ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 15 از 54
 1. #1
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  Emoticon Tongue بارداری و مباحث مربوط به ان

  در این تاپیک کلیه مطالب مربوط به بارداری , مراقبتهای این دوران و سایر مسائل مطرح میشود

  - - - Updated - - -

  حرفهایی که نباید به خانم باردار زد
  از همان روز آزمایشگاه همه*چیز عوض می*شود. زنی که می*تواند بعد از گرفتن جواب منفی تست مثل همیشه از پله*ها پایین برود، پس از شنیدن جواب مثبت آدم دیگری می*شود؛ آدمی که ناخواسته قدم*هایش را آهسته*تر بر می*دارد، وقت لقمه گرفتن هزار اما و اگر را به ذهنش راه می*دهد و در روز سونوگرافی، ضربان قلبش مثل جنینش که در دلش تند تند می*زند بالا می*رود. همین تغییرهای به ظاهر ناچیز وقتی با شکمی برآمده و جسمی که گاهی سر ناسازگاری دارد همراه می*شود، از همان آدم قدیمی زنی کم*طاقت و آسیب*پذیر می*سازد. کسی که با یک شکم درد کوچک بغض می*کند و با یک حرف ساده زندگی*اش را در معرض خطر می*بیند. پس اگر تاکنون باردار نشده*اید یا چند سالی از بارداري قبلی*تان گذشته است، مطمئن باشید نمی*توانید دنیای او را آن*طور که انتظار دارد بفهمید و مراقب تک*تک جمله*هایی که در مقابلش به زبان می*آورید، باشید.

  1. انگار چیزی تا زایمانت نمونده

  ترجمه: اوه! مثل یک بالون چاق شده*ای

  میل*تان به باز كردن در گفت*وگو با زن*های باردار را سرزنش نمی*کنیم و می*دانیم که اغلب این گفت*وگوها پیرامون سؤال*های تکراری و کلیشه*ای می*گردند که مادرهای باردار بسیاری*شان را نمی*پسندند. درست است که خانم*های باردار لحظه*لحظه این 9 ماه را با لذت و انتظار می*گذرانند اما قطعا هیچ کدام*شان از 10 یا 15 کیلو وزنی که اضافه کرده*اند، خوشحال نیستند و گاهی با ترس از اینکه هرگز وزن*شان به حالت عادی بازنگردد، روزشان را شب می*کنند. پس با بیش از اندازه توجه نشان دادن به ظاهرشان، گفتن اینکه «وای! چقدر عوض شده*اید!» یا صادقانه بیان کردن جمله «مراقب باش! حسابی تپل شده*اید!» این موضوع را برای*شان آزار دهنده تر نکنید.  2. تا می*تونی بخواب! بعدا از خواب خبری نیست!

  ترجمه: بچه با آمدنش کوچک*ترین لذت*ها را هم از تو می*گیرد

  درست است که با آمدن فرزند او به این دنیا، کمبود خواب و اوقات فراغت تا چند ماه در زندگی*اش جا خوش می*کند اما دلیلی ندارد از قبل او را با هراس از دست دادن آرامش زندگی*اش هیجان*زده کنید. کمتر زن بارداری است که از بی*خوابی*های شبانه نوزادها و شیرخوردن*های مداوم*شان بی*خبر باشد اما بگذارید که شکل واقعی این اتفاق را در زمان مناسب تجربه کند و پیش از آنکه به آرامشش خللی وارد شود، او را از به هم ریختن زندگی*اش نترسانید.

  3. صندلی غذا و صندلی ماشین را خریده*ای، چکاپ این ماه را انجام داده*ای،قند و فشار خونت چقدر بوده؟

  ترجمه: تو هیچ*چیز از این دوران نمی*دانی! باید یک دوره فشرده برایت کلاس بگذارم

  اگر شما مادر شده باشید یا در اطراف*تان زن*های باردار زیادی را دیده باشید، احتمالا چیزهای زیادی در مورد این دوران می*دانید. اما مراقب باشید که این دانش شما را به یک موجود حراف و فخرفروش تبدیل نکند. شما می*توانید هر زمان که دوست*تان از شما کمک بخواهد راهنمایی*اش کنید اما از بی*وقفه ریختن اطلاعات*تان روی سرش پرهیز کنید.

  4. نکند می*خواهی سزارین کنی؟

  ترجمه: فقط یک زن بی*فکر با جراحی نوزادش را به دنیا می*آورد

  گرچه در کشور ما تبلیغات بسیاری برای طبیعی زایمان کردن انجام می*شود اما این موضوع هرگز به یک قانون اجباری تبدیل نشده است. می*دانید چرا؟ چون این مادر است که با سنجیدن توانایی*های جسمی و روانی*اش تصمیم می*گیرد چطور نوزادش را به دنیا بیاورد، پس بهتر است نقش مشاورهای پزشکی را بازی نکنید و این انتخاب را بر عهده پزشک و بیمارش بگذارید. شما نمی*دانید دوست*تان در چه شرایط جسمی به سر می*برد. پس نسخه*های خودتان را برایش نپیچید و به او به*خاطر انتخابش احساس گناه تزریق نکنید.

  5. خب... هنوز ماه سه را رد نکرده*ای

  ترجمه: تا پیش از این ماه احتمال سقط نوزادت زیاد است، پس جنینت را چندان جدی نگیر!

  بله! حق با شماست. مدیرکل دفتر سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت هم سال پیش گفته بود که در سال 92، ۲۵۰ هزار سقط جنین اتفاق افتاده بوده و اعلام کرده بود که سالانه حدود 100 هزار نوزاد مرده به دنیا می*آید. درست است که آمار سقط جنین به دلایل مختلف بالا رفته است اما دلیلی ندارد ذوق یک مادر باردار را با این اطلاع*رسانی منطقی کور کنید. زن*های باردار به هیچ نگرانی اضافه*ای نیاز ندارند، پس مدام نپرسید آیا لکه*بینی یا درد زیر شکم داشته است یا نه یا او را از بالا و پایین رفتن پله و حضور در اجتماع منع نکنید. مطمئن باشید پزشک همه توضیحات ضروری را به او خواهد داد.

  6. بچه می*خواستی؟

  ترجمه: بد نیست کمی در مورد رابطه زناشویی*ات با هم صحبت کنیم

  مراقب باشید که بیش از اندازه با دوست باردارتان صمیمی نشوید و وارد جزئیات زندگی خصوصی*اش نشوید. دلیلی ندارد از او بپرسید شوهرش هم بچه می*خواسته یا اینکه آیا به*خاطر فشار اطرافیان این تصمیم را گرفته است یا نه! شما فقط می*توانید در شادی او شریک شوید، پس مراقب باشید که پای*تان از گلیم*تان فراتر نرود.

  7. تا سنگین نشده*ای به کار و زندگی*ات برس

  ترجمه: یکی، دو ماه دیگر حتی قدم برداشتن هم برایت سخت می*شود

  همه زن*های باردار این دوران را به یک شیوه سپری نمی*کنند. بعضی*های*شان کمتر از 10 کیلو وزن اضافه می*کنند و تا ماه آخر کارشان را تعطیل نمی*کنند، بعضی*های*شان هم خسته، چاق و کم*توان می*شوند و از همان نیمه راه مجبور به ایجاد تغییرات جدی در زندگی*شان می*شوند. شما نمی*دانید که دوست*تان از كدام گروه است، پس بگذارید زمان مشخص کند که او بارداري را چطور تجربه خواهد کرد و پیش از آنکه شرایطش او را وادار به ایجاد تغییر نکند، برایش نسخه*های ترسناک نپیچید.

  8. خودت به بچه شیر می*دهی؟ نه!

  ترجمه: فقط یک مادر بی*مسئولیت به بچه شیر خشک می*دهد

  مدام مواد مغذی که می*تواند شیر مادر را زیاد کند را برایش فهرست نکنید. اگر نوزادش به دنیا آمده و شیر او کافی نیست، با توصیه*های بی*وقفه عجیب و غریب او را آزار ندهید. زن*های باردار و تازه*مادرها بیشتر از آنکه بتوانند توصیه*های شما را یک نصیحت دوستانه تلقی کنند، حساس و زودرنج هستند. پس این اصل کلی را از یاد نبرید که تا از شما کمک نخواسته، حق کمک نسخه پیچیدن برایش ندارید. او مادر این نوزاد است، پس خودش انتخاب می*کند که چطور فرزندش را تغذیه کند. پس از قابلیت*های خودتان در این مورد نگویید.

  9. بعد از زایمان هم کار می*کنی؟

  ترجمه: باید زندگی*ات را وقف نوزادت کنی، پس یک جایگزین مناسب برای خودت پیدا کن

  بعضی از مادرها حتی تا 2 سال بعد از به دنیا آمدن فرزندشان هم نمی*توانند فعالیت*های اجتماعی*شان را از سر بگیرند اما بعضی*ها هم از کمک عزیزان*شان بهره*مندند و به خاطر موقعیت شغلی یا توانایی*های بیشتر خودشان در هماهنگ کردن کارها، مجبور نیستند کاملا از مسئولیت*های قدیمی کنار بکشند. پس اگر نمی*خواهید مثل یک همکار حسود به نظر برسید یا اینکه حداقل بیش از اندازه منفی*نگر به نظر بیایید، برای بعد از زایمان او نسخه نپیچید و بگذارید شرایط زندگی و توانایی*هایش در زمان مورد نظر، برایش تصمیم بگیرد.

  10. دختر می*خواهی؟

  ترجمه: خدا به دادت برسد! اگر پسر باشد چه می*خــواهی بکنی؟

  اگر بگوییم برای پدر و مادرهای آینده جنسیت فرزندشان هیچ فرقی نمی*کند، دروغ گفته*ایم. اغلب آدم*ها یکی از 2 جنس را ترجیح می*دهند اما با آمدن پای یک نوزاد به میان، این ترجیح برای سختگیرترین*های*شان هم کمرنگ می*شود. پدر و مادری که انتظار تولد فرزندشان را می*کشند، یک دنیا اضطراب را هم با خود یدک می*کشند. برای آنها سالم ماندن جنین و سالم به دنیا آمدن نوزاد اولین شرط است، پس تصور نکنید آنها هم در مورد جنسیت جنین مثل شمایی که بیرون گود نشسته*اید فکر می*کنند. شاید بهتر باشد تنها در شادی*های*شان سهیم شوید و در مورد اینکه هدیه خدا به آنها ایده*آل است یا نه نظر ندهید.

  11. نه! نمی*تونی از این غذا بخوری

  ترجمه: از این سفره دورتر بشین تا زیاد عذاب نکشی

  آزاردهنده*ترین اتـفاق روزهای بارداری، تبدیل شدن همه آدم*ها به یک پزشک متخصص است. خانم*های باردار هر جا که می*نشینند مجبورند توصیه*های ریز و درشت دیگران را گوش کنند، پس دست*كم شما از این سمت استعفا دهید و مدام برای چنین فردی نسخه نپیچید. گذشته از این، اگر واقعا اطمینان دارید که غذایی برای یک زن باردار مناسب نیست، هنگام دعوت کردن از او آن را سرو نکنید. شما نمی*توانید از یک خانم باردار انتظار داشته باشید هوسش را کنار بگذارد و با منطق شما به میز غذا نگاه کند و تنها با شنیدن « تو از این غذا نخور!» از چشیدن آن منصرف شود.
  - - - Updated - - -

  خارش بدن در بارداری نشانه چیست
  خیلی از خانم*ها وقتی در مورد آینده*شان فکر می*کنند، خود را در نقش یک مادر می*بینند با فرزندی که همه دلبستگی آنهاست، ولی گاهی یک بیماری یا اختلال، این تصویر را خدشه*دار می*کند و اطلاعات غلط و توصیه*های نادرست اطرافیان هم به این مشکل دامن می*زند و خانم را دچار ترس و حتی یأس می*کند...

  مانند خانم پگاه که برایمان نوشته*اند: مبتلا به سنگ کیسه صفرا هستم و می*خواهم باردار شوم. شنیده*ام بارداری برای خانم*های مبتلا به این بیماری خطرناک است چون ممکن است به جنین آسیب برسد. خیلی ناراحتم. لطفا راهنمایی*ام کنید؛می*ترسم باردار شوم و اتفاقی برای فرزندم بیفتد.با دکتر فاطمه افتخار، جراح و متخصص زنان صحبت کرده*ایم تا به این خانم بگوییم اوضاع آنقدرها که فکر می*کنند بد نیست و بهتر بود از همان ابتدا به جای اینکه اجازه دهند اطلاعات غلط اطرافیان دچار استرسشان کند، با یک پزشک مشورت می*کردند.  خانم دکتر! خانم*های دچار بیماری*های صفراوی می*توانند باردار شوند؟

  این موضوع ممنوعیت مطلق ندارد ولی خود بارداری ریسک ایجاد و تشدید سنگ کیسه صفرا را بالا می*برد و علت آن افزایش هورمون*هایی مثل استروژن در دوران بارداری است که زمینه سنگ*سازی را افزایش و فرمول سنگ*ها را تغییر می*دهد.

  معمولا چه خانم*هایی در دوران بارداری به مشکل*های صفراوی مبتلا می*شوند؟

  ریسک بروز این بیماری در خانم*های چاق و دارای زمینه ژنتیکی بالاتر است و اگر خانمی باردار*ی*های مکرر هم داشته*باشد، در معرض خطر قراردارد. معمولا این بیماری در خانم*های لاغری که اولین بارداری را تجربه می*کنند، اتفاق نمی*افتد.

  در چه مواردی برای مبتلایان به بیماری*های صفراوی جراحی انجام می*شود؟

  گاهی سنگ*های صفراوی باعث درد شدید می*شوند و گاهی کوله*سیستیت (عفونت صفراوی حاد) ایجاد می*کنند و کیسه صفرا به کیسه چرک تبدیل می*شود و احتمال پاره*شدن آن و صدمه به جنین و مادر وجود دارد، در این موارد جراحی حتما لازم است، ولی اگر پزشک تشخیص دهد می*توان با درمان آنتی*بیوتیکی درمان انجام داد یا تا پایان بارداری صبر کرد، جراحی به بعد از بارداری موکول می*شود. این به شرایط بیمار، بیماری و نظر پزشک بستگی دارد.

  ممنوعیت*های غذایی*ای که برای افراد دچار بیماری*های صفراوی وجود دارد، جنین را دچار کمبود و مشکل نمی*کند؟


  معمولا مصرف غذاهای چرب که باعث انقباض و درد شدید صفرا می*شوند، برای این بیماران محدود می*شود که تاثیر خاصی روی جنین ندارد.

  جراحی برای مادر یا جنین مشکلی ایجاد نمی*کند؟

  احتمال خطر سقط و زایمان زودرس وجود دارد ولی این احتمال خیلی زیاد نیست. معمولا جراحی در 3 ماهه اول انجام نمی*شود و پزشکان ترجیح می*دهند آن را در 3 ماهه دوم و قبل از حجیم*تر شدن زیاد رحم انجام دهند تا بتوانند دید خوبی داشته باشند. حتی در زیر 16 هفتگی می*توان سنگ*های صفراوی را با لاپاراسکوپ جراحی و خارج کرد.

  استفاده از داروهای بیهوشی خطرناک نیست؟

  نه، چون معمولا با توجه به شرایط مادر، از داروهای بیهوشی خاص یا روش*های بی*حسی دیگر استفاده می*شود. گاهی بی*حسی نخاعی برای خانمی بهتر است و گاهی بیهوشی عمومی ترجیح داده می*شود و این به نظر متخصص بیهوشی بستگی دارد.

  علایم بیماری*های صفراوی معمولا چیست؟

  درد قسمت فوقانی راست شکم زیر قفسه سینه، درد کولیکی قسمت راست بالای ناف و گاهی خارش.

  این بیماری*ها چقدر می*توانند خطرناک باشند؟

  اگر خیلی شدید باشند، خطرناک خواهند بود مثلا در کوله*ستاز، املاح صفراوی به سمت کبد پس زده می*شوند و هم برای مادر و هم جنین خطرناک هستند و امکان مرگ جنین زیاد است که در این صورت حتی ختم بارداری هم انجام می*شود.

