ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی “ ورود به حساب” کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 6 از 6 نخست ... 23456
نمایش نتایج: از 76 به 85 از 85
    Picker
    کوچولو رسمی
    کوچولو تازه فعال

104
    152

پیش فرض زندگی نامه حضرت فاطمه (س)

زندگی نامه حضرت فاطمه (س) :

------------------------------------------------

فاطمه (عليها السلام) در نزد مسلمانان برترين و والامقام ترين بانوى جهان در تمام قرون و اعصار مى باشد. اين عقيده بر گرفته از مضامين احاديث نبوي است. اين طايفه از احاديث ، اگر چه از لحاظ لفظي داراي تفاوت هستند ، اما داراي مضموني واحد مي باشند. در يكي از اين گفتار ها ( كه البته مورد اتفاق مسلمانان ، اعم از شيعه و سني است) ، رسول اكرم (صلي الله عليه وآله وسلم) مي فرمايند: " فاطمه سرور زنان جهانيان است" . اگر چه بنابر نص آيه شريفه قرآن ، حضرت مريم برگزيده زنان جهانيان معرفي گرديده و در نزد مسلمانان داراي مقامي بلند و عفت و پاكدامني مثال زدني مي باشد و از زنان برتر جهان معرفي گشته است ، اما او برگزيده ي زنان عصر خويش بوده است. ولي علو مقام حضرت زهرا (عليها السلام) تنها محدود به عصر حيات آن بزرگوار نمي باشد و در تمامي اعصار جريان دارد . لذا است كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه واله وسلم) در كلامي ديگر صراحتاً فاطمه (عليها السلام) را سرور زنان اولين و آخرين ذكر مي نمايند. اما نكته اي ديگر نيز در اين دو حديث نبوي و احاديث مشابه دريافت مي شود و آن اينست که اگر فاطمه (عليها السلام) برترين بانوي جهانيان است و در بين زنان از هر جهت ، كسي داراي مقامي والاتر از او نيست ، پس شناخت سراسر زندگاني و تمامي لحظات حيات او ، از ارزش فوق العاده برخوردار مي باشد. چرا كه آدمي با دقت و تأمل در آن مي تواند به عالي ترين رتبه هاي روحاني نائل گردد. از سوي ديگر با مراجعه به قرآن كريم درمي يابيم كه آيات متعددي در بيان شأن و مقام حضرتش نازل گرديده است كه از آن جمله مي توان به آيه ي تطهير، آيه مباهله ، آيات آغازين سوره دهر، سوره كوثر ، آيه اعطاي حق ذي القربي و ... اشاره نمود كه خود تأكيدي بر مقام عميق آن حضرت در نزد خداوند است. اين آيات بال تکيه بر توفيق الهي ، در مقالات ديگر مورد بررسي قرار خواهد گرفت. ما در اين قسمت به طور مختصر و با رعايت اختصار ، به مطالعه شخصيت و زندگاني آن بزرگوار خواهيم پرداخت.

خورشید سوزان است...سایه بانت جای دارد؟!!
    faezeh jooon
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

6,180
    3,186

سلام به بهترینای روی زمین
    اونایی که پاکیشون زبون زده
    ما الانا ادمایی هستیم که دینمون رو راحت واسه خوشی میزاریم کنار
    ما کسایی هستیم که نمازمون کلا 5دیقه طول نمیکشه
    حصور قلبی نداریم

حرف با نامحرم عادی شده واسمون
    روش اسم داداش میزاریم ...میگیم حلال
    ولی حتی درستیش رو از کسی نمیپرسیم!!!!

کمکمون کنید....به شما نزدیک شیم
    و با شما باشیم!!!!

حرفای خودم بود
    و همشم قبول دارم تو جامعه الان راسته......
    دلم یک مزرعه می خواهد
    یک تو،یک من
    و گندم زاری طلایی رنگ
    که هوایش آکنده از عطرتو باشد ..

faezeh jooon
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

6,180
    3,186

خودتون میدونید چقد گناه کاریم
    به حق همین روزایی که داریم بهشون نزدیک میشیم
    شفاعت ما یادتون نره!!!!
    دلم یک مزرعه می خواهد
    یک تو،یک من
    و گندم زاری طلایی رنگ

faezeh jooon
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

6,180
    3,186

کيفيت ولادت
    حضرت علی ( ع ) نخستين فرزند خانواده هاشمی است که پدر و مادر او هر دوفرزند هاشم اند . پدرش ابوطالب فرزند عبدالمطلب فرزند هاشم بن عبدمناف است و مادر او فاطمه دختر اسد فرزند هاشم بن عبدمناف مي باشد . خاندان هاشمی از لحاخ فضائل اخلاقی و صفات عاليه انسانی در قبيله قريش و اين طايفه در طوايف عرب ، زبانزد خاص و عام بوده است . فتوت ، مروت ، شجاعت وبسياری از فضايل ديگر اختصاص به بني هاشم داشته است . يک از اين فضيلتها در مرتبه عالی در وجود مبارک حضرت علی ( ع )
    موجود بوده است . فاطمه دختر اسد به هنگام درد زايمان راه مسجدالحرام را در پيش گرفت و خود را به ديوار کعبه نزديک ساخت و چنين گفت : " خداوندا ! به تو و پيامبران و کتابهايی که از طرف تو نازل شده اند و نيز به سخن جدم ابراهيم سازنده اين خانه ايمان راسخ دارم . پرودگارا ! به پاس احترام کسی که اين خانه را ساخت ، و به حق
    ( 2 ) " کودکی که در رحم من است ، تولد اين کودک را بر من آسان فرما ! لحظه ای نگذشت که ديوار جنوب شرقی کعبه در برابر ديدگان عباس بن عبدالمطلب و يزيد بن تعف شکافته شد . فاطمه وارد کعبه شد ، و ديوار به هم پيوست . فاطمه تا سه روز در شريفترين مکان گيتی مهمان خدا بود . و نوزاد خويش سه روز پس از سيزدهم رجب سي ام عام الفيل فاطمه ( 3 ) را به دنيا آورد . دختر اسد از همان شکاف ديوار که دوباره گشوده شده بود بيرون آمد و گفت : ( 4 )" پيامی از غيب شنيدم که نامش را " علی " بگذار . "

دوران کودکي
    حضرت علی ( ع ) تا سه سالگی نزد پدر و مادرش بسر برد و از آنجا که خداوند مي خواست ايشان به کمالات بيشتری نائل آيد ، پيامبر اکرم ( ص ) وی را از بدو تولد تحت تربيت غير مستقيم خود قرار داد . تا آنکه ، خشکسالی عجيبی در مکه واقع شد . ابوطالب عموی پيامبر ، با چند فرزند با هزينه سنگين زندگی روبرو شد . رسول اکرم ( ص ) با مشورت عموی خود عباس توافق کردند که هر يک از آنان فرزندی از ابوطالب را به نزد خود ببرند تا گشايشی در کار ابوطالب باشد . عباس ، جعفر را و پيامبر ( ص ) ، ( 5 ) علی ( ع ) را به خانه خود بردند .
    به اين طريق حضرت علی ( ع ) به طور کامل در کنار پيامبر قرار گرفت . علی ( ع ) آنچنان با پيامبر ( ص ) همراه بود ، حتی هرگاه پيامبر از شهر ( 6 )خارج مي شد و به کوه و بيابان مي رفت او را نيز همراه خود مي برد .

بعثت پيامبر ( ص ) و حضرت علی ( ع )
    شکی نيست که سبقت در کارهای خير نوعی امتياز و فضيلت است . و خداونددر آيات بسياری بندگانش را به انجام آنها ، و سبقت گرفتن بر يکديگر ( 7 )دعوت فرموده است . از فضايل حضرت علی ( ع ) است که او نخستين فرد ايمان آورنده به پيامبر ( ص ) باشند . ابن ابي الحديد در اين باره مي گويد : بدان که در ميان اکابر و بزرگان و متکلمين گروه " معتزله " اختلافی
    نيست که علي بن ابيطالب نخستين فردی است که به اسلام ايمان آورده و پيامبر خدا را تاييد کرده است .

حضرت علی ( ع ) نخستين ياور پيامبر ( ص )
    پس از وحی خدا و برگزيده شدن حضرت محمد ( ص ) به پيامبری و سه سال دعوت مخفيانه ، سرانجام پيک وحی فرا رسيد و فرمان دعوت همگانی داده شد . در اين ميان تنها حضرتعلی ( ع ) مجری طرحهای پيامبر ( ص ) در دعوت الهيش و تنها همراه و دلسوز آن حضرت در ضيافتی بود که وی برای آشناکردن خويشاوندانش با اسلام و دعوتشان به دين خدا ترتيب داد . در همين ضيافت پيامبر ( ص ) از حاضران سؤوال کرد : چه کسی از شما مرا در اين راه کمک مي کند تا برادر و وصی و نماينده من در ميان شما باشد ؟ فقط علی ( ع ) پاسخ داد : ای پيامبر خدا ! من تو را در اين راه ياری مي کنم پيامبر ( ص ) بعد از سه بار تکرار سؤوال و شنيدن همان جواب فرمود : ای خويشاوندان و بستگان من ، بدانيد که علی ( ع ) برادر و وصی و خليفه پس از من در ميان شماست . از افتخارات ديگر حضرت علی ( ع ) اين است که با شجاعت کامل برای خنثی
    کردن توطئه مشرکان مبنی بر قتل رسول خدا ( ص ) در بستر ايشان خوابيد و زمينه هجرت پيامبر ( ص ) را آماده ساخت .

حضرت علی ( ع ) بعد از هجرت
    بعد از هجرت حضرت علی ( ع ) و پيامبر ( ص ) به مدينه دو نمونه ازفضايل علی ( ع ) را بيان مي نمائيم :
    1 - جانبازی و فداکاری در ميدان جهاد : حضور وی در 26 غزوه از 27غزوه پيامبر ( ص ) و شرکت در سريه های مختلف از افتخارات و فضايل آن حضرت است .
    2 - ضبط و کتابت وحی ( قرآن ) کتابت وحی و تنظيم بسياری از اسناد تاريخی و سياسی و نوشتن نامه های تبليغی و دعوتی از کارهای حساس و پرارج امام ( ع ) بود . ايشان آيات قرآن چه مکی و چه مدنی ، را ضبط مي کرد . به همين علت است که وی را از کاتبان وحی
    و حافظان قرآن به شمار مي آورند . در اين دوران بود که پيامبر ( ص ) فرمان اخوت و برادری مسلمانان را صادر فرمود و با حضرت علی ( ع ) پيمان برادری و اخوت بست و به حضرت علی ( ع ) فرمود :
    " تو برادر من در اين جهان و سرای ديگر هستی . به خدايی که مرا به حق برانگيخته است ...
    تو را به برادری خود انتخاب مي کنم ، اخوتی که دامنه آن هر دو جهان ( 8 )را فرا گيرد . "

حضرت علی ( ع ) داماد رسول اکرم ( ص )
    عمر و ابوبکر با مشورت با سعد معاذ رئيس قبيله اوس دريافتند جزعلی ( ع ) کسی شايستگی زهرا ( س ) را ندارد . لذا هنگامی که علی ( ع )
    در ميان نخلهای باغ يکی از انصار مشغول آبياری بود موضوع را با ايشان در ميان نهادند و ايشان فرمود :
    دختر پيامبر ( ص ) مورد ميل و علاقه من است . و به سوی خانه رسول به راه افتاد .
    وقتی به حضور رسول اکرم ( ص ) رسيد ، عظمت محضر پيامبر ( ص ) مانع از آن شد که سخنی بگويد ، تا اينکه رسول اکرم ( ص ) علت رجوع ايشان را جويا
    شد و حضرت علی ( ع ) با تکيه به فضايل و تقوا و سوابق درخشان خود در اسلام فرمود :
    " آيا صلاح مي دانيد که فاطمه را در عقد من درآوريد ؟ " پس از موافقت حضرت زهرا ( س ) آن حضرت به دامادی رسول اکرم ( ص ) نائل آمدند .

غدير خم
    پيامبر ( ص ) بعد از اتمام مراسم حج در آخرين سال عمر پربرکتش درراه برگشت در محلی به نام غديرخم در نزديکی جحفه دستور توقف داد ، زيرا
    پيک وحی فرمان داده بود که پيامبر ( ص ) بايد رسالتش را به اتمام ( 9 )برساند .
    پس از نماز ظهر پيامبر ( ص ) بر بالای منبری از جهاز شتران رفت و فرمود :
    " ای مردم ! نزديک است که من دعوت حق را لبيک گويم و از ميان
    شما بروم درباره من چه فکر مي کنيد ؟ "
    مردم گفتند : " گواهی مي دهيم که تو آيين خدا را تبليغ مي کردی "
    پيامبر فرمود : " آيا شما گواهی نمي دهيد که جز خدای يگانه ، خدايی نيست
    و محمد بنده خدا و پيامبر اوست ؟ "
    مردم گفتند : " آری ، گواهی مي دهيم . "
    سپس پيامبر ( ص ) دست حضرت علی ( ع ) را بالا گرفت و فرمود :
    " ای مردم ! در نزد مؤمنان سزاوارتر از خودشان کيست ؟ "
    مردم گفتند : " خداوند و پيامبر او بهتر مي دانند . "
    سپس پيامبر فرموند :
    " ای مردم ! هر کس من مولا و رهبر او هستم ، علی هم مولا و رهبر اوست . "
    و اين جمله را سه بار تکرار فرمودند .
    بعد مردم اين انتخاب را به حضرت علی ( ع ) تبريک گفتند و با وی بيعت
    نمودند .

حضرت علی ( ع ) بعد از رحلت رسول اکرم ( ص )
    پس از رحلت رسول اکرم ( ص ) به علت شرايط خاصی که بوجود آمده بود ،حضرت علی ( ع ) از صحنه اجتماع کناره گرفت و سکوت اختيار کرد.
    نه در جهادی شرکت مي کرد و نه در اجتماع به طور رسمی سخن مي گفت . شمشير در نيام کرد و به وظايف فردی و سازندگی افراد مي پرداخت .
    فعاليتهای امام در اين دوران به طور خلاصه اينگونه است :
    1 - عبادت خدا آنهم در شان حضرت علی ( ع )
    2 - تفسير قرآن و حل مسائل دينی و فتوای حکم حوادثی که در طول 23سال
    زندگی پيامبر ( ص ) مشابه نداشت .
    3 - پاسخ به پرسشهای دانشمندان ملل و شهرهای ديگر .
    4 - بيان حکم بسياری از رويدادهای نوظهور که در اسلام سابقه نداشت .
    5 - حل مسائل هنگامی که دستگاه خلافت در مسائل سياسی و پاره ای از مشکلات
    با بن بست روبرو مي شد .
    6 - تربيت و پرورش گروهی که از ضمير پاک و روح آماده ، برای سير و سلوک
    برخوردار هستند .
    7 - کار و کوشش برای تامين زندگی بسياری از بينوايان و درماندگان تا آنجا
    که با دست خويش باغ احداث مي کرد و قنات استخراج مي نمود و سپس آنها را
    در راه خدا وقف مي نمود .

خلافت حضرت علی ( ع )
    در زمان خلافت حضرت علی ( ع ) جنگهای فراوانی رخ داد از جمله صفين ، جمل و نهروان که هر يک پيامدهای خاصی به دنبال داشت .

شهادت امام علی ( ع )
    بعد از جنگ نهروان و سرکوب خوارج برخی از خوارج از جمله عبدالرحمان بن ملجم مرادی ، و برک بن عبدالله تميمی و عمروبن بکر تميمی در يکی از شبها
    گرد هم آمدند و اوضاع آن روز و خونريزي ها و جنگهای داخلی را بررسی کردند و از نهروان و کشتگان خود ياد کردند و سرانجام به اين نتيجه رسيدند که
    باعث اين خونريزی و برادرکشی حضرت علی ( ع ) و معاويه و عمروعاص است . و اگر اين سه نفر از ميان برداشته شوند ، مسلمانان تکليف خود را
    خواهنددانست . سپس با هم پيمان بستند که هر يک از آنان متعهد کشتن يکی از سه نفر گردد .
    ابن ملجم متعهد قتل امام علی ( ع ) شد و در شب نوزدهم ماه رمضان همراه چند نفر در مسجد کوفه نشستند . آن شب حضرت علی ( ع ) در خانه دخترش
    مهمان بودند و از واقعه صبح با خبر بودند ، وقتی موضوع را با دخترش در ميان نهاد ، ام کلثوم گفت : فردا جعده را به مسجد بفرستيد .
    حضرت علی ( ع ) فرمود : از قضای الهی نمي توان گريخت . آنگاه کمربند خود را محکم بست و در حالی که اين دو بيت را زمزمه مي کرد عازم مسجد شد .
    کمر خود را برای مرگ محکم ببند ، زيرا مرگ تو را ملاقات خواهدکرد .
    و از مرگ ، آنگاه که به سرای تو درآيد ( 10 ) . جزع و فرياد مکن
    ابن ملجم ، در حالی که حضرت علی ( ع ) در سجده بودند ، ضربتی بر فرق مبارک خون از سر حضرتش در محراب جاری شد و محاسن ( 11 ) آن حضرت وارد ساخت .
    شريفش را رنگين کرد . در اين حال آن حضرت فرمود : " فزت و رب الکعبه " به خدای کعبه سوگند که رستگار شدم سپس آيه 55سوره
    طه را تلاوت فرمود :
    " شما را از خاک آفريديم و در آن بازتان مي گردانيم و بار ديگر از آن
    ( 12 ) بيرونتان مي آوريم .
    حضرت علی ( ع ) در واپسين لحظات زندگی نيز به فکر صلاح و سعادت مردم بود و به فرزندان و بستگان و تمام مسلمانان چنين وصيت فرمود :
    " شما را به پرهيزکاری سفارش مي کنم و به اينکه کارهای خود را منظم کنيد و اينکه همواره در فکر اصلاح بين مسلمانان باشيد .
    يتيمان را فراموش نکنيد ، حقوق همسايگان را مراعات کنيد . قرآن را برنامه ی عملی خود قرار دهيد .
    نماز را بسيار گرامی بداريد که ستون دين شماست . حضرت علی ( ع ) در 21ماه رمضان به شهادت رسيد و در نجف اشرف به خاک
    سپرده شد ، و مزارش ميعادگاه عاشقان حق و حقيقت شد .
    دلم یک مزرعه می خواهد
    یک تو،یک من
    و گندم زاری طلایی رنگ

faezeh jooon
    كوچولو رسمي
    کوچولووو فعال همیشگی

6,180
    3,186

خدایاخودت ازدلم خبرداری
    خودت رازدلمو میدونی
    فقط تومیدونی نیتم چیه
    پس کمکم کن
    اونی باشم که تومیخوای
    دلم یک مزرعه می خواهد
    یک تو،یک من
    و گندم زاری طلایی رنگ

samira BanOo
    مدير مذهبی و عمومی و مسابقات

کادر مدیریتی
    ღ|. حـَوالـی روستـاهـایِ دور اُفتـاده♥.|ღ
    15,503
    15,004

قسمتی از نامه جودی ابوت به بابالنگ دراز ..
    خوشی های بزرگ زیاد مهم نیست مهم این است که آدم بتواند با چیزهای کوچک خیلی خوش باشد.بابا جون من رمز واقعی خوشبختی را کشف کرده ام و آن این است که باید برای حال زندگی کرد و اصلا نباید افسوس گذشته را خورد یا چشم به آینده داشت بلکه باید از همین لحظه بهترین استفاده را برد.بیشتر مردم زندگی نمیکنند فقط با هم مسابقه ی دو گذاشته اند.میخواهند به هدفی در افق دور دست برسند ولی در گرماگرم رفتن آن قدر نفس شان بند می آید و نفس نفس میزنند که چشم شان زیبایی ها و آرامش سرزمینی را که از آن میگذرند نمیبینند و بعد یک وقت چشم شان به خودشان می افتد و میبینند پیر و فرسوده هستند و دیگر فرقی برایشان نمیکند به هدفشان رسیده اند یا نرسیده اند.من تصمیم گرفته ام که سر راه بنشینم و حتی اگر هرگز نویسنده ی بزرگی نشوم یک عالم خوشی های کوچک زندگی را روی هم تلنبار کنم.تا حالا همچین فیلسوف بعد از اینی دیده بودید؟

| ارادتمند همیشگی،جودی |
    NaZaniiin
    مدیر بازنشسته

پیشکسوت کوچولو
    3,787
    4,593

حضرت فاطمه (س) در كلام حضرت علي (ع)

بهترين طريق براي درك مقام بلند حضرت فاطمه (س)، تعريف و توصيفي است كه شوهر بزرگوارش حضرت علي (ع) از ايشان نمو ده اند، زيرا هر شوهري نسبت به افراد ديگر حتي پدر ومادر، همسرش را بهتر مي شناسد.

افرادمختلف از زواياي متعددي نسبت به وجود مقدس ام الا ئمه حضرت فاطمه زهرا(س) سخنها گفته اند، اما بهترين طريق براي درك مقام والاي آن حضرت، تعريف و توصيفي است كه شوهرش حضرت علي (ع) از ايشان نمو ده اند، زيرا هر شوهري نسبت به افراد ديگر حتي پدر ومادر، همسرش را بهتر مي شناسد و بر خفاياي افكار و رفتار و عادتهاي خوب يا بد او آشناتراست. بنابراين حضرت علي (ع) همسرش زهرا(ع)را كاملا مي شناسد و بهتر از ديگران مي توانند او را تعريف و توصيف نمايند.

امير المومنين (ع) در آغاز زندگي زناشويي در پاسخ به سوال حضرت رسول كه فرمودند:"همسرت را چگونه يافتي؟" حضرت زهرا را به عنوان بهترين همسري كه با كمك او مي توان خدا را اطاعت نمود، كردند. همچنين اميرالمومنين (ع) هميشه در زندگي زناشويي نهايت علا قه خود را به حضرت زهرا(ع) ابراز مي داشتند و بدون اطلاع او كاري انجام نمي دادند و از مشورت وهمفكري او بسيار مشعوف مي شدند و حتي گاهي حضرت اميرالمومنين(ع) براي اثبات سخنان خود نزد ديگران به فرمايشهاي حضرت زهرا(س) استدلال و استشهاد مي فرمودند.

همچنين حضرت علي(ع)هرگز كار شاق و تعب انگيز خانه را به دختر پيغمبر(ع) وانمي گذاشتند ودر مقابل، حضرت فاطمه (ع) نيز كارهاي سخت وطاقت فرساي خانه از جمله دستاس گندم يا جووپخت نان را انجام مي دادند و هيچ وقت از اميرالنومنين (ع)تقاضا و توقعي نداشتند و هيچ موقع چيزي از حضرت علي نخواستند اعم از اينكه حضرت بتواند حاضركنند يا نتوانند.

شدت محبت حضرت امير به حضرت زهرا به حدي بودكه حتي در آخرين ساعتهاي عمر حضرت زهرا(س)نيزمقام عرفان، نيكوكاري تقوا و خوف از خداي آن حضرت را ستودند. هنگامي كه حضرت زهرا (س) در آخرين ساعتهاي وداع به اميرالمومنين (ع) فرمودند:اي پسر عمو در طول زندگي هرگز به تو دروغ نگفتم،خيانت نكردم و هيچگاه با تو مخالفت ننمودم.

امير المومنين(ع) چون اين سخنان ر شنيدند، در پاسخ فرمودند:آري اي دختر پيامبر معاذالله كه تو خلافي را مرتكب شده باشي. مرتبه خداشناسي، نيكوكاري، تقوا وخدا ترسي تو بالاتر از آن است كه بامن مخالفت كرده باشي.جدايي از تو برايم مشكل است، ولي اين كار چاره پذير نيست. همچنين اشعاري كه حضرت علي (ع)در حال تب احتضار رحلت و فراق اي بانوي بزرگوار سروده اند نشان مي دهد كه حضرت به دختر پيامبر(ص) علاقه وافري داشتند.

ميزان علاقه امير المومنين(ع) به حضرت فاطمه(س)واينكه فرموده اند هرگز فراق توبرمن محو شدني و فراموش شدني نيست مي رساند كه حضرت ، چگونه شوهري براي ام الائمه بودند.يك جا مي فرمايند:"هر كسي بميرد.مدتي براي او عزاداري مي كنند و سپس فراموش مي شود.اما اي فاطمه عزيزم تو چنان در دل علي جا گرفته اي كه هرگز فراموش نمي شوي.محبت تو در دل علي با شير عجين شده وبا جان به در رود" و در جاي ديگري مي فرمايند:"من هرگزفاطمه را در طول مدت زندگي مشترك به غضب نياوردم وهيچگاه مخالف ميل او رفتار نكردم و دوستي مانند فاطمه براي من ديگر پيدا نخواهد شد.

باز هم مي توان ميزان علاقه حضرت به دختر پيامبر(ص) را در موقع تغسيل ايشان فهميد كه چون دست امير المومنين(ع) به بازوي حضرت فاطمه (ع) خورد مانند زن طفل از دست داده فرياد كشيدند. همان سرداري كه سر عمروبن عبدود را جدا كردند و مرحب خيبري را كشتند، اينجا بي اختيار از فراق همسرمهربانش و داغ فراق و سنگيني مصيبت او آنچنان فرياد زدند كه صداي ايشان سه خانه آن طرفتر رفت. در اين باره آمده است كه حضرت علي (ع) همه روزه به سراغ قبرحضرت زهرا(س) مي رفتند و از او ياد مي كردندو خود را بر روي خاك قبر او مي افكندند.

امير المومنين امام علي (ع)فرمودند: من به فاطمه و پدرش مباهات مي كنم و آن گاه به رسول خدا افتخار مي كنم در آن هنگام كه فاطمه را به همسري من درآورد. وقتي رسول خدا(ص) پس از ازدواج از مولاي متقيان علي (ع)سوال مي كنند همسرت فاطمه را چگونه يافتي؟ حضرت علي (ع)پاسخ مي دهند:ياور خوبي در اطاعت كردن از خداست .(بحارالا نوار،ج43 ،ص 59 ) و درنهج البلاغه،نامه 28 مي فرمايند: بهترين زنان جهان فاطمه از طائفه ماست.
    گاهی او که
    جواب عاشقانه اش
    به همه ی "
    تو" ها، شماست
    و به همه ی دلتنگی ها،
    نظر لطف شماست
    بی احساس نیست
    دلش خسته است
    حرف نمی خواهد
    دوستت دارم های تایپ شده،
    دیگر دلش را نمی برد...

NaZaniiin
    مدیر بازنشسته

پیشکسوت کوچولو
    3,787
    4,593

حضرت زهرا (س) تفسیر جلال خدا است

خبرگزاری ایسنا: او تنها بانویی است که پدرش معصوم‏، شوهرش معصوم و خودش نیز معصوم بوده است، محیط پرورش و زندگی حضرت زهرا (س) محیط عصمت و طهارت بوده است. اوست که معرف نهایت کمال زن و اوج عروج یک انسان است. چشمه غدیر در باغ دستان پرتوان او به بلوغی رسید و غدیریان از دامان عصمت او به رویشی رسیدند.

کودکی خویش را در خانه شخص اول اسلام یعنی پیغمبر برگزیده*ای که تحت تربیت مستقیم پروردگار جهان قرار داشت طی کرد. دوران خانه*داری و بچه*داری را در خانه دومین شخصیت ممتاز اسلام یعنی علی بن ابی طالب (ع) گذراند در این دوران کوتاه دو پسر معصوم یعنی حسن (ع) و حسین (ع) را تربیت کرد و دو دختر شجاع و فداکار مانند زینب و ام*کلثوم به جامعه تحویل داد.

سیزدهم جمادی*الاول به قول*های مختلفی مصادف است با شهادت حضرت فاطمه(س)؛ البته قول*های دیگری نیز وجود دارد و وجود این اقوال، سرّی از اسرار الهی است.

در ارتباط با روز شهادت یا فاصله شهادت حضرت زهرا(س) با ارتحال پیغمبر(ص) میان شیعه و سنی، همچنین میان خود شیعیان اختلاف وجود دارد. منابع اهل تسنن عموماً این مدت را ۶ ماه پس از ارتحال پیغمبر(ص) نقل می*کنند و معتقدند که آن حضرت(س) پس از پیامبر(ص) ۶ ماه در قید حیات بودند، در حالی که در منابع شیعه، مشهور دو قول است که یک ۷۵ روز و دیگری ۹۵ روز بعد از ارتحال حضرت خاتم (ص). که بر این مبنا در حقیقت ۱۳جمادی الاول و ۳ جمادی الثانی را ذکر می*کنند.

به مناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا (س) به روایت 75 روز بعد از ارتحال پیامبر(ص)، به مختصری از زندگی*نامه این حضرت می*پردازیم:

نام مبارک آن حضرت، فاطمه (علیها السلام) است و برای ایشان القاب و صفات متعددی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مبارکه، بتول، راضیه و مرضیه، نیز ذکر شده است.

فاطمه، در لغت به معنی بریده شده و جدا شده است و علت این نامگذاری طبق احادیث نبوی، آن است که: پیروان فاطمه (علیها السلام) به سبب او از آتش دوزخ بریده، جدا شده و برکنارند.

فعالیت*های اجتماعی فاطمه(س)

به نظر می*رسد که فاطمه تنها در سه فعالیت سیاسی مهم حضور داشته اشت که هر سه در تمام منابع شیعه و سنی ثبت* شده* است هر چند به روایات متفاوت مشارکت* داشته* است. نپذیرفتن محافظت از ابوسفیان پس از فتح مکه، دفاع شهامت*مندانه او از علی(ع) پس از وفات حضرت محمد(ص) و مخالفت با انتخاب ابوبکر به عنوان خلیفه و منازعات خشن با عمر، ادعای مالکیت وی بر اموال پدر و به چالش کشیدن ابوبکر بخصوص در مورد فدک و سهم خیبر که کلاً توسط ابوبکر پذیرفته نشد. بر خلاف زاهدان که امور دنیا را به کناری می*نهند هم منابع تاریخی و هم منابع دینی مشارکت فعال حضرت فاطمه(س) در منزل و در اجتماع را ثبت کرده*اند. دانش حقوقی حضرت و عدالت*جویی او نشانه حضور وی در امور اجتماعی است.

ماجرای تسبیحات فاطمه زهرا(س)

در سال*های اول ازدواج، حضرت علی(ع) پول کمی کسب می*کرد. او از چاه آب می*کشید و مزارع دیگران را آبیاری می*کرد و حضرت فاطمه(س) نیز خدمتکاری نداشت و خود غلات را با دست آسیاب می*کرد و بر اثر کار دستانش تاول زده بود. روزی حضرت علی(ع) خبردار می*شود که پیامبر(ص) چند برده دریافت کرده* است. حضرت علی(ع) به همراه فاطمه راهی منزل پیامبر می*شود، اما درخواست آنها برای گرفتن کسی که در منزل کمک حال آنها باشد از طرف پیامبر(ص) رد می*شود. پیامبر(ص) در عوض تسبیحی که به تسبیح فاطمه زهرا(س) معروف است را به زوج جوان می*آموزد. گویند حضرت علی(ع) هیچ*گاه پیش از خواب، گفتن این تسبیح را ترک نمی*کرد. استقامت حضرت فاطمه(س) در برابر تنگدستی الگویی برای شیعیان است تا با ایمان به خدا به رویارویی با رنج*های زندگی بپردازند.

رویداد خانه فاطمه زهرا(س) قبل از شهادت این بزرگوار

ابوبکر پس از انتخاب شدن به عنوان خلیفه مسلمانان به همراه عده*ای از همراهان از جمله عمر به قصد گرفتن بیعت به خانه حضرت علی(ع) می*رود و در آنجا با مقاومت حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) روبرو می*شود. بنا بر نوشته منابعی مانند یعقوبی و بلاذری عمر در این واقعه «تهدید» می*کند که اگر اجازه ورود به او ندهند خانه را به آتش می*کشد.

عمر بن خطاب تهدید خودش را عملی کرد، در را آتش زد، همین که در مقداری باز شد، آن را با فشار سختی گشود، در حالی که حضرت زهرا(س) پشت در بود و بین در و دیوار این ضربت بر او وارد شد و چون باردار بود، موجب سقط جنین آن حضرت(س) شد و حضرت از هوش رفت و زمانی که به هوش آمد، دید امیر*المومنان (ع) را کشان کشان با بازوان بسته به طرف مسجد می*برند، این بود که خود را با همان حالت زار به امیر*المومنان (ع) چسباند، لباس او را گرفت و فرمود: «نمی*گذارم با پسرعمویم این گونه رفتار کنید». به نقلی خود عمر بن خطاب و به نقلی به دستور او «قنفذ» با غلاف شمشیر به دستان حضرت زدند که دستان مبارکش کبود و قدرت او زائل و دوباره بیهوش شد و امیر*المومنین (ع) را رها کرد در این لحظه به شدت حضرت علی(ع) مقاومت می*کند و با قسم به قبر پیامبر(ص) اسلام از خشم ایشان جلوگیری می*کنند.

به گفته دانشنامه اسلام، اکثریت منابع اولیه تدفین حضرت فاطمه(س) را شبانه، مخفی و بدون حضور ابوبکر و عمر می*دانند.

دنیس صوفی معتقد است به دلیل ناراحتی حضرت فاطمه(س) از ابوبکر، به نظر می*رسد مراسم کفن و دفن حضرت به خواسته خود حضرت (س)در شب انجام شده تا ابوبکر به عنوان رئیس جامعه نتواند با مراسم تشییع او کاری داشته باشد.

تقریباً تمام منابع موافق هستند که حضرت فاطمه(س) در قبرستان بقیع دفن شده* است، ولی قبر ایشان به دلیل مشیت الهی از نظرها پنهان است.

منابع:

سیدجعفر شهیدی، زندگانی فاطمهٔ زهرا علیهاالسلام، ص ۳۴

بلاذری در انساب الاشراف

یعقوبی، التاریخ، جلد دوم صفحهٔ ۱۲۶

اصول کافی

بحارالانوار
    گاهی او که
    جواب عاشقانه اش
    به همه ی "
    تو" ها، شماست
    و به همه ی دلتنگی ها،
    نظر لطف شماست
    بی احساس نیست
    دلش خسته است
    حرف نمی خواهد
    دوستت دارم های تایپ شده،
    دیگر دلش را نمی برد...

9. 1
    HAni_kh
    کوچولو رسمی
    کوچولووو فعال
    1,961
    1,315

وصایای حضرت زهرا(س)با حضرت علی(ع)

یاعلی امشب پریده خواب از چشمان من
    رفته ازتن طاقت وبرلب رسیده جان من
    ساعتی بنشین به بالینم که وقت رفتن است
    گوش کن یک یک وصایای گهرافشان من
    یاعلی یک امشبی زهرابود مهمان تو
    مرگ رانبود دوا چون درد بی درمان من
    اولا دردار دنیا کن حلالم یا ابن عم
    تابود درقبرایمن این تن نالان من
    دیگری نعش مرابردار ودرشب دفن کن
    نیستم راضی به تشییعم کس ازعدوان من
    دیگری دارم وصیت باتوای میرعرب
    مهربانی کن بسی در حق این طفلان من
    این مباداکس بیازارد یتیمان مرا
    کزتأمل درجنان آزرده گردد جان من
    بعدمرگم یاعلی,جان تووجان حسین
    کاین حسین استی سرورسینه سوزان من
    زینبم مگذار دنبال تابوتم شود
    تاکه نامحرم نبینداین مه تابان من
    درشب هرجمعه ای پاازمزارم کم مکن
    صوت قرآن توسازد شاد،این هجران من
    ای علی جان برحسین من گرآسیبی رسد

می شود برپا به فردوس برین افغان من

زبان حال حضرت علی(ع)با حضرت زهرا(س)

فراموشم نخواهد شد غم مرگ تو یازهرا
    چه کردی زین مصیبت با علی ای عصمت کبری
    خبر داری پس از رفتن چه می آید مرا برسر

فراقت بر جگر یکسو مصایاتت به دل یکجا

تو رفتی وعلی را از غمت بی خانمان کردی

زمرگ خانمان سوزت کشیدم دست از دنیا
    خداوندا تو میدانی چه حالی داشتم آن شب
    که زهرای جوان را دفن کردم در دل قبرا
    همی میسوزم ومی سازم اندر آتش هجرت
    الهی! بر علی صبری بده زین ماتم عظمی

چه جای خالیت بینم ؛شود چون شب سیه روزم

شده بی شمع رویت حجره ام تاریک در شبها

حسن را با حسین وزینب گریان
    چو می بینم
    به درد این یتیمان می شوم با چشم خون بالا
    نشسته از غمت گرد یتیمی بر رخ زینب
    نهاده سر به زانوی مصیبت این قمر سیما

کجا وقت یتیم داری بود این طفل نو رسته

که دلداری دهدگاهی حسن گاهی حسینت را

از اینها بیشتر این غصه ات بر دل زند نیشم

که درد خویش را هرگز نمیگفتی به من اصلا

مرا ای کاش جان با ناله ام از تن برون میشد

که این حالت نمی دیدم ز طفلان تو یازهرا

ویرایش توسط HAni_kh : 2014.03.15 در ساعت 23:53
    اولین عیـدیِ امسـال من

حضـور"
    تـو" بـود
    HAni_kh
    کوچولو رسمی
    کوچولووو فعال
    1,961
    1,315

بســـــم رب الـــــزهــــراء(س)

رسول الله درباره حضرت زهرا می فرمایند:

به ازای هر نخ چادر دخترم فاطمه گروه گروه مسلمان وارد بهشت خواهد شد

اما افسوس که مردم قدر نشناس مدینه این چادر را خاکی کردند

اولین عیـدیِ امسـال من

حضـور"
    تـو" بـود
  12. 1
    NaZaniiin
    مدیر بازنشسته

پیشکسوت کوچولو
    3,787
    4,593

مقام اخروی «ام ابیها» در کلام پیامبر (ص)

حضرت محمد پیامبر اسلام(ص) احترام زیادی برای دختر بزرگوارش حضرت فاطمه زهرا(س) قائل بودند و روایات زیادی از ایشان درباره جایگاه والای ام الائمه در روز قیامت وجود دارد.

پیامبر بزرگوار اسلام(ص) به دختر ارجمندش حضرت فاطمه(س) علاقه زیادی داشت و روایات فراوانی از وی درباره جایگاه و مقام "ام ابیها" وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

- همانا نخستين كسي كه در بهشت بر من وارد مي شود، دخترم فاطمه است.(بحارالانوار، ج43، ص 44)

- در آن روز قيامت هيچ كس سواره نيست جز چهارتن، من، علي و فاطمه و صالح پيامبرخدا، اما من بر براق سوارم و اما دخترم فاطمه برغضبا، ناقه من، سوار است واما صالح بر اشترخدا كه پي اش كردند، سوار است و اما علي بر اشتري از اشتران بهشت سوار است كه مهار آن از ياقوت و دو زيور سبز رنگ برآن آويزان است.(خصال،ج ا،ص 204 )

- روز قيامت دختر من فاطمه برشتري از شترهاي بهشت مي نشيند كه در طرف آن مزين به ديباج و مهار آن از مرواريد تازه وبا طراوت است. قوائمس از زمرد سبز، دنباله او از مشك خوشبو، چشمهاي او از ياقوت حمرا و هودجي از نوربر بالاي او نصب است كه ظاهرش از باطنش نمودار است. درون آناز عفو و مغفرت آكنده شده و بيرون آن پوشيده از رحمت پروردگار است. برفرازآن تاجي است از نور وآن تاج را هفتاد ركن است و هر ركني به مرواريد غلطان و ياقوت درخشان مرصع گرديده كه نور بخش و پرتو نشان است و چون ستاره روشن در آسمان مي تابد. هفتاد هزار فرشته در طرف راست و هفتاد هزار فرشته در طرف چپ او را همراهي مي كنند و در حالي كه جبرئيل مهار شتر را گرفته با صدايي بلند ندا در مي دهد: اي مردم ديدگان خود را ببنديد تا فاطمه دختر محمد عبور كند. موقع عبور فاطمه هيچ پيغمبر،رسول،صديق و شهيدي نيست جز آنكه ديدگان خود را ببندد تا فاطمه بگذرد.

فاطمه تا قائمه عرش مي رسد و از شتر نور به زير مي آيد و عرض مي كند: پروردگارا ميان من وكساني كه به من ظلم وستم كردند تو حاكم باش. بارالها بين من و بين كساني كه فرزند مرا كشتند،حكم كن. آن گاه از مصدر جلال خطاب مي شود: اي حبيب من و اي دختر حبيب من آنچه بخواهي در خواست كن تا به تو اعطا شود. تو شفيعه محشري و به عزت و جلال خودم سوگند از هيچ ظالمي نمي گذرم و از هر ستمكاري انتقام مي گيرم.

صديقه طاهره عرض مي كند: پروردگارا اندوه من از ستمي است كه بدانديشان و ستمكاران نسبت به من،اولادم،شيعيان، ذراري و دوستان آنها روا داشته اند.

از جانب خداوند خطاب مي شود:كجاييد اي فرزندان فاطمه شيعيان و دوستان ذراري او.

آنهاهمه حاضرو د ر گوشه اي در احاطه فرشتگان در مي آيند.آنگاه فاطمه زهرا آنها را با خود به بهشت مي برد. (امالي صدوق،م 4،ص 25 ).

-هنگامي كه خداي بلند مرتبه مردمان گذشته وآينده را در عرصه محشر برانگيزد،منادي پروردگارما از زير عرش خود ندا مي دهد كه : اي گروه مردمان چشمانتان را فرو بنديد تا فاطمه دخت محمد، سرور زنان دو عالم ازپل صراط بگذرد. همه مردمان چشمانشان را فرو مي بندند و فاطمه از پل صراط مي گذرد. كسي كه در قيامت نمي ماند مگر آنكه چشمش را فرو مي بندد به جز محمد، علي، حسن و حسين فرزندان پاكشان كه فرزندان او هستند.

چون فاطمه وارد بهشت شد، جامه خود را بر صراط مي گستراند. گوشه اي از آن در دستش در بهشت است و گوشه اي در عرصه قيامت. منادي پروردگار ما ندا مي دهد:اي دوستداران فاطمه به رشته هاي جامه فاطمه،سيده زنان عالم چنگ زنيد. پس ،هيچ يك از دوستداران فاطمه نمي ماند مگر آنكه به رشته اي از رشته هاي جامه حضرتش چنگ مي زند تا اينكه بيش از هزاران فئام به آن در مي آويزند. پرسيدند:هرفئام چند نفر است؟فرمود:هزار هزار كه از آتش دوزخ مي رهند.(بحارالا نوار،ج8،ص 68 ).

منادي از درون عرش ندا مي كند: اي اهل محشر ديدگانتان را فرو افكنيد زيرا اينكه فاطمه،دخترمحمد فرستاده خدا،مي خواهد از پل صراط بگذرد.

- پس فاطمه و شيعيانش چون برق جهنده از پل صراط عبور مي كنند و دشمنان او و دشمنان فرزندان او در جهنم افكنده مي شوند.(ثواب الا عمال و عقاب الاعمال،ص 260 ).

- هنگامي كه دخترم فاطمه وارد محشر مي شود،حله كرامتي بر دوش دارد كه به آب زندگاني غسل يافته و مردم در آن حيران مي شوند و از حشمت زهرا انگشت حيرت به دندان مي گزند. آن گاه از حلل بهشت هزار حله در بر مي كند و بر هر حله اي به خط سبز نوشته است كه دختر محمد را وارد بهشت كنيد.

او به بهترين شكل،نيكوترين كرامت و زيبا ترين منظره اي مي خرامد تا به سوي بهشت مي رود.او مانند عروسي است كه هفتاد هزار كنيز در خدمت او باشند.(عيون اخبارالرضا)

اي علي تو در روز قيامت ،مردان مومن و فاطمه زنان مومن را به بهشت راهنمايي مي كنيد.(بحارالا نوار،ج43 ،ص 24 ).
    گاهی او که
    جواب عاشقانه اش
    به همه ی "
    تو" ها، شماست
    و به همه ی دلتنگی ها،
    نظر لطف شماست
    بی احساس نیست
    دلش خسته است
    حرف نمی خواهد
    دوستت دارم های تایپ شده،
    دیگر دلش را نمی برد...

14. 1
صفحه 6 از 6 نخست ... 23456
نمایش نتایج: از 76 به 85 از 85

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)