را محكم روي كسي كه در اتاق است ميكوبم.
    15- وقتي افراد پرادعا هستند من فقط براي اينكه به آنها خودم را نشان دهم كاري كه ميخواهند را انجام ميدهم.
    16- وقتي مردم با من مهربان هستند به اين فكر ميكنم كه حتما چيزي از من ميخواهند.
    17- گاهي آنقدر عصباني ميشوم كه وسايل را ميشكنم.
    18- گاهي اوقات درمورد افرادي كه از آنها خوشم نميآيد غيبت ميكنم.
    19- فرد آرامي هستم.
    20- وقتي افراد من را ميرنجانند، به آنها ميگويم كه در موردشان چه فكر ميكنم.
    21- گاهي فكر ميكنم مردم پشت سرم و در غيابم به من ميخندند.
    22- وقتي چيزي كه ميخواهم را به دست نميآورم، عصبانيتم را نشان ميدهم.
    23-گاهي تمايل شديد خود را براي زدن كسي نميتوانم كنترل كنم.
    24- بيشتر از افراد ديگر دعوا ميكنم.
    25- اگر كسي مرا بزند من هم او را خواهم زد.
    26- وقتي كه با دوستانم موافق نيستم كاملا صريح اين موضوع را به آنها ميگويم.
    27- اگر قرار باشد كه براي دفاع از حقوق خودم از خشم و پرخاشگري استفاده كنم، اين كار را خواهم كرد.
    28- من به افراد غريبهاي كه خيلي صميمي هستند نميتوانم اعتماد كنم.
    29- گاهي احساس ميكنم مثل يك بمب از عصبانيت خواهم تركيد.
    30- وقتي كه فردي من را آزرده كند فقط سكوت ميكنم.
    31- ميدانم كه دوستانم پشتسرم حرف ميزنند.
    32- بعضي از دوستانم فكر ميكنند من آدم زودجوشي هستم.
    33- بعضي اوقات آنقدر حسود ميشوم كه نميتوانم به چيز ديگري فكر كنم.
    34- من از شوخيهاي غيركلامي و هل دادن، مشت زدن، لگدزدن و... خوشم ميآيد.

نمره خشم شما چند است؟
    شما پرخاشگری عملی داريد يا نه؟
    سؤالهاي 8، 23، 25، 11، 27، 10، 24، 17 نشانه پرخاشگري عملي (يعني داشتن رفتار خشن و آسيبزننده) مثل دعوا و ضرب و شتم هستند كه اگر جمع نمره شما به اين سوالها بين 28 تا 32 شود، يعني از پرخاشگري عملي بالايي برخورداريد و به شما توصيه ميكنيم كه حتما براي مطرح كردن اين مسئله به روانشناس مراجعه كنيد. اگر جمع نمرات شما بين 24 تا 28 شود يعني شما از پرخاشگري عملي متوسط برخورداريد كه صحبت با يك روانشناس و مشاور به شما پيشنهاد ميشود. اگر هم زیر 24 بود یعنی دچار پرخاشگری عملی نیستید.

زبان شما خشن است؟
    شما پرخاشگری كلامی داريد يا نه؟
    سوالهاي 1،6، 26، 4، 20 نشانه پرخاشگري كلامي (با خشم و توهین حرف زدن) هستند كه اگر جمع نمرات شما بين 16 تا 20 شود، نشاندهنده ميزان بالاي پرخاشگري كلامي شماست كه بهتر است از تكنيكهاي كنترل آن و همچنين صحبت با يك مشاور يا روانشناس بهره ببريد و اگر نمرات شما بين 12 تا 16 شود شما از پرخاشگري كلامي به ميزان متوسط برخورداريد و بد نيست در مورد شيوههاي آرام كردن خود تحقيق و مطالعه كنيد.

با ديگران دشمنی داريد؟
    فكر می كنيد چقدر حس خصومت در شما وجود دارد؟
    سوالهاي 28، 2، 5، 9، 16، 21، 31، 33 نشانه وجود حس خصومت هستند كه اگر جمع نمرات آنها بين 28 تا 32 شود يعني شما از ميزان خصومت بالايي برخورداريد و به شما توصيه ميشود در باورها و عقايد خود تغيير دهيد و در صورت امكان به روانشناس براي كمك گرفتن در تغيير اين نگرشها مراجعه كنيد و اگر جمع نمرات شما بين 24 تا 28 بود يعني شما از حس خصومت متوسطي برخورداريد. (خصومت درواقع داشتن حس پرخاشگري دروني و بد بینی نسبت به دیگران است كه ميتواند فرد را به سمت رفتارهاي خشن و پرخاشگرانه سوق دهد.)

چه مقدار پرخاشگری غيرمستقيم در شما وجود دارد؟
    شما چه مقدار از مقياس خشم را دارا هستيد؟
    سوالهاي 15، 30، 34، 13، 14، 18 نشانه مقياس پرخاشگري غيرمستقيم هستند كه اگر جمع نمره شما در اين سوالات بين 20 تا 24 شود يعني از ميزان پرخاشگري غيرمستقيم بالايي برخوردار هستيد كه پيشنهاد ميشود به روانشناس مراجعه كرده يا با مشاور مشورت كنيد و اگر جمع نمرات شما بين 16 تا 20 شود شما از ميزان پرخاشگري غيرمستقيم متوسطي برخورداريد كه بهتر است از تكنيكهاي كنترل آن و آرامسازي خود كمك بگيريد.

پرخاشگري غيرمستقيم يعني حالتي كه علت عصبانیت و خشم خودرا نميشناسيم؛ مثلا در اتوبوس به اشتباه به فردي برخورد ميكنيم و او شروع به پرخاشگري ميكند، اين نوع پرخاشگري را كه درواقع زمينههاي قبلي دارد و درحقيقت تخليه هيجانهاي قبلي است، پرخاشگري غيرمستقيم مينامند. درواقع اين همان حالت خشمي است كه بهطور معمول به آن ميگوييم: «طرف دلش از جاي ديگر پر بود، اينجا خالي كرد و...»

خشم درونی داريد؟
    شما چه مقدار از مقياس خشم را دارا هستيد؟
    سوالهاي 3، 29، 19، 32، 7، 12، 22 نشانه مقياس خشم دروني هستند كه اگر جمع نمرات بين 24 تا 28 شود اين يعني ذهن شما از خشم دروني بالايي برخوردار است. (خشم، وضعيتي هيجاني است كه از ناراحتي كم و خفيف تا انفجار عصبانيت ميتواند گسترده شود. نشانههاي فيزيكي خشم شامل تند شدن ضربان قلب، افزايش فشارخون و بالا رفتن ميزان آدرنالين در خون است. خشم درونی هر لحظه میتواند به خشم بیرونی بیانجامد)

منبع:بیتوته
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض آیا تنبل هستید؟

تنبلي از آن مشكلاتي است كه همه ما با آن دست به گريبان هستيم، عده*اي از ما مي*توانيم بر آن غلبه كنيم براي همه ما پيش آمده كارهايمان را از امروز به فردا مي*اندازيم. دلايل زيادي هم مي*توانيم براي اين تصميم*مان بياوريم. از سردرد گرفته تا مشغله*هاي روزانه اما اين دلايل فقط به يك نقطه ختم مي*شوند؛ تنبلي! براي اينكه متوجه شويد شما آدم تنبلي هستيد يا خير، تنها كافي است به اين سؤال پاسخ دهيد: آيا كار نيمه*تمام داريد؟ اگر جواب*تان مثبت است به*طور قطع شما هم جزو انسان*هاي تنبلي هستيد كه به بهانه*هاي مختلف از زيركار فرار مي*كنند.

شما جزو كدام دسته از تنبل*ها هستيد؟
    اصولا كساني كه در انجام كارهايشان موفق نمي*شوند، بهانه*هاي زيادي مي*آورند. اولين قدم برای غلبه بر تنبلی، پيدا كردن بهانه*اي است كه براي فرار از كار مي*تراشيد.

1. دوست ندارم اين كار را انجام بدهم!
    بله، بدون*شك، كاري كه شما از انجام دادنش لذت نمي*بريد، جزو كارهاي عقب*افتاده شماست. اما آيا با گذشت زمان خوشايندتر مي*شود؟ یا برعكس هرقدر شما زمان بيشتري را تلف كنيد، وضع بدتر خواهد شد. از آن گذشته وجدان راحتي هم نخواهيد داشت. با خودتان صادق باشيد، آيا مايل نيستيد فردا صبح كه از خواب بيدار شديد خبري از اين كار غيرقابل تحمل نباشد؟

اگر شما جزو گروه اول بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    شما فردي هستيد كه ميل به پذيرفتن حقايق ندارد و به قول معروف از شنيدن حرف راست ناراحت مي*شويد. بيشتر در رؤيا زندگي مي*كنيد و دوست داريد اصولا همه*چيز طبق ميل شما پيش برود. روحيه حساسي داريد و اهل جنگ و بحث نيستيد و به دنبال يك زندگي آرام و بي*دغدغه هستيد.

2.حالا حوصله ندارم انجام بدم...
    اگر بهانه شما اين است، بايد به خود ثابت كنيد كه بنده، عقيده روحيه و ميل خود نيستيد. نقطه شروعي مشخص كنيد، نفس عميقي بكشيد و شروع كنيد. مطمئنا وقتي تصميم محكم مي*گيريد روحيه شما به كلي تغيير مي*كند. بي*ميلي شما ناشي از كاري كردن نيست، برعكس آن ناشي از كاري نكردن است، بنابراين راه مبارزه با بي*ميلي و بي*حالي فعال شدن آن است.

اگر جزو گروه دوم بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    شما از آن دسته آدم*هايي هستيد كه احتياج به يك نيروي محركه براي پيشرفت دارد. علاقه زيادي به ايجاد زندگي مشترك نداريد اما زندگي مشترك مي*تواند همان نيروي محركه*اي باشد كه به آن نياز داريد. به آينده فكر نمي*كنيد و بيشتر در زمان حال زندگي مي*كنيد. خاطرات*تان را به*راحتي فراموش مي*كنيد، زياد مي*خوابيد و از غذا خوردن لذت مي*بريد.

3. سرم درد مي*كند
    اين بهانه ممكن است درست باشد اما به*جاي کنار گذاشتن كار، دليل سردرد خود را پیدا کنید. اگر سردرد شما ناشي از استرس در ارتباط با فعاليت به*خصوصي بود، مثلا اگر هربار مي*خواهيد كاري را شروع كنيد سردرد مي*گيريد، سعي كنيد علت اصلي اين استرس را بيابيد. وقتي فهميديد كه چرا از انجام اين كار به*خصوص ناراحتيد، به جاي كنار گذاشتن کار، با آن برخورد كنيد. اما فراموش نكنيد كه در بسياري از موارد بهترين راه برخورد با استرس سردرد، روبه*رو شدن با كار نگران*كننده است.

اگر جزو گروه سوم بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    شما خيلي احساساتي هستيد. عاشق رنگ*هاي شاد و طبيعت هستيد. زندگي ماشيني با روحيات شما خيلي سازگاري ندارد، انسان مهرباني هستيد اما بايد مراقب باشيد تا از مهرباني شما سوء*استفاده نشود. به اطرافيانتان بيش از حد توجه مي*كنيد و اين توجه باعث ايجاد نگراني در شما مي*شود. حضورتان به ديگران آرامش مي*دهد اما خودتان اين آرامش را تنها از طبيعت مي*توانيد دريافت كنيد.

4. فعلا سرم شلوغ است
    اين هم يكي از آن توجيهات بسيار متداول كساني است كه انجام كارهايشان را به بعد موكول مي*كنند. حتي اگر سرتان به*راستي هم شلوغ نباشد براي خودتان كار تراشي مي*كنيد. ظاهرا خشنودكننده هم هست چون مي*توانيد با اين توجيهات خود را فريب دهيد. در اينگونه مواقع يك سؤال اساسي از خودتان بپرسيد: آيا اهميت كاري كه براي خود تراشيده*ايد بيشتر از اهميت كاري است كه مدت*ها نيمه*تمام رها شده است؟ اگر پاسخ شما مثبت است در اين صورت مانعي ندارد اما در بيشتر مواقع اين پاسخ منفي است.

اگر جزو گروه چهارم بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    خيلي آدم مورداعتماد و كمي هم دم*دمي مزاج هستيد.اطرافيان، شما را انساني خودخواه مي*نامند اما شما به هيچ**عنوان با اين نظر موافق نيستيد تا جايي كه بتوانيد به ديگران كمك می*كنيد اما به شرطي كه به كارها و برنامه*ريزي*تان لطمه*اي وارد نشود. مديريت قوي داريد و مي*توانيد در آن واحد، چندكار را انجام دهيد.

5. هنوز فرصت دارم...
    بسيار خب، با اين حساب شما مشكلي نداريد، كاري داريد كه بايد انجام دهيد و طبق گفته خودتان فرصت هم داريد، بنابراين مي*توانيد به سرعت دلخواه خود كار كنيد، نه برده ساعت باشيد و نه تابع تقويم، در اين صورت پيش اطرافيانتان روسفيد مي*شويد مسلما اگر ببينيد كار ناخوشايندي را به*راحتي و به سرعت انجام مي*دهيد در مقام تحسين شما برمي*آيند.

اگر شما جزو گروه پنجم بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    ذاتا بدقول هستيد و به قول معروف همه كارهايتان را در دقيقه 90 انجام مي*دهيد. حس مسئوليت**پذيري داريد اما اين حس خيلي پررنگ نيست. انساني اجتماعي هستيد و مورداعتماد. جلب رضايت اطرافيان برايتان اهميت دارد، اصولا خوش*لباس هستيد، از هيجان خوش*تان مي*آيد و ترجيح مي*دهيد زندگي*تان كمي مهيج باشد اما به*شرطي كه برايتان ايجاد تنش نكند.

6. ديرتر هم انجام بدهم اتفاقي نمي*افتد:
    احتمالا اين مرسوم*ترين توجيه است. اين طرز فكر از اعتمادبه*نفس شما مي*كاهد و عادت بدي را تقويت مي*كند كه مطمئنا روي حل و فصل ساير مشكلات شما هم تاثير نامساعد مي*گذارد. از سوي ديگر به ياد داشته باشيد كه در بيشتر مواقع ديرتر انجام دادن كارها مي*تواند ارزش کار را از بین ببرد.

اگر جزو گروه ششم بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    دركل*، آدم بي*توجهي بوده و نسبت به بسياري مسائل بي*دقت هستيد. اين بي*توجهي ممكن است سلامت شما را هم به خطر بيندازد. اهل ريسك كردن نيستيد. فيلم ديدن از تفريحات موردعلاقه شماست. رفيق*باز هستيد، ترجيح مي*دهيد در تعطيلات آخر هفته به جاي سفر در خانه بنشينيد. خانواده*دوست هستيد.

7. امروز خيلي دير شده
    اين هم بهانه* ديگري است تا تنبل*ها كارهايشان را انجام ندهند. براي اينكه شما را متقاعد كنيم، بهتر است اين جمله را به ياد داشته باشيد كه هيچ*كس آنقدر وقت ندارد كه تنها از لحظات ايده*آل استفاده كند. از همه دقايق عمر بايد بهترين استفاده را كرد زيرا به هر صورت گرانبها هستند.

اگر شما جزو گروه هفتم بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    ذاتا انسان* آرامي هستيد و هروقت بخواهيد كاري را انجام دهيد خيلي وقت و حوصله براي آن صرف مي*كنيد. عجول نيستيد و اصولا سعي مي*كنيد از انجام هر كاري لذت ببريد. كمي وسواس داريد اما اين نوع وسواس قابل كنترل است. به نظم علاقه داريد اما براي رسيدن به نظم موردنظرتان كم تلاش مي*كنيد.

8. خيلي سخت است
    اگر به اين بهانه دست از كار بكشيد واقعا مشكل تنبلي داريد. اما در چنين شرايطي به ياد داشته باشيد كه شما پيش از اين هم كارهاي دشواري را انجام داده*ايد. از آن گذشته آيا اگر حالا اين كار را انجام ندهيد ساده*تر مي*شود؟ هرگز اجازه ندهيد كه دشواري كار مانع از اقدام شما شود. به هر زحمت كه شده از خود بپرسيد با به تاخير انداختن كار چه نصيب شما مي*شود؟

اگر جزو گروه هشتم بهانه*هاي متداول هستيد پس:
    شما انسان راحت*طلبي هستيد. به خوردن غذاهاي فست*فودي علاقه*مند هستيد، وقتي به خريد برويد از اولين مغازه تمام آنچه نياز داريد را خريداري مي*كنيد. سختگير نبوده و اهل جروبحث كردن با اطرافيان*تان نيستيد. خوش*سليقه و به انجام كارهاي هنري علاقه*مند هستيد. از طرفداران زندگي مدرن هستيد و از تكنولوژي استقبال مي*كنيد.

9. نمي*دانم از كجا شروع كنم؟
    گاهي اوقات كارهايي كه نيمه*تمام رها شده*اند به*قدري زياد هستند كه نمي*دانيد از كجا بايد شروع كرد و به بهانه اينكه نمي*توانيد در اين مورد تصميم بگيريد از انجام آن طفره مي*رويد. بايد سعي كنيد كارتان را به اجزاي كوچك*تر تقسيم كنيد و يك به يك آنها را انجام دهيد. اين را به خاطر داشته باشيد كه نه تنها شما، بلكه هيچ كسي قادر نيست كارهاي تلمبار شده را يك جا و با هم انجام دهد.

اگر جزو گروه نهم بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    شما كمي فراموشكار هستيد اما اين مشكل خيلي جدي نيست. خوشفكر هستيد و همه*چيز را در ذهن خودتان دسته*بندي مي*كنيد. هم اهل خانواده هستيد و هم دوستان زيادي در اطرافتان داريد اما اين دو گروه هيچ*وقت با هم يكي نمي*شوند. دركل روابطي تعريف شده داريد. از انجام بازي*هاي فكري لذت مي*بريد. خيلي از مكان*هاي تفريحي شلوغ خوش*تان نمي*آيد اما گذراندن تعطيلات دركنار اعضاي خانواده از علايق شماست.

10. اول كمي* غذا مي*خورم بعد شروع مي*كنم
    اين كار اشتباهي است، شما مي*خواهيد به اصطلاح گرسنگي*تان را برطرف كنيد اما درحقيقت وضع را از آنچه بوده خراب*تر مي*كنيد. بايد سعي كنيد وعده غذايي يا تنقلاتي را كه قصد خوردن آن را داريد به بعد از كار ناتمام*تان موكول كنيد. در غير اين صورت مطمئنا بعد از رفع گرسنگي*تان احتياج به استراحت خواهيد داشت و اگر همين*طور پيش برويد كار به جايي خواهد رسيد كه امروز هم كار نيمه*تمام*تان را انجام نخواهيد داد.

اگر جزو گروه دهم بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    خوابيدن براي شما يكي از لذت*هاي زندگي است. دركل انساني هستيد كه تفريحات را خيلي دوست دارد و براي آن برنامه*ريزي مي*كند. از نظر اخلاقي تاحدودي به سنت*ها پايبند هستيد اما آنها را به چشم قوانين نگاه نمي*كنيد. اهل ريسك كردن هستيد و دوست داريد زندگي*تان كاملا مهيج باشد.

11. تلويزيون برنامه جالبي دارد
    خيلي*ها اعتقاد دارند كه تلويزيون وسيله*اي براي تلف كردن وقت است كه البته ممكن است شما با اين گفته موافق نباشيد اما لحظه*اي با خودتان صادق باشيد، جانبدارانه راجع به تلويزيون (اين پديده محبوب) قضاوت نكنيد، در اين صورت خواهيد ديد كه تلويزيون مسئول بسياري از كارهاي ناتمام مانده و مسئول بسياري از تنبلي*هاست.

اگر جزو گروه يازدهم بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    خصلت ماجراجو بودن از بارزترين ويژگي*هاي شماست. البته توجه داشته باشيد كه حس كنجكاوي در شما باعث بروز اين خصوصيت شده است. عاشق سفر كردن هستيد و كمي هم بي*احتياط. زياد به سلامت جسم*تان اهميت نمي*دهيد اما از روحيه خوب و شادي برخورداريد و اين شادي و انرژي را مي*توانيد به*راحتي به اطرافيان*تان منتقل كنيد.

12. تا خواستم شروع كنم تلفن زنگ خورد
    احتمال وقوع اين اتفاق به حدي ضعيف است كه باورش مشكل خواهد بود، بنابراين در بيشتر مواقع شما منتظر تماس مي*شويد و اگر هم كسي با شما تماس نگيرد مطمئنا دليل ديگري را جايگزين *آن خواهيد كرد. اين بهانه*اي نيست كه شما بتوانيد با عنوان كردنش كسي را قانع كنيد و از زير كارتان فرار كنيد. حتي اگر در مواقعي چنين شرايطي هم پيش بيايد به*راحتي مي*توانيد با جواب ندادن به تلفن اين مشكل*تان را حل كنيد.

اگر جزو گروه دوازدهم بهانه*هاي متداول هستيد، پس:
    شما فردي منفعت*طلب هستيد و به دنبال آرامش و آسايش اما براي به*دست آوردن آن كوچك*ترين تلاشي انجام نمي*دهيد. به*دنبال ماديات هستيد و پول در زندگي*تان نقش مهمي را ايفا مي*كند. دوستان زيادي داريد اما با هيچ*كدام صميمي نيستيد. زود عصباني مي*شويد اما قلبي مهربان داريد. عكس*العمل شما در برابر مسائل پيش آمده بيش از حد و كمي با اغراق است.
    منبع:مجله زندگی ایده آل
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض آیا غر غرو هستید؟

هدف از هفته ای بدون غرزدن آگاه شدن از این موضوع است که افکار و کلمات ما چقدر می توانند منفی باشند. هدف حذف شکایت ها و افکار منفی بی مورد تا جای ممکن و جایگزین کردن آنها با افکار و عادت های منفی است. لطفا یک هفته به این تمرین اختصاص دهید تا نتایجش را ببینید.

● روز اول: افکار و کلمات تان را بازبینی کنید

امروز را به بازبینی افکار و کلمات بگذرانید. از افکاری که به ذهنتان می رسد و کلماتی که از دهانتان خارج می شود، شگفت زده می شوید. نکته کلیدی بیشتر از افکار و صحبت هایتان است.

● روز دوم: یک لیست شکرگزاری بنویسید

صبح، هنگامی که از خواب بیدار شدید لیستی از مواردی که به خاطر داشتنشان قدردان هستید، تهیه کنید. هنگامی که خودتان را در حال شکایت کردن می یابید، بر مواردی که به خاطرشان سپاسگزارید، تمرکز کنید.

● روز سوم: پیاده روی شکرگزاری کنید

صبح که بیدار شدید، پیاده روی شکرگزاری انجام دهید. درحالی که قدم می زنید، به همه چیزهایی که برای داشتنشان سپاسگزارید، فکر کنید. تلاش کنید این حالت از سپاسگزاری را به خاطر بسپارید و در طول روز آن را به خاطر آورید.

● روز چهارم: بر کارهای خوب تمرکز کنید

امروز باید به جای تمرکز بر چیزهای بد بر چیزهای درست تمرکز کرد. ترجیحا بر آنچه در زندگیتان درست است، نه خطا، تمرکز کنید. بر آنچه دیگران درست، نه اشتباه، انجام می دهند تمرکز کنید. به جای انتقاد، تحسین کنید. در عوض آنچه مجبور به انجام آن هستید، بر آنچه به دست می آورید، تمرکز کنید.

● روز پنجم: با یک دفتر وقایع روزانه موفقیت شروع کنید

همه ارتابط های عالی و پیشرفت های امروزتان را بنویسید. این کار را در طول روز و قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید.

● روز ششم: رها کردن

لیستی از مواردی تهیه کنید که مایلید درباره آنها شکایت کنید. با کمک این لیست، چیزهایی که در کنترلتان است و قدرت تغییر آن را دارید و چیزهایی را که ماورا کنترلتان است، شناسایی کنید. راه حل ها و پیشنهادهای ممکن و یک طرح قابل اجرا برای چیزهایی که در کنترلتان است، بنویسید. کلمه صرف نظر را در کنار موضوعاتی که خارج از کنترلتان است، بنویسید.

● روز هفتم: تنفس

ده دقیقه را در سکوت بگذرانید. هنگام دعا یا مدیتیشن، استرش را به انرژی مثبت تغییر دهید و برتنفستان تمرکز کنید. تمام روز هر زمان که احساس استرس می کنید، یا قصد شکایت کردن دارید، ده ثانیه مکث کنید و چند نفس عمیق بکشید. به نفس ها و موهبت های الهی اهمیت دهید.

● تعیین درجه غرغروبودن شما

در زیر پنج جمله مشاهده می کنید که با آن موافق یا مخالفید. هر جمله را بخوانید، سپس بهترین گزینه را انتخاب کنید.

▪ من معمولا مشکلاتم را با دیگران درمیان می گذارم.

۷ خیلی موافقم

۶ موافقم

۵ کمی موافقم

۴ نه موافقم، نه مخالف

۳ کمی مخالفم

۲ مخالفم

۱ خیلی مخالفم

▪ من معمولا احساسات منفی ام را با دیگران درمیان می گذارم.

۷ خیلی موافقم

۶ موافقم

۵ کمی موافقم

۴ نه موافقم، نه مخالف

۳ کمی مخالفم

۲ مخالفم

۱ خیلی مخالفم

▪ من بر علت مشکلات بیشتر از راه حل ها تمرکز می کنم.

۷ خیلی موافقم

۶ موافقم

۵ کمی موافقم

۴ نه موافقم، نه مخالف

۳ کمی مخالفم

۲ مخالفم

۱ خیلی مخالفم

▪ اگر زندگی ام به صورت یک فیلم نمایش داده شود من آن را به جای یک داستان عاشقانه، کمدی یا الهام بخش، یک درام توصیف می کنم.

۷ خیلی موافقم

۶ موافقم

۵ کمی موافقم

۴ نه موافقم، نه مخالف

۳ کمی مخالفم

۲ مخالفم

۱ خیلی مخالفم

▪ من خیلی غرغر می کنم.

۷ خیلی موافقم

۶ موافقم

۵ کمی موافقم

۴ نه موافقم، نه مخالف

۳ کمی مخالفم

۲ مخالفم

۱ خیلی مخالفم

حالا امتیازهای مربوط به هر جواب را جمع کنید. به عنوان مثال اگر جوابتان به همه سوالات، «خیلی موافقم» باشد، پس جمع همه آنها، ۳۵ می شود؛ یعنی جمع پنج تا هفت با هم.

۳۰ ۳۵: شما یک غرغروی واقعی هستید. غر زدن برایتان یک عادت شده و حالا زمان آن است که روزه غرنزدن بگیرید و یک طرح عملی را اجرا کنید.

۲۴ ۲۹: شما یک غرغرو هستید. زمان زیادی را به تمرین غرغرکردن می گذرانید. به جای این کار، سوار اتوبوس انرژی و مثبت اندیشی شوید.

۱۸ ۲۳: شما در نیمه های جاده قرار دارید. دنده را عوض کنید، بر نکته های مثبت تمرکز کنید، زمان زیادی را در جاده مثبت اندیشی بگذرانید.

۱۲ ۱۷: غرزدن برای شما، مشکلی جدی محسوب نمی شود، مثبت باشید.

۶ ۱۱: شما هرگز غرغر نمی کنید، انرژی مثبت را تقویت و با دیگران قسمت کنید.

منبع:بیتوته
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض آیا افسرده هستید؟

پرسش نامه دكتر بك یكی از بهترین معیار های روان پزشكی است برای تعیین سطح افسردگی .این پرسش نامه را به دقت بخوانید و به سوال های آن یك به یك پاسخ دهید

1

0 )من غمگین نیستم

1) من غمگینم

2)غم و غصه از زندگی من دست بر نمی دارد

3) دیگر تحمل این زندگی را ندارم

2

0) من به آینده خوشبینم

1)امیدی به آینده ندارم

2)احساس می كنم كه آینده خوبی در انتظارم نیست

3)هیچ روزنه امیدی در زندگی ام نیست

3

0)من ناكام نیستم

1)من از دیگران ناكام ترم

2)وقتی به گذشته نگاه می كنم می بینم تمام زندگی ام شكست و ناكامی بوده است

3)من یك شكست خورده تمام عیارم

4

0)مثل گذشته از زندگی ام رضایت دارم

1)مثل گذشته از زندگی لذت نمی برم

2) از زندگی ام رضایت واقعی ندارم

3)از همه چیز و همه كس ناراضی ام

5

0)احساس گناه و تقصیر نمی كنم

1)گاهی اوقات احساس گناه می كنم

2)اغلب اوقات احساس گناه و تقصیر دارم

3)همیشه احساس گناه و تقصیر در من است

6

0)انتظار مجازات ندارم

1)احساس می كنم ممكن است مجازات شوم

2)انتظار مجازات دارم

3)مطمئنم مجازات می شوم

7

0)من از خودم رضایت دارم

1)من از خودم ناراضی ام

2)از خودم بدم می آید

3)من از خودم متنفرم

8

0)من بدتر از دیگران نیستم

1)گاهی از خودم به خاطر خطاهایم انتقاد می كنم

2)همیشه به خاطر خطاهایم خودم را سرزنش می كنم

3)برای هر اتفاق و حادثه ای خودم را سرزنش می كنم

9

0)هیچ وقت به خودكشی فكر نمی كنم

1) فكر خودكشی به سرم زده ولی هیچ وقت اقدام به خود كشی نكرده ام

2)به فكر خودكشی هستم

3)اگر بتوانم خودكشی می كنم
    10

0)بیش از حد معمول گریه نمی كنم

1)بیشتر از گذشته گریه می كنم

2)همیشه در حال گریه كردنم

3)قبلا زیاد گریه می كردم اما حال با آن كه دلم می خواهد نمی توانم گریه كنم

11

0)كم حوصله تر از گذشته ام

1) از گذشته كم حوصله ترم

2)اغلب اوقات كم حوصله ام

3) همیشه كم حوصله ام

12

0)مثل همیشه مردم را دوست دارم

1)كمتر از گذشته به مردم علاقمندم

2)تا حدود زیادی علاقه ام را به مردم از دست داده ام

3)از همه مردم سیر شده ام و دیگر به هیچ كس علاقه ای ندارم

13

0)مثل گذشته تصمیم می گیرم

1)كمتر از گذشته تصمیم می گیرم

2)نسبت به گذشته تصمیم گیری برایم سخت تر شده است

3) قدرت تصمیم گیری ام را كاملا از دست داده ام

14

0)جذابیت گذشته را دارم

1)نگرانم كه جذابیتم را از دست بدهم

2) احساس می كنم كه جذابینم را روز به روز بیشتر از دست می دهم

3)من زشت هستم

15

0)به خوبی گذشته كار می كنم

1) به خوبی گذشته كار نمی كنم

2)برای هر كاری مجبورم به خودم فشار بیاورم

3)دستم به هیچ كاری نمیرود
    16

0) مثل گذشته خوب می خوابم

1)مثل گذشته خوابم نمیبرد

2)یكی دو ساعت زودتر از معمول از خواب می پرم و دوباره خوابیدن برایم سخت می شود

3)چند ساعت زودتر از معمول از خواب می پرم و دیگر خوابم نمی برد

17

0)بیشتر از گذشته خسته نمی شوم

1)بیشتر از گذشته خسته می شوم

2)از انجام هر كاری خسته می شوم

3)از شدت خستگی هیچ كاری نمی توانم انجام دهم

18

0)اشتهایم هیچ تغیری نكرده است

1)اشتهایم به خوبی گذشته نیست

2)اشتهایم خیلی كم شده است

3)تازگی ها هیچ اشتهایی به غذا ندارم

19

0)اخیرا وزن كم نكرده ام

1)تازگی بیش از دو و نیم كیلو وزن كم كرده ام

2)تازگی بیش از پنج كیلو وزن كم كرده ام

3) تازگی بیش ازهفت كیلو وزن كم كرده ام

20

0)بیش از گذشته بیمار نمی شوم

1) سردرد و دل درد و یبوست دارد اذیتم می كند

2)به شدت نگران سلامتم هسنم

3)آنقدر نگران سلامت خود هستم كه دست و دلم به هیچ كاری نمی رود

21

0)میل ج.... ام هیچ تغیری نكرده است

1) میل ج.... ام تازگی كمتر شده است

2)میل ج.... ام خیلی كم شده است

3)اصلا هیچ میل ج.... در من باقی نمانده است

تفسیر تست

ابتدا باید نمره ها را با هم جمع كنید

10-1شما افسرده نیستید

16-11خطرناك و شدید است حتما با روانپزشك یا روانشناس مشورت كنید افسردگی شما خفیف است

30-17 بهتر است هر چه زودتر با روانشناس مشورت كنید

40-31 افسردگی شما شدید است مشورت با روانشناس را فراموش نكنید

بیشتر از 40 افسردگی شما بسیار است حتما با روان پزشك مشورت نمایید
    منبع:فان شاد
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض آیا آدم نرمالی هستید؟

اخلاق بخش عمده*ای از پیكره نرمال بودن را تشكیل می*دهد. اخلاق، انسان را وادار به پیروی از برخی باورهای ارزشی و متعالی می*كنند. ما در روان*شناسی، انسان را مظهر تعالی خداوند می*دانیم...

13 ویژگی آدم های نرمال

یعنی ایمان به خداوند، ایمان به ارزش*ها، ایمان به مقدسات تعریف شده كه بخشی از آن به مقدسات و ارزش*های متعالی برمی*گردد و بخشی از آن نیز به اخلاق و صفات خوب متعالی مانند توكل، امید و... مربوط می*شود و فرد نرمال چنین اخلاقی دارد و به آنها تمسك می*جوید.

1.بخشندگی و دست و دلبازبودن:

فرد نرمال، فقط دریافت*كننده محبت نیست و خود نیز به دیگران مهر می*ورزد، بنابراین فردی كه همنوعش برایش مهم نیست و روابط عاطفی*اش با فرزند، همسر، دوست، خواهر و برادر و... كند یا ضعیف است یا برعكس آنقدر روابط عاطفی*اش بیش از حد می*شود كه به وابستگی می*انجامد نرمال نیست.

2.داشتن هوش اجتماعی:

فرد نرمال باید هوش اجتماعی داشته باشد تا بتواند به دنبال فعالیت*های شغلی و عملكردی برای بروز و ایجاد یك فعالیت مولد باشد. فعالیت*های غیرمولد و بی*فایده و بی*ارزش، مانند بسیاری از فعالیت*هایی كه در جهت خلاف است یا انجام آنها فایده*ای برای فرد یا افراد جامعه ندارد، فعالیت غیرمولد شناخته می*شود.

3.قدرت حل مساله:

فردی كه قدرت حل مساله دارد، در برابر مشكلات تسلیم نمی*شود و سعی می*كند برای مشكلات خود راه*حل پیدا كند. طبیعی است برای رسیدن به این هدف باید واقعیت*های موجود را درك كرد. افرادی كه از این درك عاجزند و تفكرات سحرآمیز دارند، به رمل و اسطرلاب، جادو و سحر و دعانویسی و كف*بینی و موضوعات خرافی می*پردازند، قدرت حل مساله ندارند زیرا نمی*توانند واقعیت*های موجود را قبول كنند. نكته قابل توجه اینكه حتی در حل مساله، تكرار مكررات هم طبیعی نیست بلكه فرد باید برای حل مشكلاتش ابداع و تنوع در تصمیم*گیری داشته باشد.

4.گذشت، بخشندگی و مروت:

فرد نرمال باید گذشت و بخشش داشته باشد و سخت و غیرقابل انعطاف نباشد و در عین حال بتواند خشم خود را بروز دهد. فردی كه مدام خشمش را فرومی*خورد و جرات ابراز احساسات خود را ندارد، نرمال نیست. البته بروز خشم باید بدون صدمه و اهانت به خود و دیگران باشد و فرد نباید ذره*ای به شخصیت خود یا دیگران لطمه بزند.

5.قدرت مقابله با استرس:

واقعیت این است كه ما در فضایی از استرس و اضطراب به سر می*بریم. فرد نرمال باید بتواند با این استرس*ها مقابله یا از مكانیسم*های مقابله*ای برای رفع استرس*ها استفاده كند تا خود را با هر استرسی انطباق دهد و با آن مقابله كند. متاسفانه ما با بسیاری از فقدان*ها، مشكلات مالی و اقتصادی، مسایل اجتماعی و محیطی، مسایل سیاسی و... روبرو هستیم. فرد باید بتواند با این استرس*ها كنار بیاید. كسی كه زود می*شكند و در برابر اندك استرسی كمر خم می*كند، نرمال نیست. هركس ممكن است یك عزیز، مال یا شغلش را از دست بدهد، اما باید بتواند محرومیت*ها را تحمل كند و در برابر این فقدان*ها قدرت مانور و سوگواری داشته باشد و به پذیرش نهایی واقعیت برسد.

6.قدرت مدیریت:

فرد نرمال باید قدرت مدیریت محیط اطرافش و محیطی كه در آن زندگی یا كار می*كند، داشته باشد و این به یك مدیریت ذاتی نیاز دارد.

7.در نظر گرفتن جوانب احتیاط:

فرد نرمال باید همه جوانب احتیاط را رعایت كند و به اصطلاح خود را ارزان نفروشد. البته منظور این است كه بدبین باشد زیرا بدبینی خود غیرطبیعی است اما احتیاط، وجه مهمی از نرمال بودن است. فرد باید برای انجام معاملات اقتصادی، روابط بین فردی، امور اداری و شغلی و... محتاطانه عمل و رفتار خود را كنترل كند.

8.آموختن و آموزش:

فرد باید خودش را برای زندگی سرمایه*گذاری كند. باید دانش و آگاهی داشته باشد و واقع*بینانه به سرنوشتی كه بر او در زمان و مكان خاصی كه قرار دارد تحمیل شده، بپذیرد و در این زمینه آموزش ببیند زیرا اگر از مسایل پیرامون خود آگاهی نداشته باشد و آنها را نپذیرد، طبعا رفتار غیرطبیعی از خود نشان می*دهد و دچار آسیب*شناسی روانی می*شود و در گروه بیماران قرار می*گیرد. فرد نرمال باید عاشق یادگیری باشد و بتواند موضوعات مختلف را طراحی و سازماندهی كند.

9.كنجكاوی و علاقه*مندی:

انسان*های بی*تفاوت، بی*احساس، غیركنجكاو و غیرعلاقه*مند به موضوعات روزمره، انسان*های نرمالی نیستند بنابراین فردی كه زیبایی*ها را تقدیر و تحسین نمی*كند و نسبت به آنها كنجكاو نیست طبیعی و نرمال نیست.

10 آینده*نگر بودن:

فرد نرمال باید در مورد آینده خود جهت*گیری داشته باشد و بداند چه آینده*ای برای فردا و فرداهایش در نظر دارد، بنابراین باید برای سنین جوانی، میانسالی و سالمندی خود برنامه*ریزی كند.

11.خلاقیت و نوآوری:

فرد نرمال باید خلاق باشد و ایده داشته باشد و به دیگران و محیط كار و زندگی خود ایده بدهد. از سوی دیگر باید استقلال داشته باشد و اهداف مناسبی در سر بپروراند. فردی كه وابسته است، نمی*تواند اهداف درستی را برای آینده خود برنامه*ریزی كند.

شناسایی نیازها:

فرد نرمال باید نیازهایش را بشناسد و به ارزش*های وجودی خود پی ببرد و بتواند به مجهولات موجود در آنچه به عنوان واقعیت*های موجود ذهن خود و اطرافیانش فراگرفته است، پاسخ دهد.

12.شور و هیجان:

افراد نرمال باید در انجام امور از خود شوق و حرارت نشان دهند. افراد بی*حال و بی*احساسی كه از خود شوق و شوری نشان نمی*دهند، به خصوص در مسایل خانوادگی و اجتماعی، افرادی سرد و بی*احساس هستند نه نرمال.

13.عادل بودن:

عدالت صفت بسیار خوبی است كه باید آن را در انسان*های نرمال جستجو كنیم. فرد باید نسبت به شهروندان و خانواده خود عادل باشد و اگر نباشد از خود رفتارهای پرخاشگرانه، بی*تفاوتی، بی*احساسی، بی*توجهی، بی*عاطفگی و... نشان می*دهد.
    منبع:iran-forum.ir
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض تا چه حد اهل خطر کردن هستید؟

فكرمى كنيد موفقيت در زندگى به چه چيزهايى بستگى دارد؟ هوش؟ تحصيلات؟ وابستگان؟ زرنگى؟ يا چيزهاى ديگر؟ شايد يكى از مواردى كه بسيارى براى موفقيت آن را ضرورى مى دانند، خطركردن باشد. بدون پذيرفتن خطرات احتمالى كه از عوامل غيرقابل اجتناب هر تصميم بشرى است. بسيار مشكل مى توان وضعيت حال را تغيير داد و به وضعيت بهترى در آينده رسيد و اين همان خطرپذيرى است كه مى گويند هر چه سن بالاتر مى شود ميزان آن هم كمتر مى شود.

درهر شكل، آيا شما اهل خطر كردن هستيد؟ فكر مى كنيد اگر شرايط خاصى براى شما پيش بيايد، چگونه عمل خواهيد كرد؟ آيا جانب احتياط را خواهيد گرفت يا جانب خطر را كه متضمن پيروزى بزرگتر است؟ تست امروز ما ميزان خطرپذيرى شما را تخمين مى زند. شايد بتوانيد موفقيت يا عدم موفقيت خود را در زندگى براساس نتايج اين تست تا حدى پيش بينى كنيد!

۱ اگر به شما به طور معجزه آسايى اين امكان داده شود كه كل اطلاعات مربوط به آينده تان را بدانيد و با دانستن اينكه ممكن است آنچه مى فهميد بسيار دردناك يا ناخوشايند باشد، آيا از اين امكان استفاده مى كنيد؟

ـ بله (۱۰) ـ خير (۰)

۲ براى انتقال يك محموله غيرقانونى از شرق به غرب كشور به شما يك پيشنهاد ده ميليون تومانى شده است. آيا قبول مى كنيد؟

ـ بله (۱۰) ـ خير (۰)

۳ يكى از دوستان شما مسؤول انتخاب اولين فردى است كه براى زندگى به كره ماه فرستاده خواهد شد و او شما را در نظر گرفته است. آيا حاضريد اين كار را انجام دهيد؟

ـ بله (۱۰) ـ خير (۰)

۴ به نظر شما كمربند ايمنى:

ـ در هنگام رانندگى بسيار ضرورى است. (۰)
    ـ اگر خيلى تند نرانيد ضرورى نيست (۵)
    ـ اگر بدانيد چطور بايد رانندگى كنيد اصلاً ضرورى نيست. (۱۰)

۵ اگر بيمارى دردناك شما با يك عمل جراحى كه ۲۰% احتمال فلج شدن قابل درمان باشد، اين عمل را انجام خواهيد داد؟

ـ بله (۱۰) ـ خير (۰)

۶ اگر شما اين امكان را داشته باشيد كه مبلغ ده ميليون تومان از يك حساب به حساب بانكى خودتان منتقل كنيد، درصورتى كه بدانيد اين موضوع تا يك ماه بعد كشف نخواهد شد، اين كار را انجام خواهيد داد؟

ـ بله (۱۰) ـ خير (۰)

۷ شما براى رسيدن به قرار كه با دوستانتان داريد نيم ساعت تأخير كرده ايد. چراغ راهنمايى درتقاطعى كه همواره در آن پليس قرار دارد قرمز است و حدود ۵ دقيقه رسيدن شما را به تأخير خواهد انداخت. در اين شرايط:

ـ حتماً از چراغ قرمز رد مى شوم. (۱۰)
    ـ اطراف را نگاه مى كنم و اگرپليس را نبينم از چراغ قرمز رد مى شوم. (۵)
    ـ خوب دوستان من كه تا حالا منتظر شده اند، پنج دقيقه هم بيشتر ! (۰)

۸) اگر به شما بگويند امشب درشهرتان زلزله خواهد آمد:

ـ بدون شك شب را بيرون از منزل خواهم گذراند. (۰)
    ـ هر كارى همه مردم كردند، من هم همان كاررا مى كنم. (۵)
    ـ بابا اين حرفها كه شوخيه، كسى نمى تونه زلزله رو پيش بينى كنه! (۱۰)

۹ به نظر شما انجام يك كار پرهيجان ولى غيرقانونى منطقى است يا خير؟

ـ بله (۱۰) ـ خير (۰)

۱۰ عزيزترين دوست شما به يك بيمارى مرموز مبتلا شده كه احتمال سرايت آن ۱% است. آيا ارتباطتان را با او ادامه مى دهيد؟

ـ بله (۱۰) ـ خير (۰)

امتیازات بدست آمده را جمع بزنید و نتیجه را در زیر مشاهده فرمائید

(۷۰ تا ۱۰۰ امتياز) شما مطمئن هستيد كه امتيازها را درست محاسبه كرده ايد؟ اگر واقعاً اينطور باشد والبته به آنچه جواب داده ايد اعتقاد كامل داشته باشيد، شما بايد در ميان دوستان و آشنايتان به ديوانگى شهرت داشته باشيد؟ شما از آن دسته افرادى هستيد كه هر خطرى را مى پذيرند، حتى در شرايطى كه بطور بالقوه امكان پيش آمدهاى بسيار ناگوار محتمل است. شما طبيعتاً اهل فكر كردن به خطرات نيستيد وآماده ايد حتى چيزهاى ارزشمند رانيز براى رسيدن به سود احتمالى يا صرفاً به خاطر هيجان متضمن آن فدا كنيد. ما گفتيم كه پذيرفتن درصدى ريسك براى موفقيت لازم است. اما زياده روى در اين مورد هم مى تواند نتيجه معكوس به بار بياورد. آيا هرگز به نتايج ناگوار آنچه انجام مى دهيد فكر كرده ايد؟ گاهى اوقات بهايى كه براى اين كارها ممكن است بپردازيد بسيار فراتر ازسودى است كه ممكن است بدست بياوريد. بهتر است روح ماجراجويتان را در راههايى كه خطر كمترى دارند هدايت كنيد. به هر حال ما به شما گفتيم... ديگر خود دانيد!

(۳۵ تا ۶۵ امتياز) در حاليكه شما از اين واقعيت آگاهيد كه بدون ريسك كردن، چيز زيادى به دست نخواهيد آورد، اما براى آنچه حاضريد انجام دهيد نيز حد ومرز مشخصى قائل هستيد.شما به ندرت بدون فكر كردن و سبك و سنگين كردن خطرات وعوايد يك تصميم ، هرگز كارى انجام نمى دهيد. روش كار شما يك روش خردمندانه است كه براى اكثريت منطقى قابل قبول است. اما بعضى از سؤال هايى كه در اين تست مطرح شدند در منتهى اليه خطرپذيرى بودند. اگر شما به اين سؤال ها جواب مثبت داده ايد، لازم است كمى بيشتر درباره تصميم هاى احتمالى تان فكر كنيد. بدون شك كمى بيشتر فكر كردن برايتان ضرر نخواهد داشت. باز هم از ما گفتن بود و از شما........

(۰ تا ۳۰ امتياز) شعار هميشگى شما كه اطرافيان ودوستانتان را هم ديوانه كرده اين است: بهتر است مطمئن باشيد وگرنه دچار پشيمانى مى شويد! شما به هيچ وجه اجازه نخواهيد داد احتمالات حتى براى ۱% آنچه ممكن است اتفاق بيفتد تصميم بگيريد. اين طبيعت درنگ كننده شما مانند يك سپر محافظ در مقابل افسردگى، خطرات احتمالى وحتى شكست عمل مى كند. از آنجا كه بعضى از شرايط موجود در سؤال ها تا حد زيادى خطرناك بودند، نمى توان با احتمال ۱۰۰% گفت كه شما بيش از اندازه محافظه كار هستيد. اما اگر به ديگر سؤال هايى كه متضمن ريسك پذيرى متعادلى هستند (مانند ۱ ، ۳ ، ۷ و يا ۹) هم جواب منفى داده ايد، بايدگفت كه شما ديگر واقعاً محافظه كاريد. بين خطرى كه درباره آن فكر شده و يك تصميم گيرى آنى احمقانه تفاوت زيادى وجود دارد.اينكه از ديگران آنچه مى خواهيد را تقاضا كنيد، يا براى يافتن آنچه رؤياى هميشگى تان بوده ايد از بخشى از شرايط فعلى چشم پوشى كنيد لازمه يك زندگى هيجان انگيز است. جواهر لعل نهرو در اين باره مى گويد: بيش از حد محتاط بودن بزرگترين شكست ممكن است...!
    منبع: takedel.com
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض چقدر قاطع هستید؟

قاطعیت یکی از ویژگی های بسیار مؤثر و مثبتی است که بسیاری از ما دوست داریم واجد آن باشیم ولی متأسفانه بسیاری از افراد به دلایل گوناگون نمی توانند در شرایط مختلف قاطعیت خود را نشان دهند. از سوی دیگر معمولا شناخت ما از خودمان کافی و مناسبی نیست تا بتوانیم در سایه این شناخت نقایص و معایب رفتاری خود را برطرف کنیم. برای آن که دریابید تا چه اندازه از قاطعیت برخوردارید، آزمون این هفته را انجام دهید و مطابق آنچه خواهیم گفت، نتیجه آن را برای ما ارسال کنید.

به عبارات این پرسشنامه دو بار باید پاسخ دهید، ابتدا میزان ناراحتی یا اضطراب خود را درباره هر یک از موضوعاتی که در این پرسشنامه مطرح شده است مشخص کنید و برای نشان دادن میزان ناراحتی خود از هر موضوع یکی از امتیازات زیر را در نظر بگیرید و عدد مربوطه را در ستون الف بنویسید.

۱ = هرگز، ۲ = کمی، ۳ = تاحدی، ۴ = زیاد، ۵ = خیلی زیاد

ردیف عبارت الف) ناراحتی ب) مواجهه

۱ درخواست شما برای در اختیار داشتن یک خودرو رد می شود

۲ تعریف و تمجید کردن از یک دوست

۳ از دیگران درخواست لطف و کمک می کنید

۴ در مقابل اصرار فروشنده مقاومت می کنید

۵ عذرخواهی کردن در صورتی که اشتباه از شما باشد

۶ درخواست شما برای ملاقات خصوصی یا شرکت کردن در یک جلسه رد می شود

۷ قبول کردن ترس خود و درخواست تجدیدنظر

۸ اگر گفتار دوست صمیمی تان شما را ناراحت کند، به او تذکر می دهید

۹ درخواست افزایش حقوق

۱۰ قبول بی اطلاعی تان در بعضی زمینه ها

۱۱ رد کردن درخواست شما برای گرفتن پول قرضی

۱۲ پرسیدن سوالات شخصی

۱۳ متوقف کردن یک دوست پرحرف

۱۴ درخواست از دیگران برای انتقاد سازنده از شما

۱۵ پیشقدم شدن برای گفت وگو با یک غریبه

۱۶ تحسین و تمجید از شخصی که شما به او علاقه دارید

۱۷ تقاضای قرار ملاقات خصوصی یا شرکت در جلسه خصوصی با دیگری

۱۸ درخواست وقت ملاقات مجدد از شخصی که درخواست اولیه شما را برای ملاقات رد کرده باشد

۱۹ قبول می کنید که مطلبی برایتان مبهم است و تقاضا می کنید که آن را برایتان روشن کنند

۲۰ درخواست استخدام

۲۱ پرسیدن از دیگری که آیا شما او را رنجانیده اید یا نه

۲۲ به دیگری بگویید که از رفتار او خوشتان می آید

۲۳ درخواست پذیرایی شدن وقتی که انتظار این کار وجود دارد، مثلاً وقتی در رستوران هستید

۲۴ گفت وگوی بی پرده با کسی که از رفتار شما انتقاد کرده است

۲۵ پس دادن اشیا یا اقلام ناقص در یک فروشگاه یا رستوران

۲۶ ابراز نظر مخالف با کسی که با او در حال صحبت هستید

۲۷ مقاومت در مقابل درخواست رابطه صمیمی وقتی که به آن تمایل ندارید

۲۸ تذکر دادن به دیگری وقتی که احساس می کنید عمل او نسبت به شما منصفانه نبوده است

۲۹ قبول یا رد درخواست دیگری برای قرار ملاقات خصوصی با شما

۳۰ دادن خبر خوب درباره خود به دیگران

۳۱ مقاومت کردن در مقابل اصرار دیگران برای مصرف دخانیات

۳۲ مقاومت در مقابل درخواست غیرمنصفانه یک شخص مهم

۳۳ رها کردن مسئولیت در محل کار

۳۴ مقاومت در مقابل اصرار دیگران برای مصرف مواد مخدر

۳۵ گفت وگوی بی پرده با کسی که از کار شما انتقاد می کند

۳۶ درخواست پس گرفتن چیزی که به کسی قرض داده اید

۳۷ قبول کردن تحسین یا هدیه از دیگران

۳۸ ادامه گفت وگو با کسی که با شما مخالفت می کند

۳۹ تذکر به کسی که گفتار یا رفتارش؛ شما را ناراحت می کند

۴۰ تذکر دادن به کسی که شما را در مقابل جمع ناراحت می کند

در مرحله دوم پاسخ گویی به پرسشنامه باید به همان عبارات قبلی بدون در نظر گرفتن پاسخ اول دوباره پاسخ دهید. اما این بار چگونگی پاسخ احتمالی خود را در صورت مواجه شدن با آن شرایط مشخص کنید و با توجه به امتیازات زیر برای هر کدام از عبارات امتیازی را در ستون «ب» بنویسید:

۱ = همیشه، این کار را می کنم. ۲ = معمولاً، این کار را می کنم. ۳ = گاهی اوقات این کار را می کنم.۴ = به ندرت این کار را می کنم. ۵ = هرگز این کار را نمی کنم
    منبع:خراسان
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض آیا فضول هستید؟!!

منظور همون کنجکاوی بیش از حده !اگرچه کنجکاوى همیشه یک صفت پسندیده محسوب مى شود اما اگر از حدمتعارف خود خارج شود دیگر آن قدرها هم شایسته نخواهد بود و شاید چیزی فراتر از کنجکاوی (همون فضولی خودمون) به حساب بیاید. شما معمولاً با دوستان فضولتان چه کار مى کنید؟ بدون تردید سعى مى کنید هر طور شده آنها را از سرخودتان باز کنید، درست است؟ اما آیا مى دانید خود شما چقدر دچار این مشکل هستید؟!

اگـر مـایـلید اطلاعات بیشتری درباره شخصیت خودتان از خصوصیاتی که باعث مـی*شوند تعادل در کنجکاوی شما مشخص شود آگاه شوید، به تست زیر که شامل ۱۰ سوال است با دقت تمام و در کمال صداقت پاسخ دهید. برای انجام تست لطفا امتیازات هر سوال را یادداشت کنید و در پایان با مقایسه با نتایج، درصد کنجکاوی شخصیت خودتان را محک بزنید :

۱٫ تصورکنید که صبح خواب مانده اید و دیرتان شده است. هنگام خروج از خانه صداى دعواى همسایه را مى شنوید. آیا مى ایستید تا ببینید موضوع از چه قرار است؟

ـ بله (۱۰)
    ـ خیر (۰)
    ـ بله (۱۰)
    ـ خیر (۰)

۳٫ به منزل دوستتان رفته اید و او براى انجام کارى از اتاق خارج مى شود. روى میز او یک نامه جلب توجه مى کند. آیا نگاهى به آن مى اندازید؟

ـ بله (۱۰)
    ـ خیر (۰)

۴٫ در اتوبوس یا تاکسى نشسته اید و فرد کنارى شما مشغول مطالعه است. در این شرایط چه مى کنید؟

ـ مستقیماً به آنچه او مطالعه مى کند خیره شده و شما هم همراه او مطالعه مى کنید. (۱۰)
    ـ هر از چند گاهى نگاهى دزدکى مى اندازید تا ببینید او چه چیزى مطالعه مى کند. (۵)
    ـ کاملاً بى تفاوت رفتار مى کنید. (۰)

۵٫ اگر شما بدانید که یکى از آشنایان رازى دارد، چه مى کنید؟

ـ هر طور شده سعى مى کنید سر از کار او در آورید. (۱۰)
    ـ اگر صحبتى درباره آن پیش بیاید، کنجکاو مى شوید. (۵)
    ـ رازهاى دیگران، مسائل شخصى آنهاست و سعى نمى کنید وارد حیطه خصوصى آنها شوید. (۰)

۶٫ اگر جایى دعوا یا تصادفى اتفاق بیفتد، آیا نزدیک مى شوید تا ببینید جریان از چه قرار است؟

ـ بله (۱۰)
    ـ خیر (۰)

۷٫ اگر وارد رستورانى شوید و ببینید یکى از آشنایان با فرد غریبه اى آنجاست، آیا کنجکاو مى شوید ببینید غریبه چه کسى است؟

ـ بله (۱۰)
    ـ خیر (۰)

۸٫ آیا معمولاً درباره قیمت و محل خرید چیزهایى که دوستانتان مى خرند پرس و جو مى کنید؟

ـ بله (۱۰)
    ـ خیر (۰)

۹٫ آیا تا به حال کیف دیگران را بدون اجازه شان جست و جو کرده اید؟

ـ بله (۱۰)
    ـ خیر (۰)

۱۰٫ اگر رمز عبور پست الکترونیک دوستانتان را داشته باشید سرى به ایمیل هاى آنها مى زنید؟

ـ بله (۱۰)
    ـ خیر (۰)

11٫ با دوستتان مشغول مکالمه تلفنى هستید که مجبور مى شوید مدتى منتظر بمانید تا او به مکالمه دیگرى که در انتظار است پاسخ دهد. آیا وقتى براى ادامه مکالمه شما برمى گردد از او مى پرسید چه کسى پشت خط منتظر بود؟

ـ بله (۱۰)
    ـ خیر (۰)

.

.

.

.

.

.

.

حالا امتیازات گزینه*هایی را که انتخاب کرده*اید را با هم جمع بزنید.سپس امتیازات بدست آمده از ۱۰ سوال بالا را مطابق با نتایج زیر مقایسه کنید.

:: اگر امتیاز شما بین ۰ تا ۳۰ باشد :

شما به هیچ وجه اهل دخالت و فضولى در کارهاى دیگران نیستید و این یک امتیاز بزرگ براى شما محسوب مى شود. شما احتمالاً فکر مى کنید مسائل خصوصى دیگران برایتان جالب نیست و یا آنقدر به حیطه خصوصى آنها اهمیت مى دهید که خودتان را مجاز نمى دانید آن را مخدوش کنید. شاید هم آنقدر سرتان گرم است که وقت فکر کردن به مسائل دیگران را ندارید. به هرحال شما کاملاً به دیگران احترام مى گذارید و در مورد مسائلى که به شما ارتباطى پیدا نمى کند کنجکاوى به خرج نمى دهید. اطرافیان شما معمولاً فکر مى کنند مى توانند به شما اطمینان کنند و شما نیز توقع متقابلى از آنها دارید.

:: اگر امتیاز شما بین ۳۵ تا ۷۰ باشد :

خوب شما طبیعتاً فرد کنجکاوى هستید، اما تلاش مى کنید زیاد در کارهاى دیگران دخالت نکنید. اما گاهى اوقات این کنجکاوى آنقدر شدید است که نمى توانید جلوى خودتان را بگیرید و گهگاهى از راه خود خارج مى شوید و سرکى به کار دیگران مى کشید. اما خوشبختانه این کار همیشگى نیست. اگرچه کنجکاوى خوب و در مواردى لازم است، اما زیاده روى در آن مى تواند شما را دچار دردسر کند. اکثر مردم دوست ندارند کسى در کارشان دخالت کند. بنابراین بهتر است کارى انجام ندهید که دوست ندارید دیگران نسبت به شما انجام دهند.

:: اگر امتیاز شما بین ۷۵ تا ۱۰۰ باشد :

شما عاشق این هستید که همه چیز را درباره همه کس بدانید و براى این کار هرچه از دستتان بربیاید انجام مى دهید. شما از آن دسته افراد هستید که مراقب دیگران هستند. فال گوش مى ایستند و حتى بعضى مواقع مستقیماً از دیگران درباره مسائل خصوصى شان سؤال مى کنند. اگر شما به عنوان فرد فضولى در جمع دوستان و آشنایانتان معروف نشده اید، احتمال اینکه چنین لقبى به شما اختصاص پیدا کند بسیار زیاد است. کنجکاوى در وجود شما بسیار فراتر از حد متعارف آن وجود دارد و متأسفانه شما آن را معطوف به مسائل دیگران کرده اید که به هیچوجه برایشان خوشایند نیست. بین خودمان بماند ولی اگر این روال ادامه پیدا کند، مى توانید مطمئن باشید که سعى خواهند کرد فضولى هاى (کنجکاوی های بیش از حد) شما را هر طور شده جبران کنند!
    منبع:Funshad.com
    zahra2010
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

2,408
    4,365

پیش فرض چقدر به توانایی های خود باور دارید؟

متداول*ترین رفتارهای خودشكنانه و بی*حاصل در زیر فهرست شده*اند. این تست به شما كمك می*كند آگاه شوید كه آیا* دچار خودتخریبی هستید یا نه.

چند وقت پیش برای پیدا كردن كار به موسسه*ای رفتم. شرایط، حقوق و ساعت كاری آنها خیلی خوب بود اما كارم با یك نرم افزار بود كه من به روش كار با آن آشنایی نداشتم. به آنها نگفتم كار با آن را بلد نیستم چون یك هفته تا زمان شركت در آزمایش عملی زمان داشتم و می*توانستم روش كار با آن را یاد بگیرم.

در این یك هفته نزد دوستی رفتم و كاملا كار با آن نرم*افزار اداری را یاد گرفتم اما هرچه روز مصاحبه نزدیك می*شد اضطرابم بیشتر می*شد؛ تا جایی كه روز مصاحبه احساس بیماری كردم و تصمیم گرفتم قید شركت در آزمون عملی را بزنم و به آنجا نروم!
    این اولین بار نبود كه چنین كاری با خودم می*كردم. انگار من آخرین كسی هستم كه خودم را دوست دارد! گویی كسی درون من است كه با یك قدرت خارق*العاده سعی می*كند به من سركوفت بزند و جلوی موفقیت*های مرا بگیرد. هر وقت قصد بروز توانایی*هایم را دارم این اتفاق می*افتد.

خود مغلوب*سازی
    صحبت*های این دوست عزیز نشانه یك واكنش روانی است: خود مغلوب*سازی!
    روانشناسان معتقدند افراد می*توانند از طریق روش*هایی چون خودتخریبی اولیه، معامله كردن، راهبردهای ناكارآمد و تحقیر خویشتن خود را مغلوب یا ناكام سازند اما آگاهی از این تمایلات خود ویرانگرانه به شما كمك می*كند تا از آنها اجتناب كنید.

خودتخریبی اولیه
    متداول*ترین رفتارهای خودشكنانه و بی*حاصل در زیر فهرست شده*اند. این تست به شما كمك می*كند آگاه شوید كه آیا* دچار خودتخریبی هستید یا نه.

1 - به خاطر هیجان دست به كارهای خطرناك زده*ام
    كاملا موافق|موافق|مخالف|كاملا مخالف

2 - گاهی اوقات در مقابل حادثه از خودم مراقبت نمی*كنم

3 - اغلب از خودم خوب مراقبت نمی*كنم

4 - معمولا زمانی با دكتر تماس می*گیرم كه مطمئن می*شوم مریض شده*ام

5 - برخی از اشتباهات خودم را تكرار می*كنم

6 - معمولا دیر سر قرار*های مهم حاضر می*شوم

7 - اعتقادی به ریسك و قمار ندارم

8 - هر روز بیش از یك بسته سیگار می*كشم

با مشخص كردن پاسخ عبارات مذكور می*توان خود تخریبی مزمن را سنجید. كسانی كه با عبارات 1، 2، 3، 5، 6 و 8 موافق و با عبارات4 و 7مخالفند، گرایش بیشتری به خود تخریبی دارند. كسانی كه خود تخریبی بالایی دارند در مقابل سلامت خود مسئولیت قبول نمی*كنند. آنها از احساس كنترل درونی پایینی برخوردارند و اغلب دست به كارهایی می*زنند كه به ضررشان تمام می*شود؛ مانند تقلب كردن، رانندگی به*طور خطرناك و بی*توجهی به سلامت خود.

اگر شما نیز خودآزاری، اختلال*های خوردن، سوءمصرف دارو، بی*احتیاطی و خودكشی را تجربه كرده*اید ممكن است در این گروه قرار بگیرید. گاهی كسانی كه در این گروه قرار دارند قادر به تغییر وضعیت خود نیستند و باید از شیوه*های روان درمانی كمك بگیرند.

معامله*گرهای بد
    معامله كردن زمانی به خودشكنی منجر می*شود كه افراد آرامش یا لذت موقت را به عوارض بلند مدت خطر برای سلامتی یا اضطراب ترجیح می*دهند. سیگار كشیدن، مشروب خوردن، استفاده نكردن از كمربند ایمنی به بهانه گرما، تغذیه بد، ورزش نكردن و... نمونه*هایی از اعمال خودشكنانه به شیوه معامله*اند. اگر در طول زندگی نحوه مقابله با شكست را نیاموخته باشید یك معامله*گر ضعیف می*شوید. نمونه*ای تلخ از این معامله در طلاق دیده می*شود. شخصی كه لذت یك زندگی طولانی در كنار همسرش را از دست می*دهد به خاطر این است *كه حاضر نیست شیوه گفت*وگوی خود و مهارت حل مساله را در خود پرورش دهد.

راهبردهای ناكارآمد
    روانشناسان راهبردهای ناكارآمد را یكی دیگر از اعمال خودتخریبی می*دانند. بینش ضعیف و فقدان قضاوت خوب باعث این شیوه می*شود.
    اگر در زمان مواجهه با مشكلی نتوانید تمام امكانات موجود را در نظر بگیرید و فقط به یك راه حل بچسبید و توقع بیش از اندازه و غیر قابل تعدیل از خود داشته باشید راهبردهای ناكارآمدی را انتخاب كرده*اید.

تحقیر خویشتن
    بیشتر ما از این*كه دیگران ما را جدی نمی*گیرند نا راحت می*شویم، اما گاهی غافل می*شویم كه خودمان هستیم كه خود را جدی نمی*گیریم و تحقیر می*كنیم. پاسخ به عبارات زیر نشان می*دهد چقدر به این كار اصرار می*ورزیم :
    1 - دلم می*خواست بیش از این به خودم احترام بگذارم
    درست|غلط

2 - دركل از خودم راضی هستم
    درست|غلط

3 - احساس می*كنم چیزی ندارم كه به آن افتخار كنم
    درست|غلط

4 - مایلم خودم را به عنوان یك فرد شكست خورده تلقی كنم
    درست|غلط

5 - نگرشی مثبت به خود دارم
    درست|غلط

6 - بارها فكر می*كنم كه اصلا خوب نیستم
    درست|غلط

7 - گاهی احساس می*كنم فرد بی*ثمری هستم
    درست|غلط

كسانی كه میل دارند خودشان را تحقیر كنند با عبارات 1، 3، 4، 6 و7 موافق و با عبارات 2 و 5 مخالفند. آنها بسختی با مشكلات زندگی منطبق می*شوند و فشار روانی و جسمی بیشتری را تجربه كرده، ممكن است دست به خودكشی بزنند یا اقدام به مصرف مواد مخدر یا رفتار خشونت*آمیز كنند.
    خودكم*بینی نتیجه رشد در خانواده یا گروهی اجتماعی است كه در آن رفتارهای درست و مناسب هیچ ارزشی ندارد. افرادی كه سابقه طردشدگی دارند اغلب مانند بازنده*ها عمل كرده و خود را از گروه بیگانه می*شناسند، زیرا آنان با پیروی از هنجارهای اجتماعی نتوانسته*اند عزت نفس و ارزشمندی كسب كنند. در نتیجه گاهی ضداجتماعی می*شوند. اگر شما در این وضعیت قرار دارید باید رفتارها و نگرش*های خود را كنترل كنید و احساس توانایی و ارزشمندی را در خود تقویت كنید.

با خود ویرانگری مبارزه كنید
    اگر شما هم كم و بیش جزو كسانی هستید كه تیشه به ریشه خود می*زنند بهتر است دست به كار شوید و از این شیوه*های مقابله*ای كمك بگیرید :
    انعطاف*پذیر باشید و راه*حل*های دیگری را نیز تجربه كنید.
    دوراندیش باشید و اثرات طولانی*مدت راهكارهای خود را پیش*بینی كنید.
    منطقی باشید و سعی كنید ارزیابی*های دقیق و درستی انجام دهید. كسانی كه در این راه موفقند با پذیرفتن مسئولیت و یافتن راه حل مشكلات خود، به مسائل پاسخ می*دهند و با احساس تسلط و كفایت و كمك گرفتن از حمایت دیگران و سعی در رشد و تعالی، خود را از ورطه نابودی بیرون می*كشند.
    منبع :jamejamonline.ir
نمایش نتایج: از 1 به 11 از 11

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)