  بیمار صفراوی خاصی وجود دارد که در صورت ابتلا به آن خانمی را از بارداری منع کنید؟


  بله، اگر خانمی قبل از بارداری دچار بیماری*های صفراوی باشد، با توجه به سونوگرافی و نتایج آزمایش*ها و میزان علامت*دار بودن بیماری تصمیم گرفته می*شود. اگر خانمی به کوله*ستاز مبتلا باشد، امکان صدمه به جنین و مادر وجود دارد ولی معمولا این موارد اندک هستند.

  خارش می*تواند نشانه*ای از ابتلا به بیماری*های صفراوی باشد؟


  بله و باید خارش در خانم* باردار بسیار جدی گرفته شود چون ممکن است علامت اولیه بیماری کوله*ستاز باشد که خطرناک است و اگر دیر تشخیص داده شود، امکان از دست رفتن خانم هم وجود دارد. اگر خانمی دچار خارش باشد، حتما آزمایش*هایی برایش درخواست می*شود که اگر آنزیم*های کبدی و بیلی*روبین بالا باشد، باید به سرعت به آن رسیدگی و برای درمان اقدام کرد.


  - - - Updated - - -

  بارداری شما را چه شکلی می*کند؟
  این یک هدیه برای شماست، هدیه*ای بزرگ که بزرگ*ترین اتفاق زندگی یک زن است، طبیعی است که این اتفاق با تغییرات زیادی در زندگی شما همراه خواهد بود، این تغییرات صرفا در زندگی شما نیست بلکه در جسم و روح شما هم خواهد بود، قطعا با شروع دوران بارداری متوجه می*شوید که تغییرات ایجاد شده در شما تنها در ناحیه شکم و ران*هایتان نیست و تغییرات ناشی از بارداری تقریبا تمام ارگان*های بدن یک زن را درگیر می*کند. این مطلب برخی از تغییرات ایجاد شده در بدن زنان باردار را برای شما می*گوید.
  تغییرات موها
  در برخی موارد دیده شده که موها طی دوران بارداری حالت زیباتر و مناسب*تری پیدا می*کنند. در کل این تصور عمومی وجود دارد که بارداری باعث درخشان*تر شدن و سالم*تر شدن موها می*شود، اما برای برخی زنان حالت*های ناراحت*کننده با بارداری رقم می*خورد برای مثال در برخی زنان با اتمام دوره بارداری ریزش مو به صورت منطقه*ای یا عمومی رخ می*دهد. دکتر دوسون مانتاسیمو، متخصص پوست و مو در دانشگاه هاروارد در این مورد توضیح می*دهد: «طی دوران بارداری برخی هورمون*ها در بدن مادر بالا می*رود که این هورمون*ها به استحکام و زیبایی موها می*انجامد که بلافاصله پس از زایمان میزان این هورمون*ها افت می*کند و در نتیجه شرایط ریزش موها فراهم می*شود.» البته دکتر مانتاسیمو به همه زنان باردار اطمینان می*دهد که نباید نگران این موضوع باشند. او می*گوید که این ریزش موها حداکثر تا 6 ماه پس از زایمان برطرف می*شود و آن چیزی که خانم*های باردار و تازه*مادران باید از آن مطلع باشند این است که اضطراب این حالت را تشدید می*کند.


  رگ*های زشت
  زنان طی دوران بارداری بیشتر از سایر اوقات ممکن است به بیماری*های واریسی عروق مبتلا شوند. دکتر امانوئل وردامایلن، متخصص عروق در بیمارستان سن جیمز نبراسکا در این مورد می*گوید:*«طبیعی است که با افزایش فشار روی عروق و به ویژه عروق پاها و اندام تحتانی طی بارداری احتمال بروز مشکلات عروقی و بروز واریس بالا می*رود، اگر هم طی یک بارداری واریس بروز کند، در بارداری*های بعدی ممکن است میزان و شدت این واریس*ها افزایش یابد.» دکتر وردامایلن توضیح می*دهد: «وزن کودک و اضافه* وزن مادر باعث افزایش فشار روی عروق می*شود و این*گونه بازگشت خون به سمت قلب سخت*تر می*شود و اختلال در عملکرد عروق باعث بروز واریس و ظاهر خاص عروق واریس به ویژه در ران*ها و پاها ایجاد می*شود.»  وقتی حلقه*تان دیگر به انگشت*تان نمی*خورد
  قبلا برای شما گفتیم که اگر طی دوران بارداری متوجه شدید کفش*های*تان برایتان کوچک شده و پایتان سایز بزرگتری پیدا کرده تعجب نکنید، حالا هم به شما می*گوییم که جز پاهایتان دست*های* شما هم ممکن است طی دوران بارداری افزایش سایز پیدا کنند. دکتر کایرو در این مورد می*گوید: «در کنار پاهای شما، دست*هایتان هم ممکن است طی دوران بارداری بزرگتر و چاق*تر شوند، اما مکانیسم این موضوع چگونه است؟ طی دوران بارداری با همان مکانیسمی که قبلا توضیح داده شد احتباس مایعات رخ می*دهد و این حالت می*تواند باعث افزایش اندازه دست*ها و ورم کردن آن*ها شود. گاه مقدار ورم به حدی است که ممکن است حلقه یا انگشترهای شما دیگر اندازه انگشت*های*تان نباشد. در مورد ورم کردن و بزرگ شدن دست*ها باید گفت با وجودی که بیشتر موارد این حالت پس از پایان بارداری خود به خود بهبود می*یابند، اما مواردی هم دیده شده است که بزرگ شدن دست*ها در زنان باردار حتی پس از پایان بارداری هم باقی مانده و حتی به صورت دائمی درآمده است.  رنگ پوست*تان می*پرد
  اگر بلافاصله پس از مادر شدن و پایان دوران بارداری متوجه تغییراتی در پوست*تان شدید تعجب نکنید، این اتفاقی است که برای بسیاری از تازه مادران می*افتد. دکتر لوراکوریو، متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی مون سینایی در نیویورک می*گوید: «چه در دوران بارداری و چه بلافاصله پس از زایمان بروز آکنه و جوش در زنان طبیعی است. البته این حالت بیشتر در سه ماهه اول بارداری رخ می*دهد و معمولا چند هفته پس از ظهور حتی بدون درمان شدن بهبود پیدا می*کنند.» جدا از آکنه بروز ندول*های پوستی یا دانه*های پوستی یا skin tag هم در دوران بارداری ممکن است در نقاط مختلف پوست رخ *دهد که برخی از آن*ها خود به خود بهبود پیدا می*کنند، اما اگر این دانه*های* پوستی بهبود پیدا نکرد هم نگران نباشید زیرا یک پزشک متخصص پوست و مو می*تواند به راحتی این دانه*ها را از پوست شما بردارد. یک تغییر دیگر پوست در دوران بارداری تغییرات رنگدانه*ای و رنگ پوست است. یکی از شایع*ترین این تغییرات ایجاد خط بارداری یا لینه*آ نیگرا است که خطی تیره و عموما قهوه*ای است که به صورت عمودی روی شکم ایجاد می*شود و پس از مدتی خود به خود از بین می*رود، اما فرم شدید و ناراحت*کننده تغییرات پوستی، بی*رنگ شدن یا تغییر رنگ یافتن پوست است که ممکن است در هر نقطه*ای از بدن یا حتی در کل بدن رخ بدهد.  کفش*تان دیگر به پای*تان نمی*رود...
  بارداری می*تواند روی اندازه پای زن تاثیر بگذارد. نتایج تحقیقات چاپ شده در بولتن فیزیکال مدیسین ثابت می*کند که بارداری می*تواند اندازه پای زنان را افزایش دهد. در این مطالعه گروه تحقیق طول و قوس کف پای 149 زن باردار را در آغاز بارداری* سپس در پایان ماه پنجم بارداری و 5 ماه پس از پایان بارداری اندازه*گیری کردند. در 60 تا 70 درصد این زنان میزان قوس کف پا کاهش یافته بود و حدود 2 تا 10 میلی*متر هم به طول پا اضافه شده بود اما نکته جالب این است که میزان افزایش طول پا و کاسته شدن از قوس کف پا با میزان وزن گرفتن زنان طی بارداری ربطی نداشت. دکتر بیل سگال، پزشک متخصص زنان و زایمان و پروفسور تحقیقات پزشکی در زمینه بارداری در دانشگاه بالتیمور که محقق ارشد انجام این پروژه بوده است، می*گوید:* «نتیجه تحقیقات ما نشان داده است که تغییرات ایجاد شده در اندازه و حالت پای خانم*ها با میزان وزن گرفتن آن*ها در دوران بارداری ارتباطی ندارد، درعین حال تحقیقات ما نشان داد که این تغییرات با میزان کاسته شدن وزن این زنان پس از به پایان بردن دوران بارداری هم ارتباطی ندارد.»  اما چه مکانیسمی می*تواند پشت این تغییرات جالب باشد؟ دکتر سگال می*گوید که او و تیمش اعتقاد دارند که دو هورمون مهم زنانه که در دوران بارداری هم نقش مهمی را ایفا می*کنند یعنی هورمون*های استروژن و ریلکسن، در این مورد دخیل هستند. وی ادامه می*دهد:« ما فکر می*کنیم که وظیفه اصلی این 2 هورمون ریلکس کردن لیگامان*های مفاصل و لگن برای ساده*تر کردن زایمان و بارداری است، اما این هورمون*ها در تمام بدن پخش می*شوند و برای همین مفاصل زانو و مچ دست هم نوعی از شل*شدگی و درصدی از افتادگی را تجربه می*کنند. درکل می*توان گفت که این تغییرات در لیگامان*ها و عضله*های پا باعث بروز تغییرات در پا در بارداری می*شود.»»


  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 2. 2
 3. #2
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض

  بارداری و مباحث مربوط به آن
  داوطلب از نظر فشارخون و بيمارى سرخجه نيز بايد كنترل شود.»
  دكتر منصورى، شرايط جنينى را كه در رحم اجاره اى گذاشته مى شود چنين تشريح مى كند. «تمام دقت هايى كه در مورد رحم اجاره اى صورت مى گيرد در زمينه جنين نيز بايد اعمال شود. ممكن است كسانى كه تخمك و اسپرم آنها در آزمايشگاه لقاح داده مى شود، دچار بيمارى ايدز يا هپاتيت باشند و با گذاشتن جنين در رحم فرد سوم، آن فرد نيز به اين بيمارى دچار شود. در كشورهاى توسعه يافته پس از گرفتن تخمك و اسپرم، آن را به مدت سه تا شش ماه فريز و نگهدارى مى كنند. پس يك بار ديگر آزمايش ايدز در مورد زن و مرد انجام مى دهند تا مطمئن شوند كه اين بيمارى در مرحله كمون خود نباشد.» دكتر «رستم پور» در مورد مباحث روانشناسى و روانپزشكى اجاره رحم مى گويد: «حدود ۱۵ سال است كه در مورد رحم اجاره اى ارزيابى روانشناسى مى شود.
  تقريباً ۴ هزار مورد مطالعه شده، اما هنوز پس از مطالعات تحقيقى درازمدت، نتايج اندكى در اين زمينه به دست آمده است. در بيشتر تحقيقات سعى شده افراد داوطلب براى رحم اجار ه اى از نظر آسيب هاى احتمالى روانشناختى بررسى شوند، اما هنوز هيچ آسيب مشخصى گزارش نشده است.
  نخستين نكته اى كه بايد در مورد زن داوطلب رحم كرايه اى در نظر گرفت اين است كه او بايد حداقل يك بچه به دنيا آورده باشد و در حال حاضر نيز سرپرست او محسوب شود. در غير اين صورت به نظر نمى رسد شخص به تحويل بچه به پدر و مادر واقعى اش رضايت و با آن دو همدلى نشان بدهد. علاوه بر اين زنانى كه به تازگى دچار مشكلات مالى شده اند يا فاقد درآمد ثابت هستند نيز نبايد پذيرفته شوند زيرا كه در اين حالت فرد به دليل نياز سريع به پول اين كار را مى پذيرد و شرايط عاطفى مناسب رشد كودك، فراهم نخواهد شد.
  نكته مهم ديگر، هدف زن داوطلب رحم اجاره اى از اين عمل است. آيا او هدفى كارآمد و مثبت دارد يا بدون هيچ هدفى و حتى هدفى با كارايى منفى به اين مسأله نگاه مى كند. بدين ترتيب ارزيابى همه جانبه، مانع از انتخاب افرادى با آسيب هاى روانشناختى و افكار منفى مى شود كه قصد بهره كشى دارند.
  نكته مهم اين است كه فرد در قبال ارائه چنين خدماتى به افراد، خود نيز از نظر روحى به رشد و بلوغ جديدى برسد. بنابراين مسائلى مانند اعتماد به نفس كم، ضريب هوشى كم و اينكه احساس كند قربانى شده است بايد به دقت بررسى شود.
  همچنين رضايت فرزندان داوطلب رحم اجاره اى بسيار مهم است. آيا آن زن مسأله را به فرزندانش گفته؟ واكنش آنها در آينده چه خواهد بود؟
  اگر داوطلبى پاسخ دهد كه به فرزندانش حقيقت را نمى گويد يا فرزندان او پيش از اين دچار صدمات و مشكلات جدى شده اند، بهتر است اين شخص پذيرفته نشود. نكته ديگرى كه در بررسى روانشناختى بايد به آن توجه شود برداشت زوج مورد نظر از فردى است كه داوطلب رحم اجاره اى شده و نياز آنها براى فقط ارتباط بارى است. اگر اين زوج از طرف فرد داوطلب احساس خطر كنند، احتمال صدمه رسيدن به افراد درگير در ماجرا بيشتر مى شود. از نظر فرد داوطلب، پدر و مادر آينده بايد افرادى قابل اطمينان و مقبول باشند و بتوانند محبت او را جلب كنند زيرا روند سخت و طولانى و ناگوار چنين حاملگى هايى نياز به احساس راحتى دو جانبه دارد.»
  دكتر رستم پور درمورد تحويل دادن كودك به پدر و مادر اصلى مى گويد: «مهمترين نكته توافق طرفين است. امكان دارد برخى توافق كنند كه نوزاد دو سه روز اول از مادر اجاره اى اش شير بخورد، اما اين طور هم نيست كه اگر شير نخورد زندگى اش در معرض خطر قرار مى گيرد. در قديم رسم بود كه براى نوزاد، مادر دايه اى انتخاب مى كردند و او مسؤوليت شيردادن را داشت و هيچ حق قانونى هم نسبت به بچه پيدا نمى كرد اما اكنون هم موارد بسيار زيادى داريم كه مادر پس از زايمان توانايى شيردادن ندارد و بچه به راحتى با شيرخشك بزرگ مى شود و مشكلى هم پيش نمى آيد.»
  يكى از قضات درباره مسائل قانونى اجاره رحم مى گويد: «متأسفانه تا به حال هيچ قانون مدنى در اين زمينه نداشته ايم. به نظر، اين وظيفه انجمن نازايى كشور است كه با توجه به اطلاعات علمى كاملى كه دارد قوانينى را تصويب كند كه ايمنى هر دو طرف در نظر گرفته شود. به نظر مى رسد كه اين مسأله از نظر شرعى حل شده، اما از نظر قانونى هنوز مشكلاتى وجود دارد. در نظر بگيريد، زن و مرد تصميم بگيرند از طريق رحم اجاره اى بچه دار شوند. اگر بعد از انتقال جنين به رحم زن دوم، آن دو دچار مشكلاتى شوند و از هم طلاق بگيرند تكليف اين زن و بچه چه مى شود؟ يا اينكه ممكن است زايمان صورت بگيرد و نوزاد دچار نقص ژنتيكى باشد اگر پدر ومادر بگويند بچه را نمى خواهند و حاضر نشوند او را تحويل بگيرند چه بايد كرد؟
  آيا بايد بچه به بهزيستى تحويل داده شود؟ در حالى كه مى توان قبل از انتقال جنين به رحم با انجام آزمايش هايى از سالم بودن جنين مطمئن شد.
  اگر انجام اين آزمايش ها براساس قانون مدنى الزامى شود، احتمال اين امر كاملاً از بين مى رود. نكته مهم اين است كه براى بسيارى از مسائل، فتواى شرعى داريم، اما قانون از ما حمايت نمى كند. در اين موارد ما كاملاً بدون پشتوانه ايم.» اگرچه از نظر فقهى، در زمينه شرعى بودن به كارگيرى روشهاى نابارورى رايج، ديدگاههاى مختلفى وجود دارد اما به نظر مى رسد تركيب مصنوعى اسپرم مرد با تخمك همسر خودش در روشهاى Icsi و Ivf تقريباً بدون اشكال است و افراد كمى هم در شرعى بودن آن ترديد كرده اند. آن هم نه به دليل اصل فعاليت علمى، بلكه به دليل نگرانى از ميزان صداقت و نحوه انجام كار، اما در شيوه تركيب مصنوعى اسپرم و تخمك زن و مرد بيگانه كه بين آنها زوجيت وجود ندارد، آراى متفاوتى وجود دارد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 4. #3
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض

  زایمان طبیعی

  وقتی صحبت از زایمان می*شود، ذهن بسیاری از زنان به سمت سزارین می*رود، در حالی*که تجربه زایمان طبیعی و فواید آن آنقدر زیاد است که بسیاری از زنان حاضر هستند، دردهای شدید را هم تحمل کنند اما انواع دیگری از زایمان نیز وجود دارد که ضمن طبیعی بودن،در تسکین درد زایمان و کنترل آن بسیار موثرند. شیوه*هایی که با افزایش آرامش و ریلکسی مادر به زایمان راحت*تر او کمک می*کند. زایمان طبیعی در زیر آب یکی از این نمونه*هاست که در سراسر جهان در مورد آن مطالعات دقیقی صورت گرفته و در کشورمان نیز طرفداران خاص خود را دارد. در این ارتباط گفت*وگویی با دکتر «مریم کاشانیان»، رئیس بیمارستان شهید اکبرآبادی و مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام دادیم که در ادامه می*خوانید.

  چرا زایمان طبیعی درآب؟

  به دنبال ترس و نگرانی زنان باردار از زایمان طبیعی و البته کنجکاوی برخی زنان برای تجربه زایمان طبیعی، پزشکان به این موضوع رسیدند که از روش*های کمکی برای کاهش درد استفاده شود تا پروسه زایمان را دلپذیر و قابل تحمل*تر کنند. در بسیاری از کشورهای دنیا، روش*های متفاوت و متنوعی در این زمینه پیشنهاد می*شود تا زنان باردار در زمان زایمان آرامش بیشتری داشته باشند. به همین دلیل زایمان طبیعی زیر آب که می*تواند دردهای انقباضی شکم را کاهش دهد، یکی از راه*های رسیدن به زایمان کم درد به زنان باردار است که البته در ایران نیز تجربه می*شود. مطالعات گسترده*ای در مورد مزایای این نوع از زایمان انجام شده است. ابتدا تصور بر این بود که این نوع زایمان میزان عفونت را به حداقل رسانده و در کوتاه کردن طول مراحل زایمان موثر است اما با انجام مطالعات به این موضوع رسیدند که زایمان طبیعی زیر آب به عنوان یکی از روش*های کمکی برای کم کردن دردهای زایمانی قابل تجربه است.  زایمان در آب برای کدام دسته از زنان مناسب است؟

  تمام زنان بارداری که کاندید زایمان طبیعی هستند، کلاس*های آموزشی را گذرانده و در نهایت کارت مجوز را دریافت کرده*اند، می*توانند در آب زایمان کنند، اما زنانی که چند قلو حامله هستند، نوزاد در رحم مادر نچرخیده یا بنا بر دلیل پزشکی دیگر باید سزارین کنند، امکان انجام زایمان در آب را ندارند. در نهایت اینکه برای این نوع زایمان محدودیتی وجود ندارد و زنان می*توانند در هر تعداد از بارداری*های خود به شرط گذراندن دوره*های آموزشی لازم، به این شیوه زایمان کنند.

  شرط اول ؛ آموزش زایمان در آب

  معمولا زنان قبل از آموزش، از انجام زایمان زیر آب احساس نگرانی دارند، به همین دلیل به خانم*هایی که می*خواهند از این روش به عنوان یک روش کمکی برای کم کردن دردهای زایمانی استفاده کنند توصیه می*کنیم حتما کلاس*های آموزشی را گذرانده و از مراکزی که کار زایمان در آب را انجام می*دهند، بازدید کنند.

  این کلاس*ها به صورت استاندارد، به مدت 8 هفته و از هفته بیستم بارداری زنان شروع می*شود؛ در این کلاس*ها، وان آب نیز با درجه حرارت بدن تنظیم شده و تمام پروسه زایمان زیر آب همراه با فیلم*های آموزشی، مرور و تمرین می*شود. ناگفته نماند که زنان باید همراه با همسران یا همراهی که قرار است در زمان زایمان او را همراهی کند، در این کلاس*ها حاضر شوند چرا که ممکن است در مراحل زایمانی مشکلی پیش آید که آشنایی نداشتن همسر و همراه با این مشکلات و پروسه می*تواند باعث ترس و وحشت همراه شده و این اضطراب و نگرانی به زنان در زمان زایمان منتقل شود. بیمارستان اکبر آبادی نیز به عنوان اولین مرکزی که کار زایمان زیر آب را آغاز کرد، کلاس*های آموزشی لازم را به صورت رایگان برگزار می*کند ضمن اینکه هزینه انجام این نوع زایمان در این مرکز با زایمان طبیعی تفاوتی ندارند. اما در مورد هزینه آن در بیمارستان*های خصوصی اطلاعی ندارم.

  انتخاب شیوه زایمان

  زایمان در آب به 2 روش انجام می*شود که البته در هر 2 روش از آب استفاده می*شود، اولین روش این است که خانم باردار قبل از زایمان، تمام مراحل زایمانی را در زیر آب انجام می*دهد و زمانی که دهانه رحم کاملا باز شده و برای بیرون آمدن بچه آماده می*شود، خانم روی تخت زایمان رفته و مرحله آخر زایمان را روی تخت انجام می*دهد. روش دوم این است که خانم باردار تمام مراحل زایمان و درد*های زایمانی را داخل آب تجربه کرده و نوزاد نیز در آب متولد و در آب رها می*شود. پرسنل اتاق زایمان بچه را از زیر آب گرفته و به مراحل دیگر زایمان کمک و رسیدگی می*کنند.

  به چه کسانی توصیه نمی*شود

  زنانی که تا به حال به استخر نرفته و علاقه*ای به آب ندارند، عمدتا توانایی این نوع زایمان را ندارند و به طور حتم زایمان در آب هم برایشان دشوار است، این نوع از زایمان نیز بیشتر در کشورهایی رواج دارد که مردمان*شان با آب سروکار بیشتری دارند؛ به*عنوان نمونه زنان در استرالیا که یک کشور پر آب است، بسیار بیشتر برای انجام این نوع زایمان کاندید می*شوند، چرا که بدن آنها با آب آشنا و سازگار تر بوده و به طور حتم راحت*تر می*توانند این نوع زایمان را تجربه کنند. در کشور ما هم زنانی که در طول زندگی بیشتر به استخر رفته و از آب واهمه ندارند، راحتر از دیگر زنان از این روش استقبال می*کنند و این نوع زایمان همچنان طرفداران خاص خود را دارد.

  پیش از انتخاب این شیوه باید بدانید

  خانم*ها در گذشته چنین تصور می*کردند که این نوع زایمان بهترین راه و معجزه*ای بزرگ برای رهایی از درد*های شدید زایمان است؛ به دلیل این ساده انگاری، طرفداران زیادی برای آن وجود داشت؛ اما در حال حاضر زنان با آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر دریافته*اند که این روش از زایمان، تفاوتی با زایمان طبیعی نداشته و تنها در کاستن از درد موثر است. پس در انتخاب این نوع زایمان و حمل وزن، نباید توقع زایمان بدون درد داشت.

  شباهت*های زایمان در آب با زایمان طبیعی

  زنان بارداری که تمایل به انجام این نوع زایمان دارند، بدانند که تمام مراحل یک زایمان طبیعی، مثل کنترل ضربان قلب جنین و بررسی شرایط مادر، در زایمان درون آب انجام خواهد شد، گاهی ممکن است درد در زمان زایمان زیر آب کاهش پیدا نکرده و دردهای انقباضی طولانی شود که در این صورت اگر به مسکن یا دارویی نیاز باشد، استفاده شده و تمام مراقبت*ها از زنان مثل یک زایمان طبیعی و معمولی که برای سلامت نوزاد و مادر لازم باشد اعمال خواهد شد. لازم به توضیح است که دراین نوع زایمان، زنان باردار نیز به دلیل درد کمتر، خاطره بهتری از انجام زایمان و تولد فرزندشان دارند ضمن اینکه خطر عفونت نیز که در گذشته در مورد آن بحث می*شد وجود نداشته و نگرانی وجود ندارد.

  توصیه*های مهم به زنان باردار

  در مجموع نه تنها برای انجام زایمان در آب بلکه زنان برای انجام هرکدام از روش*های زایمانی باید از چگونگی پروسه زایمان خود اطلاعات کسب کرده و آموزش*های لازم را جدی بگیرند، زنانی که دوره*های لازم را مي*گذرانند بسیار راحت*تر می*توانند در زمان زایمان با ماما و پزشک متخصص همکاری کنند چرا که با پروسه وضعیت خود به صورت کامل آشنا می*شوند. در حال حاضر مشکل مهم زنان این است که متاسفانه در زمان بارداری اطلاعات کافی را به دست نیاورده و با شروع درد*های انقباضی قبل از زایمان دچار ترس و وحشت شدید می*شوند که این ترس و نداشتن اطلاعات می*تواند باعث تشدید درد شده و روی پروسه زایمان نیز تاثیر منفی بگذارد. از آنجا که کسب اطلاعات از روند زایمان به کاهش درد کمک زیادی می*کند، به همین دلیل زنان باید اطلاعات کافی داشته باشند و از قبل بدانند این نوع زایمان خطری برای خودشان و فرزندشان ندارد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 5. #4
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض

  مادرانی كه سن آنها كمترا ز ۱۸ سال یا بالای ۳۵ سال باشد وهمچنین افرادی كه سابقه سقط جنین و یا نوازد كم وزن داشته اند، معتاد به سیگار هستند ، وزن بیش از بارداری آنها خیلی كم یا خیلی زیاد بوده است ویا بیش از ۴ بارداری داشته اند، بیشتر از افراد دیگر در معرض خطر می باشند . این افراد باید تحت نظارت پزشك زنان و متخصص تغذیه باشند.
  هر خانم باردار احتیاجات غذایی خود را باید از این ۵ گروه مواد غذایی فراهم كند.
  -۱نان، غلات و حبوبات
  -۲ سبزیجات
  -۳ میوه ها
  -۴گوشت مرغ ، ماهی، تخم مرغ و دانه های مقوی .
  -۵ شیر و ماست و پنیر
  در اینجا به طور خلاصه درباره هر گروه صحبت می كنیم.
  -۱نان
  خانم های باردار تقریباً بیشترین نیاز خود را از این گروه فراهم می كنند. البته این نكته قابل توجه است كه بین نیاز و رفع احتیاج تفاوت قایل شویم. خانم های حامله باید غذاهایی كه احتیاجات انرژی ایشان را برآورده می كنند، به لیست غذاهای خود اضافه كنند. اگر انرژی به میزان كافی نباشد پروتئین به جای آن كه برای نقش حیاتی خود در رشد و تكامل ذخیره شود، به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. غذاهای این گروه دارای مقادیر بالای كربوهیدرات هستند كه منبع اولیه انرژی می باشند.
  حبوبات منبعی خوب برای تامین پروتئین است كه به عنوان سازنده بافت های بدن برای مادر و بچه می باشد. در طول ۶ ماهه آخر حدود ۱ كیلوگرمپروتئین توسط مادر ذخیره می شود. البته قسمت عمده پروتئین از منابع حیوانی مثل گوشت و مرغ است بسیاری از حبوبات غنی از آهن و ویتامین B هستند. نیاز به آهن در طی ۴ ماهه اول بارداری كم است، دراین مدت تجویز آهن اضافی ضرورتی ندارد، ولی بعد از این باید علاوه بر رعایت رژیم غذایی، قرص آهن نیز مصرف شود.
  -۲سبزیجات
  سبزیجات می توانند مقدار زیادی از ویتامین ها از جمله ویتامین هایa و C و مواد معدنی و فیبر را فراهم كنند. یكی از مشكلات خانم های باردار در دوران باردای یبوست است كه با مصرف سبزی ها این مشكل برطرف می شود. نیاز به ویتامین C در حاملگی ۷۰ درصد بیشتر از زمان غیر حاملگی است كه یك رژیم معمولی خوب به راحتی این مقدار را در اختیار مادر قرار می دهد. كلم، حبوبات، سیب زمینی ، اسفناج، دانه های سبز و گوجه فرنگی غنی از ویتامین C هستند و به جذب آهن موجود در غذاها كمك می كنند. بدن ما ذخیره ویتامین C ندارد و با مصرف درست مواد غذایی احتیاج به این ویتامین به راحتی فراهم می شود. سبزیجات سبز تیره و زرد تیره مانند هویج یا زردك، سیب زمینی، فلفل سبز، كلم بروكلی، سرشار از ویتامین A هستند كه برای رشد و سلامتی سلول های بدن مادر و جنین لازم است.
  -۳میوه ها
  میوه هایی مثل پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو و انگور منشاء بسیار خوبی برای ویتامین C هستند. هر خانم باردار می تواند در طول روز چندین بار از این گروه استفاده كرده و نیاز خود را به ویتامین هایی مثل A و C برآورده كند. به طور مثال در صبحانه آب میوه یا میوه تازه - بین وعده های غذا میوه تازه یا خشك - به همراه ناهار سالاد میوه و برای دسر و شام كمپوت میوه مصرف كند.
  ۴-گوشت
  پروتئین كه ماده غذایی اصلی برای مادر و نوزادش است، به طور مشخص در این گروه وجود دارد. تنها ویتامینی كه دراین گروه وجود دارد، ویتامین B۱۲ است. در مادرانی كه گیاهخوار هستند، ذخایر ویتامین B۱۲ در نوزادان آنها پایین است. این گروه جزو گروه های اصلی غذایی برای مادران باردار به حساب می آید كه باید در وعده های غذایی آنها گنجانده شود.
  -۵شیر و ماست
  محصولات لبنی میزان زیادی از احتیاجات غذایی را برآورده می كنند به خصوص كلسیم و پروتئین را كه دراین مواد می باشد. در طول حاملگی حدود ۳۰ گرم كلسیم در بدن مادر تجمع می یابد كه اكثر آن در اواخر حاملگی در جنین ذخیره می شود.
  كلسیم ، ماده اصلی در تشكیل استخوان و دندان است. اگر جذب كلسیم مادر كافی نباشد، جنین از كلسیم استخوان های مادر استفاده می كندكه این باعث می شود مادر در آینده زودتر دچار استئوپروز یا پوكی استخوان شود.
  هر خانم باردار باید سعی كند در روز حداقل یك لیوان شیر مصرف كند. اگر مادری از مزه شیر راضی نیست، باید آن را با اضافه كردن موادی مانند كاكائو و امثال آن برای خود قابل قبول سازد. البته این شامل آن دسته از افرادی كه مشكل گوارشی داشته و قادر به تحمل شیر نیستند، نمی باشد كه در این صورت به جای یك لیوان شیر می توانند یك فنجان ماست یا پنیر مصرف كنند.
  اگر چه بستنی به علت شیر موجود در آن كلسیم دارد، ولی برای تامین كلسیم لازم یك خانم باردار باید یك و نیم فنجان از این مواد مصرف شود، زیرا در بستنی علاوه بر شیر مقدار زیادی شكر و هوا است كه این باعث كاهش میزان شیر و كلسیم لازم می شود. البته منابع غیرلبنی كلسیم شامل ماهی ساردین و ماهی آزاد نیز می باشد.
  باید توجه داشت كه چربی ها ، روغن و شكر با احتیاط مصرف شوند. در هرم غذایی با استفاده از جایگزین كردن غذاهایی كه دارای خواص مشابه به هم هستند ، احتیاجات دوران بارداری به راحتی فراهم آمده وسلامت مادر و نوزاد تضمین می شود.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 6. #5
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض

  در سال*هاي اخير، تبليغات گسترده در مخالفت با بالا رفتن سن ازدواج موجب شده تا اين موضوع مهم در نظر بسياري از افراد جامعه امري تكراري تلقي شود. جالب است بدانيد آمارهاي وزارت بهداشت (در سال 1379) حاكي از اين است كه طي 30 سال اخير سن ازدواج مردان تنها 1 تا 2 سال افزايش يافته در حالي كه اين افزايش براي زنان 5 تا 6 سال بوده است.
  يكي از دلايل اينكه چرا اين بحث بازار داغي را به خودش اختصاص داده، عوارض حاملگي در سنين بالا است. از طرفي ما با مقوله عوارض حاملگي در سنين پايين نيز رو به رو هستيم؛ سنيني كه به*عنوان نوجواني تعريف شده و افراد 10 تا 19 ساله را در برمي*گيرد. امروزه در كشور ما مشخص شده كه 1.14 درصد دختران شهري (با بيشترين شيوع در قم) و 4.19 درصد دختران روستايي (با بيشترين شيوع در همدان) در سنين 15 تا 19 سالگي ازدواج مي*كنند. اين رقم در رابطه با سنين 10 تا 14 سالگي، 1 درصد در مناطق شهري و 6.1 درصد در مناطق روستايي است. اين اعداد و ارقام ما را بر آن داشت تا گزارشي پيرامون عوارض بارداري در سنين پايين تهيه كنيم. با ما همراه شويد:
  حاملگي*هاي پرخطر
  سنين باروري زير 19 سال و بالاي 34 سال به عنوان حاملگي*هاي پرخطر تلقي مي*شوند. براي حاملگي*هاي سنين 15 تا 19 سال اصطلاح حاملگي نوجواني به كار برده مي*شود. طبق آمارهاي مركز ملي بهداشت، حاملگي*هاي اين دوران 13 درصد كل تولدها را تشكيل مي*دهند.
  عواقب حاملگي نوجواني
  بر اساس اظهارات فاطمه ناهيدي، دكتراي بهداشت باروري، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، رخ دادن پديده بلوغ در سنين نوجواني همه افراد از جمله زنان را در مسير تغييرات زيادي قرار مي*دهد. از نظر جسمي، دختر نوجوان در حال رشد بوده و اندام*هاي توليد مثلي و تناسلي وي از رشد كافي برخوردار نيستند بنابراين مادر شدن در اين سنين فرد را دچار مخاطراتي مي*كند كه از جنبه*هاي گوناگون جسمي، رواني، اجتماعي و اقتصادي قابل بحث است:
  بعد جسمي
  زنان نوجوان معمولا در حال رشد و تكامل هستند. نياز آنها به انرژي و تغذيه مناسب نسبت به افراد مسن*تر بيشتر است، بنابراين چنين كمبودهايي با وقوع حاملگي نه تنها به مادر بلكه به جنين نيز آسيب وارد مي*كند.
  بعد روحي- رواني
  در نوجواني بلوغ كامل فكري اتفاق نمي*افتد، در نتيجه اين افراد آمادگي لازم را براي تشكيل خانواده ندارند. حال اگر ازدواج كرده و پرورش يك كودك به مسووليت*هاي آنان افزوده شود، مشكل چند برابر خواهد شد. اين افراد در نوجواني هنوز نياز به حمايت*هاي خانواده دارند. تغييرات خلقي كه در نتيجه بلوغ رخ مي*دهد، نظير حساس شدن و زودرنجي نشان*دهنده آماده نبودن اين زنان براي پرورش بچه است.
  بعد اجتماعي
  نوجواني سني است كه در آن فرد براي برقراري ارتباط مناسب با دوستان، اعضاي خانواده و جامعه نياز به راهنمايي و هدايت دارد. بنابراين فرد نوجوان از بعد اجتماعي نيز براي راهنمايي و پرورش موجودي ديگر، مناسب نخواهد بود.
  بعد اقتصادي
  به طور معمول دختران نوجوان با مردان كم سن ازدواج مي*كنند كه از لحاظ اقتصادي در وضعيت مناسبي قرار ندارند. حمايت نكردن مالي مرد از زن موجب مي*شود كه در صورت وقوع حاملگي مشكلات معيشتي و تغذيه*اي براي زن ايجاد شود كه در نهايت براي هر دو، يعني مادر و جنين مشكلاتي را فراهم مي*كند. بنابر اظهارات فوق* تخصص نازايي، از آنجا كه حاملگي دوران نوجواني از حاملگي*هاي پرخطر محسوب مي*شود، اين مادران طي بارداري بايد مراجعات بيشتري به پزشك داشته باشند. هنگام وضع حمل، زايمان طبيعي در آنها ترجيح داده مي*شود و پس از زايمان، براي حاملگي بعدي حداقل 4 سال فاصله*گذاري توصيه مي*شود.
  دلايل حاملگي نوجواني
  اعتقادات و ارزش*هاي فرهنگي از مسائل مهمي هستند كه جان مادران را به مخاطره مي*اندازند.
  وضعيت زنان در بسياري از كشورهاي در حال توسعه با ازدواج و مادر شدن تثبيت مي*شود. طبق آمارهاي صندوق كودكان سازمان ملل متحد )unicef(،* در بيش از 50 كشور جهان اجازه ازدواج در سن 16 سالگي و پايين*تر و در 7 كشور جهان از سن 12 سالگي صادر مي*شود.
  دكتر ناهيدي موارد زير را از دلايل عمده حاملگي در نوجواني ذكر مي*كند:
  1) كمبود اطلاعات و خدمات بهداشتي
  2) كمبود يا دسترسي نداشتن به وسايل تنظيم خانواده.
  مراقبت*هاي بهداشتي و باروري
  توصيه*هاي پيش*گيري: احتمال مرگ ناشي از عوارض بارداري و زايمان در مادران نوجوان 15 تا 19 ساله دو برابر مادران 20 تا 34 ساله است و در مادران زير 15 سال احتمال مرگ پنج برابر زنان بالاي 20 سال عنوان مي*شود.
  اين مسأله مرگ كودكان را نيز تحت تاثير قرار مي*دهد، به طوري كه كودكان مادران نوجوان بيشتر در معرض مرگ و مير هستند. پيش*گيري از اين رخدادها از اهداف مهم سلامت جامعه است. عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در اين*باره مي*گويد: <احتمال تولد نوزادان كم*وزن در مادران نوجوان بيشتر است.
  اين كم*وزني نوزاد را در معرض عوارض مختلفي قرار مي*دهد، از جمله: عفونت، سوء*تغذيه، معلوليت*هاي طولاني مانند اختلال بينايي و شنوايي، مشكلات يادگيري و عقب*ماندگي*هاي ذهني.> طيف عوارضي كه در كمين مادر نوجوان و نوزادش است موجب مي*شود توصيه*هاي پيش*گيري در صدر مراقبت*هاي اين زنان قرار گيرد. طبق تحقيقات، در موارد زيادي اين زنان خود از مادران نوجوان متولد شده*اند. به طور كلي دكتر ناهيدي براي پيش*گيري از عوارض بارداري در اين سنين، به موارد زير اشاره مي*كند:
  1) صرف*نظر از مسائل اقتصادي خانواده، توجه بيشتر به امر تغذيه مادر نوجوان (در اين دوران روزانه دريافت 400 كيلو كالري انرژي اضافي توصيه مي*شود.)
  2) حمايت اين مادران از سوي همسر، خانواده و اجتماع
  3) ايجاد امكانات تسهيلاتي جهت اين افراد براي دسترسي بيشتر به مراقبت*هاي بارداري، زايمان بي*خطر و....
  4) جلوگيري از سوء استفاده*هاي عاطفي
  5) استقلال و احترام زنان در خانواده مانند برخورداري از قدرت تصميم*گيري
  6) دسترسي به درآمد و سرمايه خانواده ( زنان تنها ناظر خرج مرد نباشند)
  7) كاهش حجم كار
  8) افزايش سواد و تحصيلات
  9) انجام مشاوره (از آنجا كه اصولا حاملگي*هاي اين دوران بدون برنامه*ريزي است، مشاوره قبل از بارداري به بهبود شرايط اين مادران كمك زيادي مي*كند.)
  كنترل باروري
  بر اساس اظهارات عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، سازمان بهداشت جهاني ازدواج در سنين نوجواني را به دليل وجود غرايز جنسي و مشكلات حاصل از آن تاييد مي*كند اما ازدواج در حكم حاملگي نيست. توصيه* مي*شود در صورت ازدواج در سنين پايين، با استفاده از وسايل مناسب تنظيم خانواده حاملگي حداقل تا سنين 20 تا 22 سالگي به تعويق انداخته شود.غ
  عوارض حاملگي در سنين پايين
  70 درصد از 3.1 ميليارد نفري كه در فقر واقعي زندگي مي*كنند را زنان تشكيل مي*دهند. با توجه به اين آمار وحشتناك، مشكلاتي كه بارداري در سنين پايين به زنان تحميل مي*كند، در خور توجه است. بنابر اظهارات دكتر بهناز عطار شاكري، فوق تخصص نازايي، حاملگي در زنان نوجوان عوارض مختلفي براي مادر و جنين به همراه دارد؛ اين عوارض كه در نتيجه تكامل نيافتن دختر بروز مي*كند: آن قبل از زايمان، حين زايمان و پس از زايمان مشاهده مي*شود.
  عوارض قبل از زايمان
  زايمان زودرس
  فشارخون بالاي مادر
  كم*خوني
  مرگ مادر
  مرگ جنين
  رشد ناكافي جنين داخل رحم
  عوارض حين زايمان
  پيشرفت نكردن زايمان به دليل تكامل ناكافي لگن
  پارگي*هاي نسج كانال زايماني
  خون*ريزي*هاي حين و پس از زايمان ناشي از كم*خوني مادر، پارگي*هاي نسج*هاي كانال زايماني و در نهايت جمع نشدن رحم
  عوارض پس از زايمان
  عفونت (ناشي از مراقبت*هاي ناكافي و كم*خوني)
  خون*ريزي
  رسيدگي ناكافي به خود و فرزند
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 7. #6
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض  عقب ماندگی ذهنی یا به اصطلاح دیگر نارسایی رشد قوای ذهنی موضوع تازه و جدیدی نیست بلکه در هر دوره و زمان افرادی در اجتماع وجود داشته اند که از نظر فعالیتهای ذهنی در حد طبیعی نبوده اند .
  گروهی از مردم استنباط نادرستی از عقب ماندگی ذهنی داشته و تصور مینمایند که عقب ماندگی ذهنی همانند یک مرض بوده و می توان از شخصی به شخص دیگر سرایت نموده ویا مانند سل و آبله و سرخجه قابل انتقال در میان کودکان می باشد . عقب ماندگی ذهنی می توان عللی وابسته به پیش ار بارداری، حین بارداری، و پس ازبارداری داشته باشد.

  رییس دانشكده روانشناسی دانشگاه تهران با اشاره به ابتلای 5/1 میلیون ایرانی به عقب*ماندگی ذهنی و تولد یك نوزاد مبتلا به سندرم داون به ازای هر 700 زایمان اظهار كرد: مادرانی كه داروهای مختلف به ویژه داروی ضدبارداری را مصرف كرده و به یك*باره آن را قطع می*كنند، بیش از سایر افراد، مستعد تولد فرزندان مبتلا به سندرم داون هستند.
  در 16 هفتگی روح الهی در جنین دمیده شده، شنوایی جنین و رشد هوشی او آغاز شده و بیش از سه برابر بزرگسالان نیاز به اكسیژن دارد، و زمان فوق*العاده مهمی است

  دكتر غلامعلی افروز، رییس دانشكده روانشناسی دانشگاه تهران كه به دلیل پژوهش های انجام شده در زمینه كودكان مبتلا به سندروم داون موفق به كسب جایزه ویژه سازمان بهداشت جهانی در این حوزه شده است، اظهار كرد: رشد مطلوب نظام تعلیم و تربیت در یك كشور در گرو پرداختن به دانش*آموزان استثنایی آن كشور است كه شامل انواع ناشنوا، نابینا، فلج حركتی و ... تا گروه تیزهوشان شده كه حدود 10 تا 15 درصد دانش*آموزان هر كشور را تشكیل می*دهند.
  وی افزود: بزرگترین گروه كودكان استثنایی با علائم بالینی شامل چشمهای مورب و گردن كوتاه، كودكان مبتلا به سندرم «داون» (عقب مانده ذهنی) هستند. رییس دانشكده روانشناسی دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: كودكان داون كه در كشور تحت عنوان «منگول» نامیده می*شوند، به جای 46 كروموزوم، دارای 47 كروموزوم هستند. این بیماران در گذشته بیش از 10 تا 12 سال زندگی نمی كردند اما در حال حاضر با افزایش دامنه عمرشان تا 50، 60 سال زندگی می*كنند و میزان سقط
  جنین پیش از تولد آنها نیز كم شده است.

  وی ادامه داد: سن حقیقی انسان برایند سه سن شناسنامه* ای، زیستی و روانی است كه سن زیستی بسیار مهمتر از سن تقویمی بوده و براساس مو، پوست و دندان هر فرد مشخص می*شود كه فاصله سنی پدر و مادر، سن مادر و سن مادربزرگ در هنگام بارداری در آن اثر دارد. دكتر افروز در بیان دیگر موارد مطرح شده در پژوهش خود به بیان رابطه میان گروه خونی و اختلالات كروموزومی كه برای اولین بار در جهان ارائه شده، اشاره كرد و گفت: احتمال تولد فرزند مبتلا به سندرم داون در والدینی كه ارهاش خون هر دو منفی است حداقل و در والدینی كه


  ارهاش خون هر دو مثبت است در بیشترین حد است كه البته بررسی*ها در این زمینه همچنان ادامه دارد.
  وی در ادامه اظهار كرد: براساس نتایج این پژوهش، مادرانی كه داروهای مختلف به ویژه داروی ضدبارداری را مصرف كرده و به یكباره آن را قطع می*كنند، بیش از سایر افراد، مستعد تولد فرزندان داون هستند و همچنین شرایط روانشناختی پدر و مادر در زمینه برقراری ارتباط زناشویی قوی از عوامل بسیار مهم است، به طوری كه سردمزاجی و نارضامندی می*تواند زمینه ساز اختلالات كروموزمی شود.
  رییس دانشكده روانشناسی دانشگاه تهران در خصوص عوامل مؤثر در تولد نوزادان استثنایی به عامل فصل تولد اشاره كرد و تصریح كرد: با توجه به این كه سه ماهه دوم بارداری به دلیل آن كه در 16 هفتگی روح الهی در جنین دمیده شده، شنوایی جنین و رشد هوشی او آغاز شده و بیش از سه برابر بزرگسالان نیاز به اكسیژن دارد، زمان فوق*العاده مهمی است و اگر این دوره زمانی با فصل زمستان تداخل یابد كه در آن اكسیژن، انرژی خورشید، درصد ویتامین E و K كاهش یافته و میزان افسردگی مادر، خستگی روانی و نیز وارونگی هوا افزایش می*یابد، در مقایسه با فصل تابستان و وفور این ویتامینها و میوه و شیر تازه، امكان بروز چنین مشكلاتی در جنین افزایش می*یابد و بنابراین فصل بهار بهترین زمان برای آغاز بارداری است تا نوزادان از وزن بهتر و هوشمندی بیشتری برخوردار شود.
  سن زیستی بسیار مهمتر از سن تقویمی بوده و براساس مو، پوست و دندان هر فرد مشخص می*شود كه فاصله سنی پدر و مادر، سن مادر و سن مادربزرگ در هنگام بارداری در آن اثر دارد.

  وی یادآور شد: پس از كشف آنتی بیوتیك*ها كودكان سندرم داون تقریبا عمری نزدیك به سن طبیعی داشته و از نظر اقتصادی می*توانند مولد باشند اما در بیشتر موارد دچار آلزایمر می*شوند.
  همچنین این افراد قدرت باروری یا بارورسازی نداشته و نرخ تولد نوزادان سندرم داون یك مورد از هر 500 تا 700 تولد است.
  دكتر افروز یادآور شد: با توجه به این كه حدود دو درصد جمعیت كشور عقب مانده ذهنی و به تعبیر من «آهسته گام» هستند، 10 درصد از آنها (حدود 150 هزار نفر كودك، نوجوان و بزرگسال ) با درجات مختلف عقب ماندگی ذهنی داون بوده و در استان تهران در هر روز یك فرزند داون به دنیا می*آید.
  وی تصریح كرد: در كشورهایی چون آذربایجان، *تركمنستان و قزاقستان كه سن بارداری فوق*العاده بالا بوده و مناطقی چون آفریقای جنوبی كه دارای استرس زیادی است، *تعداد نوزادان داون زیاد است.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 8. #7
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض

  بهترين سن بارداري


  امروزه با افزايش سن ازدواج، سن بارداري هم بالا رفته است. ولي متخصصان زنان و زايمان معتقدند بارداري در سنين مختلف تفاوت دارد.
  بارداري در هر سني، مزايا و معايبي دارد که با برخي از اين معايب و مزايا آشنا مي*شويم.
  بارداري در 20 سالگي

  گفته مي شود فاصله 20 تا 30 سالگي، بهترين دهه براي بارداري و بچه*دار شدن است. به گفته محققان، قدرت باروري زنان در 24 سالگي در


  اوج است. همه دختران هنگام تولد، حدود يک ميليون تخمک دارند و در سال*هاي باروري تعداد تخمک*ها حدود 300 عدد است. با افزايش سن، سن تخمدان*ها هم افزايش مي*يابد و تخمک*ها نيز کيفيت ابتدايي را نخواهند داشت.
  خطر سقط جنين در زنان 20 تا 24 ساله، فقط 10 درصد است، در حالي که بين سنين 35 تا 39 سالگي، به 18 افزايش پيدا مي*کند. احتمال سقط جنين در زنان 40 ساله، 34 درصد است.
  در 20 سالگي خانم ها کمتر دچار مشکلات زنانگي نظير فيبروم و اندومتريوز شوند، در حالي که با افزايش سن خطر اين بيماري*ها افزايش مي*يابد.
  در هر سيکل قاعدگي و تخمک*گذاري، شانس باروري 25 درصد است و بررسي*ها نشان مي*دهد، شانس بارداري در اوايل 20 سالگي 98 درصد و در اواخر 20 سالگي 84 درصد است و فقط 7 درصد از زنان 20 ساله، نابارور خواهند بود، در حالي که حدود دو* سوم زنان بالاي 40 سال، دچار ناباروري مي*شوند.
  6 درصد از زنان 20 ساله با وجود درمان ناباروري، هرگز بچه*دار نمي*شوند، در حالي که شانس اينکه زنان 40 ساله هرگز بچه*دار نشوند، 64 درصد است.
  احتمال سقط جنين در زنان 40 ساله، سه برابر زنان 20 ساله است و شانس داشتن فرزند مبتلا به سندرم داون (منگوليسم) در 20 سالگي، يک در هر 1295 تولد است، اما اين تعداد در زنان 30 ساله، به يک در هر 759 تولد مي*رسد.
  20 تا 30 سالگي بهترين دوره سني براي بچه*دار شدن زنان است.  بارداري در 30 سالگي

  35 سالگي سني است براي تسويه*حساب کردن با زناني که قصد بچه*دار شدن دارند. در اوايل 30 سالگي، شانس بارداري بسيار کمتر از 20 سالگي است و خطر سقط و تولد فرزند مبتلا به سندرم داون بسيار بيشتر است، اما در 35 سالگي احتمال ناباروري بيشتر است و خطر بروز ناهنجاري*هاي ژنتيکي هم نگران*کننده* است؛ بنابراين بسياري از پزشکان انجام* آزمون*هايي مثل آمنيوسنتز، بررسي ويلوس کوريوني و ساير آزمون*هاي غربالگري جنيني را توصيه مي*کنند.
  احتمال سقط و عوارض مرتبط با بارداري نيز با افزايش سن بيشتر مي*شود. يک زن 35 ساله بيشتر از يک زن جوان دچار بارداري خارج رحمي مي*شود و همچنين احتمال سزارين براي زنان بالاي 35 سال بيشتر است.
  محققان معتقدند زنان 35 ساله به بالا نياز به مراقبت*هاي دوران بارداري بيشتري دارند، مخصوصا اگر بيش از يک فرزند بخواهند.
  در فاصله بين 29 تا 35 سالگي ميزان باروري کاهش پيدا مي*کند. در 30 سالگي شانس بارداري در هر تخمک*گذاري 15 درصد است. به گفته محققان موسسه ناباروري سنت*لوييس، شانس بارداري يک سال پس از تصميم به بارداري در حدود 75 درصد است، اما در صورت تاخير در بارداري اين شانس به 65 درصد کاهش پيدا مي*کند. شانس سقط نيز از 12 درصد در 30 تا 34 سالگي، به 18 درصد در 35 تا 39 سالگي افزايش پيدا مي*کند.
  زناني که در 35 سالگي صاحب اولين فرزند خود مي*شوند 40 درصد احتمال سزارين دارند و خطر تولد فرزند مبتلا به سندرم داون در 30 سالگي يک در 759 تولد است که اين آمار در سن 35 سالگي به يک در هر 302 تولد مي*رسد.
  احتمال دوقلوزايي در زنان 35 تا 39 ساله نيز بسيار بيشتر مي*شود.


  بارداري در 40 سالگي

  هر چه بارداري بيشتر به تاخير بيفتد و سن خانم بالاتر برود، احتمال وقوع آن کمتر مي*شود. بارداري در 40 سالگي، يعني بچه*دار شدن 15 سال پيش از يائسگي و باز هم يعني کاهش تعداد تخمک*ها که اين با افزايش مشکلات کروموزومي همراه است که خطر سقط و نقايص جنيني از پيامدهاي آن است. بين تخمک*هاي توليد شده در اوايل 40 سالگي تا اواسط و حتي اواخر آن تفاوت آشکاري وجود دارد. به نوشته نشريه باروري و ناباروري، باردار شدن در 41 سالگي بهتر از بارداري در 43 سالگي است.
  زنان 40 ساله*اي که به دليل ناباروري تحت درمان هستند، 25 درصد شانس بارداري دارند، در حالي که زنان 43 ساله 10 درصد احتمال دارد بچه*دار شوند.
  بعد از 40 سالگي احتمال درمان ناباروري با تخمک*هاي خود زن بسيار کم مي*شود و نياز به درمان*هاي کمکي و استفاده از تخمک*هاي اهدايي بيشتر مي گردد.
  عوارض بارداري از ديگر نگراني*هاي مادران 40 ساله است. اگر قصد داريد در 40 سالگي باردار شويد، ممکن است در معرض خطر فشار خون بالا و ديابت بارداري قرار بگيريد. مشکلات مربوط به جفت و عوارض زايمان نيز در کمين شما است.
  احتمال زايمان زودرس و نوزاد نارس در زنان 40 ساله بيشتر است. ميزان مرده*زايي در زنان 40 ساله نيز بيشتر خواهد بود.
  ترجمه: مژگان *کريمي
  منبع: ريدرز دايجست
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 9. #8
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض

  شیر گاو را جایگزین شیر مادر کنیم

  با نوزادی که شیر مادرش را نمی خورد و میلی به انواع شیرخشک ندارد چه کار باید کرد؟ چطور باید او را سیر کنیم؟ خیلی*ها برای پیدا کردن شیر مناسب برای نوزادشان به مشکل برمی*خورند. پیشنهاد خیلی*ها در چنین مواردی استفاده از شیر حیواناتی مانند گاو است. شما می*توانید به نوزادتان شیر گاو بدهید اما نباید فراموش کنید که جایگزین کردن شیر گاو به جای شیر مادر شرایط و استانداردهایی دارد که نباید از ذهن*تان دور بماند. دکتر میثم شیرزاد، متخصص طب سنتی درباره شیر مادر و شیر گاو و انتخاب مفید و سالم شیر توضیح می*دهد.

  چرا شیر مادر؟

  مهم*ترین ویژگی شیر مادر آنتی*بادی*های موجود در بدن مادر است که می*تواند ایمنی مطلوبی در برابر بسیاری از بیماری*های عفونی در بدن نوزاد ایجاد کند. شیر مادر باعث تقویت عملکرد ریه شده، از بیماری*های تنفسی و تنگی نفس در نوزاد جلوگیری می*کند و از ابتلا به پنومونی (ذات*الریه) می*کاهد.

  نوزادی که از شیر مادر تغذیه می*کند، مسمومیت غذایی ندارد، برونشیت نمی*گیرد، بدنش به عفونت*های میکروبی دچار نمی*شود و امکان ابتلای او به آنفلوآنزا، عفونت گوش، آلرژی، جوش، اسهال و سرخجه تقریبا به صفر می*رسد. یکی دیگر از مزایای شیر مادر مکیدن سینه است. مکیدن سينه مادر به رشد فک نوزاد کمک می*کند و شیرخوارانی که از شیشه برای تغذیه استفاده می*کنند، عمل مکیدن را به این کیفیت انجام نمی*دهند. با توجه به این خواص منحصر به فرد، تا جایی که امکان دارد باید مادران را به تغذیه شیرخوارشان با شیر خود ترغیب کرد. در واقع موارد بسیار محدودی وجود دارد که مادر از این عمل منع می*شود. این موارد شامل سرطان پستان، آبسه چرکی پستان و بیماری*هایی مانند ایدز یا هپاتیت است.  بهترین زمان برای جایگزینی شیر گاو

  شیرهای فله دارای چربی و غلظت بالایی هستند و هضم آنها نسبت به شیرهای پاستوریزه دشوارتر است بنابراین در نوزادان و شیرخواران 2 تا 3 ماهه بهتر است با نظر متخصص اطفال از شیر خشک مناسب با شرایط شیرخوار استفاده کرد. اما اگر هیچ راه دیگری وجود نداشت می*توان با مشورت متخصص از 3 ماهگی به بعد به تدریج از شیر گاو استفاده کرد. انواع شیرگاو ارزش تغذیه*ای بالایی دارند اما باید قبل از استفاده به خوبی جوشانده شوند. بهترین شیوه جوشاندن اضافه کردن یک*چهارم آب و جوشاندن حداقل 15 تا 20 دقیقه با حرارت ملایم است. وقتی آب اضافه شده تبخیر شد شیر آماده استفاده است. جوشاندن کافی برای از بین بردن باکتری*های بیماری*زای احتمالی موجود در شیر ضروری است. نکته دیگر حساسیت به پروتئین شیر گاو است که ممکن است در برخی شیرخواران بروز کند.

  مدت زمان شیردهی از دید طب سنتی

  نگاه طب سنتی منطبق بر شیوه*ای است که در قرآن کریم بدان اشاره شده است. قرآن در سوره احقاف آیه 15 بیان می*دارد که «و حمله و فصاله ثلاثون شهرا» یعنی مجموع دوره بارداری و از شیر گرفتن او 30 ماه است. به این ترتیب حدود 21 ماه را به زمان شیردهی اختصاص می*دهد. این مطلب در منابع طب سنتی مورد تأکید قرار گرفته است. در بررسی*های پزشکی نوین هم حدود 2 سال زمان مناسب برای شیر دادن به نوزاد ذکر شده است.

  شاید آلرژی در کمین نوزاد شماست

  اگر مادر بیمار باشد یا دچار سوء*تغذیه شود، باز هم مناسب*ترین شیر، شیر مادر است اما اگر در موارد خاصی مادر به توصیه پزشک یا نداشتن شیر کافی نتواند شیر خود را به نوزادش بدهد، نزدیک*ترین شیری که می*تواند جایگزین شیر مادر شود، شیر گاو است. باید توجه داشت که دستگاه گوارش نوزادان با هم تفاوت دارد و ممکن است بعضی از آنها به پروتئین موجود در شیر گاو حساسیت نشان دهند. اگر سیستم ایمنی بدن نوزاد به پروتئین شیر گاو حساسیت نشان دهد، کودک دچار علائمی مانند درد شکم، بی*قراری، نفخ زیاد، اسهال و حتی گاهی وجود خون در مدفوع می*شود. در این موارد باید شیر گاو و فرآورده*های لبنی قطع و از شیر خشک مناسب مصرف شود. در چنین مواردی توصیه می*شود مصرف شیر گاو را متوقف و با پزشک متخصص برای یک جایگزین مناسب مشورت کنید. بهترین جایگزین برای شیر گاو در نوزاد محروم از شیر مادر که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارد، شیر خشک است و بهتر است از شیر دیگری استفاده نشود.

  تاثیر تغذیه دام بر کیفیت شیر

  اگر دام از پوشش گیاهی متنوع تغذیه کند، مصرف شیری که از این دام تهیه می*شود مانعی ندارد اما این نوع دام*ها باید تحت نظر دامپزشک و معاینات دوره*ای قرار گیرند و از نظر بیماری*های عفونی کنترل شوند. اثرات مصرف احتمالی گیاهان خاص قابل توجه نیست. با این حال در صورت بروز علائم حساسیت به شیر باید از ادامه مصرف آن خودداری شود.

  بدون مشورت پزشک اقدامی نکنید

  ممکن است این سؤال برای*تان پیش بیاید که چرا شیر گاو برای نوزاد تازه متولد شده مناسب نیست و اگر نوزاد فقط با شیر گاو تغذیه شود، دچار مشکل می*شود؟ دادن شیر گاو به نوزاد تازه متولد شده او را دچار مشکل می*کند چون دستگاه گوارشش کاملا شکل نگرفته و نمی*تواند بسیاری از مواد غذایی را به راحتی هضم کند و به برخی از آنها هم حساسیت نشان می*دهد. شیر گاو دارای غلظت بالایی از پروتئین و مواد معدنی است که کلیه نوزاد نمی*تواند آنها را به راحتی از بدن خارج کند. شیر مادر سرشار از ویتامین*ها، آهن و مواد مغذی دیگر است که شیر گاو به مقدار کافی این مواد را ندارد. اگر به نوزاد فقط شیر گاو داده شود ممکن است دچار فقر آهن شود یا به دیواره معده و روده*اش آسیب بزند، در چنین مواردی مقداری خون در مدفوع نوزاد دیده می*شود. معمولا توصیه می*شود در 12 ماه نخست زندگی نوزاد از دادن شیر گاو تا جایی که امکان دارد پرهیز شود.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 10. #9
  NaZaniiin
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  May 2012
  محل سکونت
  زیر آسمان شهر!!!
  نوشته ها
  5,248
  3,787
  4,593

  پیش فرض  زنان هندي چگونه براي زايمان طبيعي آماده مي شوند؟

  مجله سیب سبز:
  درمانگران و متخصصان طب سنتي هند بهره*گيري از تكنيك*هاي آرام*تنی،کششی،تنفسی و مديتيشن را بهترين راه براي داشتن زايماني طبيعي و راحت مي*دانند. آنها بر اين باورند كه اجراي اين تكنيك*ها به دليل ايجاد هماهنگي و هارموني بين جسم و روح خانم*هاي باردار مي*تواند بهترين انتخاب براي تسهيل روند زايمان آنها باشد چرا كه اين تكنيك*ها با تقويت عضلات و عملكرد اندام*هاي دروني بدن، شرايط روحي مادر را در دوران بارداري بهبود مي*بخشد و جسم و روح او را براي اين منظور آماده مي*كند. اجراي تكنيك*هاي (آرام*تنی،کششی) يوگا با نظارت متخصص اين حوزه و بهره*گيري از توصيه*ها و سفارش*هاي او مي*تواند تاثير زيادي در بهبود كيفيت دوران بارداري و فارغ شدن زنان داشته باشد.

  اگر به زايمان طبيعي فكر مي*كنيد

  در هندوستان و بسياري از كشورهاي اروپايي گروه زناني كه تصميم دارند فرزندشان را با زايمان طبيعي به دنيا آورند از تكنيك*هاي آرام*تني جسم و روح به شیوه هندی*ها استفاده مي*كنند. به اعتقاد درمانگران مكتب آيورودا تكنيك*هاي تنفسي، ريلكسي و تمرينات بدني كه در اين ورزش آرام وجود دارد به مرور ذهن و جسم مادر را براي داشتن زايمان طبيعي آماده مي*كند. در بارداری تکنیک*هایی به زنان آموزش داده می*شود که با اجرای آن می*توانند بدن آماده*تری برای زایمان طبیعی داشته باشند. اجرای تکنیک*های بارداری به صورت روزانه به زنان باردار کمک می*کند تا مفاصل ران نرم*تر و کشاله*ران قوی*تري داشته باشند و به این ترتیب زایمان طبیعی موفق*تر و ساده*تری را پشت سر بگذارند. تنها باید به این نکته توجه داشت که افرادی که تمایل به استفاده از این تکنیک*ها را دارند باید زیر نظر مربی حرفه*ای این تکنیک*ها و تمرین*ها را یاد بگیرند و اجرا کنند.  ماهيچه*ها را تقويت كنيد

  در بسياري از متون طب سنتي هند، آيورودا، انجام تمرینات کششی در دوران بارداری به زنان باردار کمک می*کند تا زایمان راحت*تری را سپری کنند. در حقیقت اجرای تکنیک*های آرام*تني جسم و روان به زنان باردار کمک می*کند تا عضلات قوی*تر و مقاوم*تری در ناحیه شکم و كمر داشته باشند و به این ترتیب زایمان طبیعی بهتری را سپری کنند.اين در حالي است كه اجراي پيوسته تمرین*های آرام*تنی به صورت روزانه مي*تواند در كنار تقويت عضلات و ماهيچه*هاي بدن به بهبود جريان گردش خون و بهبود اكسيژن رساني سلول*هاي بدن كمك كند و عملكرد دستگاه قلب را بهبود بخشد. فراموش نکنید که این شیوه تنها با توصیه متخصص طب سنتی و مکمل باید اجرا شود.

  با چاقي بارداري مبارزه كنيد

  زنان بسياري در دوران بارداري دچار افزايش وزن و چاقي مي*شوند. بخشي از اين اضافه وزن طبيعي بوده اما بخشي از آن به دليل عدم رعايت رژيم و برنامه غذايي صحيح اتفاق مي*افتد كه با كنترل برنامه غذايي و اجراي تكنيك*ها و تمرين*هاي آرام تنی و کششی قابل كنترل و حتي درمان است. اگر شما هم تصميم به بارداري داريد و نگرانيد با شروع بارداري بر وزن*تان افزوده شود مي*توانيد از تكنيك*هاي ورزش يوگا بهره بگيريد. با اجرای تمرینات و تکنیک*ها میزان اضافه وزن خود را در دوران بارداری کنترل و به این ترتیب با آماده نگاه داشتن بدن خود، بعد از زایمان ورزش را شروع کرده و برای حفظ سلامت و تناسب خود اقدام کنيد. به گفته محققان افرادی که در دوران بارداری از این تکنیک*ها کار می*کنند یا تمرینات ورزشی ملایم انجام می*دهند تقریبا 3 کلیوگرم کمتر از افرادی که ورزش نمی*کنند به اضافه وزن دچار می*شوند.

  دردهاي اين دوران را تسكين دهيد

  درد در ناحيه كمر يكي از شايع*ترين دردهايي است كه زنان در دوران بارداري آن را تجربه مي*كنند. اين درد كه به دليل افزايش سايز و حجم شكم و كاهش توان عضلات كمر رخ مي*دهد دردهاي كمري زيادي را براي خانم*ها به همراه دارد كه از جمله عوارض تعريف شده دوران بارداري محسوب مي*شود. با اجرای تمرینات کششی یوگا در دوران بارداری و پیش از آن و تمرکز بر عضلات ناحیه کمر و تقویت آنها می*توان از بسیاری از دردهای ناشی از بارداری به ویژه درد کمر پیشگیری کرد. به گفته درمانگران طب سنتی هند انجام ورزش*های کششی موجب تقویت عضلات کمر می*شود و این کار به کنترل و تعدیل فشار ناشی از بزرگ*شدن شکم و افزایش وزن در زنان باردار کمک می*کند؛ فشاری که عدم کنترل آن موجب بروز درد در ناحیه عضلات و ستون فقرات مادر می*شود. علاوه بر این اجرای مستمر این تمرینات به زایمان راحت تر مادر کمک می کند. چرا که با آماده نگاه د اشتن بدن مادر و تقویت عضلات و ماهیچه*هایی که حین زایمان به کار می آیند می*تواند زایمانی راحت*تر را تجربه کند. این شیوه به قدری زایمان را آسان می کند که امروزه در بسیاری از کشورهای اروپایی با اقبال زنان رو به رو شده است.

  افسردگي مادرانه را درمان كنيد

  مادران بارداری که در دوران بارداری و حتی پس از زایمان از تکنیک*های آرام تنی و کششی بهره* می*برند در مقایسه با دیگر زنان باردار از شادابی و نشاط بیشتری برخوردارند، این در حالی است که برخی از مادران به دلیل فاصله گرفتن از شغل و فعالیت*های اجتماعی*شان در دوران بارداری و پس از زایمان دچار افسردگی می*شوند بنابراین این گروه از مادران می*توانند با اجرای تکنیک*های یوگا و ورزش*های کششی آن به کنترل هورمون*های درونی بدن کمک کنند و دوران بارداری برای زن باردار لذت بخش و پرنشاط می*شود. برای اجرای این تکنیک*ها حتما از متخصص طب مکمل کمک بگیرید.

  خواب عمیق*تری را تجربه کنید

  برخی از زنان باردار که تمرینات منظم آرام تنی بارداری را به طور منظم و مستمر در دوران بارداری دنبال می*کنند، می*توانند در طول این دوران خواب عمیق*تری را تجربه کنند. از آنجا که برخی از زنان در دوران بارداری با مشکل اختلال خواب رو به رو می*شوند می*توانند از این تکنیک برای درمان این مشکل استفاده کنند. ضمن آنکه زنانی که این تکنیک*ها را انجام می*دهند در طول روز توانایی بیشتری برای انجام برنامه*های روزمره*شان دارند و کمتر در طول ساعات روز چرت می*زنند.

  يبوست بارداري را درمان كنيد

  یبوست یکی از شایع*ترین عوارض ناشی از بارداری است که برخی از زنان باردار را درگیر می*کند. اين يبوست مي*تواند دلايل مختلفي داشته باشد كه يكي از آنها تغيير در برنامه رژيم غذايي است. يكي ديگر از دلايل بروز يبوست ايجاد تغيير در فضاي شكم است كه دستگاه گوارش را تحت تاثير خود قرار مي*دهد. با بزرگ*تر شدن جنين مثانه و روده*ها تحت فشار بيشتري قرار مي*گيرند و اين مي*تواند به مرور عملكرد دستگاه گوارش به ويژه روده بزرگ و مثانه را دچار اختلال كند. انجام تکنیک*های آرام تنی به صورت روزانه می*تواند احتمال ابتلا به یبوست را در حد قابل ملاحظه*ای کاهش دهد. اجرای این تکنیک و مصرف مواد غذایی فیبردار در این زمینه بسیار موثر است و می*تواند تاثیر مثبتی بر کندی عملکرد روده*ها داشته باشد.

  خداحافظ اضطراب

  *دوران بارداري به خودي خود استرس و اضطراب زیادی را براي مادر به همراه دارد. او در اين دوران به طور مرتب به سلامت جنين و چگونگي وضعيت او فكر مي*كند. با پيش رفتن ماه*هاي بارداري اين استرس و اضطراب شكل ديگري به خود مي*گيرد. در حقيقت نزديك شدن لحظه زايمان و تولد بچه دغدغه مهمی براي مادر جوان مي*شود مخصوصا اگر او پيش از اين تجربه تولد نوزادي را نداشته باشد بنابراين ترس از تولد، ترس از درد كشيدن يا ترس از سلامت به دنيا آمدن نوزاد همگي مي*تواند بخش زيادي از انرژي مادر را صرف خود كند در حالي كه زن باردار در شرايطي كه مي*خواهد زايمان طبيعي را تجربه كند بايد همه انرژي* خود را براي زايمان ذخيره كند. نتایج تحقیقات دانشمندان درباره اثرات آرام*بخشی تمرینات بارداری و تکنیک*های ریلکسیشن بر کاهش استرس زنان در ماه*های پایان بارداری نشان می*دهد افرادی که در دوران بارداری از تکنیک*های آرام*تنی و ریلکسیشن بهره می*برند در مقایسه با زنان دیگر مدیریت بیشتری بر کنترل استرس و اضطراب ناشی از زایمان طبیعی دارند. در حقیقت این گروه در طول دوران بارداری آموزش می*بینند که چگونه آرامش خود را با مراقبه و تمرینات شادی بخش یوگای بارداری حفظ کنند و در مقایسه با دیگران زایمان آرام*تر و موفق*تری را پشت سر بگذارند. متخصصان طب مکمل و سنتی می*توانند در این زمینه شما را راهنمایی کنند.
  گاهی او که
  جواب عاشقانه اش
  به همه ی "
  تو" ها، شماست
  و به همه ی دلتنگی ها،
  نظر لطف شماست
  بی احساس نیست
  دلش خسته است
  حرف نمی خواهد
  دوستت دارم های تایپ شده،
  دیگر دلش را نمی برد...

 11. #10
  NaZaniiin
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  May 2012
  محل سکونت
  زیر آسمان شهر!!!
  نوشته ها
  5,248
  3,787
  4,593

  پیش فرض  9 خرافه بسیار شایع در دوران بارداری

  خبر آنلاین:
  احتمالا تا به حال شنیده*اید نظراتی مثل این را که اگر شکمت پهن نشده است، حتما پسردار می*شوی یا «حالا که شکمت پهن شده بچه*ات دختر است!*گاه به قدری این شایعات در نظر مادر قطعی و حتمی جلوه می*کند که حتی اظهارات پزشک متخصص و جواب انواع آزمایش*ها و سونوگرافی*ها هم نمی*تواند نظر مادر را درباره جنسیت یا سلامتی جنینش تغییر دهد.

  این مطلب درباره صحت و سقم ۹خرافه معروف در زمان بارداری است. خرافه*هایی که اگر در شرف مادر شدن هستید خوب است بشنوید ولی باورشان نکنید.

  اگر شکمت پهن نشده است، حتما پسردار می*شوی یا حالا که شکمت پهن شده بچه*ات دختر است.

  شاید یکی از بی*اساسترین باور*ها در زمینه بارداری تعیین جنسیت جنین باشد که بدون کوچک*ترین مدرک مستند علمی نسل به نسل و دهن به دهن در بین برخی خانم*ها می*گردد. شاید زمانی که سونوگرافی و آمنیوسنتز اختراع نشده بود، حدس درست اطرافیان درباره جنسیت جنین کار خارق العاده*ای به نظر می*رسید و هر زنی که باردار می*شد، ابتدا سری به پیشگوی جنسیت می*زد اما امروزه اثبات شده که تمام تغییرات ظاهری و داخلی بدن مادر در دوران بارداری دلایل علمی دارد و هیچ ارتباطی هم به جنسیت فرزندش ندارد. یادتان باشد که شکل شکم مادر به ماهیت منحصر به فرد او بستگی دارد.

  اگر دست*هایت را ببری بالای سرت، بند ناف دور سر جنین می*پیچد.

  حرکات اندام*های بالایی کوچک*ترین تأثیری بر اندام*های میانی و تحتانی ندارد. متخصصان زنان و زایمان به برخی از مادران باردار توصیه می*کنند که در دوران بارداری به کلاس*های آمادگی بارداری بروند و تمرین*های ورزشی مخصوص این دوران را زیر نظر پزشک متخصص انجام دهند.

  ورزش مناسب برای مادر باردار بسیار مفید است و اگر قرار بود با بالا بردن دست، بند ناف دور گردن جنین بپیچد، الان جمعیت کره زمین این قدر زیاد نبود! البته احتمال پیچیدن بند ناف دور گردن جنین وجود دارد اما این موضوع به وضعیت رحم مادر مربوط می*شود نه دست*های مادر.

  اگر به ماه گرفتگی نگاه کنی، بچه*ات لب شکری یا علامتدار می*شود

  بعضی از امروزی*ها هم معتقدند خسوف، نیشی است که رخ ماه را زده است و اگر زن باردار به آن نگاه کند، همین بلا سر فرزندش می*آید و به همین دلیل مادر باید همیشه یک سنجاق تیز به لباسش وصل کند تا این بلا دفع شود اما این داستان عجیب هیچ توجیه علمی ندارد و لب شکری شدن به دنبال عوامل پیچیده ژنتیکی و محیطی در افرادبروز می*کند نه پدیده*های نجومی آمیخته با خرافات!

  اگر سر دلت می*سوزد بچه*ات پر مو می*شود.

  تعداد فولیکول*های نوزاد شما به ویژگی*های ژنتیکی*اش بستگی دارد که از شما و همسرتان به ارث برده است. سوزش سر دل در دوران بارداری، ناشی از عواملی چون حساسیت بیشتر بافت*های دستگاه گوارش به هورمون*های دوران بارداری و فشار رحم به معده است.

  اگر زیاد میوه نخوری، بچه*ات موقع به دنیا آمدن کثیف می*شود.


  خوردن میوه از عادت*های تغذیه*ای بسیار خوب و سالم است به خصوص در دوران بارداری، زیرا این گروه خوراکی*ها مقدار زیادی ویتامین، موادمعدنی و فیبر را به بدنتان می*رساند اما هیچ ربطی به وجود داشتن یا نداشتن چربی روی بدن نوزاد ندارد.

  متأسفانه همه انتظار دارند وقتی فرزندشان متولد می*شود، مثل آن بچه*های سفید و تپل تبلیغات تلویزیون باشد اما همه نوزادان در بدو تولد با لایه*ای از چربی محافظ به نام ورنیکس پوشیده شده*اند.

  صورتت پف کرده است پس حتما دختر داری؛ یا پهلو*هایت بزرگ شده! پس پسر داری

  اضافه وزن خانم باردار به دلیل وزن جنین، مایع آمنیوتیک و چربی*هایی است که در بدنش ذخیره می*شود. اگر چربی*های خانمی در این دوران به صورت موضعی انباشته شده، حتی اگر باردار نبود و چاق می*شد، باز هم اضافه وزنش در آن ناحیه بیشتر بود و این قضیه ربطی به جنس بچه ندارد.

  اگر به فرد زشتی نگاه کنی، بچه*ات شبیه او می*شود!

  اول اینکه داشتن صورت زیبا همه چیز نیست! دوم، زشتی یا زیبایی، نسبی و سلیقه*ای است و سوم اینکه ویژگی*های وراثتی هر فردی به ژن*هایی که مادر و پدرش به او بخشیده*اند، بستگی دارد و بنا به قوانین علم پیچیده ژنتیک، هر بچه*ای مخلوطی از ژن*های خانواده مادر و پدرش را بروز می*دهد.

  مبادا در دوران بارداری وارد وان حمام شوی! آب وان جنین را مریض می*کند.

  آب ولرم با دمای ملایم برای مادر باردار بسیار آرامش بخش است به خصوص در ماه*های پایانی بارداری. بابت مضر بودن آب وان و رسیدن آن به جنین هم نگران نباشید زیرا جنین در پوششی مخاطی در کیسه آمنیوتیکی قرار گرفته است و آب وان به او نمی*رسد.

  اگر زیاد شیر و پنیر بخوری سر بچه*ات جوش سفید می*زند.


  جوش*های سفیدی که روی سر بسیاری از نوزادان وجود دارد، ناشی از مقدار زیاد چربی در جمجمه نوزاد است، این جوش*ها معمول و بی*خطر است و ایجاد آن*ها ربطی به میزان لبنیاتی که مادر در طول دوران بارداری مصرف کرده، ندارد.

  یادتان باشد لبنیات از مهم*ترین و ضروری*ترین مواد غذایی برای بدن به ویژه در دوران بارداری است و کلسیم این گروه برای رشد جنین حیاتی و استفاده آن با دستور پزشک مفید است.
  ویرایش توسط NaZaniiin : 2014.06.04 در ساعت 00:04
  گاهی او که
  جواب عاشقانه اش
  به همه ی "
  تو" ها، شماست
  و به همه ی دلتنگی ها،
  نظر لطف شماست
  بی احساس نیست
  دلش خسته است
  حرف نمی خواهد
  دوستت دارم های تایپ شده،
  دیگر دلش را نمی برد...

 12. #11
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض

  ی توان گفت بارداری یکی از لذت بخش ترین دوران در زندگی یک زن است. در دوران بارداری داشتن هیجانات مختلف، شرایط را برای پذیرش نقش والد بودن فراهم می کند و این امر کاملا طبیعی است. هرچند که گاه این تغییرات می تواند به بروز ترس و استرس در مادر منجر شود. علایم اضطراب در دوران بارداری شایع است و میزان بروز آن ها در ماه های آخر بارداری بیش از هر زمان دیگر است. برخی از مادران برای کنارآمدن با استرس از راهکارهایی استفاده می کنند که ممکن است خوب ومفید نباشد.
  1-شما چگونه با استرس کنار می آیید؟
  2-چه کارهایی انجام می دهید تا استرس تان کمتر شود؟
  3-از چه کسی این روش ها را یاد گرفتید؟
  4-آیا این روش ها برای شما مفید است؟ آیا استرس شما را کاهش می دهد؟
  اگر روش هایی که برای کاهش اضطراب، به کار می برید استرس شما را بیشتر می کند باید روش های دیگری را جایگزین کنید. عبادت ، ورزش، صحبت کردن با یک دوست، حمام کردن و… راهکارهای مفیدی است.اولین گام برای کنارآمدن با استرس های دوران بارداری مراقبت از خود است؛ مانند مراقبت های جسمانی و روانی.


  تغذیه و سلامت جسمی
  نتایج تحقیقات نشان داده است زنانی که در دوران بارداری مضطرب هستند تغذیه خوبی ندارند. تعداد اندکی از زنان ممکن است برای آرام شدن از الکل یا سیگار استفاده کنند. درحالی که این مواد برای سلامت مادر و کودک بسیار خطرناک است.

  ورزش منظم
  ورزش منظم برای درمان چاقی، استرس، بی خوابی و تنیدگی عضلانی مفید است. ورزش برای زنان باردار همچنین برای جلوگیری از افزایش فشار خون مفید است.پیاده روی، یوگا، شنا و ایروبیک از جمله ورزش هایی است که برای دوران بارداری مناسب است که با مشورت پزشک خود می توانید آنها را انجام دهید.

  رشد خود
  راه هایی برای رشد خود وجود دارد که بهتر است هر روز انجام شود. در ادامه مثال هایی بیان می شود که شما می توانید از آن ها استفاده کنید.حمام کردن، خواندن کتاب، پیاده روی، استراحت و نشستن در معرض نور خورشید، شمع یا عود روشن کردن، تماس با یک دوست برای یک گفت وگوی لذت بخش، توجه به زیبایی ستارگان در شب، گوش دادن به یک موسیقی آرام و … تا حد زیادی استرس شما را کاهش می دهد.با این حال فراموش نکنید که دل ها آرام نمی گیرد جز با یاد خدا. یکی از بهترین و موثرترین روش ها در کاهش استرس به یاد خدا بودن، قرائت نماز، تلاوت قرآن و خواندن ادعیه است.

  توقف فکر
  به یاد داشته باشید که در ابتدا باید افکاری که باعث نگرانی تان می شود را شناسایی کنید. هر زمان که این افکار به سراغ تان آمد سعی کنید آن ها را متوقف کنید. مثلا با گفتن کلمه « توقف » به خود یا تجسم کردن یک علامت توقف به رنگ قرمز، اجازه ندهید افکار بد در ذهن شما نفوذ پیدا کنند. اگر نمی توانید این افکار را متوقف کنید حداقل حواس خود را از این افکار منحرف کنید ، به عنوان مثال با تلفن زدن به یک دوست می توانید حواس خود را مشغول کار دیگری کنید.

  زمان نگرانی
  البته می توانید زمانی را در روز به افکار نگران کننده اختصاص دهید. به این صورت که مثلا ۲۰دقیقه قبل از شام برای مدت مشخصی هرچقدر که می خواهید به نگرانی هایتان فکر کنید و هنگامی که زمان مشخص، تمام شد با روش توقف فکر از آن افکار خارج شوید. این کار باعث می شود که شما تمام روز را به مشکلاتتان فکر نکنید و مضطرب نشوید.

  خودگویی
  بعضی از حرف هایی که با خود تکرار می کنیم می تواند استرس زا باشد؛ برای مثال این جمله که «من همه کارها را اشتباه انجام می دهم» یک جمله استرس زاست سعی کنید بهترین دوست خود باشید و چیزهایی به خود بگویید که از شما حمایت کند. برای شروع فهرستی از راهکارهای مفیدی که استرس شما را کاهش می دهد تهیه کنید تا زمانی که دچار استرس شدید از عادت های قدیمی و نادرست خود برای کنارآمدن با اضطراب استفاده نکنید.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 13. #12
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض

  بارداری دوران سرنوشت سازی برای جنین است زیرا اگر مادر در این دوره به اصول تغذیه ای و بهداشتی توجه کند، سلامت جنین- صرف نظر از مسائل ژنتیکی- تا حد زیادی تضمین می شود.از طرفی اگر مادر دوره بارداری خوبی را پشت سر بگذارد، پس از تولد نوزاد دوران شیردهی مناسبی خواهد داشت و تجربه خوبی برای بارداری های بعدی کسب خواهد کرد.به دلیل اهمیت بهداشت دوران بارداری با دکتر ملیحه تبرایی متخصص طب سنتی در این زمینه گفت و گویی کرده ایم و دیدگاه وی را جویا شدیم.


  وی می گوید: در طب سنتی مصرف بعضی از خوراکی ها به مادران باردار توصیه می شود از جمله سیب، انار و مویز. درباره سیب گفته می شود که محافظ جنین است و حالت تهوع دوران بارداری را کاهش می دهد به ویژه مصرف رب آن.به طور معمول به مادران باردار توصیه می شود از مصرف غذاهای سنگین و بسیار مرطوب و دیر هضم بپرهیزند. در طب جدید این نکته یادآوری شده است که در زمان بارداری حرکات دستگاه گوارش و قدرت هضم کاهش می یابد و حرکت مواد غذایی از دستگاه گوارش کند می شود.


  از این رو باید غذاهایی مصرف کرد که هضم آسانی دارد. در طب سنتی نیز بر این موضوع تأکید شده است و مصرف غذاهای زود هضم مانند گوشت بره جوان، نان برشته و… توصیه می شود.از طرفی بهتر است مصرف خوراکی های قاعده آور مانند نخود، لوبیا، کنجد و کرفس محدود شود.اجابت مزاج در دوران بارداری نیز از موارد توجه در طب است.


  در واقع به دلیل نزدیکی رحم به روده ها، عملکرد مناسب سیستم گوارشی در این دوره اهمیت می یابد زیرا از این طریق سموم بدن دفع می شود. بنابراین مادر باردار باید لینت مزاج داشته باشد. برای این امر باید توجه مادران باردار را به این نکته جلب کرد که نباید از هر نوع ملین حتی ملین های گیاهی استفاده کند زیرا مصرف بعضی از ملین ها باعث سقط می شود.باید دانست که مصرف داروها حتی داروهای گیاهی نیز باید تحت نظر پزشک باشد.از بهترین ملین ها می توان به گل سرخ اشاره کرد که علاوه بر نداشتن عوارض، در حفظ و رشد جنین موثر است.

  از گل سرخ می توان به شکل مربا یا گل قند استفاده کرد. همچنین می توان گلبرگ های آن را به شکل خوراکی یا دمنوش میل کرد.در این دوران باید از مصرف غذاهای بسیار سرد و بسیار گرم پرهیز کرد؛ چه موادی که سردی بالفعل دارد مانند آب یخ و چه سردی بالقوه دارد یعنی مزاج ماده غذایی سرد است. مادر باردار باید از غذاهای متعادل استفاده کند.

  به عنوان مثال در طب سنتی مصرف فلفل، مواد غذایی تلخ و تند برای این دوران تجویز نمی شود.
  از مصرف آب و مایعات وسط غذا و دو ساعت بعد از صرف غذا نیز باید پرهیز کرد.وی می افزاید: مادران باردار باید از فعالیت های سنگین بدنی و حالت جهش و پرش بپرهیزند. البته میزان فعالیت زن باردار به وضعیت جسمی وی قبل از بارداری بستگی دارد.


  اگر مادر قبلاً ورزش می کرده است می تواند فعالیت خود را ادامه دهد به شرطی که ورزش سنگین و شدید نباشد و به جنین وی ضربه ای وارد نشود.در طب سنتی پیاده روی برای خانم های باردار توصیه می شود حتی یکی از راهکارهای رفع حالت تهوع و استفراغ، پیاده روی است.ورزش های آبی نیز مفید است.


  طب سنتی نشستن در لگن آب حاوی گیاهان خاص را در ماه های آخر بارداری توصیه می کند تا زایمان راحت تر باشد. حتی توصیه می شود زن باردار نزدیک وضع حمل بیشتر استحمام کند.این متخصص در بخش دیگری از سخنان خود درباره ویار دوران بارداری نیز توضیحاتی می دهد و می گوید: گفته می شود که ویار دوران بارداری در واقع دفع فضولات بدن است و تا جایی که مشکلی ایجاد نکند نباید جلوی آن گرفته شود. اما اگر شدید و طولانی و امکان سقط وجود داشته باشد توصیه هایی شده است از جمله مصرف رب سیب، به، زنجبیل به شکلی که مصرف آن ضرری نداشته باشد.

  ماساژ دست و پا، گرم نگه داشتن زیر دنده ها با پارچه لطیف از جمله توصیه های طب سنتی برای زنان باردار است.از نظر طب سنتی رشد جنین در دمای مناسب (گرما) انجام می شود. از آنجا که جنین در حال رشد است مادر باردار باید پهلوهای خود را گرم نگه دارد.
  وی افزود: در موارد خاص اگر مادر دچار فشار خون شود و حتی صورت و دست های وی ورم کند، باید معاینه و پروتئین ادرار وی اندازه گیری شود. اگر مادر مشکلی نداشته باشد این ورم ها جزو ورم های شایع در دوران بارداری محسوب می شود.مالیدن آب نمک به اندام متورم و ضماد بعضی گیاهان مفید است.به بهداشت و نظافت پوست و مو نیز در این دوران باید توجه شود. از آن جا که ممکن است ترشحات زنانه افزایش یابد نیاز به نظافت بیشتر است. همچنین توصیه می شود از لباس های نخی و گشاد استفاده شود.

  اگر قرار است که زن باردار سفر کند، نباید مدت طولانی بنشیند و بی حرکت باشد بلکه هر دو ساعت یک بار باید از خودرو پیاده شود و چند قدمی راه برود. در این زمینه بهترین زمان سه ماهه دوم یعنی از ماه چهارم تا ششم است و در مواردی که خانم لکه بینی و یا احتمال سقط دارد بهتر است مسافرت نکند.
  در طب سنتی تأکید می شود که خانم باردار و شیرده نباید هم و غمی داشته باشد. زیرا موادی که در شرایط عصبانیت و غم و اندوه در خون آزاد می شود بر جنین موثر است حتی شادی و هیجان بیش از حد نیز توصیه نشده است همان طور که در زمینه تغذیه توصیه به رعایت تعادل است در بروز احساسات و عواطف نیز باید متعادل بود.در این زمینه بر مشاهده مناظر زیبا و طبیعت تأکید شده است.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 14. #13
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض

  ایا من باردارم

  هیچ چیز مثل این موضوع قلب زنی را که برای بارداری تلاش می*کند، به تپش نمی*اندازد. آیا من باردارم؟ و فکر می*کنید چند روز دیر شدن عادت ماهانه دلیلی برای بارداری است؟ اینطور نیست. برای اینکه واقعا بدانید باردار هستید یا نه نشانه*های بیشتری از تعویق عادت ماهانه وجود دارد. بعضی وقت*ها ممکن است عادت ماهانه شما به دلایل دیگری عقب افتاده باشد.


  ده نکته از شایع*ترین علل تاخیر در عادت ماهانه
  ۱- استرس. استرس می*تواند بر خیلی از مسائل زندگی تاثیر بگذارد از جمله عادت ماهانه. گاهی استرس بیش از حد باعث کاهش مقدار هورمون مسئول تخمک*گذاری می*شود و به این ترتیب عادت ماهانه به تاخیر می*افتد.

  ۲- بیماری. یک بیماری کوتاه و ناگهانی یا حتی طولانی مدت می*تواند بر زمان عادت ماهانه تاثیر بگذارد.

  ۳- تغییر در ساعات بدن. تغییر در برنامه*های کاری مثل تغییر شیفت کاری از روز به شب یا برعکس، ساعات بدن را تغییر می*دهد و موجب تاخیر عادت ماهانه می*شود.

  ۴- تغییر در داروهای کنترل بارداری. گاهی تغییر در داروهای بارداری باعث تاخیر در عادت ماهانه می*شود.

  ۵- اضافه وزن. داشتن وزن زیاد می*تواند از طریق هورمونی چرخه*های ماهانه را تغییر دهد یا حتی متوقف کند. بسیاری از زنان بعد از کم کردن وزن، دوباره به چرخه باروری و مرتب بازمی*گردند.

  ۶- کمبود وزن. اگر بدن شما به اندازه کافی چربی نداشته باشد عادت*های ماهانه منظمی نخواهید داشت و گاهی اوقات همین موضوع می*تواند شما را در آستانه توقف عادت ماهانه قرار دهد. به طور معمول با افزایش وزن می*توان به برگشتن عادت*های ماهانه کمک کرد. این علت در تاخیر عادت ماهانه اغلب در زنانی که به شدت بیرون از خانه کار می*کنند یا ورزشکار حرفه*ای هستند، رخ می*دهد.

  ۷- محاسبه غلط. چرخه قاعدگی در هر خانمی متفاوت است. در حالی که کار*شناسان معتقدند چرخه قاعدگی به طور متوسط ۲۸ روز است ولی درباره همه به این شکل نیست. گاهی اوقات فکر می*کنید عادت ماهانه به تاخیر افتاده است در حالی که به سادگی دچار محاسبه غلط زمان عادت ماهانه شده*اید.

  ۸- دوره پیش از یائسگی. دوره*ای که خانم از سن باروری به سن غیر باروری می*رود را دوره یائسگی می*گویند. عادت*های ماهانه در این دوران ممکن است زیاد*تر یا کمتر شوند که البته این امر عادی نیست و اگر قصد بارداری ندارید بهتر است از یک روش جلوگیری مطمئن استفاده کنید چون تا مدتی هنوز احتمال باروری وجود دارد.

  ۹- یائسگی. زمانی است که شما به نقطه*ای از زندگی می*رسید که دیگر تخمک*گذاری نمی*کنید و یک رویداد طبیعی در زندگی است.

  ۱۰- بارداری. بالاخره! ممکن است تاخیر عادت ماهانه به دلیل باردار بودن شما باشد. یک تست ساده حاملگی مثل ادرار یا خون می*تواند نشان دهد شما باردار هستید یا نه.

  احساس درد در رحم
  بسیاری از زنان در اوایل بارداری دردهای رحمی را احساس می*کنند و این می*تواند برای برخی نسبتا نگران کننده باشد. شایع*ترین علت احساس درد در واقع مربوط به رشد رحم است. این درد طبیعی است و باید در یک بارداری سالم مورد انتظار باشد. یک احساس سنگینی در ناحیه رحم به وجود می*آید که اغلب زنان آن را به احساس شروع هر لحظه عادت ماهانه توصیف می*کنند. اگر در ادامه این درد*ها هر کدام از موارد زیر را مشاهده کردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

  الف- لکه بینی یا خونریزی ب- درد یک طرفه

  ج- درد در حال افزایش یا درد شدید

  د- تهوع و استفراغ. تهوع صبحگاهی معمولا اولین علامت بارداری است که بیشتر زنان آن را تجربه می*کنند و ممکن است به محض این*که جواب تست بارداری مثبت بود، شروع شود.

  تغییر بافت سینه*ها
  زمانی که برای اولین بار باردار می*شوید تغییرات بافت سینه*ها یکی از علائم مهم بارداری محسوب می*شود. سینه*ها در تغییر برای آماده*سازی تغذیه کودک با شیر مادر هستند و برخی از شایع*ترین تغییرات آن*ها عبارتند از:

  الف- درد در ناحیه سینه. این درد در 3 ماهه اول بارداری احساس می*شود. برای برخی از زنان این درد یکی از نشانه*های وقوع عادت ماهانه است. بنابراین ممکن است از نظر دور بماند.

  ب- تغییرات نوک سینه.** همان طور که بارداری پیشرفت می*کند ممکن است نوک سینه*ها بزرگ*تر و تیره*تر شود. همچنین امکان دارد جوش*ها یا نواحی سفید رنگی روی هاله قهوه*ای اطراف نوک سینه*ها مشاهده شود. وجود همه این موارد طبیعی است.

  ج- بزرگ*تر شدن سینه*ها. در اواخر 3 ماهه اول یا شروع 3 ماه دوم ممکن است مشاهده کنید که سینه*ها شروع به رشد می*کنند. این به این دلیل است که بافت*های سینه برای تغذیه کودک آماده می*شوند. در اواخر بارداری باید از یک لباس زیر مناسب استفاده کنید.

  د- بیرون آمدن آغوز. آغوز اولین شیری است که بدن می*سازد. آغوز هر چیزی را که نوزاد برای شروع زندگی نیاز دارد برای او تامین می*کند. در اواخر بارداری ممکن است برخی از زنان متوجه شوند که این مایع طلایی رنگ از سینه*های*شان خارج می*شود یا در نوک سینه یک ماده سخت ببیند، هر دوی آن*ها آغوز است.

  ه- بدون تغییر در سینه. ممکن است شما یکی از زنانی باشید که فقط علائم خفیف در سینه یا هیچ علامتی نداشته باشید. نگران نباشید این ربطی به توانایی شما در داشتن یک بارداری موفق یا تغذیه نوزاد با شیر نخواهد داشت.

  ادرار مکرر
  ادرار مکرر می*تواند یکی از علائم اولیه بارداری باشد. این علامت می*تواند در اوایل بارداری شروع شود وتا 3 ماهه سوم ادامه پیدا کند. در هفته*های اول بارداری ادرار اغلب به علت به کارگیری خون و مایعات اضافی در بارداری است که از طریق کلیه*ها دفع می*شود. همان*طور که بارداری پیشرفت می*کند نوزاد هم فشار بیشتری بر مثانه ایجاد می*کند و باعث تکرر ادرار می*شود. ادرار مکرر در بارداری به طور کلی نشان*دهنده مشكل در مورد شما یا نوازد نیست. اگر چه ممکن است شما علائم زیر را تجربه کنید. اگر دچار عفونت دستگاه ادراری یا عفونت مثانه باشید:

  الف-سوزش هنگام ادرار،


  ب- تب،

  ج- دردهای شکمی،

  د- کمر درد،

  ه- ادرار کردن زیاد.

  هوس*های عجیب
  بسیاری از زنان در طول بارداری هوس*های عجیب دارند. برخی مطالعات نشان می*دهد بیشتر از ۶۸ درصد زنان در بخش*هایی از بارداری ولع مصرف دارند. هوس*ها می*تواند چیزهای مختلف در افراد مختلف باشد. ما معمولا فکر می*کنیم آنچه بدن ما هوس کرده همان چیزی است که ما برای سلامت به آن نیاز داریم. بعضی از هوس*ها می*توانند مضر باشند مثل مواد غیر غذایی و خطرناک، خاک رس، پودر رختشویی و….

  تغییرات پوستی
  فکر می*کنید پوست*تان بعد از این بارداری به شدت تغییر می*کند؟ پاسخ این است: احتمالا بله. پوست هم به علت تغییرات هورمونی و هم تغییرات مکانیکی دچار دگرگونی می*شود.نشانه*های کشش پوست. این نوع نشانه*ها احتمالا از مورد بحث*ترین تغییرات پوستی در طول بارداری هستند كه تقریبا هر زنی از آن*ها می*ترسد و درباره آن*ها فکر می*کند.


  این تغییرات پوستی معمولا در ۵۰ تا ۹۰ درصد همه زنان باردار در نیمه آخر بارداری ظاهر می*شود. در حالی*که اکثر این تغییرات روی قسمت پایین شکم خواهد بود ولی آن*ها همچنین می*توانند در ران*ها، باسن، بازو*ها و سینه*ها نیز دیده شوند. این تغییرات اغلب به صورت فرورفتگی*های کوچکی در پوست دیده می*شوند.

  در زنانی که پوست*شان روشن است رنگی مایل به صورتی دارند و در زنانی که پوست تیره دارند رنگ*شان روشن*تر از پوست اطراف*شان است. آن*ها جدایی کلاژن از پوست را منعکس می*کنند در حالی که دردناک نیستند ولی ممکن است احساس سوزش یا خارش ایجاد کنند. درحالی*که برخی از زنان سعی می*کنند از کرم*ها یا لوسیون*های خاص استفاده کنند. حقیقت این است که شما نمی*توانید کار زیادی در مورد این تغییرات انجام دهید. عواملی
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 15. #14
  sharareh
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  7,131
  16,824

  پیش فرض  این بیماری از دوران جنینی قابل پیشگیری است
  با مصرف مکمل کولین در دوران بارداری می توان از ابتلای کودک به بیماری اسکیزوفرنی در آینده پیشگیری نمود.
  کولین یک ماده مغذی حیاتی و مشابه ویتامین B بوده که در ماهیچه، ماهی، مغزها و تخم مرغ یافت می شود. در برخی متون از کولین به عنوان شبه ویتامین B نام برده شده است.
  بر اساس تحقیقات، استفاده از مکمل کولین در سه ماهه دوم و سوم بارداری و همچنین اوایل دوران نوزادی، موجب کاهش خطر ابتلا به اسکیزوفرنی می شود. این یافته ها از دو جهت حایز اهمیت هستند، یکی در خصوص اثر درمانی بالقوه کولین و دیگری استراتژی هدف قرار دادن شاخص های اسکیزوفرنی پیش از بروز این بیماری.
  کولین دارای نقش های متعددی در بدن است از جمله بهبود و پیشگیری از بیماری های کبدی مانند هپاتیت مزمن، سیروز کبدی، افسردگی، فقدان حافظه، بیماری آلزایمر، دمانس یا زوال عقل و حملات صرع.
  مطالعه اخیر که در دپارتمان روانپزشکی دانشگاه پزشکی کلرادو انجام شد، نشان داد که میان ابتلا به اسکیزوفرنی و ژن ها ارتباط وجود دارد اما اقدامات پیشگیرانه در مورد این بیماری برای همه افراد موثر است.

  مصرف مکمل کولین در طی دوران بارداری عملکرد ادراکی و شناختی کودکان را بهبود می بخشد.
  زنان باردار سالم شرکت کننده در این مطالعه، صبح ها 3600 میلی گرم فسفاتیدیل کولین و بعد از ظهرها 2700 میلی گرم از این ماده را دریافت نمودند. پس از زایمان نیز به نوزادان این زنان روزانه 100 میلی گرم کولین داده شد.
  نتایج نشان داد در افرادی که قبل از تولد (از طریق مادر) و پس از آن در ابتدای نوزادی، کولین دریافت کرده بودند، علایم اسکیزوفرنی به ویژه واکنش به توهمات شنیداری به میزان قابل ملاحظه ای مهار شد.
  توهمات شنیداری شایع*ترین نوع توهم در بیماران اسکیزوفرنیک می*باشد و به صورت یک یا چند صدا یا به شکل جملات و عبارات مختلف شنیده می*شود. گاهی به صورت تکرار شونده و گاهی به صورت موسیقی یا صداهای عجیب وغریب درک می*گردد.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 16. #15
  NaZaniiin
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو
  تاریخ عضویت
  May 2012
  محل سکونت
  زیر آسمان شهر!!!
  نوشته ها
  5,248
  3,787
  4,593

  پیش فرض

  راهنمايي براي انتخاب بهترین لباس های بارداری
  مجله سیب سبز: در دوران بارداری انواع و اقسام اتفاقات برای بدن*تان می*افتد. یک دفعه سایز عوض می*کنید، ممکن است چاق شوید، تغییرات هورمونی دمای بدن*تان را عوض می*کند و ده*ها مورد دیگر که همگی می*توانند روی نحوه لباس پوشیدن و انتخاب نوع و جنس و رنگ لباس بارداري تاثیر بگذارند. براي انتخاب بهترين لباس بايد همه جوانب را سنجيد. با كمك اين راهنما مي*توانيد بهترين لباس را براي دوره بارداري خود انتخاب كنيد.

  از کی سایز عوض می*کنیم؟

  لازم نيست در 3 ماهه اول بارداری به كمدتان دست بزنيد. كمد لباس*هاي شما در اين روزها احتیاج به هیچ تغییر و تحول خاصی ندارد چون معمولا افزایش سایز در این دوره اتفاق نمی*افتد و شما می*توانید به*راحتی همان لباس*هایی را بپوشید که قبلا هم به تن می*کردید. اما با ورود به ماه چهارم و پنجم با افزايش وزن و سايز روبه*رو مي*شويد، به همین دليل پیشنهاد می*کنیم اواخر 3 ماهگی کم*کم به فکر تغییر دادن لباس*های*تان و خرید لباس*هاي تازه باشید. شايد بگوييد بهترين زمان براي خريد وقتي است كه تغيير وزن و سايز به طور كامل صورت گرفته اما واقعیت این است که خیلی از خانم*ها به*دليل اضافه*وزن و عوارض ناشي از آن در این دوره نمی*توانند به*راحتی به* فروشگاه*ها بروند و با پرو كردن لباس مورد علاقه*شان را خريداري كنند. برای همین خوب است قبل از 4ماهگی به فکر باشید.  سایز لباس بارداری من چند است؟

  بعضی خانم*های باردار قبل از اینکه برای اولین خرید بارداری بروند فکر می*کنند اگر سایزشان 38 بوده از حالا به بعد باید به دنبال لباس*هایی با سایز 42و 44 بگردند! درست است كه سايز شما تغييرات محسوسي داشته اما اين تغيير سايز به اين معنا نيست كه به*دنبال لباس بارداري با سايز 42 يا 44 برويد. براساس استانداردهاي تعريف شده شما بايد سراغ لباس بارداري با سايز هميشگي خودتان برويد، بنابراين اگر سايز شما پيش از بارداري 38 بوده از فروشنده لباس بارداري براي سايز 38 را بخواهيد. البته اين قاعده در مورد تمامي برندهايي كه پوشاك بارداري توليد مي*كنند يكسان نيست. شما مي*توانيد با مشورت گرفتن از فروشنده از سايز مناسب خود براي خريد لباس مطمئن شويد.

  به فكر روزهاي سرد هم باشيد

  دوران بارداری فقط 3ماه کمتر از یک سال شما را درگیر خودش می*کند و این یعنی مواجهه با 3 فصل با 3 آب و هوای مختلف. اقتصادی*ترین کار برای شمایی که احتمالا از این به بعد دمای بدن*تان در نوسان است این است که باتوجه به این مدت نسبتا طولانی انتخاب*هايي مناسب و به*صرفه داشته باشيد. بهترین انتخاب براي شما اين است که سراغ لباس*های بارداري چند تكه بروید. مثلا وقتی زمستان نزدیک است به جای اینکه چند پلیور بخرید یک بلوز آستین بلند بخرید، پيراهن يا لباس بارداري تهيه كنيد كه كت يا ژاكت داشته باشد. در اين صورت هر وقت احساس سرما كرديد مي*توانيد از كت آن استفاده كنيد.

  از همسرتان قرض بگيريد

  هميشه لازم نيست براي خريد لباس بارداري پول خرج كنيد. فقط بايد كمي خلاق باشيد. به كمد لباس*هاي همسرتان سر بزنيد. اگر سایز همسرتان سایز بزرگ است، می*توانید از پیراهن*های قديمي و از مدافتاده او به*عنوان لباس*های راحتي در خانه استفاده كنيد.

  چه رنگی بپوشیم؟

  برای متناسب به نظر رسيدن و مخفي كردن چاقي*هاي موضعي پيش*تر به شما توصيه كرديم كه از رنگ*هاي تيره و پارچه*هاي ساده و بدون طرح استفاده كنيد.
  اما دوران بارداری شما دوران درخشان شماست. لزومی ندارد بخواهید چیزی را پنهان کنید يا از اضافه*وزن*تان خجالت بكشيد. با خيال راحت لباس*تان را از ميان رنگ*های شاد و طرح*هاي متنوع انتخاب كنيد. لباس*های طرحدار بپوشید با گل*های برجسته و رنگي و هر کاری که فکر می*کنید لبخند را روی لب*تان می*آورد، انجام دهید.

  چه جنسی بپوشیم؟

  الیاف طبیعی بهترین انتخاب برای شما هستند و از آنجایی که احتمالا پوست*تان در دوران بارداري حساس*تر از هميشه است با انتخاب اين نوع لباس*ها احتمال بروز هر گونه حساسيت پوستي را محدود مي*كنيد. اما شايد دوست داشته باشيد در مهماني*هاي رسمي پيراهن*هاي مجلسي*تر بپوشيد بنابراين بهتر است در اين مورد سراغ لباس*هايي با جنس لاکرای برويد. این جنس پارچه هم به خوبی کش می*آید و هم به اندازه كافي لطيف است. با انتخاب اين نوع پارچه می*توانید در طول ماه*های مختلف بارداري در مهماني*ها و مجالس زيبا و آراسته ظاهر شويد.

  یک توصيه برای پیش*خرید لباس!

  اگر فروشگاهی که از آن خرید می*کنید خیلی مدرن باشد احتمالا شکم*بندهایی با سایز ماه*های مختلف بارداری دارد که می*توانید آنها را ببندید و طبق آن اندازه*ها خرید کنید. اما اگر این*طور نیست و قصد دارید از قبل خرید کنید، می*توانید بالشتکی کوچک به همراه خود ببرید یا حداکثر از کیف*تان برای تصور سایز چند ماه آینده کمک بگیرید.
  گاهی او که
  جواب عاشقانه اش
  به همه ی "
  تو" ها، شماست
  و به همه ی دلتنگی ها،
  نظر لطف شماست
  بی احساس نیست
  دلش خسته است
  حرف نمی خواهد
  دوستت دارم های تایپ شده،
  دیگر دلش را نمی برد...

صفحه 1 از 4 1234 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 15 از 54

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •