ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

صفحه 2 از 38 نخست 12345671222 ... آخرین
نمایش نتایج: از 16 به 30 از 569
 1. #16
  تاریخ عضویت
  January 2011
  محل سکونت
  رنگین کمووووووون
  نوشته ها
  9,571
  6,725
  مدير بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  اسباب بازیهای دوران باستان (+عکس)
  در پاییز امسال، نمایشگاهی در موزه*های شهرهای سمنان و شاهرود برگزار شد که «یادگارهای کودکانه» نام داشت. به نظر می*رسد این نمایشگاه بیش از هر چیز بهانه*ای بوده برای دیدن آثار گذشتگان با نگاهی جدید، چون وقتی صحبت از قرن*ها و هزاره*هاست، آن*هم در نبود نوشتار، کتابت، تاریخ مکتوب و مدون، صد البته گاه باید به حدس و گمان دست زد.  چهارچرخه*های دیروز

  این گونه پیکرک*ها یادآور اسباب بازی*های امروزی مانند اتومبیل*ها و چهارچرخه*هایی هستند که کودکانمان با به حرکت درآوردنشان تحرک بیشتری را تجربه می*کردند. ساخت این وسایل متحرک از سفال و فلز، مثل همین پیکرک مفرغی که در مارلیک کشف شده، در سه هزار سال پیش (هزاره اول پیش از میلاد) در مناطق شمالی ایران رواج داشته. نمونه*هایی از این نوع پیکرک* در موزه*های مصر و یونان در مجموعه وسایل مختص به کودکان به نمایش درآمده *است.


  جانوری از هزاره*ها

  پیکرک*های حیوانی که به شکل*های مختلفی ساخته می*شود. دلیلش هم این است که این پیکرک*ها گونه*های مختلفی هستند که در زیست*بوم منطقه وجود داشته*اند. شاید به*نوعی برای آشنایی و الفت بیشتر کودکان با محیط*طبیعی پیرامونشان ساخته می*شده. مثل همین پیکرک مفرغی که در مارلیک گیلان کشف شده و قدمتش به سه هزار سال پیش (هزاره اول پیش *از میلاد) برمی*گردد.


  موش سفالی

  این پیکرک سفالین که به شکل موش است، در نیشابور کشف شده و متعلق به 900سال پیش (سده پنجم هجری) است. ابعاد کوچک این پیکرک که فقط 5/8 در 7/5 سانتی*متر است، این احتمال را که بازیچه دست کودکان بوده بیشتر تقویت می*کند. از آنجا که شناخت این حیوانات برای کودک و بازی با آنها، در شناخت کودک با موجودات محیط پیرامونش نقش اساسی بازی می*کند، می*توان پذیرفت که شیوه*های مختلف آشنایی کودکان با این*گونه جانوران از قدیم مورد توجه بوده *است.


  پیکرک*های کوچک

  تعدادی از آنها نه در قبور پیدا شده*اند، نه در معابد و نه در هیچ مکان دیگری که جنبه تقدسی داشته باشد، آن هم به تعداد زیاد. برای همین هم این نظر را که جنبه بازیچه*ای و استفاده روزمره*ای این پیکرک*های مفرغی کوچک، بر جنبه آیینی و حتی تزیینی*شان اولویت داشته، قوت می*بخشد. این پیکرک*های حیوانی که قدمتشان به چهار هزار سال پیش (اوایل هزاره دوم پیش *از میلاد) برمی*گردد در لرستان کشف شده*اند.


  نقش کودکی

  سفالینه*های منقوش به نقوش کودکانه و استلیزه (خلاصه شده) این گمان را تقویت می*کنند که این آثار برای جلب*توجه کودکان بوده و یا با نگاه و توجهی ویژه به کودکان ساخته و نقاشی می*شدند. پنداری ظروف منقوش، نقش کودکان امروزی را تداعی می*کنند. این تکه سفال منقوش در تل باکون فارس کشف شده و مربوط به هفت هزار سال پیش (هزاره *پنجم پیش *از میلاد) است.


  مشق شب

  از این لوحه*ها به تعداد زیادی در شوش به*دست آمده و احتمالا برای آموزش کودکان بوده است. لوحه*ای گلین با خط میخی سومری به قطر 3/8 سانتی*متر که متعلق به چهار هزار سال پیش (هزارة دوم پیش*ازمیلاد) است. امروزه برخی از مراکز آموزشی و فرهنگی جهان در آموزش خطوط باستان به *نوآموزان از این روش استفاده می*کنند .


  نقشی برای سرگرمی

  نقش انسانی در ابعاد بسیار کوچک (3/4 سانتی*متر) که در نهایت سادگی روی صفحه*ای سیمین حکاکی شده. به حدس می*توان گفت که این پلاک سیمین متعلق به کودکی باشد که جز سرگرم کردن او کاربری دیگری نداشته. از آنجایی که این اثر از قبور یا مکانی با کاربری آیینی به*دست نیامده، می*توان بازیچه بودن آن را قوی دانست. این پلاک سیمین که متعلق به 2600 تا 2700 سال پیش (700 ـ 600 پیش *از میلاد) است در لرستان کشف شده.

  جغجغه باستانی

  این نمونه احتمالا می*تواند یک سرگرمی کودکانه باشد. شی*ای سفالین (احتمالا جغجغه)، که نمونه*های سفالی و فلزی زیادی از آن در شوش به*دست آمده و کاربری آن غیر از حدس بازیچه بودنش مشخص نیست. این شی با 12 سانتی*متر بلندی، متعلق به چهار هزار تا سه هزار سال پیش (به اواخر هزاره دوم پیش*ازمیلاد و اوایل هزاره اول پیش*ازمیلاد) است.


  بازی ایلامی

  این شی سفالین احتمالاً یک نمونه جغجغه است به*صورت پیکرکی حیوانی. شی*ای به*بلندی 3/5سانتی*متر که مربوط به دورة ایلامی (درحدودسه تا چهار *هزار سال پیش) است و در شوش کشف شده. این نمونه به همراه نمونه*های زیاد دیگری که شکل*های حیوانی دارند شاید جلب*توجه بیشتری برای کودکان داشته*اند. شاید هم نمایانگر رفاه بیشتر خانواده و طبقه اجتماعی بالاتر کودک بوده. چرا که نسبت به جغجغه*های ساده*تر، ارزش بیشتری از جهت تکنیک کار داشته است.


  اسباب*بازی قیمتی

  این نمونه بسیار زیبا پیکرکی شیشه*ای است متعلق به دوره ساسانی که در شوش کشف شده و فقط 1/7 سانتی*متر است. می*شود این*گونه حدس زد که احتمالا بازیچه کودکی بوده که در خانواده*ای با درجه اجتماعی بالا پرورش می*یافته؛ همانگونه که امروزه بازیچه کودکان در طبقات اجتماعی مختلف متفاوت و از ارزش هنری و اجتماعی مختلفی برخوردار است.


  قمقمه*کودک

  قمقمه*های سفالین در اندازه*های مختلف و از مناطق بسیار زیادی در ایران به*دست آمده*اند؛ مثل همین قمقمه سفالین 12سانتی*متری که قدمتش به چهارهزار سال پیش (هزاره دوم پیش *از میلاد) برمی*گردد و در کرمانشاه کشف*شده. این قمقمه را از این جهت مورد استفاده کودکان دانسته*اند که اندازه*اش بسیار کوچک*تر از نمونه قمقمه*های کشف**شده بزرگ است
  .
  +++

  آنــه ! تـکـرار غـریـبـانـه روزهـایـت چـگـونـه گـذشـت ،
  وقـتـی روشـنـی چـشـمـهـایـت ،
  در پــشـت پــرده هـای مــه آلـود انـدوه ،پـنهـان بـود!
  بـا مـن بـگـو از لـحـظـه لـحـظـه هـای مـبـهـم کـودکـی ات ،
  از تـنـهـایـی مـعـصـومـانـه دسـتـهـایـت ،
  آیــا مـی دانـی کـه در هـجـوم دردهـا و غـم هـایـت ،
  و در گـیـر و دار مـلال آور دوران زنـدگـی ات ،
  حـقـیـقـت زلالـی دریـاچـه نـقـره ای نـهـفـتـه بـود ؟
  آنــه ! اکـنـون آمـده ام تـا دسـتـهـایـت را
  بـه پـنـجـه طـلایـی خـورشـیـد دوسـتـی بـسـپـاری ،
  در آبـی بـیـکـران مـهـربـانـی هـا بـه پـرواز درآیـی ،
  و ایـنـک آنـــه !شـکـفـتـن و سـبـز شـدن در انـتـظـار تـوسـت ،
  در انـتـظـار تـــــــو !

  ܜܔ
  +++  نكات مهم و اصلي يك خبر خوب

 2. #17
  تاریخ عضویت
  January 2011
  محل سکونت
  رنگین کمووووووون
  نوشته ها
  9,571
  6,725
  مدير بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  اولین اتوبوسی که به ایران وارد شد! (+عکس)  اولین اتوبوس در ایران توسط یک تاجر بلژیکی در شهر رشت به کار گرفته شد، اما به مرور زمان و با توجه به میزان کرایه، سودآوری و زیر ساخت های حمل و نقل توجیه اقتصادی آن رد شد و به همین دلیل اتوبوس به کار گرفته شده به یکی از تجار ایرانی به نام (معین التجار) فروخته شد.

  او نیز پس از انقلاب مشروطه اتوبوس خود را به تهران آورد و با کرایه هر نفر 3 شاهی مشغول به فعالیت شد که به مرور زمان تقاضا برای استفاده از این خودرو بیشتر از قبل شد و پس از چند سال با ورود چند اتوبوس توسط تجار مختلف به شهر رونق زیادی در جابه جایی مسافر شکل گرفت.
  اما اغلب اتوبوس های شاغل با توجه به مسافت طی شده از اروپا تا مقصد به کارگیری در ایران، بعد مسافت و زمان حمل، مستهلک بودند و هزینه حمل و نقل بالایی را طلب می کردند که در نهایت باعث پایه گذاری صنعت اتومبیل سازی در ایران شد.


  براین اساس اولین اتوبوس های مونتاژ شده در سال 1290 شمسی وارد تهران شدند که حدود 5 درصد جابه جایی مسافران آن زمان توسط 500 دستگاه اتوبوس انجام می*گرفت.


  در زمان صدارت وثوق الدوله در سال 1298 با توجه به افزایش نارضایتی مردم از نحوه جابه جایی مسافر، دولتمردان بر آن شدند تا با ایجاد یک اداره به سازماندهی و نظم بخشیدن به حمل و نقل شهری بپردازند که پس از مدتی بحث و تفحص این اداره در بلدیه (شهرداری) پایه گذاری شد. شهرداری موظف شد قوانینی وضع کند تا تسهیلات لازم را برای مسافران ایجاد کند که این قوانین شامل میزان کرایه، زمان کار ناوگان، تثبیت خطوط و آیین نامه انضباطی بود.


  در اولین گام شهرداری تمام اتوبوس ها را موظف به دریافت پلاک شناسایی خودرو نمود و در زمان کریم آقا بوذرجمهری، جهت کنترل خطوط هر خط دارای ناظری شد تا بر رعایت ناوگان خطوط نظارت کند. در شهریور سال 1320 نیز تعداد 100 دستگاه اتوبوس در تهران کار می کردند که حدود 90 دستگاه آن بنز بود.


  در همین سال اتوبوس های «زایس» روسی وارد ایران شدند و در سال 1331 دولت آقای سهیلی اجازه فعالیت شرکت های خصوصی حمل و نقل را صادر کرد.
  +++

  آنــه ! تـکـرار غـریـبـانـه روزهـایـت چـگـونـه گـذشـت ،
  وقـتـی روشـنـی چـشـمـهـایـت ،
  در پــشـت پــرده هـای مــه آلـود انـدوه ،پـنهـان بـود!
  بـا مـن بـگـو از لـحـظـه لـحـظـه هـای مـبـهـم کـودکـی ات ،
  از تـنـهـایـی مـعـصـومـانـه دسـتـهـایـت ،
  آیــا مـی دانـی کـه در هـجـوم دردهـا و غـم هـایـت ،
  و در گـیـر و دار مـلال آور دوران زنـدگـی ات ،
  حـقـیـقـت زلالـی دریـاچـه نـقـره ای نـهـفـتـه بـود ؟
  آنــه ! اکـنـون آمـده ام تـا دسـتـهـایـت را
  بـه پـنـجـه طـلایـی خـورشـیـد دوسـتـی بـسـپـاری ،
  در آبـی بـیـکـران مـهـربـانـی هـا بـه پـرواز درآیـی ،
  و ایـنـک آنـــه !شـکـفـتـن و سـبـز شـدن در انـتـظـار تـوسـت ،
  در انـتـظـار تـــــــو !

  ܜܔ
  +++  نكات مهم و اصلي يك خبر خوب

 3. #18
  تاریخ عضویت
  November 2010
  نوشته ها
  1,175
  486
  کوچولو رسمی
  کوچولووو فعال

  پیش فرض  خانه ی طباطبایی ها در کاشان

  اين خانه در نزديكي خانه تاريخي بروجردي و در جوار بقعه مباركه امامزاده سلطان امير احمد(ع) - كه اين بقعه نيز از آثار هنري قرن نهم و دهم مي باشد- خانه باشكوهي وجود دارد وبه خاطر اينكه سنگ بناي اين خانه را شخصي به نام حاج سيد جعفر طباطبائي نطنزي بنا نهاده است به خانه طباطبائي موسوم و مشهور گرديده است.اين خانه در زميني به مساحت 4730 مترمربع ودر حدود سال 1250 قمري بامهارت وهنرمندي معمار معروف كاشاني استاد علي مريم احداث گرديده است . اين خانه مشتمل بر چهار صحن و حياط مي باشد كه حياط مركزي متعلق به قسمت بيروني و دو حياط متعلق به اندروني و يك حياط متعلق به خدمه بوده است . قسمت اندروني خانه شامل اتاق پنج دري ساده در مركز و دو حياط در دو طرف آن و داراي سرداب هائي كه بادگيرها هوا را در آن جريان مي دهند كه اين قسمت محل سكونت خانواده مرحوم طباطبائي بوده است. حياط ضلع شمال غربي بزرگتر و تعداد اتاق هاي آن بيشتر مي باشد و داراي سرسراي پذيرائي مجزائي است. در زيرقسمت اندروني مخصوصا اتاق مركزي ، سرداب بزرگي قرار دارد كه داراي مشخصات منحصر به فرد خود است و به علل مختلف از جمله : وجود بادگير، سقف ضربي ، نوع مصالح به كار رفته در بدنه ، دو جداره بودن بدنه ، وجود حوضي كه قبلا در مركز سرداب بوده ، اختلاف ارتفاع با سطح كوچه حدود 8 تا 10 متر، نسيم خنكي كه از سطح حوض حياط مركزي وارد زيرزمين مي شود ؛ همه اين عوامل باعث شده تا به خصوص در فصل تابستان 15 تا 20 درجه اختلاف درمابين زيرزمين و بيرون آن مشاهده شود . قسمت بيروني شامل تالار بزرگ ( اتاق شاه نشين) در مركز با نورگيرها و پنجره هاي مشبك رنگي و پنجره هاي كناري دو جداره كه عمودي بازو بسته مي شود. اين اتاق داراي تزئينات نقاشي وآئينه كاري وگچ بري هاي جالب از جمله پنجره هاي مشبك گچي است كه همچون پارچه توري ظريفي به نظر مي رسد. دردوطرف اتاق شاه نشين اتاق هاي گوشواره بنا شده است در جلوي اتاق شاه نشين،ايواني با آئينه كاري و گچ بري هاي جالب ديده مي شود. در طرفين تالار بزرگ دو حياط خلوت و نورگيربه صورت قرينه يكديگراحداث شده است كه داراي تابلوهاي بديع نقاشي مي باشند و از نفايس آثار هنري اين ديار به شمار مي آيند . اسناد و قرائن نشان مي دهد كه هنرمند بزرگ و نقاشباشي دربار ناصر الدين شاه قاجار يعني ميرزا ابوالحسن غفاري كاشاني ملقب به صنيع الملك با مالك خانه دوستي نزديك و مراوده خانوادگي داشته است لذا به احترام دوستي كه با مرحوم طباطبائي داشته در اجراي گچ بري ها و ترسيم نقاشي هاي اين خانه نظارت داشته است . و اين مطلب ارزش و اعتبار تزئينات خانه طباطبائي را بسيار افزايش مي دهد . حياط خدمه شامل اتاقهاي خدمه ، زيرزمين خدمه ، آشپزخانه و اصطبل زمستاني و تابستاني مي باشد كه تعدادي از اتاق هاي خدمه از بين رفته است . آب خانه از دو رشته قنات دولت آباد و نصرآباد تامين مي گرديده است . خانه طباطبائي داراي 5 درب ورودي مي باشد كه ورودي اصلي به دو ورودي اندروني و بيروني در قسمت هشتي تقسيم مي گردد . علت پيچ و خم هاي راهروهاي ورودي جهت شكستن اختلاف ارتفاع و نداشتن ديد مستقيم است . لازم به توضيح است كه خانه مسكوني و زادگاه شادروان «سپيده كاشاني» - شاعر بزرگ معاصر- نيز در مجاورت خانه تاريخي طباطبائي و در جنوب آن قرار دارد
  ویرایش توسط sharareh : 2011.05.08 در ساعت 15:38
 4. #19
  تاریخ عضویت
  January 2011
  محل سکونت
  رنگین کمووووووون
  نوشته ها
  9,571
  6,725
  مدير بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  كشف یك نسخه قدیمی قرآن در چین  یك نسخه قدیمی از قرآن مجید متعلق به قرن 9 میلادی در استان دونشیانگ چین كشف شد.

  به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یك نسخه قدیمی از قرآن مجید در استان دونشیانگ چین در منطقه گانزو در شمال غرب چین كشف شد.


  بنا بر این گزارش، این نسخه قدیمی كه تاریخ آن به قبل از قرن 11 میلادی برمی*گردد به عنوان قدیمی*ترین نسخه قرآن شناخته می*شود.


  منابع خبری چین به نقل از هیئت محلی میراث فرهنگی منطقه گانزو اعلام كردند این قرآن كه 536 صفحه دارد بر روی اوراق سمرقندی نوشته و بر اساس مستندات موجود در قرن 14 میلادی از شهر سمرقند در ازبكستان به چین برده شده است.


  بنابر این گزارش، این نسخه از قرآن كه در مسجد «جیه*تسی» این منطقه كشف شده ممكن است از آنچه كه گفته شده قدیمی*تر باشد چراكه هم*اكنون این قرآن تاریخی بین قرن 8 تا 13 میلادی برای آن در نظر گرفته* شده است.


  حتی به نظر می*رسد كارشناسان پس از بررسی*های علمی، این قرآن را متعلق به قرن 9 میلادی تشحیص دهند چرا كه خطوط، نقوش و تزئینات آن این امر را تایید می*كند.
  +++

  آنــه ! تـکـرار غـریـبـانـه روزهـایـت چـگـونـه گـذشـت ،
  وقـتـی روشـنـی چـشـمـهـایـت ،
  در پــشـت پــرده هـای مــه آلـود انـدوه ،پـنهـان بـود!
  بـا مـن بـگـو از لـحـظـه لـحـظـه هـای مـبـهـم کـودکـی ات ،
  از تـنـهـایـی مـعـصـومـانـه دسـتـهـایـت ،
  آیــا مـی دانـی کـه در هـجـوم دردهـا و غـم هـایـت ،
  و در گـیـر و دار مـلال آور دوران زنـدگـی ات ،
  حـقـیـقـت زلالـی دریـاچـه نـقـره ای نـهـفـتـه بـود ؟
  آنــه ! اکـنـون آمـده ام تـا دسـتـهـایـت را
  بـه پـنـجـه طـلایـی خـورشـیـد دوسـتـی بـسـپـاری ،
  در آبـی بـیـکـران مـهـربـانـی هـا بـه پـرواز درآیـی ،
  و ایـنـک آنـــه !شـکـفـتـن و سـبـز شـدن در انـتـظـار تـوسـت ،
  در انـتـظـار تـــــــو !

  ܜܔ
  +++  نكات مهم و اصلي يك خبر خوب

 5. #20
  تاریخ عضویت
  January 2011
  محل سکونت
  رنگین کمووووووون
  نوشته ها
  9,571
  6,725
  مدير بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  تاریخچه هیپنوتیزم

  اولین کوششهای هیپنوتیزم عملا به قبل ازتاریخ مکتوب بشری می رسد.درمراسم مذهبی ودرمانی تمام اقوام بدوی روی کره زمین، عناصری دیده می شود که شباهت زیادی به خلسه هیپنوتیزمی دارند.با مطالعه روی مراسم اقوام بدوی که هنوزهم دراین کره خاکی ،درآفریقاواسترالیا،می زیند تصورمی شودکه تلقین همراه باآوازموسیقائی،ضربه های کوبه ای یکنواخت،توام با تثبیت چشم وکاتالپسی بدن انجام می گرفته است.
  مراسم بدوی دراصل مبتنی برتمرکزتوجه همراه با مهار اعصاب محیطی است ،سهم ایند وبرای تلقین خلسه هیپنوتیک به 95% میرسد.حال مهم نیست که این عمل رامراسم مذهبی ،مراسم درمانی ،یا ترکیبی ازمراسم مذهبی ودرمانی بنامیم.مهم آن است که فرایند خلسه وجودداشته وماهیت آن نیز هیپنوتیک بوده است ،گرچه واژه "هیپنوزیس" قرنها بعد بسال1842توسط برید(Braid )ابداع گردید.همه با هندوها،فاکیرها،یوگی ها،دراویش ومغان شرقی آشنا ئیم.می دانیم که این افراد ازطریق تثبیت چشم و سایر روشهای مسمری می توانستند و می توانند ازطریق ایجاد حالت کاتالپسی ،اعمال غیرعادی فیزیکی انجام دهند وبه درما ن بیماری کمک کنند.
  پدیده هیپنوتیزم چندین هزارسال قبل درمیان مغهای ایرانی وهم اکنون بین یوگی ها وفاکیرهای هندی دیده شده ومی شود. پاپیروسهای ابه رس(the Ebers Papyrus ) کهن ترین مکتوب درمان با هیپنوز هستند که نظریات وروشهای عملی طب مصری رادر15 قرن قبل ازمیلاد مسیح نشان می دهند.دراین پاپیروسها نوعی درمان توصیف شده که طی آن طبیب ،دستهایش راروی سر بیمارگذاشته وبا ادعای اینکه توانائیهای درمانی فوق انسانی دارد شروع به تلقین بیمارکرده وسوژه رادرمان می نموده است. فیروس حاکم مصری (King Pyrrhus of Egypt ) ، وسپاسیان فرانسیس اول شاه فرانسه ودیگر سلاطین فرانسه تا چارلزدهم باهمین شیوه درمان می نمودند.
  تصورمی شودکه مصریان قدیم بنیانگذار "معبد خواب" بوده اند. روحانیون مصری دراین محل بیماران خودرابکمک تلقین درمان می کرده اند.این معابد درمصرعمومیت داشت ودرسرتاسر یونان وآسیای صغیر گسترده شده بود.هیپوکرات که بعنوان پدرطب شناخته می شودو قسم نامه پزشکی وی شهره خاص وعام است، پدیده " ابتلاء جسمانی به بیماری ،ودرمان روان با چشمان بسته"راتوصیف نموده است.رومی ها درمان باخلسه راازیونانی ها فراگرفتند.درعصرامپراتوری بزرگ روم ،بسیاری ازمردان فرهیخته یونانی بعنوان برده به روم منتقل وملزم به آموزش جوانان رومی شدند.درمیان رومی ها،اسکولاپیوس( Aesculapius ) ، غالبادرد بیمارانش راباتلقین آنها به"خواب عمیق" وضربات آرام بادست درمان می نمود.
  در1600قبل ازمیلاد ،وونگ تای( Wong Tai) پدرطب چینی ازذکراورادهمراه باتکان دادن دست جهت درمان استفاده می کرده است.
  هرچند که بسیاری ازمعجزات عیسی مسیح لاجرم با هیپنوزصورت می گرفته ،اما با گسترش مسیحیت ،استفاده درمانی ازهیپنوزوخلسه ، بشدت روبه افول گذارد.زیرا این روشها ،اعمالی شیطانی خوانده می شدند ودرمان باخلسه اگرهم انجام می گرفته درخفا بوده است..درقرن ده میلادی، ابن سینا پزشک بزرگ ایرانی بیان داشته : تخیلات می تواند جسم انسان رابگونه ای دچارجرح وتعدیل کند که سبب بروزبیماری ویا بهبودی گردد.ازمیانه قرن شانزدهم تئوفراستوس پاراسلسوس (Theophrastus Paracelsus) فرضیه جدیدی برای بیماریها ارائه داد.وی معتقد بود که بسیاری ازاجرام آسمانی بخصوص ستارگان، بررفتارانسان تاثیرمی گذارند. به اعتقاد اوحتی انسانها بریکدیگرتاثیرگذارند.این عقیده امروزه نیزدر"روانشناسی رفتار" مورد بررسی قرارمی گیرد.حدود سال1600،وان هلموت ،ماکسول اسکاتلندی وسانتانلی (Santanelli )ایتالیائی ، بیانات مشابهی داشته ومبانی مانیتیسم حیوانی را که بعدها توسط مسمر(Mesmer) به شهرت رسید، برپانمودند.تقریبا می توان گفت که همه تمدنهای باستانی بگونه ای با هیپنوزآشنا بوده اند.له کرون( LeCron ) نوشته است که دربرخی ازمانتراهای هندی عهد باستان، درفرهنگ مغولها،تبتی ها و چینی هاونیزباتوصیف کامل درشعرحماسی کاله والا( Kalevala)فین ها، به هیپنوزاشاره شده است.
  +++

  آنــه ! تـکـرار غـریـبـانـه روزهـایـت چـگـونـه گـذشـت ،
  وقـتـی روشـنـی چـشـمـهـایـت ،
  در پــشـت پــرده هـای مــه آلـود انـدوه ،پـنهـان بـود!
  بـا مـن بـگـو از لـحـظـه لـحـظـه هـای مـبـهـم کـودکـی ات ،
  از تـنـهـایـی مـعـصـومـانـه دسـتـهـایـت ،
  آیــا مـی دانـی کـه در هـجـوم دردهـا و غـم هـایـت ،
  و در گـیـر و دار مـلال آور دوران زنـدگـی ات ،
  حـقـیـقـت زلالـی دریـاچـه نـقـره ای نـهـفـتـه بـود ؟
  آنــه ! اکـنـون آمـده ام تـا دسـتـهـایـت را
  بـه پـنـجـه طـلایـی خـورشـیـد دوسـتـی بـسـپـاری ،
  در آبـی بـیـکـران مـهـربـانـی هـا بـه پـرواز درآیـی ،
  و ایـنـک آنـــه !شـکـفـتـن و سـبـز شـدن در انـتـظـار تـوسـت ،
  در انـتـظـار تـــــــو !

  ܜܔ
  +++  نكات مهم و اصلي يك خبر خوب

 6. #21
  تاریخ عضویت
  November 2010
  نوشته ها
  1,175
  486
  کوچولو رسمی
  کوچولووو فعال

  پیش فرض

  میرزا محمدتقی*خان امیرکبیر فرزند کربلایی قربان بیگ فراهانی، در سال 1222 ه.ق در هزاوه فراهان از توابع اراک (سلطان آباد پیشین) متولد شد. کربلایی قربان پدر امیرکبیر در دستگاه میرزا عیسی (میرزا بزرگ) پدر میرزا ابوالقاسم قائم** مقام، سمت آشپزی داشت. مادر امیرکبیر فاطمه سلطان دختر استاد شاه محمد بنا از اهالی فراهان بود. میرزا محمدتقی*خان به خاطر هوش و استعداد کم*نظیرش از همان دوران نوجوانی مورد توجه میرزا بزرگ و سپس قائم مقام فراهانی قرار گرفت و به*ترتیب به سمت منشی*گری آن دو دست یافت و به*سرعت مورد توجه قائم مقام و عباس میرزا نایب*السلطنه قرار گرفت. اولین تجربه سیاسی میرزا محمدتقی*خان همراهی خسرو میرزا فرزند نایب*السلطنه و هیات همراه او در سفرش به روسیه تزاری بود. این سفر به *دنبال قتل گریبایدوف، وزیر مختار روسیه در تهران و در شوال 1244 و به*منظور عذرخواهی از واقعه قتل گریبایدوف صورت گرفت.
  میرزا تقی*خان طی سال*های آتی بیش* از* پیش در انجام امور دیوانی و غیره لیاقت و شایستگی نشان داد و در اواخر دوران سلطنت فتحعلی *شاه در دستگاه محمدخان زنگنه، امیرنظام و پیشکار آذربایجان وارد خدمت شد. چند سال بعد و در 1253 ه.ق میرزا محمدتقی وزیر نظام آذربایجان گردید. میرزا محمدتقی که اینک به امیرنظام ملقب شده بود در 16 شوال 1253 به همراه ناصرالدین میرزا (ولیعهد) عازم روسیه شد و در ارمنستان (ایروان) با نیکلای اول، تزار روسیه ملاقات کرد.

  میرزا محمدتقی*خان امیرکبیر فرزند کربلایی قربان بیگ فراهانی، در سال 1222 ه.ق در هزاوه فراهان از توابع اراک (سلطان آباد پیشین) متولد شد. کربلایی قربان پدر امیرکبیر در دستگاه میرزا عیسی (میرزا بزرگ) پدر میرزا ابوالقاسم قائم** مقام، سمت آشپزی داشت. مادر امیرکبیر فاطمه سلطان دختر استاد شاه محمد بنا از اهالی فراهان بود. میرزا محمدتقی*خان به خاطر هوش و استعداد کم*نظیرش از همان دوران نوجوانی مورد توجه میرزا بزرگ و سپس قائم مقام فراهانی قرار گرفت و به*ترتیب به سمت منشی*گری آن دو دست یافت و به*سرعت مورد توجه قائم مقام و عباس میرزا نایب*السلطنه قرار گرفت. اولین تجربه سیاسی میرزا محمدتقی*خان همراهی خسرو میرزا فرزند نایب*السلطنه و هیات همراه او در سفرش به روسیه تزاری بود. این سفر به *دنبال قتل گریبایدوف، وزیر مختار روسیه در تهران و در شوال 1244 و به*منظور عذرخواهی از واقعه قتل گریبایدوف صورت گرفت.
  میرزا تقی*خان طی سال*های آتی بیش* از* پیش در انجام امور دیوانی و غیره لیاقت و شایستگی نشان داد و در اواخر دوران سلطنت فتحعلی *شاه در دستگاه محمدخان زنگنه، امیرنظام و پیشکار آذربایجان وارد خدمت شد. چند سال بعد و در 1253 ه.ق میرزا محمدتقی وزیر نظام آذربایجان گردید. میرزا محمدتقی که اینک به امیرنظام ملقب شده بود در 16 شوال 1253 به همراه ناصرالدین میرزا (ولیعهد) عازم روسیه شد و در ارمنستان (ایروان) با نیکلای اول، تزار روسیه ملاقات کرد. از مهم*ترین ماموریت*های سیاسی امیرنظام در دوران سلطنت محمدشاه، ریاست نمایندگی دولت ایران در کمیسیون صلح "ارزنة*الروم" بود که به*عنوان "وکیل تام الاختیار" ایران در ماه صفر 1259 آغاز شد و به*رغم تمام مشکلاتی که بروز کرد، پس* از چهار سال که از اقامت امیرکبیر در عثمانی سپری می*شد، قرارداد صلح مطلوبی با عثمانی به امضا رسید. پس از عقد قرارداد صلح در 16 جمادی*الثانی 1263، امیرنظام سخت مورد تشویق و تفقد محمدشاه قرار گرفت. امیرنظام که از سال*ها قبل با ناصرالدین میرزا الفت و نزدیکی پیدا کرده بود، پس از فوت محمدشاه مقتدرانه مقدمات و اسباب بر تخت نشستن ناصرالدین شاه را فراهم آورد و در 14 شوال 1264 سلطنت ناصرالدین شاه را اعلام کرد.
  امیرنظام که با آغاز سلطنت ناصرالدین شاه منصب صدراعظمی یافته بود در 22 ذیقعده 1264 علاوه بر لقب امیرنظامی به القاب امیرکبیر و اتابک اعظم نیز مفتخر شد. امیرکبیر مدت کوتاهی پس از صدارت، اصلاحات سیاسی، امنیتی، مالی، اقتصادی و فرهنگی*اش را آغاز کرد و در این میان ایجاد امنیت و پایان دادن به شورش*ها و یاغی*گری*ها و نیز اصلاحات مالی و جلوگیری از اجحاف*های پیدا و پنهان صاحبان قدرت و نفوذ را در اولویت برنامه*های خود قرار داد و مدت کوتاهی پس از صدارت نشان داد که قصد دارد از نفوذ و دخالت بیگانگان (روس و انگلیس) در امور مختلف کشور بکاهد.
  از جمله اقدامات مهم امیرکبیر، پایان دادن و سرکوب شورش محمدحسن*خان سالار فرزند اللهیارخان آصف*الدوله در خراسان (در نوروز 1266 ه.ق) بود. در همان حال امیرکبیر ضمن نظم بخشیدن بر امور دستگاه سلطنت و حکومت و کنترلی که بر اعمال و رفتار دیوانیان، شاهزادگان، خاندان سلطنت، رجال و صاحبان قدرت و غیره اعمال می*کرد، اصلاحات گسترده*ای در امور اداری کشور به*عمل آورد و با ریشه*کن کردن بسیاری از مفاسد اداری و مالی در اداره امور کشور نظمی نو پدید آورد. بگذریم از این که اقدامات اصلاحی امیرکبیر برخی از مهم*ترین دیوانیان و صاحبان نفوذ و قدرت را با او دشمن کرد. از دیگر اصلاحات امیرکبیر بازسازی ارتش و قشون و پایه*گذاری نظمی نو در نیروی نظامی کشور بود. آگاهان و ناظران امور در همان روزگار از سازمان نظامی جدیدی که امیرکبیر پایه*گذاری کرد سخت تمجید و تحسین می*کنند. از دیگر اقدامات امیرکبیر ایجاد چاپارخانه، تذکره خانه (اداره گذرنامه)، بنای بازار و تیمچه و سرای امیر در تهران، تاسیس سازمان اطلاعاتی - جاسوسی و خبررسانی و خفیه نویسی بود که در دوران صدارت او بسیار کارآمد عمل می*کرد. امیرکبیر همچنین تلاش*های بسیاری برای اصلاحات قضایی و به تبع آن از میان برداشتن رسم بست*نشینی انجام داد که در موارد بسیار، روندی انحراف**آمیز یافته بود.
  از مهم*ترین اقدامات امیرکبیر تاسیس دارالفنون بود که پس از تلاش*های بسیار در 5 ربیع*الاول 1268 و فقط 13 روز قبل از قتل امیرکبیر افتتاح شد. امیرکبیر در همان دوران کوتاه صدارت (1268 - 1264 ه.ق) گام*های استواری برای توسعه اقتصادی و صنعتی کشور و نیز رشد اقتصاد تجاری کشور برداشت و برای مثبت شدن تراز بازرگانی خارجی ایران تلاش*های فراوانی انجام داد. انتشار روزنامه "وقایع اتفاقیه" و تلاش برای ترجمه و انتشار کتب از دیگر اقدامات امیرکبیر بود. امیرکبیر که خود فردی مذهبی بود در ارتقای شان و منزلت علما و روحانیون کوشید. به*ویژه نقش برجسته امیرکبیر در سرکوب شورش باب و از میان برداشتن فتنه *بابیه که با محاکمه و اعدام سید علی*محمد باب به پایان رسید، روابط امیرکبیر و علمای دینی را بیش از پیش تحکیم بخشید. وطن*دوستی و مخالفت شدید امیرکبیر با نفوذ کشورهای خارجی در ایران، تلاش برای برقراری عدالت و امنیت، جلوگیری از شکنجه و آزار متهمان و مجرمان، جلوگیری از پناهندگی جنایتکاران و مجرمین سیاسی و غیره در سفارت*خانه*های خارجی و تلاش برای قطع ارتباط جاسوسی - اطلاعاتی اتباع داخلی برای نمایندگان خارجی از دیگر اقدامات اصلاح*گرانه امیرکبیر در طول دوران کوتاه (چهار ساله) صدارت بود.
  امیرکبیر که از همان آغاز صدارت سخت مورد حمایت و اعتماد ناصرالدین شاه قرار گرفته بود، در روز جمعه 22 ربیع*الاول 1265 با ملک*زاده خانم عزت*الدوله، خواهر تنی شاه ازدواج کرد.
  تلاش*های اصلاح*گرانه امیرکبیر مدتی طولانی تداوم نیافت و در حالی که سیاست خارجی مستقل امیرکبیر و تلاش*های جدی او برای قطع نفوذ و دخالت روس و انگلیس می*رفت تا طلیعه آغاز عصر نوینی در کشور شود، توطئه*های نمایندگان سیاسی این دو کشور و هم*گامی بدخواهان پیدا و پنهان داخلی امیرکبیر با سیاست بیگانگان، به*تدریج موجبات رنجش و سپس نومیدی و خشم ناصرالدین شاه را از او فراهم آورد و از صدارت اعظمی و دیگر مشاغل اداری و نظامی*اش معزول کرد و به شهر کاشان تبعید کرد. بدین ترتیب با دسیسه بیگانگان و هم*دستی و خیانت گروهی از عوامل اثرگذار داخلی، ناصرالدین شاه، حاجی علی مراغه*ای (حاجب*الدوله) را مامور قتل امیرکبیر کرد.
  امیرکبیر در محرم 1268 از مقام صدارت عظمی عزل شد و در شب شنبه 18 ربیع*الاول 1268 ه.ق توسط حاجب*الدوله در حمام فین کاشان به قتل رسید.
  ویرایش توسط sharareh : 2011.05.08 در ساعت 15:37
 7. #22
  تاریخ عضویت
  January 2011
  محل سکونت
  رنگین کمووووووون
  نوشته ها
  9,571
  6,725
  مدير بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  شگفت انگیزترین اکتشاف سال 2010!  یكی از شگفت انگیز*ترین اكتشافات سال در دنیا معرفی شد.
  به نوشته یك مجله باستا*ن*شناسی آمریكایی، یك گروه از باستان*شناسان بین المللی موفق به كشف قدیمی*ترین كفش چرمی در غاری در ارمنستان شدند كه به دلیل سرد و خشك بودن فضای موجود، همچنان سالم مانده بود.


  از بین دیگر اكتشافات محیر العقول سال 2010 كه توسط این مجله معرفی شده اند می*توان به كشف مارمولكی سیاه و زرد رنگ كه گونه*ای نادر از كومودو دراگون*ها بوده و از میوه و برگ*های درختان فیلیپین تغذیه می*كند اشاره كرد.
  علاوه بر آن نوعی زبان ناشناخته به نام كورو كه توسط ساكنان منطقه*ای دور افتاده در شمال شرقی هند گویش می**شود نیز در این فهرست وارد شده است. این زبان كه نوشتاری نبوده و تنها 800 نفر به آن آشنا هستند جزئی از چند هزار زبانی است كه تا پایان قرن منسوخ خواهند شد.


  نوعی میمون مو قرمز از جنگل*های كلمبیا، كه به خاطر جثه*ای گربه مانند رفتار و حركات بسیار شبیه به گربه*ها دارد نیز در این فهرست قرار داده شده است.
  +++

  آنــه ! تـکـرار غـریـبـانـه روزهـایـت چـگـونـه گـذشـت ،
  وقـتـی روشـنـی چـشـمـهـایـت ،
  در پــشـت پــرده هـای مــه آلـود انـدوه ،پـنهـان بـود!
  بـا مـن بـگـو از لـحـظـه لـحـظـه هـای مـبـهـم کـودکـی ات ،
  از تـنـهـایـی مـعـصـومـانـه دسـتـهـایـت ،
  آیــا مـی دانـی کـه در هـجـوم دردهـا و غـم هـایـت ،
  و در گـیـر و دار مـلال آور دوران زنـدگـی ات ،
  حـقـیـقـت زلالـی دریـاچـه نـقـره ای نـهـفـتـه بـود ؟
  آنــه ! اکـنـون آمـده ام تـا دسـتـهـایـت را
  بـه پـنـجـه طـلایـی خـورشـیـد دوسـتـی بـسـپـاری ،
  در آبـی بـیـکـران مـهـربـانـی هـا بـه پـرواز درآیـی ،
  و ایـنـک آنـــه !شـکـفـتـن و سـبـز شـدن در انـتـظـار تـوسـت ،
  در انـتـظـار تـــــــو !

  ܜܔ
  +++  نكات مهم و اصلي يك خبر خوب

 8. #23
  تاریخ عضویت
  January 2011
  محل سکونت
  رنگین کمووووووون
  نوشته ها
  9,571
  6,725
  مدير بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  بقاياي شهر گمشده «ماياها» در جنگلهاي باراني «گوآتمالا» كشف شد.
  باستان*شناسان در جريان كاوش*هاي خود در جنگل*هاي باراني كشور «گوآتمالا» موفق به كشف بقاياي شهري تاريخي متعلق به تمدن «ماياها» شدند.
  به گزارش ديسكاوري، اين شهر تاريخي كه «هلتون» يا «سرسنگي» نام دارد، يكي از آثار تاريخي شاخص تمدن مايا بوده كه باستان*شناسان از سال*ها قبل به دنبال كشف بقاياي آن بوده و سرانجام با استفاده از نقشه*هاي سه بعدي موفق به کشف صدها ساختمان در زير درختان جنگلي باراني شدند.
  آنها همچنين با استفاده از رديابهاي ماهواره*اي و ابزارهاي پيشرفته الکترونيکي موفق با شناسايي هرم اصلي شهر شدند كه هفت طبقه دارد.
  ماياها مجموعه*اي از اقوام سرخپوست در جنوب مکزيک و شمال آمريکاي مرکزي بودند كه شهرهايشان را در دل جنگلهاي باراني مي*ساختند، اين در حالي است كه قوم مايا از جمله تمدن*هاي بسيار پيشرفته آمريکاي مرکزي بودند و دست آوردهاي آنها در هنر، معماري، رياضيات و به ويژه نجوم بسيار چشمگير بوده است.
  براساس اعتقادات ماياها، جهان توسط يكي از خدايان قوم مايا كه هم در خلق انسان*ها نقش داشته و هم خداي جنگ است، در سال 2012 ميلادي نابود مي*شود. هم*چنين آثار ديگري در شهر تاريخي ياكوتان وجود دارند كه نگراني*ها درباره*ي پايان جهان در سال 2012 را افزايش مي*دهند.
  تمدن ماياها در سال*هاي 300 تا 900 ميلادي به اوج قدرت و دانش خود رسيد و مردم آن در علوم نجوم بسيار پيشرفته بودند.
  از سوي ديگر مردمان تمدن مايا يك سيستم مالياتي بسيار پيشرفته داشته*اند كه شناخت كامل آن، به سال*ها وقت نياز دارد.
  اين در حالي است كه از سال*ها قبل، گروهي از باستان*شناسان چندمليتي درحال بررسي محوطه*هاي تاريخي به*جا مانده از مردم اين تمدن در كشورهاي آمريكاي جنوبي هستند. باستان*شناسان در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيده*اند كه مردم اين تمدن در سال*هاي حيات تمدن ماياها، نظام اقتصادي خاصي داشته و براساس شيوه*هاي خاص ماليات هر مغازه و ماليات هر كالا را به*طور دقيق تعيين مي*كردند، اين در حالي است كه در حدود سال 800 ميلادي، برخي از شهرهاي جنوبي تمدن مايا متروکه شدند. تا سال 950 ميلادي هم بيشتر شهرهاي بزرگ ويران گرديدند. دليل اين موضوع مشخص نيست.
  تجديد حياتي در تمدن مايا، در حدود سال 1200 ميلادي به وجود آمد. اما پس از آن، در قرن شانزدهم، قلمروي مايا به دست مهاجمان اسپانيايي فتح شد.
  +++

  آنــه ! تـکـرار غـریـبـانـه روزهـایـت چـگـونـه گـذشـت ،
  وقـتـی روشـنـی چـشـمـهـایـت ،
  در پــشـت پــرده هـای مــه آلـود انـدوه ،پـنهـان بـود!
  بـا مـن بـگـو از لـحـظـه لـحـظـه هـای مـبـهـم کـودکـی ات ،
  از تـنـهـایـی مـعـصـومـانـه دسـتـهـایـت ،
  آیــا مـی دانـی کـه در هـجـوم دردهـا و غـم هـایـت ،
  و در گـیـر و دار مـلال آور دوران زنـدگـی ات ،
  حـقـیـقـت زلالـی دریـاچـه نـقـره ای نـهـفـتـه بـود ؟
  آنــه ! اکـنـون آمـده ام تـا دسـتـهـایـت را
  بـه پـنـجـه طـلایـی خـورشـیـد دوسـتـی بـسـپـاری ،
  در آبـی بـیـکـران مـهـربـانـی هـا بـه پـرواز درآیـی ،
  و ایـنـک آنـــه !شـکـفـتـن و سـبـز شـدن در انـتـظـار تـوسـت ،
  در انـتـظـار تـــــــو !

  ܜܔ
  +++  نكات مهم و اصلي يك خبر خوب

 9. #24
  تاریخ عضویت
  January 2011
  محل سکونت
  رنگین کمووووووون
  نوشته ها
  9,571
  6,725
  مدير بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  مصر پیش از کلئوپاترا هم حاکم زن داشت !!  محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در اظهار نظری جدید عنوان کردند، مصر پیش از ملکه کلئوپاترا وحتی پیش از تولد وی نیز از یک فرمانروای زن سود می*جسته است.

  به گزارش میراث آریا(Chtn)،* بررسی و تحقیقات محققان سوئدی روی چهره به دست آمده از ملکه آریسنوی دوم، دختر بطلمیوس اول و همسر شاه تراس(Thrace)،* به تاجی پادشهای روی سر وی منجر شد که نشان می*داد نظریه*های پیشین دانشمندان درخصوص کم اهمیت جلوه دادن شخصیت وی در امور پادشاهی مصر، نادرست بوده است.


  مارینا نیلسون، دانشمند دانشگاه گوتنبرگ سوئد معتقد است: ملکه آریسنو یک فرعون زن و از والامقامات دربار مصر بوده که از قدرتی مساوی با همسر و برادر خود برخوردار بوده و در زمان حیات حتی مورد تکریم و پرستش نیز قرار می*گرفته است.


  به عقیده وی:* این بانو حکمران، از مذهب و سیاست برای پیشبرد اهداف خود در طول زندگی و نفوذ بر قدرت خویشاوندان استفاده می*کرده است.


  تاج ملکه آریسنو هیچگاه یافت نشد وتنها در مجمسه*ها و نقش*های به جای مانده از وی دیده شده است. به عقیده باستان*شناسان این تاج به عنوان سمبلی از قدرت ملکه توسط کاهنان مصری خلق شده است.


  گفتنی است حتی ملکه کلئوپاترا نیز دارای چنین تاجی نبوده بلکه توسط نوادگان مذکر وی به عنوان الگویی برای ساخت تاج*های جدیدتر مورد به کار برده می*شده است.
  +++

  آنــه ! تـکـرار غـریـبـانـه روزهـایـت چـگـونـه گـذشـت ،
  وقـتـی روشـنـی چـشـمـهـایـت ،
  در پــشـت پــرده هـای مــه آلـود انـدوه ،پـنهـان بـود!
  بـا مـن بـگـو از لـحـظـه لـحـظـه هـای مـبـهـم کـودکـی ات ،
  از تـنـهـایـی مـعـصـومـانـه دسـتـهـایـت ،
  آیــا مـی دانـی کـه در هـجـوم دردهـا و غـم هـایـت ،
  و در گـیـر و دار مـلال آور دوران زنـدگـی ات ،
  حـقـیـقـت زلالـی دریـاچـه نـقـره ای نـهـفـتـه بـود ؟
  آنــه ! اکـنـون آمـده ام تـا دسـتـهـایـت را
  بـه پـنـجـه طـلایـی خـورشـیـد دوسـتـی بـسـپـاری ،
  در آبـی بـیـکـران مـهـربـانـی هـا بـه پـرواز درآیـی ،
  و ایـنـک آنـــه !شـکـفـتـن و سـبـز شـدن در انـتـظـار تـوسـت ،
  در انـتـظـار تـــــــو !

  ܜܔ
  +++  نكات مهم و اصلي يك خبر خوب

 10. #25
  تاریخ عضویت
  January 2011
  محل سکونت
  رنگین کمووووووون
  نوشته ها
  9,571
  6,725
  مدير بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  کشف ساز 3000 ساله صدفی  در یک اکتشاف نادر،* یک ساز صدفی 3000 ساله در غاری که محل آیین*های مذهبی باستانی بوده کشف شد. این ساز صدفی آن*قدر سالم است که محققین آن را نواختند تا درکی از موسیقی و آیین*های آن دوران به دست بیاورند

  محققین در سال 2001/ 1380 در یکی از خوش*شانس*ترین اکتشافات خود در یکی از مناطق پرو، که در قرن*ها پیش یک مرکز مذهبی به شمار می*رفته است، سازی را پیدا کردند که کاملا سالم باقی مانده است،* آن*قدر سالم که می*توان آن را دوباره نواخت.

  دانشمندان برای درک فضای مراسم در آن زمان و فهمیدن موسیقی این ساز،* لب بر این صدف 3000 ساله گذاشتند و آن را نواختند. آن*ها بالاخره نتایج مطالعات خود روی این ساز را منتشر کردند، هرچند هنوز کامل نیست.

  ساز کشف شده در واقع یک صدف است که سوهان*زده و *رنگ*شده است و طرح*هایی هم روی آن کشیده شده است. دهانه آن خیلی خوب ساخته شده و فرورفتگی*هایی به شکل حرف V انگلیسی روی آن حک شده*اند. محققین بر این باورند که این فرورفتگی*ها یا جای قرار گرفتن انگشتان نوازنده بوده و یا برای این کنده شده که نوازنده در حین نواختن ساز در حال راه رفتن، بتواند جلویش را ببیند!


  برای کشف مسیر صدای این ساز،* دانشمندان چهار میکروفون کوچک را در دهان نوازنده، دهانه ساز، بدنه اصلی ساز صدفی و خروجی بزرگ آن نصب کردند. مانند شیپور،* این ساز هم فقط یک یا دو تن صدا تولید می*کند. اما با تغییر زاویه و محل دست نوازنده، گام تغییر می*کند، *درست مانند شیپور فوانسوی.

  با توجه به این که این ساز 3هزار ساله درون غاری سنگی پیدا شده که محل آیین*های مذهبی باستانی بوده، *دانشمندان معتقدند که نواختن ساز صدفی در آن فضا، *باعث ایجاد نوعی حالت سردرگمی و گیجی می*شده؛ چون بازتاب صدا از چندین جهت، اجازه نمی*داده که افراد بتوانند تشخیص بدهند صدا در حقیقت از کدام طرف می*آید. به گفته محققینی که روی اثرات صدا بر رفتار مطالعه می*کنند، به احتمال زیاد از این ساز برای تاثیرگذاری روی رفتار افراد استفاده می*شده است. هنوز سوال*های بی*جواب زیادی در این مورد وجود دارد که نیاز به مطالعات بیشتری دارد.
  +++

  آنــه ! تـکـرار غـریـبـانـه روزهـایـت چـگـونـه گـذشـت ،
  وقـتـی روشـنـی چـشـمـهـایـت ،
  در پــشـت پــرده هـای مــه آلـود انـدوه ،پـنهـان بـود!
  بـا مـن بـگـو از لـحـظـه لـحـظـه هـای مـبـهـم کـودکـی ات ،
  از تـنـهـایـی مـعـصـومـانـه دسـتـهـایـت ،
  آیــا مـی دانـی کـه در هـجـوم دردهـا و غـم هـایـت ،
  و در گـیـر و دار مـلال آور دوران زنـدگـی ات ،
  حـقـیـقـت زلالـی دریـاچـه نـقـره ای نـهـفـتـه بـود ؟
  آنــه ! اکـنـون آمـده ام تـا دسـتـهـایـت را
  بـه پـنـجـه طـلایـی خـورشـیـد دوسـتـی بـسـپـاری ،
  در آبـی بـیـکـران مـهـربـانـی هـا بـه پـرواز درآیـی ،
  و ایـنـک آنـــه !شـکـفـتـن و سـبـز شـدن در انـتـظـار تـوسـت ،
  در انـتـظـار تـــــــو !

  ܜܔ
  +++  نكات مهم و اصلي يك خبر خوب

 11. #26
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  کشف قسمت جدیدی از دیوار چین
  باستان*شناسان چینی در ادامه کاوش*های خود برای شناسایی بقایای ناشناخته از دیوار بزرگ چین موفق به کشف خشت*ها و سنگ*هایی شدند که تشکیل دهنده بخشی از این دیوار در ارتفاعات شهر «سوییژونگ» استان «لیائونینگ» بودند.


  بخشی از بقایای ناشناخته دیوار بزرگ چین در منطقه*ای کوهستانی در شمال شرقی این کشور کشف شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، باستان*شناسان چینی در ادامه کاوش*های خود برای شناسایی بقایای ناشناخته از دیوار بزرگ چین موفق به کشف خشت*ها و سنگ*هایی شدند که تشکیل دهنده بخشی از این دیوار در ارتفاعات شهر «سوییژونگ» استان «لیائونینگ» بودند.


  کارشناسان اعلام کردند، این بخش از دیوار در زمان حکومت سلسله مینگ و در فاصله سال*های ۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴ میلادی بنا شده اما قسمت*های اصلی آن یا ناپدید شده*اند یا به دلیل اهمال مسئولان از بین رفته*اند.


  مقامات محلی اما گفته*اند از آنجایی که هیچگونه اقدامی برای محافظت از این بنا تاکنون صورت نگرفته بود، ویرانه*های موجود برای کشاورزان محلی ناشناخته می*نمود تا جایی که نسل*های مختلف از کشاورزان از خشت*ها و سنگ*های این دیوار برای ساخت خانه*های خود استفاده می*کردند.


  دیوار بزرگ چین بیش از دو هزار سال پیش به منظور دفاع از ورود و تهاجم قبایل کوچ*نشین شمالی به چین ساخته شده بودند و بسیاری از بخش*های آن که هنوز سالم باقی مانده*اند در طول سلسله*های امپراتوری بعدی بازسازی شده*اند. اما در طی سال*های گذشته این دیوارها هم دستخوش توسعه*های شهری شده و بخش*هایی از آن برای ساخت جاده*ها و دیگر سازه*ها تخریب شدند.


  خبرگزاری فارس
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 12. #27
  تاریخ عضویت
  January 2011
  محل سکونت
  رنگین کمووووووون
  نوشته ها
  9,571
  6,725
  مدير بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  فلسفه تاریخ

  هچکدام از این فرهنگ ها: بودیسم، هندوییسم ، کنفوسیانیسم و اسلام راه روشنگری به معنی کانتی آن: "رهایی فرد از ناپختگی( صغیر ماندن) خودخواسته و فکر کردن ، بدون رهنمود شخص دیگری " را طی نکرده اند.  تاثیر فرهنگ یونان بر مسیحیت

  مسیحیت از* همان بدو پیدایش تا به امروز ( بیش از دوهزار سال ) موفق نشد خود را از فرهنگ یونان جدا کند، سیاست و هنر کفار یونانی برشانه*های مسیحیان سنگینی می*کرد و بخصوص اروپایی*ها نتوانستند خود را از زیر این بار آزاد کنند. اولین انجیل و دیگر نوشته*های دوران اولیه مسیحیت بزیان یونانی بودند ( نقل شده است که نیچه پس حواندن انجیل بزبان یونانی و مشاهده اشتباه هات زیاد زبانی در این متن گفته است: » از قرار معلوم خدا به زبان یونانی تسلط کافی نداشته است » ). بخصوص فلسفه ( نخست پلاتون و بعد ارسطو ) و هنر یونان ( منظومه هومر و مجسمه سازی ) ذهنیت مسیحیان اروپایی را تحت تاثیر خود قرار داده است. برخلاف یهودیان و مسلمانان مسیحیان یک رابطه آزاد و بدون اجبار با پیکر و اندام برهنه دارند. نقاشی*های نقاشان دوران رنسانس که اندام برهنه مدل*های خود را به نمایش گذاشته*اند بخوبی این سنت یونانی را نشان می*دهند. کلیسا نتوانست، یا نخواست نقاشان را از نقاشی پیکر*های برهنه منع کند. همچنین همجنس گرایی که در *نهایت در قرن ۲۰ در اروپا قانونی گردید ریشه یونانی دارد. شاید قضاتی که قانون آزاد بودن همجنس گرایی را در قرن گذشته تصویب کردند از گفتمان پلاتون در » سیمپوزیم ( symposium ) » اطلاع داشتند (در این گفتمان پلاتون همجنس گرایی مورد بحث قرار می*گیرد ). یونانیان ۲۴۰۰ سال پیش با واژه دموکراسی آشنا بودند. در گشایش یکی از نهاد*های پارلمان اروپا در بروکسل ( سال ۲۰۰۰ ) رئیس مجلس جلسه را با یک نقل قول از سیاستمدار و فرمانده ارتش قرن ۵ یونانی، از پریکلس ( Pericles )، افتتاح کرد. این سیاستمدار یونانی بر مزار کشته شدگان سربازان یونانی در جنگ با اشپارتا گفته بود که » سربازان ما برای دموکراسی جان خود را از دست دادند ». مسیحیان اروپایی آزادی*های فردی در اولین حکومت دموکراسی در دنیا ( دموکراسی آتن در قرن ۵ قبل از میلاد ) را فراموش نکرده بودند. نه فقط آزادی*های فردی، بلکه پیروی شهروندان از قانون نیز یک رسم یونانی بود. خشایارشا در حمله به یونان با این دو پدیده ( آزادی فردی و پیروی از قانون ) روبرو شد. برای حشایارشا قابل قبول نبود که چگونه سربازان یونانی که از نظر تعداد کمتر از سپاهیان ایران بودند و بدون آنکه کسی ( حاکم یا رهبری ) آن*ها را مجبور کند آماده بودند علیه ایرانیان بجنگند. پادشاه فراری اشپارتا ( Damaratos ) که به دربار خشایارشا پناه برده بود به شاه ایران می*گوید که » اشپارتایی*ها از یک قانونی پیروی می*کنند که به آن*ها اجازه نمی*دهد، هر چقدر هم که تعداد سربازان دشمن زیاد باشد، میدان نبرد را ترک کنند ». پادشاه فراری اشپارتا ادامه می*دهد که سریازان اشپارتایی از قانون می*ترسند و نه مانند سربازان ایرانی که از شاه وحشت دارند. هرودت خبر می*دهد که خشایارشا بعد از شنیدن این گفته پادشاه فراری اشپارتا که قبل از جنگ ایران با یونان بیان شده بود فقط با یک لبخند پاسخ داده است. آزادی مذاهب که ما امرروز در اروپا شاهد آن هستیم نیز یک میراث یونانی است: پولس ( Paulus ) توانست آزادانه در یونان (۲۰۰۰ سال پیش ) برای مسیحیت تبلیغ کند و در صورتیکه این کار برای یک یونانی در اروشلیم امکان نداشت. تک همسری نیر یک رسم یونانی است که از زمان هومر ( Homer ) – قرن ۸ قبل از میلاد – این نوع ازدواج در یونان مرسوم بوده است. هومر در منظومه ادیسه از چگونی زندگی پدر اودیسئوس ( Laertes ) خبر می*دهد. بنقل از این شاعر یونانی، پدر اودیسئوس برای کمک به کار خانه همسرش یک خدمتکار جوان ( زن ) استخدام کرده بود. Laertes ارزش و اهمیت زیادی برای خدمتکار خانه قائل بود. احترام Laertes به خدمتکار همانند احترام او به همسرش بود. اما هیچوقت Laertes سعی نکرد یک رابطه جنسی با حدمتکار خانواده برقرار کند. در صورتیکه تورات در بخش اول (سفر پیدایش) از چند همسری یعقوب، پیغمبر یهودیان، خبر می*دهد. یعقوب، برحلاف پدر اودیسئوس، با دو زن ازدواج کرده بود ( خواهران راحیل و لبه ). یعقوب نه فقط از دو همسرش فرزند داشت، بلکه دو خدمتکار خانواده نیز از یعقوب صاحب فرزند شدند. این دو کتاب، منظومه ادیسه و تورات تقریبا همزمان ( قرن ۸ فبل از میلاد ) نوشته و یا بیان شده*اند. مسیحیان، برخلاف یهودیان و مسلمانان، تک همسری را انتخاب کردند. در تراژدی*های ائوریپیدس ( Euripides ) – تئا*تر نویس یونانی قرن ۵ قبل از میلاد – نیر می*توان تفاوت بین فرهنگ*های غرب و شرق را مشاهده کرد. ائوریپیدس در تراژدی Medea یک بحران زناشویی را به نمایش می*گذارد. Jason، شوهر Medea، تصمیم می*گیرد از همسر خود، از، Medea، جدا شود و با یک زن جوان*تر که دختر پادشاه هم است ازدواج کند. به نقل از ائوریپیدس Medea قبل از ازدواج یکبار زندگی Jason را از مرگ نجات داده بود و با وجود مخالفت خانواده خود با Jason ازدواج می*کند. پس از ازدواج Medea از خانواده طرد می*شود. حال می*بایست Medea، با وحود اینکه فداکاری زیادی برای شوهرش کرده بود، منرل و فرزندان خود را ترک کند. مسائل اخلاقی در این ترادژی که با بیرون کردن Medea از خانه برای تماشاگران مطرح می*شوند فقط در جوامعی که در آن*ها سنت تک همسری رایج هستند پیش می*آیند. اینگونه مسائل اخلاقی را شرق، بعلت عادی بودن تعدد زوجات، نمی*شناسد. در جوامع شرقی شوهر می*تواند، بدون ترک زن اول و بدون اینکه با یک مسئله اخلاقی روبرو شود، زن دوم را نیز به خانه بیآورد. نخست همدلی ائوریپیدس در این تراژدی با Medea است، اما پس از آنکه Medea تصمیم می*گیرد، برای انتقام از شوهرش، فرزندان خود را به قتل برساند از محبوبیت قهرمان داستان کاسته می*شود. در این نمایشنامه که برای اولین بار در سال ۴۳۱ ( قبل از میلاد ) به صحنه آمد Medea به وابستگی*های یک طرفه زن به شوهر در زندگی زناشویی اعتراض دارد. Medea در بخشی از این نمایشنامه ادعا می*کند که زن در خانواده شرائط سحت تری را باید تحمل کند تا مرد و حتی امکان مرگ هنگام زایمان برای زن به مراتب بیشتر است تا امکان کشته همسر در حبهه جنگ. قهرمان زن ائوریپیدس، Medea، در این تراژدی همچنین شکایت می*کند که برای زنان ( در آتن ) آبرومندانه نیست از شوهران خود تقاضای طلاق کنند. بین سال ۴۳۱ ( قبل از میلاد ) که برای اولین بار تراژدی Medea به نمایش گذاشته شد تا اواخر قرن ۱۹ که جنبش*های فمینیستی شکل گرفتند یک چنین اعتراضی مانند اعتراض قهرمان تراژدی ائوریپیدس ( Medea ) به وابستگی یک جانبه زن به مرد در زندگی زناشویی شنیده نشده است. ائوریپیدس در تراژدی دیگری تمایلات جنسی زن را مطرح می*کند. اسطورهای یونانی که موضوع بیشتر تراژدی*ها از آن*ها گرفته شده است به زن*های اشاره کرده است که برای برقراری رابطه با مرد ابتکار عمل را بدست گرفتند. یکی از این اسطور*ها سرگذشت هیپولوتس ( Hippolytos ) است که ائوریپیدس آن را با همین نام برای اولین بار در سال ۴۲۸ (قبل از میلاد) به نمایش گذاشت. این نمایشنامه برای آتنی*ها یک شوک بود. فایدرا ( Phaidra )، همسر پادشاه اسطوره ی تسئوس ( Theseus )، بر روی صحنه به ناپسری خود، به هیپولوتس، اظهار عشق می*کند. هیپولوتس حواب رد به فایدرا می*دهد. فایدرا، پس از شنیدن جواب رد، خود را می*کشد. ائوریپیدس در این نمایشنامه همچنین نشان می*دهد که هیپولوتس نه ققط در رابطه با فایدرا، بلکه اساسا از تماس جنسی فاصله می*گیرد. ائوریپیدس در یک نوشته ناتمام اشاره می*کند: ” افرادی که از خدای عشق دوری می*کنند فاقد تعادل روحی هستند”. این نظریه ائوریپیدس برای خوانندگان امروزی که آثار فروید را می*شناسند زیاد ناآشنا نیست. اهداف جنبش*های فمینیستی امروز، مبارزه علیه نابرابری*ها در زندگی زناشویی و خواستار شدن مساوات جنسی بین زن و مرد، را ائوریپیدس در قرن ۵ قبل از میلاد در تراژدی*های خود مطرح کرده است.


  یکی از اصول سیاست دولت*های اروپایی پذیرفتن استنباط*ها (ارزش*ها – ایدئولوژی*ها) و نظریات مختلف شهروندان است. بر طبق قانون اساسی این دولت*ها هیچ شهروندی نباید به خاطر اعتقاد داشتن به یک مذهب، یا قبول کردن یک مرام و مسلک مورد تبعیض قرار گیرد. نگرش ( سیستم ارزشی ) دولت*های غربی به ارزش*ها و اعتقادات شهروندان نسبی است. در این جوامع هیچ ارزشی بر*تر از ارزش دیگر نیست و ارزش*های مختلف در کنار یک دیگر همزیستی می*کنند. دولت*های غربی در مقابل ارزش*ها بی*طرف هستند. کشف و پذیرفتن ارزش*های انسانی بطور نسبی ( نسبی گرایی ) یک دستاورد یونانی است. پلاتون برای اولین بار (؟) در گفتمان*های خود ( پروتاگوراس، گرگیاس ) به نسبی گریان که فیلسوف آن*ها را سوفسطاییان یا سفسطه گریان (Sophisma) می*نامد اشاره می*کند. پلاتون نظر انتقاد آمیز به سوفسطاییان داشت و معتقد بود که پیروان این نگرش ( این مکتب ) فیلسوف نیستند. برخلاف پلاتون و ارسطو سوفسطاییان در پی دست یافتن به ارزش*های مطلق نبودند. برای پوپر سوفسطاییان روشنگران زمان خود بودند و پلاتون یک تمامیت خواه. پروتاگوراس پایه گذار روش مخالف و موافق بودن یک نظریه در گفتمان*ها است که ما امروز در بیشتر مناقشه*ها و بحث*ها در رسانه*های گروهی شاهد آن هستیم. نسبی گرایی پروتاگوراس در همین روش مخالف و موافق بخوبی مشاهده می*شود که حتی شامل خدا نیز می*شود: پروتاگوراس نمی*دانست که آیا خدا هست، یا نیست. همین برداشت از بودن یا نبودن خدا باعث شد که پروتاکوراس اعلام کند که » معیار تمام قضیه*ها، یا جیز*ها انسان است «. بدین ترتیب، به نظر پروتاگوراس، شهروندان یک جامعه خود باید تصمیم بگیرند و نه خدایان که چه قوانینی به اجراء درآیند.

  +++

  آنــه ! تـکـرار غـریـبـانـه روزهـایـت چـگـونـه گـذشـت ،
  وقـتـی روشـنـی چـشـمـهـایـت ،
  در پــشـت پــرده هـای مــه آلـود انـدوه ،پـنهـان بـود!
  بـا مـن بـگـو از لـحـظـه لـحـظـه هـای مـبـهـم کـودکـی ات ،
  از تـنـهـایـی مـعـصـومـانـه دسـتـهـایـت ،
  آیــا مـی دانـی کـه در هـجـوم دردهـا و غـم هـایـت ،
  و در گـیـر و دار مـلال آور دوران زنـدگـی ات ،
  حـقـیـقـت زلالـی دریـاچـه نـقـره ای نـهـفـتـه بـود ؟
  آنــه ! اکـنـون آمـده ام تـا دسـتـهـایـت را
  بـه پـنـجـه طـلایـی خـورشـیـد دوسـتـی بـسـپـاری ،
  در آبـی بـیـکـران مـهـربـانـی هـا بـه پـرواز درآیـی ،
  و ایـنـک آنـــه !شـکـفـتـن و سـبـز شـدن در انـتـظـار تـوسـت ،
  در انـتـظـار تـــــــو !

  ܜܔ
  +++  نكات مهم و اصلي يك خبر خوب

 13. #28
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  پیدا کردن اولین زن خون آشام در حالتی عجیب

  خبر:باستان شناس ایتالیایی اسکلت اولین خون آشام زن را در ونیز پیدا کرد.

  جسد زن مذکور در حالی که تکه آجری در دهانش قرار داده شده بود توسط باستان شناسی از دانشگاه فلورانس کشف شد

  فلسفه خون آشام ها که خاستگاه آنها اروپا بوده به دو دلیل مذهبی و پزشکی بوده است.
  در دوره قدیم مردم بدلیل نفوذ خرافات عقیده داشتند که خوردن خون برای سلامتی در طول عمر مفید بوده و نیز برای دوباره متولد شدن ضروری است.
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
 14. #29
  تاریخ عضویت
  January 2011
  محل سکونت
  رنگین کمووووووون
  نوشته ها
  9,571
  6,725
  مدير بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  آشنایی با قلعه هزار درب ایلام (+عکس)
  قلعه هزار درب در شرق شهرستان دره شهر در استان ایلام قرار دارد


  قدمت این قلعه به دوره ساسانی می*رسد. نمای اصلی این اثر، طاق*های هلالی شکل می*باشد و با توجه به ساختار معماری، اثر احتمالاً قلعه یا پادگان نظامی بوده است.


  مصالح به کار رفته در ساخت این قلعه شامل سنگ*های تراشیده و قلوه سنگ*هایی است که از گچ پخته به عنوان ملات استفاده شده است.  پلان اصلی این قلعه مستطیل شکل و راهروهایی طولانی در چهار جهت قرار گرفته و به وسیله درگاه*هایی به اتاق*های داخل مرتبط می*شود.  قلعه هزار درب دارای زیر*زمین، طبقه همکف و طبقه بالا می*باشد و نور و تهویه آن از طریق دریچه*هایی به قطر یک متر در سقف و دالان و اتاق*ها تامین می*شده است.


  +++

  آنــه ! تـکـرار غـریـبـانـه روزهـایـت چـگـونـه گـذشـت ،
  وقـتـی روشـنـی چـشـمـهـایـت ،
  در پــشـت پــرده هـای مــه آلـود انـدوه ،پـنهـان بـود!
  بـا مـن بـگـو از لـحـظـه لـحـظـه هـای مـبـهـم کـودکـی ات ،
  از تـنـهـایـی مـعـصـومـانـه دسـتـهـایـت ،
  آیــا مـی دانـی کـه در هـجـوم دردهـا و غـم هـایـت ،
  و در گـیـر و دار مـلال آور دوران زنـدگـی ات ،
  حـقـیـقـت زلالـی دریـاچـه نـقـره ای نـهـفـتـه بـود ؟
  آنــه ! اکـنـون آمـده ام تـا دسـتـهـایـت را
  بـه پـنـجـه طـلایـی خـورشـیـد دوسـتـی بـسـپـاری ،
  در آبـی بـیـکـران مـهـربـانـی هـا بـه پـرواز درآیـی ،
  و ایـنـک آنـــه !شـکـفـتـن و سـبـز شـدن در انـتـظـار تـوسـت ،
  در انـتـظـار تـــــــو !

  ܜܔ
  +++  نكات مهم و اصلي يك خبر خوب

 15. #30
  تاریخ عضویت
  July 2010
  محل سکونت
  مشهد
  نوشته ها
  29,917
  16,824
  مدیر بازنشسته

   

  پیشکسوت کوچولو

  پیش فرض

  ارامگاه خواهر کوروش کبیر

  دادنا: دشتستان واقع در بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثارهای تاریخی و ازنقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

  به گزارش بوشهر نیوز، گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی در خاور جاده برازجان به کازرون قرار دارد که بنای آن دارای سقف و بدنه سنگی شبیه آرامگاه کوروش بزرگ هخامنش در دشت پاسارگاد است . این بنا یادآور عصر هخامنشی است و قدمت منطقه برازجان را تایید می نماید. گفته اند که این بنا آرامگاه دختر یا خواهر کوروش است. درخاور گور دختر بقایای کوشک اردشیر ساسانی دیده می شود.

  این اثر تاریخی ارزشمند متعلق به اوایل قرن ششم قبل از میلاد یعنی آغاز دوران پادشاهی هخامنشیان می باشد. این آرامگاه سنگی چون آرامگاه کوروش کبیر سرسلسله هخامنشی است که احتمالا مربوط به مادر یا دختر کوروش بوده است. که البته هیچ مدرک یا سند قطعی که دال بر این گفتار باشد به دست نیامده است. هیچگونه کتیبه یا نوشته ای که نام متوفی را مشخص کرده باشد از آن به دست نیامده است.

  بر بالای این مقبره قسمتی فرورفتگی شبیه به یک قاب وجود دارد که احتمالا جایگاه قرار گرفتن کتیبه ای مربوط به آن بوده است. ساختمان اصلی به شکل مکعب مستطیل بوده که دارای سه پلکان در اطراف و پوش سقف خرپشته ای که به شکل نیم استوانه خالی است که احتمالا جایگاه قرار گرفتن جسد بودهاست که درست همین اصول و فرم در مقبره و فرم در مقبره کوروش در پاسارگاد فارسی محفوظ می باشد کل بنا از ٢۴ قطعه سنگ در ابعاد مختلف و بوسیله بست های دم چلچله ای به همدیگر مربوط گردیده و مثل سایر بناهای هخامنشی هیچگونه ملاتی در آن یافت نمی شود. ردیف پله ها از پایین تا بالا یک سنگ کم شده که در بالا به دو سنگ می رسد.

  ارتفاع واقعی آن ۴/۵ متر می باشد در اطاقک بنا حوضچه کوچکی است که هم اکنون با گل و لای پر شده است. ورودی اتاق مقبره در جهت شمال شرقی می باشد. کل آرامگاه بر روی یک تخته سنگ بنا شده که هم اکنون قسمتی از آن در جهت شمال آرامگاه نمایان می باشد و این روند یک شیوه معماری در دوران هخامنشی بوده است و به جهت استحکام و پابرجایی بنا انتخاب شده است.

  گوردختر، کوشک اردشیر، کاخ های هخامنشی بردک سیا و چرخاب، دژ برازجان، تل خندق، غار چهل خانه، چشمه آبگرم دالکی، شاهزاده ابراهیم و… نشان از تاریخ و تمدن سرزمینی دارد که از دوره ایلام تاکنون در سکوت دشت هایی پا بر جا و محکم ایستاده است.

  تپه تاریخی تل مر، در کنار کاخ کوروش، در اصل قلعه ای بوده که قدمت آن به دوره ایلامی می رسد. گفته می شود از این قلعه برای دیده بانی کاخ کوروش استفاده می شد. با فرو ریختن قلعه در طول قرن ها آن را تبدیل به یک تپه کرده و اکنون پس از حدود ۲۵ قرن تنها خشت هایی از آن بنای قدیمی باقی مانده است متأسفانه در سال ۱۳۶۳ شهرداری، بخش بسیاری از آن را خاکبرداری کرد.
  از دیگر آثار باستانی منطقه شبستان، غار چهل خانه در سعدآباد است. این غار در واقع، دخمه هایی را شامل می شود که در یک تپه کوه مانندی قرار گرفته و بنابر روایتی فراموشخانه بوده است.

  برخی کارشناسان و نویسندگان بر این عقیده اند که شاهزادگانی که مورد خشم دربار قرار گرفته یا به بیماری جنون دچار می شدند را برای اینکه از انظار عموم بمانند به این منطقه انتقال می یافتند. فراموشخانه از سه سمت مسدود بوده و تنها از یک سو، آن هم تنها به پرتگاه راه داشته است.
  پیشینه تل خندق در روستای ده غایه و در شمال برازجان، به دوره ایلامی می رسد. این منطقه زمانی شهر بزرگی بوده است و تپه سد دفاعی منطقه محسوب می شد که دور آن را خندق کشیده بودند و درون آن مجموعه ای از پایگاه های نظامی قرار داشت.

  معماری گوردختر با پاسارگاد یکی است. گویی که معمار هر دو، یکی بوده است. احتمال می رود این بنا پیش از مقبره کوروش به وجود آمده و پاسارگاد شکل تکامل یافته گوردختر باشد.
  باتوجه به اینکه جای کتیبه این مقبره خالی است، نمی توان در مورد اینکه چه کسی در آن دفن شده، نظر قطعی داد. تنها می توان گفت گوردختر، واقع در دشت بزپز، بنایی متعلق به دوره هخامنشی است.

  در دوره جدیدتر، قلعه "تنگستان”، قلعه "زایر خضرخان” یا قلعه "کلات” در کوه های پهلوان کش اهرم به جامانده است. این قلعه منسوب به مبارزی دشتستانی به نام "زایرخضر خان” بوده که در دوره قاجاریه ساخته شده و برفراز تپه، روی خرابه های بناهای پیشین شکل گرفته است که معماری باستان شناسان را پیچیده تر می کند.

  قلعه دارای ۴ برج است که در زمان حمله انگلیس به ایران اسرای انگلیس را به آنجا منتقل می کردند.
  نخلستان های دشتستان نیز از میراث طبیعی این منطقه محسوب می شود. متوسط عمر نخل ها ۵۰ یا ۶۰ سال است و تا هر یک از آنها به مراحل باروری برسد، ۱۰ سال زمان نیاز دارند.
  گویش کنونی مردم منطقه فارسی با کمی لهجه لری است.این اثر به شماره ١٨٩٧ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت درآمده است
  ناشنوا باش وقتی همه از محال بـودن آرزوهایت سخن می گویند...
صفحه 2 از 38 نخست 12345671222 ... آخرین
نمایش نتایج: از 16 به 30 از 569

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •