سایت کوچولوفود افتتاح شد

با سلام و درود بر همراهان کوچولو...

با تلاش و همراهی یک کادر مجرب و با تجربه در زمینه فینگرفود ، سایت جدیدی به نام کوچولوفود طراحی و ایجاد کردیم.

سایت کوچولوفود ، فروشگاه فروش آنلاین نیازهای دورهمی نظیر فینگر فود ، دسر ، سالاد ، مزه و ... می باشد.

کوچولوفود دارای نماد اعتماد از وزارت صنعت معدن و تجارت است و زیر نظر مستقیم کوچولو فعالیت میکنم و انشالله بهترین در نوع خود خواهد شد

حتما از این سایت زیبا و مفید دیدن و خرید کنید:

www.KocholoFooD.com

...

از کوچولو ، کوچولوفود به دنیا آمد...

ساختار جاروبرقی خانگی – تجاری

دسته بندی: آموزش, اخبار علمي | نویسنده : مرتضی |

  

تعداد اجزای تشکیل دهنده جاروبرقی کم و در مجموع می توان بیان کرد که ساختار جاروبرقی نیز نسبتا ساده است. ولی زمانیکه در هر یک از اجزای جارو ریز می شویم مشاهده میکنیم که هرکدام از آنها پیچیدگی های خاصی را برای جاروبرقی به همراه می آورند که در ادامه به بررسی تعدادی از آنها خواهیم پرداخت.

ساختار جاروبرقی - مسیر حرکت هوا در داخل جاروبرقی

نحوه عملکرد جاروبرقی

هر جاروبرقی ای حداقل به یک موتور مکنده مجهز است که این موتور همراه با مکش هوا به داخل، زباله ها و گرد و خاک را با خودش به داخل مخزن جارو برقی می کشد. زباله های بزرگتر وقتی به داخل مخزن می رسند در آنجا به دام می افتند چراکه سرعت حرکت هوا در داخل مخزن کمتر از سرعت حرکت هوا در داخل لوله خرطومی است. ولی از طرف دیگر گرد و خاک همچنان با جریان هوا به سمت موتور مکنده جاروبرقی حرکت می کند. در اینجا فیلتر جاروبرقی وارد عمل شده و ذرات گرد و خاک را که دانه بندی بزرگتری نسبت به هوا دارند در داخل خود نگه می دارد. فیلتر جاروبرقی می تواند در انواع و اقسام زیادی ارایه شود. در جاروبرقی های خانگی عموما به جای فیلتر از پاکت کاغذی استفاده می شود. همین جا می توان دلیل اصلی اینکه چرا جاروبرقی ها عموما نمی توانند آب جمع کنند را بیان کرد. وقتی آب به داخل مخزن جاروبرقی راه پیدا میکند فیلتر آن را خیس کرده و به ناگهان تمامی منفذهای فیلتر جارو را پر میکند و دیگر جایی برای عبور هوا باقی نمی ماند در نتیجه موتور مکنده دیگر نمی تواند هوایی به داخل مکش کند و در نتیجه به آن فشار آمده، دمای موتور بالارفته و در نهایت حتی  احتمال سوختن موتور نیز وجود خواهد داشت.

فیلتر پاکتی جاروبرقی

نمونه ای از فیلتر پاکتی برای جاروبرقی های خانگی و تجاری

موتور جاروبرقی

موتور جاروبرقی یکی از اصلی ترین و پرهزینه ترین اجزای جاروبرقی است. تاکنون موتورهای مکنده متعددی با تکنولوژی های مختلف اختراع شده اند. باید دقت داشت که لزوماً هر موتوری که هوا را به داخل مکش می کند، نمی تواند به عنوان موتور جاروبرقی استفاده شود. به طور مثال فن هواکش هم نوعی موتور مکنده است ولی هیچگاه نمی توان از آن به عنوان موتور جاروبرقی استفاده نمود. در حقیقت موتورهای هواکش، قابلیت آن را دارند که حجم هوای زیادی را با سرعت بالا به داخل مکش کنند ولی اگر مانعی جلوی آن را بگیرد، دیگر قادر به مکش هوا نبوده و متوقف می شوند درحالیکه موتورهای جاروبرقی حجم هوای کمتری را با سرعت کمتر به داخل مکش می کنند ولی اگر زباله‌ای در مسیر لوله خرطومی مانع حرکت هوا شود، موتور جاروبرقی با افزایش فشار بر زباله، در نهایت آن را از لوله به داخل می کشد. چنین مقایسه ای در بین موتورهای هواکش و موتورهای مکنده جارو با توان (وات) یکسان برقرار است.

توضیح تفضیلی تر در خصوص موتورهای مکنده در متن دیگری در بخش مقالات این وب.سایت آمده که می توانید به آن رجوع کنید ولی در مجموع در خصوص موتورهای مکنده می توان بیان داشت که تنها توان مصرفی آنها با به عبارت دیگر وات مصرفی آنها گویای خوب بودن دستگاه جاروبرقی نیست چراکه اولاً موتور مکنده تنها یکی از اجزاء تشکیل دهنده جاروبرقی است و فیلتر نیز یکی دیگر از اجرای بسیار مهم جارو است که باید متناسب با موتور مکنده انتخاب شود تا عملکرد آن را نمایان سازد. از طرف دیگر نمی توان ادعا کرد که دو موتور مکنده با توان مصرفی یکسان لزوماً قدرت یکسانی نیز دارند چراکه همانطور که بیان شد، در خصوص موتورهای هواکش و موتورهای جاروبرقی، هرچند هر دو توان مصرفی یکسان داشته باشند و هرچند هر دو موتور مکنده هستند ولی طراحی آنها متفاوت بوده و لذا عملکردشان نیز متناسب با آن از یکدیگر متمایز است به گونه ای که  از هواکش به هیچ عنوان نمی توان به عنوان موتور مکده جاروبرقی استفاده نمود.

فیلتر جاروبرقی

فیلتر جاروبرقی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به حدی که اگر به درستی انتخاب نشده باشد، نه تنها طول عمر جارو را به شدت کاهش می دهد بلکه سلامت کاربری که از جارو استفاده می کند و افرادی که در محیطی که جارو کار رفت و آمد دارند را به مخاطره می اندازد. جارو برقی در زمان مکش زباله ها و گرد و خاک به داخل ، تمامی ذرات را حتی آنها که بسیار ریز هستند به داخل مکش می کند و اگر این ذرات توسط فیلتر به دام نیافتند، مجدد همراه با هوای خروجی موتور به محیط برگردند با این تفاوت که این بار این ذرات به آنکه بر روی زمین باشند در هوا پخش می شوند و از آنجا وارد مجاری تنفسی کاربر جار یا افرادی که در آن محیط تردد دارند می شوند. لذا پیشنهاد می شود که از جاروبرقی هایی استفاده شود که از فیلتر های چند لایه یا فیلترهای بسیار ریز بخوردار هستند استفاده گردد. ولی ار طرف دیگر وقتی منفذ های فیلتر ریز باشد، موتور جارو نیز سخت تر می تواند هوا را از آن عبور دهد. در این شرایط فیلتر باید از سطح مقطع کافی برخوردار باشد تا زمان بیشتری طول بکشد تا منفذ آن توسط گرد و غبار پر شود. زمنایکه منفذهای فیلتر پر شود، یا تعداد منفذهای آزاد برای عبور هوا کافی نباشد، موتور جارو متحمل فشار بیشتری شده و در نتیجه برق بیشتری را مصرف می کند. برق مصرفی بیشتر و مقاومت فیلتر برای عبور دادن هوا، منجر به گرم و گرم تر شدن موتور شده تا جایی که اگر موتور کلید ایمنی حرارتی نداشته باشد، سیم پیچ های آن آب شده و شما با یک جاروبرقی سوخته روبرو خواهید شد. لذا تنها موتور جاروبرقی در خرید آن تعیین کننده نیست بلکه فیلتر جاروبرقی نیز در کنار موتور آن از اهمیت والایی  برخوردار است.

فیلتر کاغذی پاکتی برای جاروبرقی

چندین نمونه از فیلترهای پاکتی کاغذی برای جاروبرقی های خانگی – تجاری

برچسب ها :


ارسال نظر